Wonen en boeren op het eiland Texel De veebezetting Voor- en nadelen Wildschade Nationaal Landschap Vrije tijd Toerisme De bedrijfsreportage voert deze keer naar Texel. Texel is het grootste Waddeneiland, dat hoort bij de provincie Noord-Holland. Door de drukte, de pont was vol, arriveerden we een uur later dan gepland was op de boerderij "Klein Zeeland". De boerderij is rustig gelegen aan de oostzijde van het eiland tussen Oosterend en de Cocksdorp in de polder Het Noorden. Texel telt 6 belangrijke polders, waarvan deze 104-jaar oude polder de jongste is. Jaap en Reinie Dijkshoorn en hun 2 dochters wonen nu 15 jaar op deze boerderij. Zij hebben hem toen gepacht van Jaaps vader. Vijf jaar geleden hebben ze hem gekocht. Jaap en z'n familie zijn echter geen geboren Texelaars. 26 jaar geleden zijn ze naar Texel gekomen. Oorspronkelijk komen ze uit Vlaardingen, maar door stadsuitbreiding werden ze daar uitgekocht. Op de 22,5 ha houden Jaap en Reinie cirda 40 melkkoeien en 12 pinken. Een Vi ha wordt jaarlijks met gele krokussen ingeplant. Aangezien al het land eigendom is, zijn de lasten vrij zwaar. Geleidelijk aan hebben ze het aantal koeien op het bedrijf wat uitgebreid. Zo'n 15 jaar geleden zijn ze met ca. 20 melkkoeien en wat fokschapen begonnen. Een drietal jaren liepen er zo'n 80 fokschapen en 30 koeien op het bedrijf rond. Door verschil lende porzaken werd er echter om geschakeld op alleen koeien. De verwachting voor de schapen was slecht. Door toetreding van Enge land tot de E.G. zouden Nieuwzee- landse schapen via Engeland ge makkelijk toegang hebben op onze markt. Achteraf is dit echter nogal meegevallen. Verder was de rente in 1978, relatief gezien, nog vrij laag. Er kon nog ge makkelijk nieuw gebouwd worden. Van oorsprong had de familie Dijkshoorn altijd al koeien gehad. Koeien lagen Jaap dan ook beter dan schapen. In het begin, toen Jaap en Reinie pas op het bedrijf zaten, zocht Reinie - als echte Texelse natuurlijk bekend met schapen - bij schapen aankoop altijd de beste schapen uit. Jaap had daar in die begintijd weinig tot geen zicht op. Reinie had in die tijd ook een groot aandeel in de ver zorging van de schapen. Door o.a. deze punten werd de stap naar uit sluitend koeien gemaakt. Sindsdien verbouwt Jaap naast de XA ha gele krokussen ook 4 ha snijmais voor het vee. De familie Dijkshoorn met hun Shetlandponies. DE KOOG OUDESCHILD -eierpolder rond eierlnnd -polder "het noorden" even boven oosterend. Boot Texel De veebezetting lijkt niet erg zwaar. Op de 22,5 ha zijn er net iets meer dan 2 g.v.e.'s per ha. Toch is het vol gens Jaap zwaar genoeg. Dit deel van Texel nl. de gehele noordkop heeft altijd erg veel last van droogte. Ook vorig jaar, toen men in de rest van Nederland niet over droogte dacht, heeft deze hoek van Texel weer een zeer droog jaar meegemaakt. Uit statistieken van het K.N.M.I. blijkt, dat er in de afgelopen 30 jaar ge middeld in de maanden maart t/m augustus 60 mm minder neerslag valt in vergelijking met de rest van Ne derland. Deze achterstand wordt wel weer in het najaar gekompenseerd. In verband met de beperkte zoetwa- tervoorraad is beregening op Texel niet mogelijk. In 1981 moest dan ook weer extra voer worden bijgekocht. Deze droogte heeft te maken met typische klimatologische omstandigheden. Het oude land van Texel, dit is het stukje onder de "Eierpolder" en de polder "Het Noorden" (zie kaartje) werkt als een wig. Boven het "oude land" (onderste deel van het eiland) splitsen de buien zich en verdwijnen in de Waddenzee of de Noordzee. Het gebeurt ook wel, dat er buien boven Den Helder blijven hangen en het Marsdiep niet over kunnen. Door dit alles schijnt de zon hier zomers meer dan in de rest van Nederland. De gemiddelde temperatuur ligt er echter iets lager. Dit weertype geeft enkele bijzondere voor- en nadelen te zien. De melk- produktie ligt op Texel gemiddeld hoger dan in het overige deel van Noord-Holland. Ook de gehaltes zijn daarbij goed. De gemiddelde cijfers zijn hier 5900 1. melk 4.11 vet 305 dagen 3.45 eiwit Bij de familie Dijkshoorn zijn deze cijfers resp. 6000, 4.15, 311, 3.40. Dit komt volgens Jaap door de goede kwaliteit voordroogkuil, die men heeft tengevolge van het droge voor jaar. Ook de gezondheid van de die ren is prima, vooral wat gewrichten e.d. betreft. Eveneens de akkerbouw pikt letterlijk en figuurlijk z'n graantje er van mee. Ziektes in gra nen, maar ook in aardappelen, ko men beduidend minder voor. Een ander voordeel van dit weertype is, dat men hier niet zo veel last heeft van roestvorming. De nadelen zijn echter ook goed merkbaar. De opbrengst van de mais is door kou en droogte 5000 10.000 kg per ha lager dan gemid delde opbrengsten. Vroeger, toen er nog schapen op het bedrijf waren, kreeg men het niet voor elkaar de lammeren slachtrijp te maken, doordat er onvoldoende gras aanwezig was. Het bedrijf van Jaap en Reinie ligt in de buurt van het CRM-bedrijf, dat speciaal voor de opvang van Rot ganzen is aangekocht. Wildschade is een probleem, dat vooral de laatste jaren op Texel speelt. De Rotganzen zijn wat dit betreft berucht op het eiland. De ganzen komen rond half oktober vanuit Si berië naar Nederland toe om rond half mei weer te vertrekken voor de broed. De voorkeur van deze vogels gaat uit naar weilanden gelegen in een waterrijke omgeving, iets waar aan Texel voldoet. De ganzen hou den zich voornamelijk aan de oost zijde van het eiland op. Maar het zijn niet alleen Rotganzen, die de wei landen op Texel schade toebrengen. Ook Kokmeeuwen richten soms veel schade aan. Jaap vertelt daarover: de Kokmeeuwen zitten doorgaans op het water. Vooral in juli en augustus komen ze echter bij hopg water naar het land om op de weilanden te overnachten. Ze poepen het gras on der met als gevolg, dat de koeien het gras niet meer lusten. Kokmeeuwen zijn hier beschermd, slechts 2 jagers mogen met toestemming van S.B.B. op hen jagen. En dan nog maar 2 vogels per keer om die op te hangen voor het schrikeffekt. Niet alleen brengen meeuwen schade toe aan ander wild, ze vormen ook een be dreiging voor andere diersoorten. Jaap Dijkshoorn: Kokmeeuwen ro ven bijvoorbeeld ook kievitsnesten leeg. Soms vraag ik me weieens af of het zin heeft om voor het maaien de nesten te markeren. Spaar je zo'n nest, dan zien de meeuwen ogen blikkelijk aan het gras waar de nes ten liggen. Zijn vrouw Reinie vult aan, dat door de meeuwen ook de Bergeenden zijn verdwenen. Die eenden waren soms ook wel schade lijk, maar zijn nu uitgemoord door de meeuwen. Ze vertelt, dat de jonge kuikens gewoon uit het water werden opgepikt. Op Texel is in de laatste jaren een vrij intensief overleg tussen Natuurbe scherming en de Drie Standsorgani saties. CRM heeft een eigen bedrijf "Zeeburg" in het noordoostelijk deel van Texel. De Rotganzen worden door een opzichter verjaagd van de partikuliere weilanden naar het CRM-bedrijf. Dit funktioneert rede lijk goed, aldus Dijkshoorn, zijn be drijf ligt 800 meter van het CRM- bedrijf. Bij eventuele vraatschade bestaat de mogelijkheid van schade vergoeding via het Jachtfonds. On danks dat heb je dan nog evengoed schade. Koop je aanvullend ruwvoer van latere datum dan is o.a. het ei witgehalte lager, waardoor de voe- derwaarde minder is. Toch is hij niet ontevreden over de huidige situatie als hij stelt: "Al met al is het toch voornamelijk aan de plaatselijke standsorganisaties te danken, dat er goede afspraken over de wildschade zijn gekomen". Texel is in het Struktuurschema Openluchtrekreatie voorgesteld als potentieel Nationaal Landschap. Erg gelukkig zijn de agrariërs op Texel hiermee niet. Jaap Dijkshoorn: "Er bestaat een grote angst, dat we met allerlei beperkingen te maken krij gen. Daarbij komt, dat de kaarten die moeten aangeven wat er gaat ge beuren geheim zijn. Niemand weet hierdoor wat ons boven het hoofd hangt. Als Texel een Nationaal Landschap Jaap en Reinie niet juist en zouden graag zien, dat 5 kampeereenheden norm wordt. Zoals vele andere Texelse bedrijven hebben ze zelf ook een vakantie huisje, waar zomers toeristen ver blijven. Enige tijd geleden hebben ze het aantal ligboxen in de stal met één verkleind en er douche en toilet voor de vakantiegangers in gebouwd. Dit levert meer op dan de koeienbox. In het hoogseizoen zijn er altijd vakan tiegangers op het erf te vinden. Jaap en Reinie vinden het een leuke af wisseling. De kontrasten met de toe risten ervaren ze als prettig, je leert over en weer van elkaar. Het bedrijf staat zomers ook elke donderdag van 16.30 tot 18.00 uur open voor toeristen. Ze vinden het allebei belangrijk, dat toeristen ken nis kunnen nemen van wat er zich op een veehouderijbedrijf afspeelt. Of Jaap nu druk aan het hooipersen is of niet, donderdags om half vijf staat hij klaar. «r In de tijd, die naast het bedrijf en de vakantiegangers overblijft, zijn bei den aktief. Reinie is kontaktvrouw van de Bond van Plattelandsvrouwen. Ze bezoekt regelmatig vergaderingen van stands organisaties, maar is nog geen lid. Toch heeft ze de indruk, dat er naar vrouwen geluisterd wordt. Ze vindt 't Wijde Texelse landschap, polder 't Noorden. Een kijkje in de moderne stal. wordt, voorziet Dijkshoorn ook een daling van de grondprijs, waardoor de onroerend goed waarde van de bedrijven zal dalen. "Hierdoor kom je in de situatie, dat je minder geld kunt lenen bij de bank als je investe ren wil. Je merkt nu al, dat de men sen voorzichtiger zijn met grondaan kopen in verband met toekomstige beperkingen". Indertijd hebben de agrariërs het bestemmingsplan geaccepteerd in de hoop, dat er geen Nationaal Land schap zou komen. Ook de claim, die instelling van een Nationaal Land schap op het huidige agrarische areaal zal doen, is een reden om er tegen te zijn. Jaap Dijkshoorn voor ziet, dat dan in ieder geval 2 kam peerterreinen verplaatst zullen moe ten worden naar agrarisch gebied. En agrarisch Texel kan eigenlijk geen hektare grond missen. Iedereen wil wel grond bijkopen om zijn bedrijf in stand te houden. Op de achtergrond speelt hier ook mee, dat Texel een afgesloten gebied is. Texel heeft nog een eigen koöperatie en melkfabriek. Bij inkrimping van het agrarisch areaal kunnen ook deze voorzienin gen in gevaar komen. Reinie vat de diskussie rond het Na tionaal Landschap kort en krachtig samen als ze stelt: "De gemeente krijgt meer geld, wij meer beperkin gen". Texel wordt zomers door veel toeris ten aangedaan. Om dit bezoek te re gelen staat in het bestemmingsplan een bepaling, dat het aantal over nachtingen niet groter mag zijn dan 47.000. Per boerderij mag er één kampeereenheid zijn b.v. een zo merhuisje. Deze beperking vinden het ook belangrijk, dat ze als vrouw haar gezicht laat zien en aktief is. Zo helpt ze ook bij het organiseren van de open dagen op Texel. Jaap houdt voor zijn plezier nog een aantal bijzondere schapenrassen: Hampshire down, Kortland pels schaap, Friesblesschaap en natuur lijk 't Texelsschaap. Ook tuinieren doet hij graag. Al heel vroeg in het jaar eten zij hun eigen groente uit de i zelfgemaakte dieptekas, welke een meter verzonken in de grond ligt. Zodoende kan de kas 's nachts de warmte vasthouden. Binnen de Ne derlands Hervormde Kerk bekleedt hij een bestuursfunktie. Voorts lopen er enkele Shetlandponies rond, waar de 2 dochters op rijden. Reinie maakte tot voor kort 's winters grote aantallen prachtige sieraden van hoefnagels. Vooral bij toeristen von den die gretig aftrek. Toch lijkt voor dit alles steeds minder tijd vrijgemaakt te kunnen worden. Reinie verwoordt dat met: "Je hebt voor een heleboel dingen geen tijd meer. .Het trieste is, dat ook de so ciale kontakten eronder dreigen te lijden. Jaap heeft b.v. zelf weinig tijd om op vakantie te gaan. Ook inscha kelen van de boerenhulp is daarbij te duur. Ik ga alleen met de kinderen. Soms hebben we weieens het gevoel slaaf van ons eigen bedrijf te zijn ge worden." Beiden zijn het erover eens, dat ook van de zijde van de standsorganisaties verwacht mag worden, dat aandacht aan deze problematiek wordt besteed. Pleiten voor een betere prijsvorming van de produkten vinden ze hierbij van het allergrootste belang. Sjaak de Boer Jan Moggré 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 17