msm Rond de bloei De nar kas Onderzoek naar mogelijkheden glastuinbouw op Tholen Fruitveilingen lopen af met zeer goede prijzen voor Golden Imkers dringen in open brief aan op krachtige maatregelen tegen naderende bijenziekte Produktie van asperges in Frankrijk Weekstaat energieverbruik INGEZONDEN Appelen in tweelagen krat Met verlangen wordt ook in ons Thoolse distrikt uitgezien naar wat hogere temperaturen. Wat dit betreft, heeft de maand april ons wel teleur gesteld. Bijna zonder onderbreking, bleef de wind in de noord-westhoek, en daarvandaan is weinig groei te verwachten. De iets fijnere zaden kregen op den duur vochtgebrek, waardoor van een vlotte kieming be slist geen sprake is. Gelukkig is er evenwel vorige week tijdens kleine buitjes totaal 15 ml water gevallen. Wanneer dan een goede grondstruc tuur aanwezig is, dan heeft het ge zaaide daar beslist wel iets aan. Met het schrijven van dit artikel, geven de weerberichten wat stijgende tempe raturen aan, en dan is het gezoek naar opkomende zaden weer voorbij. Ondanks de lage temperaturen, ko men de eerstgeplante aardappelen al mooi uit de grond, ofschoon de kleur nog wat aan de gele kant is. Meestal staat men er van verwon derd, dat degene die het eerst gepost heeft, toch altijd vóórblijft in de op komst van het gewas. De grootste groeiremming van een vroege teelt is nog altijd wanneer slagregens de struktuur van de grond bederven, waardoor het pootgoed verstikt door gebrek aan zuurstof. Het is echter de vraag of dit jaar, evenals vorig jaar, de eerste vroege aardappelen op 24 mei gerooid kunnen worden. Men mag dan niet verwachten dat er di- rekt 25 kg per roe gerooid kan wor den, maar uiteindelijk gaat het er maar om, hoe hoog de geldelijke op komt tot mooi uitgegroeide kool. Door bevoegde instanties wordt er momenteel een onderzoek uitge voerd, in hoeverre er in de naaste toekomst, mogelijkheden zijn in ons Thoolse gebied voor glastuinbouw. In eerste instantie zal dit moeten uit gaan van de alhier gevestigde kleine grondgebruikers. Anderzijds is het ook mogelijk dat zich hier op den duur ook tuinders uit andere stre ken kunnen vestigen. Een glastuin bouw bedrijf vereist zéér grote in vesteringen. Naast vakkennis en goed ondernemerschap, kan voor de adspirant tuinder, een zekere stimu lans door de oudere en reeds geves- tigde glastuinders, niet gemist wor den. Wellicht komt op Tholen groenteteelt in kassen in de toekomst van de grond. brengst is. In dit verband is een ge was, waar plastiek-folie op gelegen heeft, door zijn mindere aanslag, vlugger een rooibaar produkt, met een goede sortering. Ondanks het minder gunstige weer is een der laatste produkten, witlof, vorige week ook gezaaid. Door de goede grondstruktuur, en goed bezakte ruggen, kon op de juiste diepte wor den gezaaid. Niets is zo vervelend, als een ongelijk gewas witlof, omdat dit bij de afrijping ook weer niet zo gunstig uitkomt. De prijs van de winterbloemkool is dit voorjaar weer gunstig, ofschoon het gewas niet Zuid Beveland is een klein stukje Nederland, maar bijzonder mooi. Vooral in het voorjaar, wanneer de boomgaarden hun bloesempracht gratis laten bewonderen door de tal loze dagtouristen, die de Bevelanden in deze tijd van het jaar met een be zoek vereren. Een prachtig leventje hebben die fruittelers, zo in de vrije natuur, dag in dag uit. Een waarheid als een koe, maar fruittelers en tuin ders moeten menig uurtje in de na tuur doorbrengen om de nodige zorg aan .hun gewassen te besteden, om de verwende consument de dagelijkse groenten en fruitgewassen te leveren. Altijd een spannende tijd rond de bloei, want al kan een nachtvorst aan velen een dikke boterham geven, zoals afgelopen jaar, als teler wil je graag een goede oogst van goede kwaliteit afleveren. De perebloei is achter de rug en zo op het eerste ge zicht zijn de peertjes zeer goed gezet. Een flinke rui kan de hoeveelheid vruchtjes flink reduceren, maar een goede perenoogst zit er op dit mo ment zeker in. Van vele factoren zijn wij afhankelijk want dê eerste pere rassen waren gezet, of de eerste ha gelbuien vielen boven op hun huid. Ze zijn nog zeer klein, toch is op verschillende plaatsen de schade ge meld aan de verzekering en dit was niet overbodig. De appels staan deze week volop en veelbelovend in bloei. Na een jaar met een matige oogst, is de bloem knopontwikkeling dermate sterk dat een goede oogst mag worden ver wacht. Het op één zetten van de overge bleven klusters van de Benoni kan spoedig beginnen. Hoe vlugger deze handdunning gebeurt is hoe beter, de vruchten op één kunnen dan snel doorgroeien. Benoni van een flinke maat en voldoende kleur brengt normaal gesproken een goede prijs op. Niet alleen voor de maat dienen we de Benoni flink te dunnen, ook voor de bloemknopvorming voor het volgend jaar is deze dunning nood zakelijk, anders raak je met dit ras vlug in de beurtjaren. Rekord De zomerrassen zullen dit jaar wei nig concurrentie van de oude oogst verwachten. De Golden Delicious wordt vlot geruimd tegen hoge prij zen. De 2,- voor de grote maten is vlot bereikt. Een rekord in de ge schiedenis, dacht ik. Nooit eerder bereikte de Golden deze goeie prijs. De kwaliteit van de laatste Golden is uitstekend en gezien de hoge prijzen is speculatie door te lange bewaring dwaasheid. Een tijdje een lege markt kan geen kwaad, des te fijner smaken de Benoni en de James Grieves. Jammer is het dat in de opvolging van de kleine Thoolse grondgebruiker, in de zeventiger jaren, een zekere kort sluiting is ontstaan. Eén van de oor zaken hiervan is mogelijk het feit dat alle agrarisch onderwijs, buiten ons distrikt is komen te liggen. Door de gewijzigde omstandigheden op de ar beidsmarkt, wordt misschien toch wel weer naar bestaansmogelijkheden omgezien in het vrije bedrijf. In ieder geval is er in ons Thoolse distrikt een braakliggend terrein voor intensieve tuinbouw. Een terrein dat wel ont gonnen moet worden door mensen met pionierseigenschappen. Het fruitseizoen 1981 -1982 loopt op de verschillende veilpunten in onze regio af. De Golden Delicious bereikt zeer hoge prijzen van 2,— en meer voor de grote maten. De kwaliteit is nog zeer goed. Er wordt dan ook flink geruimd. Op de veiling te Krabbendijke is het laatste fruit geveild op dinsdag 11 mei j.l. Aan de veilingen te Kapelle en Goes zullen de veilingen nog enige weken doorgaan maar tegen eind mei zal er ook hier een punt achter wor den gezet. Vanaf 13 mei wordt er in Terneuzen gestart met de plaatselijke verkoop van het dan nog in de koelhuizen op geslagen fruit. Aldaar verwacht men toch tot eind juni fruit te kunnen aanbieden. In tegenstelling tot voor gaande jaren zal de fruitveiling in Terneuzen steeds zijn op donderdag middag 2 uur. Een uitzondering geldt voor 20 mei (Hemelvaartsdag) in die week wordt geveild op vrijdag 21 mei. Zoals reeds hier en daar in de lande lijke pers vermeld, dreigt ook de Ne derlandse bijenteelt binnen afzienba re tijd te maken te krijgen met een besmetting door de gevreesde Var- roa-mijt. De leden van Ziektebestrijdingsteam Zuid-Veluwe, één van de 25 in dit verband opgerichte teams, willen via deze brief hun zorg hierover laten blijken. "Wij zijn ernstig verontrust over het naderen van deze bijenziekte, terwijl maatregelen ter bestrijding ervan of niet genomen worden, of voorlopig nauwelijks effekt zullen hebben. De schade voor de bijenteelt zal, zoals in andere landen reeds is ge bleken, grote vorm aannemen. Maar de schade voor de imkers is zonder twijfel weg te cijferen bij die, welke de groente-, fruit- en zaadteelt zal Vanaf begin februari tot half maart is er in Kapelle wekelijks een hoeveel heid appelen van het ras Winston aangeboden in de z.g.n. tweelagen- krat. Er werd overwegend een gemiddelde kwaliteit verpakt aangeboden. De konklusie kan zijn dat voor de grote maten de teler goed werd beloond voor zijn verpakkingsaktiviteiten. Daarna is ook een deel van de Gol den Del. 170/80 mm verpakt aange- treffen. Wat zal het verlies aan op brengst zijn voor de Nederlandse te ler en daarmee voor onze ekonomie? Wij vragen ons af of met dit sombere beeld in het vooruitzicht, de finan ciële bijdrage voor onderzoek naar methoden van bestrijding en voor mankracht bij de bemonstering van bijenvolken niet veel groter zou moe ten zijn. Uitbreiding van het perso neel van het Konsulentschap voor de Bijenteelt, verantwoordelijk voor de bestrijding, is dringend gewenst. Het is dan ook daarom dat wij U vra gen via Uw organisatie aan de bel te trekken en alle mogelijke krachten te mobiliseren. DE ZORG VAN DE IMKERS IS OOK UW ZORG!!!" namens ziektebestrijdingsteam Z-Veluwe M. Simon, voorz. boden. Het prijspeil van de verpakte appelen t.o.v. de niet verpakte appe len was zodanig dat hiermede vrij snel werd gestopt. Soms lag de prijs van verpakte en losse Golden Delicious vrijwel gelijk. "Vast staat, dat er een markt is voor verpakt fruit maar in jaren met hoge fruitprijzen komt dat minder duide lijk in de prijs naar voren dan in ja ren met lage prijzen. Toch zal de Nederlandse fruitteelt en dus ook de Zeeuwse, in de komende jaren meer en meer aandacht moeten besteden aan deze wijze van fruitpresentatie", aldus de CVZ in haar mededelin- geèblad. BESTEMMINGS Loon op Zand Vanaf 6 mei ligt ge durende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Buiten gebied Loon op Zand". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de ge meenteraad. Raamsdonk Vanaf 3 mei ligt gedu rende 30 dagen ter inzage het ont werp van een te nemen besluit tot vaststelling van een gebied als be doeld in art. 3, lid 1 van de Wet Agrarisch Grondverkeer. Bezwaren kunnen tot uiterlijk 14 dagen na het verstrijken van de termijn van ter inzage ligging worden ingediend bij de gemeenteraad. Veldhoven Vanaf 6 mei ligt geduren de een maand ter inzage het ontwerp van het bestemmingsplan "Buiten gebied, herziening XXXII". Bezwa ren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Frankrijk is binnen de Gemeenschap met rond 47.000 ton de grootste pro ducent van asperges, aldus een publi- katie van het Franse ministerie van landbouw. Ongeveer 10.000 ton wordt jaarlijks uitgevoerd, met Duitsland als be langrijkste bestemming. Frankrijk is de grootste exporteur van verse asperges. De produktie kent momenteel een aantal proble men, die nauw verband houden met een stagnerende export en konsump- tie en anderzijds met toenemende konkurrentie van de import. Aanduidingsverplichting aardbeien Naar thans bekend is gemaakt, zal voor dit seizoen de aanduidingsver plichting voor aardbeien voor wat betreft het vermelden van rasnaam enz. enkel gelden voor onder glas geteelde aardbeien. Elke krat moet dus zijn voorzien van telersnaam en/of nummer en de rasnaam. Dit moet op de buitenkant van de krat worden aangebracht en zal waar schijnlijk het beste kunnen met een sticker. Deze kunt u bestellen ten kantore der veiling. Kosten bedrukt 4,00 per 100 stuks. Aardbeien van de volle grond en alle andere kleinfruitprodukten moeten zijn voorzien van een telerslabel (naam en veilingnummer) die ook in de krat gelegd mag worden. Ook pruimen vallen daaronder. Om teelten goed te kunnen vergelijken moet men werkelijk alles op de juiste wijze en het juiste moment doen. Kleine haperingen of weersomstandigheden die niet verwacht werden kunnen een vergelijking sterk beïnvloeden, maar kunnen anderzijds de waarde van zo'n vergelijk doen toenemen. Wanneer in dit licht de produktie bij Denarkas bezien wordt, dan is dit jaar vooral de kontrole-afdeling (venlo-kas) het zorgenkindje geweest. In aantal geoogste vruchten liggen beide afdelingen van het kontrole-objekt voor op de geïso leerde kastypen. In het totaalgewicht van de produktie tot nu toe komt dat echter niet tot uitdrukking. Vooral het zonnige winterweer in kombinatie met een hogere voeding, alsook een CO2 tekort, zijn debet aan dit verschijnsel. De hogere voeding blijkt overigens dit jaar op de houdbaarheid van de tomaten een positieve invloed gehad te hebben, waarbij bovendien opvallend is dat de tomaten van de steenwol wat langer houdbaar zijn dan die van de grondteelt. Dit verschil is met name in de SDP-acrylplatenkas aanzienlijk. De stooktemperatuur is 19 gr.C. op de dag en 15 gr.C. 's nachts. De vochtin- vloed werkt. Bij CO2 tekort is er een lichtafhankelijke minimumbuis van 50 gr.C. in de geïsoleerde kassen en 42 gr.C. in de venlokas. Het energieverbruik bedroeg deze week 8675 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 ml. Het gasverbruik is alsvolgt te verdelen: SDP-acrylplaten futurist, kas kontrole-objekt Week: no. 18, 30/4-7/5 érond steenwol grond steenwol grond steenwol totaal verbruik deze week in m3 1199 1046 1229 1175 1947 2077 verbruik in m3/100 m2 71 62 72 69 114 122 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 14-12-1981 2085 1834 2246 2187 3486 3448 energiebesparing t.o.v. kontrole (grond) 40,2% 47,4% 35,6% 37,3% - 1,1% oogst in kg/100 m2 508 511 492 556 489 555 gemiddelde vruchtgewicht in gram 54,4 53.1 54.7 54,5 48,8 50,9 De buitenomstandigheden waren deze week gemiddelde buitentemperatuur 8,! gr.C. DENAR-KAS gemiddelde windsnelheid 5,5 m/sek. L. Koop

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 15