Hoofdbestuur Z.L.M. ernstig verontrust over manco's in pachters voordeel Jonge ondernemers W ij zijn van mening dat het 5 voor twaalf is voor wat de ernstige problematiek waar de land- en tuinbouw steeds meer tegen aanloopt bij de overdracht van land bouwbedrijven en de daarmee samenhangende finan ciering en fiscale claims. Als landbouworganisaties zullen we ons dan ook ernstig moeten beraden over de positie van de eigenaar-verpachter, de pachter en de eigenaar gebruiker. Vanuit de Z.L.M. zullen we bij het Landbouw schap sterk aandringen om op korte termijn een studie over deze komplexe materie uit te doen voeren zodat op basis daarvan een beleid kan worden gevoerd om aldus te voorkomen dat vele bedrijven gedwongen zullen worden om af te haken". Deze ernstige woorden sprak de alge meen-voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschap pij (Z.L.M.) de heer A.J.G. Doeleman maandag 3 mei jl. op de in "de Wouwse Tol" te Bergen op Zoom gehouden hoofdbestuursvergadering. N og steeds blijken er, aldus de heer Doeleman, veel onduidelijkheden te zijn over het pachtersvoordeel. On duidelijkheden die in verschillende gevallen hebben ge leid tot belastingaanslagen waarbij de redelijkheid ver zoek is. We vragen ons dan ook af hoever we als land- en tuinbouw deze rechtsongelijkheid nog kunnen accepte ren. Doeleman haalde daarbij Mr. D.J. de Korte, belas- ting-inspekteur teZierikzee aan die stelt dat: Waarschijn Rijkswaterstaat stelt 5 studies Grevelingen zoet - zout ter diskussie D at er in Brussel nog steeds geen beslissingen zijn ge nomen over de nieuwe prijzen betekent volgens de Z. L. M .-voorzitter een flinke schadepost voor met name de veehouderij. Uit de onderhandelingen nu valt volgens hem in ieder geval wel af te leiden dat de eenheid van Europa nog ver te zoeken is. Een trieste konklusie. Wel konstateerde hij dat er tijdens de vele onderhandelingen voor de land- en tuinbouw enige positieve zaken boven water zijn gekomen, zo zullen de positieve Monetaire Compenserende Bedragen (MCB's) voor Nederland met 1 punt minder worden afgebroken en de prijsverhoging gaat met ruim 1 omhoog. zuidelijke landbouw maatschappij Willekeurig karakter leidt tot desastreuze belasting aanslagen. Milieuaspekten Pachtersvoordeel Op voorlichtingsmiddag in Brouwershaven Prijsbesluiten Brussel VRIJDAG 7 MEI 1982 land-en tuinbouwblad z.l.m m i - x-r A- Er valt best iets aan te merken op de prestatie: de kisten staan wat slordig en de prijs is nauwelijks te lezen. Het enthousiasme en de originaliteit vergoedt deze slordigheidjes evenwel ruimschoots. Veel voorbijgangers dachten er ook zo over. Er gingen die middag heel wat bosjes tulpen voor 1,25 per stuk van de hand. Zout/Zoet (GZZ). Het project verkeert thans in het eind van de studiefase. Aansluitend hierop komt nog het overleg, de rapportage en de integratie van het geheel. De studies zijn verricht door een 5-tal werkgroepen. De werkgroepen "Uitgangs situaties", "Landbouw", "Visserij", "Rekreatie" en "Ecologie" hebben hun bevindingen vastgelegd in de eer ste deelprojektnota's. De resultaten uit de deelprojectnota's vormen de basis voor de door projectgroep GZZ op te stellen voor de minister. Alvorens evenwel de nota aan de minister wordt toege zonden zal het gebruikelijke ambtelijk en bestuurlijk overleg plaats vinden en zullen door de Raad van de Wa terstaat officiële hoorzittingen worden gehouden. Daar het projekt Grevelingen Zout/Zoet voorts in het kader van het door de regering te voeren interimbeleid "milieu effekt rapportage" (MER) als MER-projekt bij de ministers van V en M en C.R.M. is aangemeld, zal een ieder in de gelegenheid worden gesteld opmerkingen te maken ten aanzien van de wijze waarop de milieu aspekten in het projekt worden behandeld. Rijkswaterstaat zal om deze redenen een openbare voor lichtingsmiddag organiseren op 12 mei a.s. aanvang 13.30 uur, in het gemeenschapscentrum "Tonnenmagazijn" te Brouwershaven. De werkgroepen zullen dan hun studie resultaten presenteren en eventuele vragen beantwoorden. Te voren zullen de deelprojectnota's uitgebreid ter inzage worden gelegd. lijk doordat de regeling van het pachtersvoordeel snel op papier moest komen er niet voorkomen is kunnen worden dat de regeling op bepaalde punten een willekeurig ka rakter heeft gekregen. De praktijk bevestigt inderdaad, aldus de heer Doeleman, dat er enkele inspekteurs zijn die gebruik maken van dit willekeurig karakter. Anders gezegd: de onduidelijkheden en onbillijkheden die er nog steeds bestaan betreffende het pachtersvoordeel krijgen verschillende bedrijfsgenoten via de blauwe enveloppe in de bus bezorgd. Het gaat daarbij om claims die een ver dere exploitatie van het bedrijf onmogelijk maken". Doeleman verklaarde er met grote klem bij het Land bouwschap op aan te zullen dringen om de problemen bij het pachtersvoordeel aan de staatssekretaris voor te leg gen. De Z.L.M.-voorzitter zei overigens een toenemend aantal problemen te signaleren met betrekking tot de grond waar het de fiskale aspekten, de financiering en de pachtverhoudingen betreft. Steeds meer blijkt dat de ge hanteerde waarde van de grond uitgaande van de ver pachte waarde problemen op gaat leveren. Dit is ook het geval bij overdracht t.b.v. bedrijfsopvolging zowel wat de financiering als de fiskale afwikkeling van de overdrach ten betreft. In dit verband noemde hij ook het steeds meer voorkomen van het te koop aanbieden van het bedrijf door de eigenaar aan de pachter. Dikwijls levert de fi nanciering daarbij voor laatst-genoemde grote proble men op. Na het gereedkomen van de Philipsdam en de Oesterdam, zal zoals bekend de mogelijkheid ontstaan om het Greve- lingenmeer vanuit het Volkerak te verzoeten. Dit houdt in dat de beheerder van het Grevelingenmeer de Rijkswater staat zal moeten kiezen tussen een zout of zoet Grevelin genmeer. Om tot een goed besluit te kunnen komen zal door de Rijkswaterstaat (Direktie Zeeland) een nota worden op gesteld waarin alle aspekten van de keuze zijn beschreven en zo mogelijk zijn gekwantificeerd. Daartoe is een inter ne Rijswaterstaatprojectgroep ongesteld: Grevelingen Naar de mening van Doeleman worden veel van deze problemen veroorzaakt door het feit dat de bedrijfseko- nomische resultaten niet meer in verhouding staan tot de waarde van de verpachte grond; de gemiddelde prijzen die wij voor onze produkten halen blijven ver achter bij de prijsontwikkeling van de grond op pachtbasis. Hij noem de de aantasting van het eigen vermogen als gevolg van deze ontwikkelingen een ernstige zaak. Zoals het er nu uitziet zal de melkheffing met een Vi% verlaagd worden en wat vooral belangrijk is dat er geen gedifferentieerde melkheffing zal komen. Geen vrijstel ling dus voor de melkveehouders die minder melk pro duceren dan 60.000 liter melk per jaar. Boven de akkerbouw hangt nog steeds de dreiging van de produktiedoelstelling m.b.t.de granen "Wij vragen ons af, zo besloot de Z.L.M.-voorzitter, hoe een dergelijke regeling gaat uitpakken en zal doorwerken op de prijsvorming van de tarwe in de komende jaren! Wij maken ons daar bijzonder veel zorgen over". (vervolg zie pag. 10)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1