Naar boer Haak Op Het Boerderij Met de klas op Stap Naar de boerderij van boer Haak Naar de boerderij van boer Haak d^Li, Op de boerderij in zaamslag (bij boer Haak) Naar de Boerderij Vrijdag 2 april gingen we naar boer Haak. Op school deden we nog een paar spelletjes. Daarna reden we weg van school. We zongen met heel de klas! "Het is nog niet voorbij" van Willeke Alberti. Toen we aankwa men bij de boerderij blafte de hond tegen ons. De hond was niet te ver trouwen. Eerst gingen we naar de schapen. Daar was een pasgeboren lam. De moeder was met de keizers nede behandeld. We vroegen waar voor de schapen gebruikt werden. Het antwoord daarop was: "We ge bruiken de schapen voor de wol". Daarna gingen we terug naar het erf. Daar was de ingang tot de koeiestal. Er waren heel veel koeien en kalve ren. De stiertjes werden verkocht voor vlees. De kleine koetjes hielden ze voor de melk. Terwijl er nog een paar kinderen bleven kijken gingen een paar kinderen, waaronder ikzelf, naar de bijstal. Daar stond een heel klein lammetje. Het was van zijn moeder verstoten. We riepen de an deren. De boerin vertelde dat het een open gehemelte had. Toen we uit de stal kwamen gingen we naar het koelhok. We mochten erin. We mochten in de koeltank kijken. Deze zat vol verse koeiemelk. Tegenover de koeltank stond de maatbeker. Daarin werd de verse koeiemelk ge meten. Toen we uit het koelhok kwamen kwamen we uit bij de gier put. We gooiden er aardappels in. Bij de gierput was nog een koeiestal. We gingen er kijken. En onder het kijken trapte ik in een koeievlaai. Toen we de koeiestal uitgingen gingen we naar het erf. We bekeken daar de machines en ook het huis. We zoch ten nog naar producten van de akker. Ik vond er een paar en gaf die aan de groep van producten van het land. Er liepen ook katten rond, maar die lie ten zich niet zien. Evenals de pauw die rond liep. Een vriendje en ik gingen nog even naar het paard van de veearts kijken. Het had een don kerbruin lijf evenals de benen. En net als de manen had het een kas tanje-bruine staart. Toen we terug kwamen was de rest al op de fiets gestapt. Even later gingen we naar huis. Edy van Driel Idas 5 van de R.K. Basisschool "De Geule" Terneuzen Op vrijdag midag gingen we naar boer Haak. Daar was het heel erg leuk geweest. Toen we daar waren gingen we onze fietsen aan de kant zetten. Daarna kwamen de Boerin en haar dochter naar buiten. Ze gingen met ons rondlopen en kij ken. Eerst zijn we naar de schapen geweest en dan naar de koeien en tenslotte naar het land. En we zagen nog allerlei machines. En we zagen ook nog waar de melk in zat dat was een hele grote tank. En we zagen nog een heleboel, maar jammer genoeg moesten we om drie uur vertrekken naar school. •En onderweg was het ook heel leuk geweest. Maar jammer genoeg regende het een beetje. Dat was niet zo leuk. En toen we op school waren mochten we naar huis gaan. Vrijdag 2 april zijn wij met de klas op stap gegaan Naar boer Haak. We hadden allemaal een onderwerp. Ons onderwerp was "Op het erf". Op het erf was een schuur met koeien en kalfjes. Er was ook een verstoten kalfje met 1 neusgat. Hij had melk en bix. Bix is het eten. Dichtbij de kalf jes en koeien was een grote put. In die put zat mest. Je kon op het mest niet lopen. Je kon er wel op lopen als je heel licht bent. Dat mest was voor op het land. Op het mest lagen spui ten die hadden de koeien gehad. Er was ook een weiland. Op dat weiland liepen schapen er was een schaap met een keizersnede. Waar de snee was was het helemaal rozen en paars. De moeder had er blijkbaar geen last van. Er zijn heel veel schapen met kleintjes. Op 't erf lagen rose erwten. Die erwten waren giftig. We moch ten ze niet pakken. De vogels ook niet anders zouden ze dood gaan. In de stal waar de rose erwten lagen lag ook mest. Waar het mest lag was een deurtje waar je door naar buiten kon. Dan stond je op het erf. Dichtbij de schuur lag een waakhond. De waak hond heet benno. De boerderij was 100 - 150 jaar oud. Esther willaert uit de 5e klas van de Geule, Terneuzen We zijn met de hele op de fiets naar Zaamslag geweest. Toen we daar aan kwamen hebben we eerst de boerde rij een beetje bekeken. Toen we daar alles gezien hadden, gingen we achter de boerderij langs naar de schapen. De schapen hadden pas lammetjes gekregen. Er waren ook een paar lammetjes met de keizers nede geboren. Het moederschaap (de ooi) liep gewoon in de wei. Je kon die keizersnede zien. Toen gingen we naar een berg gehakselde mais. Op die gehakselde mais zaten allemaal kleine vliegjes. Dat gehakselde mais is voor de koeien. Daarna gingen we naar de kalfjes in de stal. Het stonk er behoorlijk! Er waren kalfjes van een paar dagen van een paar maanden en van een jaar. Toen gingen we naar een verstoten lammetje. Dat lam- Het was 2 april, we zouden naar de boerderij van boer Haak gaan. Het was in Zaamslag. We gingen 's mid dags om één uur weg van school. Op naar de boerderij! We moesten on geveer 20 25 min. fietsen. Daar aangekomen ging onze meester eerst naar de boerin. De boerin zou ons rond leiden. Eerst gingen we naar de schapen. Er waren ook lammetjes. Er was ook een schaap dat pas een lammetje had gekregen. Het schaap had een grote snede aan de rechter kant. Daaruit was het lammetje ge boren. Dit gebeurt niet altijd. Zo'n snede heet "Keizersnede". Na de schapen gingen we naar de koeien. Er waren ook kalveren. De boerin stopte haar hand in een van de kal- *ren z'n bek. Ik mocht het ook eens g n. Het was erg slijmerig. Toen gingen we naar de melkmachine. Er konden drie koeien tegelijk worden gemolken. Er zat ongeveer 1/6 van de tank vol met melk. Er was ook een gierput. Daar gooien ze de mest van de koeien in. Een keer per jaar wordt de gierput leeggehaald. De mest wordt op het land gegooid. (Als je op de gierput loopt zakje er in weg). Het laatste half uur mochten we zelf kij ken. Het was heel leuk. Arthur Blewanus Van Kinsbergenlaan 69 Terneuzen Klas 5 de "Geule". metje had een open gehemelte en maar één neusgat. Vervolgens gin gen we naar de silo's op het erf. In die silo's zaten bietenkoppen. Vervolgens gingen we naar de hond kijken en toen naar het melkkamert je. Er stond een melkketel waar de melk in kwam. Toen gingen we naar de melkkoeien. Die koeien hadden hele dikke uiers. Achter de stal was een mestput. Het was net of er ge wone grond op lag maar als je er op ging staan zakte je erdoor. Daarna mocht je nog even je eigen gangetje gaan. En toen ging de hele tocht weer terug naar school. Saskia Dobbelaar De Geule Terneuzen Brendely Anastacia Terneuzen Op een vrijdagmiddag gingen wij naar boer Haak. We gingen op de fiets. Gelukkig hadden we meewind zodat we vlug opschoten. Toen we daar aankwamen hoorden we de waakhond blaffen en grommen. De boerin kwam naar buiten en groette ons. De waakhond blafte niet meer. De boerin liet ons ingekuild mais zien. Het was net een mesthoop. Toen liet de boerin ons in het wei land. Daar waren pasgeboren lam metjes. Een schaap had, een hele grote e snee in zijn zij. Dat was een keizersnede. Dat kwam omdat het niet goed ging bij de geboorte van een lammetje, daarom moest de die renarts, een keizersnede uitvoeren. Dat is een snee aan de linker of rechterkant van een schaap (kan bij na bij alle dieren) of allebei dan kunnen ze dat lammetje eruit trek ken. Toen gingen we naar de koeien daar deed onze groep het over dus stelden wij vragen, ik vroeg: "Wat is het voornaamst voedsel voor een koe"? zij zei: "Het gras in de zomer en bix en ingekuild mais in de winter. Toen gingen we naar de melkmachi nes dat was heel mooi. Je zag de melkmachines staan en ook de zuig nappen, die je aan de uiers van de koeien moest vastmaken. Toen gin gen we weg. Irwinde smet, R.K. Basisschool "de Geule" Terneuzen. Vrijdagmiddag twee April, gingen we met onze hele klas naar de boer derij van boer Haak in Zaamslag. Daar hadden ze een waakhond die het hele erf moest bewaken, en naar iedereen blafte die hij zag. Toen we naar de schapen gingen kijken, zagen een ooi met een heel groot litteken van de keizersnede. Er was ook nog een door de moeder verstoten lam metje met maar één neusgat en een scheve lip. Bij de melkmachines stond een grote melkcontainer, met allemaal melk erin. Er komt daar om de twee of drie dagen een tankwagen die daar de melk komt halen, en die brengt de melk tenslotte naar de zuivelfabriek. De koeien worden ge molken met de zuignappen, en de melk gaat dan via enkele slangen en buizen naar de melkcontainer. Op de boerderij van boer Haak zorgen ze zelf voor het wintervoedsel van de koeien. De mest van de koeien valt daar gelijk in een rooster. Danny klas 5 de Geule Terneuzen 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 14