Demonstratie aanleg vloeibetonvoor verhardingen De aardappelrug Aardappelexport in april Verwerking aardappelen Konsulentschap voor de akkerbouw en de rundveehouderij te Goes Tegenwoordig worden er hoge eisen gesteld aan de kwaliteit van de verharding in en rond de landbouwbedrijfsgebouwen. Verder is er op veel bedrijven behoefte aan een goede opslag voor suikerbieten. De verharding moet berekend zijn op aslasten van 10 12 ton. Voor de aanleg van verhardingen wordt veel gebruik gemaakt van ter plaatse gestort beton. Regelmatig worden er met betonverhardingen teleurstellende ervaringen opgedaan, enerzijds door een ondeskundige uitvoering en anderzijds omdat men de eisen te laag heeft gesteld. Een goede verdichting van de betonspecie is belangrijk Fouten die in de praktijk gemaakt worden zijn: - Een te lage betonkwaliteit door een hoog watergehalte in de spe cie of een onvoldoende verdich ting bij een lager watergehalte. - Een te geringe konstruktiedikte van de verharding voor het zware verkeer dat tegenwoordig op de verharding wordt toegelaten. De dikte van de verharding dient te worden bepaald door het gewicht en het aantal voertuigen dat op de verharding komt en door de draagkracht van de ondergrond. - Een onvoldoende nabehandeling van het verse betonoppervlak. Voorkomen moet worden dat het vocht aan de toplaag wordt ont trokken. Direkt na aanleg dient het verse oppervlak te worden voorzien van een afdichting bij voorbeeld afspuiten met een pa- raffine-emulsie of afdekken met een plastikfolie. Behalve fouten bij de aanleg wordt er vaak onvoldoende aandacht ge schonken aan de ontwatering van de verharding. Verweking van de on dergrond heeft tot gevolg dat de draagkracht hiervan vermindert en dat er dan eerder schade aan de ver harding kan optreden. Vooral het eerdergenoemde hoge watergehalte van de specie heeft een zeer nadelige invloed op de sterkte en de slijtvastheid van de betonver- harding. De reden dat er toch veel water aan de specie wordt toege voegd is dat water goedkoop is en dat dunne specie gemakkelijk te verwer ken is. Vloeibeton Tengevolge van nieuwe betontech- nologische ontwikkelingen is het thans mogelijk een betonspecie toe te passen met laag watergehalte en die toch gemakkelijk is te verwerken en die nauwelijks behoeft te worden verdicht. En dit alles tegen geringe meerkosten van de specie (ca. 10%). Er zijn namelijk hulpstoffen, zoge naamde superplastificeerders of vloeimiddelen ontwikkeld die in de truckmixer worden toegevoegd kort voordat de specie wordt gestort. Be doelde hulpstof maakt de zeer "stij ve" betonspecie met een laag water gehalte tijdelijk, bijvoorbeeld gedu rende 30 k 45 minuten, zeer vloei baar en kan daardoor gemakkelijk worden verwerkt. De specie waaraan de superplastifi- ceerder of vloeimiddel is toegevoegd noemt men vaak vloeibeton. Wapening Bij vergelijkende proeven die in de praktijk zijn genomen is gebleken dat met vloeibeton een aanzienlijk betere kwaliteit verharding wordt verkregen dan met normale specie zonder vloeimiddel. Bij de toepas sing van vloeibeton en uitvoering in handwerk kan een kwaliteit worden bereikt die even hoog is als bij een betonverharding aangelegd met be hulp van een wegenbouwmachine bijvoorbeeld betonkwaliteit B 37.5. Zoals misschien bekend is wordt bij machinaal aangelegde betonwegen meestal geen wapening toegepast. Wordt vloeibeton toegepast voor verhardingen dan kan ook bij uit voering in handwerk de wapening in het algemeen achterwege blijven, hetgeen een besparing betekent! Op afstanden van max. 4 meter die nen wel krimpvoegen te worden aan gebracht. Het toepassen van vloeibe ton moet in overleg gebeuren met de betonmortelfabrikant. Deze nieuwe methode van betonverwerking zal op donderdag 3 juni a.s. van 9.00 tot 15.00 uur worden gedemonstreerd op het bedrijf van de heer A. Visser, Nieuwl. Binnendijk 11 te Oostdijk op Zuid-Beveland. Rond de bedrijfsgebouwen zal een oppervlakte van 1400 m2 worden verhard met vloeibeton ter dikte van 16 cm en waarbij geen wapening zal worden toegepast. De demonstratie wordt georganiseerd door: - Het Konsulentschap voor de Ak kerbouw en de Rundveehouderij te Goes. - De Federatie van Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting voor Zeeland. - De Stichting ter Bevordering van het Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuws-Vlaanderen. - De Vereniging voor Bedrijfs voorlichting Oost Zuid-Beveland. - Het Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen (IMAG) te Wageningen. - De Afdeling Voorlichting van de Nederlandse Cementindustrie te 's Hertogenbosch. - De Vereniging van Betonmortel- fabrikanten in Nederland (V.B.N.) te Leidschendam. - De Suikerindustrie. De werkzaamheden worden uitge voerd door de Zeeuwse Bouw en Wegenbouw Mij B.V. te Goes. Tijdens de demonstratie is er een in formatiestand waar U alle gewenste inlichtingen kunt krijgen over de aanleg van betonverhardingen zoals erfverharding, bietenopslagplaatsen, kuilvoeropslag, kavelwegen etc. ing. J.A. Gels - I.M.A.G. Wageningen J.H. van Nieuwenhuizen - C.A.R. Goes KORTE WENKEN C.A.R.- Zevenbergen AKKERBOUW WANNEER U DE STIKSTOF voor /consumptie-aardappelen in twee keer geeft en de eerste gift pas vlak voor het poten uitgevoerd hebt, doet u er goed aan met de tweede gift te wachten tot het tijd stip van knolzetting. Dit zal begin juni zijn, wanneer de aard appelen 15 a 20 cm hoog zijn. Op lichte grond kan hierdoor het groeiseizoen van het gewas ver lengd worden. DE TEELT VAN knolselderij is niet eenvoudig. Nauwkeurig plan ten is erg belangrijk. Het hartje van de plant moet net boven de grond blijven. Te diep geplant, geeft een trage start en kost kilo's! VOCHT SPEELT EEN belang rijke rol bij knolselderij. De ver leiding is vaak erg groot vlak voor het planten de grond nog eens te bewerken om het aanwezige on kruid op te ruimen. Meestal ver liest de grond dan zoveel vocht dat dit ten koste gaat van de aanslag. Een onkruidbestrijding met Gra- moxone of Reglone is beter. KNOLSELDERIJ IS gevoelig voor een te dichte stand. Een te dunne stand kan het hol-groeien echter sterk bevorderen. Monarch is het meest gevoelig voor holgroei- en. Bij dit ras kunt U 50.000 planten per ha aanhouden. Voor Roem van Zwijndrecht en Tropa kunt U met 45.000planten volstaan. DE ACHTSTE UITGAVE van de opbrengsten van graszaad is uit. In deze samenvatting staan de ge middelde opbrengsten van Engels raaigras, beemdlangbloem, rood- zwenk, veldbeemdgras en hard- zwenk. Bekijk en vergelijk de op brengsten met uw ras. Volgens het Produktschap voor Aardappelen is in de maand april 127.000 töft konsumptie- en indqs- trieaardappelen uitgevoerd. Hier door is de totale export van oogst 1981 op 1.068.000 ton gekomen. Van de vorige oogsten is tot 1 mei uitgevoerd: oogst 1980 892.000 ton oogst 1979 698.000 ton oogst 1978 661.000 ton oogst 1977 558.000 ton In de kalenderweek van 26 april t/m 1 mei 1982 is 28.500 ton konsumptie- en industrieaardappelen uitgevoerd. De invoer in april bedroeg 10.000 ton, waarvan 4.000 ton primeurs. Het Produktschap voor Aardappelen maakt bekend dat in de maand maart 86.000 ton aardappelen is ver werkt tot pommes frites, puree, chips en andere konsumptieprodukten. De verwerking is hiermee in het le kwartaal 1982 op 243.000 ton geko men, tegenover 209.000 ton in 1981 en 191.000 ton in 1980. De export en import van aardappel- konsumptieprodukten komen in maart, omgerekend tot verse aard appelen, overeen met resp. 56.000 ton en 7.400 ton. Voor het le kwar taal gelden de volgende aantallen: export 163.400 ton en import 13.500 ton. In het 4e kwartaal 1981 kwam de uitvoer overeen met 156.800 ton aardappelen en de invoer overeen met 15.200 ton aardappelen. Bij het maken van het pootbed was de grond (veel) te nat en de voor het maken van de rug opgebrachte grond bestaat hier nu grotendeels uit gemene kluiten. De produktie van een gezond gewas is evenredig met de verdamping. In verdichte grond kunnen de wortels van het aardappelgewas vrijwel niet doordringen en dit geldt ook ten aanzien van de verdichtingen en de kluiten in de aardappelrug. Wat dit laatste betreft, steekt een goede rug gunstig af tegen een kluiterige rug, die de beworteling van het gewas beperkt houdt. Wanneer door beperking van het wortelstelsel c.q. de bodemontslui ting 20% minder water aan het aard appelgewas kan worden toegevoegd, dan is de opbrengst ook 20% lager. Uitgaande van goede ruggen, mag men stellen dat in grote ruggen de voorraad bodemvocht en die van andere voedingsstoffen groter zijn dan in kleinere ruggen. Bovendien is er in een grotere rug naar verhouding meer ruimte voor de ontwikkeling van het wortelstelsel. In dit licht be zien, is het niet zo verwonderlijk dat bij een recent onderzoek in Zuid- Holland naar voren is gekomen <|at ruggen met een grote dwarsdoorsne de gunstig zijn voor het verkrijgen van hoge aardappelopbrengsten. Bovendien kan hier nog worden op gemerkt dat aardappelen een minder diepgaand wortelstelsel vormen dan granen en bieten. Het meten en het tevens van binnen bekijken van de ruggen en daarbij het gewas volgen met de ogen ver groten het inzicht van de aardappel teler. Ir. J. Haenen en A. Peeters C.A.R. Zevenbergen. Profielmeter voor het meten van de uitwendige vorm en grootte van de rug. Een goed pootbed bestaat uit een gelijkmatig diepe, kluitvrije en losse boven laag van 6 9 cm. Midden onder in de rug is een gedeelte van het pootbed zichtbaar; met grond van het overige gedeelte van het pootbed is deze fraaie rug gemaakt. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 11