Nu Carbonel trekker rijdt, werkt hij niet meer Een bezoekje waard Verkenning achter de Pyreneeën Schapenprijs gedaald Stevige grondprijs Irrigatie Het irrigatie-systeem bestaat veelal uit een stelsel van kleine kanaaltjes, waarbij met behulp van eenvoudige schuiven de boer de waterstroom kan sturen. prijs voor het water betalen dat over zijn land vloeit. Zijn "waterschaps lasten" bedragen 133.— per hecta re. Spanje is een land met veel schapen. Na toetreding tot de EG zou een kwart van de gehele kudde op dit deel van het Iberisch schiereiland grazen. Carbonel sr. ziet het lid maatschap van de EG wel zitten. "Voor de schapenhouderij een goede zaak", verwacht hij. Over de gevol gen voor zijn akkerbouw heeft hij geen idee. Met genoegen vertelt hij dat zijn schapen vorig jaar een prijs hebben opgebracht van ruim 18.50 per kg geslacht gewicht. Dit jaar is de prijs tot nu toe een stuk lager ge weest: ƒ11,- per kg geslacht gewicht. De wolprijs van net geen 2 per kg is voor hem niet zo interessant. Zo werken vader en zoon Carbonel in het land achter de Pyreneeën. Het gesprek in de luwte van de schaaps kooi wordt beëindigd als het zachtjes gaat regenen. In de verte horen wij de kudde; één op de vijf schapen heeft een bel om. "Dat bevordert de eenheid in de kudde", zegt Higinio Carbonel. Wij verlaten het bedrijf dat uit niet meer dan twee schuren bestaat, een klein erf waar de trekker en enkele kleinere hulpwerktuigen staan. De familie woont op ruime afstand van het bedrijf in het dorp. BARTELE A. BOKMA Higinio Carbonel en zijn zoon zijn eigenlijk best tevreden met hun boe ren bestaan. Die indruk gaven zij ons tijdens een gesprek in de luwte van hun schaapskooi. Carbonel sr. voerde het woord, leunend op een afgesne den tak en in de hand een draagbaar radiootje. Een opmerkelijke uit spraak van hem was: Sinds wij een trekker hebben kun je toch niet zeg gen dat wij nog werken? Zijn zoon haalt wat lachend de schouders op. Als de zon opkomt, dan beginnen wij en bij het donker worden, gaan wij naar huis, aldus de beide Carbonels. Je mag wel zeggen dat vader en zoon Carbonel voor Spaanse begrippen onder redelijke omstandigheden kunnen boeren. Zij beschikken over zeventien hectare land dat helemaal bevloeid kan worden (irrigatie). De grond is hun eigendom. Daarnaast hebben zij nog enkele hectares, waar hun kudde van zo'n 400 schapen graast. Zoals te begrijpen valt, is er een groot verschil in de prijs tussen wel en niet geïrrigeerd land. Carbonel vertelde ons dat in de streek waar hij en zijn zoon boeren, dat is ten noorden van Zaragoza, de prijs van bevloeide grond varieert van 26.000 tot 40.000 per ha. Voor "droge" grond moet men 6.650 per ha op tafel leggen. Higinio Carbonel zou zijn bedrijf wel willen uitbreiden. Zo'n vijftig hectare zouden zij samen, naar eigen mening best kunnen bewerken. "Maar er is gewoon geen landbouw grond te koop hier", verzucht Car bonel. In onze ogen zijn het stevige prijzen die daar voor de grond betaald moet worden. De oorzaak daarvan zal vooral moeten worden gezocht in de modernisering van de Spaanse land bouw op het ogenblik, die de boeren Vader en zoon Carbonel, tevreden met hun huidige bestaan onder druk zet om de bedrijven te vergroten. Door de stagnerende eco nomie en hoge werkloosheid blijven de mensen in de agrarische sector werken, daarmee een stukje verbor gen werkloosheid scheppend. Verder zijn er mensen buiten de landbouw die in deze tijd een stukje grond trachten te bemachtigen om zo mo gelijk in eigen levensbehoefte te kunnen voorzien. Vergeleken met collega's op droge grond verkeert de familie Carbonel in een bevoorrechte positie. Zij kun nen hun land bevloeien. Door irri gatie kan de opbrengst minimaal worden verdubbeld. Higinio Carbo nel verbouwt mais en luzerne dat deels voor verkoop, deels voor voe ding van de eigen schapen gebruikt wordt. Verder verbouwt hij brouw- gerst en tarwe. Hij heeft kunnen profiteren van een der overheidsprojecten die onder het bewind van Franco tot stand zijn ge komen om de landbouwstructuur te verbeteren door irrigatie. In de pe riode van 1955 tot 1978 is de geïrri- geerde oppervlakte vrijwel verdub beld tot 3 miljoen hectare. Dit is meer dan een tiende deel van het landbouwareaal. Vier jaar geleden heeft men becijferd dat tot het jaar 2000 nog vier miljoen hectare voor irrigatie in aanmerking komt. Een probleem is wel dat er in bepaalde gebieden te weinig water beschikbaar is. Het gaat daarbij niet om een uitzonderingssituatie vanwe ge grote droogte zoals in de afgelo pen zomer, maar industrie, steden en toerisme vragen ook hun deel van het beschikbare water. Bij een ver dere ontwikkeling van het land zal die behoefte steeds groter worden. Carbonel moet jaarlijks een vaste Bezoekerscentrum Landbouwkundig Onderzoek Wanneer u of uw afdeling eens wat meer te weten wil komen over het landbouwkundig onderzoek en haar relaties met de praktijk, is het Be zoekerscentrum in Wageningen daar bij uitstek geschikt voor. Het cen trum, dat in 1977 is opgericht, heeft zich tot taak gesteld de, hoofdzake lijk agrarische bezoekers, te laten zien welk landbouwkundig onderzoek wordt gedaan, waarom het dat doet, en wat de resultaten ervan zijn. Een groot aantal onderzoekscentra, alsmede vertegenwoordigingen van het bedrijfsleven geven in het cen trum inzicht in wat zij aan onder- zoeksaktiviteiten ontplooien, door middel van een permanente, maar levende tentoonstelling. "Levend" betekent, dat het tentoongestelde al tijd "up to date" is; afgesloten of ver ouderd onderzoek zult u er dus niet aantreffen. Het voert te ver alle onderwerpen te noemen die tentoon worden gesteld. In totaal laten 16 onderzoekscentra zien, waar zij mee bezig zijn. 16 cen tra, werkzaam op het gebied van bo- demkundig, plantaardige produktie, dierlijke produktie, bewaring en verwerking, landbouwtechnisch, ekonomisch, nucleair-technisch on derzoek, alsmede een drietal onder steunende instituten. Een paar voor beelden van wat u in het centrum kunt vinden: onderzoek naar het vervoer van eendagskuikens, krui- sings- en selektieonderzoek voor landbouwgewassen, onderzoek naar de automatisering in de melkvee houderij, biogasinstallaties, en ga zo maar door. Zowel groepen als individuele be zoekers zijn welkom in het centrum. Men ontvangt u met een kopje kof fie, waarna een korte inleiding wordt gehouden over de organisatie en de uitgangspunten van het landbouw kundig onderzoek. Daarna wordt de tentoonstelling bekeken (2300 m3), al dan niet onder leiding van een gids. Tenslotte bestaat de mogelijk heid een film te zien over het onder zoek in het algemeen of een bedrijf stak in het bijzonder. Het hele programma neemt onge veer twee tot tweeënhalf uur in be slag en brengt geen kosten met zich mee. Voor verdere informatie en het maken van een afspraak kunt u te recht bij BLOZ, Mansholtlaan 12, Wageningen, telefoon (08370) 19119. Ontvangst-en fitmlokaal wanm. Het bezoekerscentrum staat ook voor het individu open. Het ontvangst - en filmlokaal trekt altijd veel bezoeken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 16