Het bezoek van Koningin Beatrix en Prins Claus aan Amerika Tulpen tapijt Z.L.M.-manifestatie te Kruiningen op 23, 24 en 25 juni 1983 Bijzonder bedrijfskrediet agrarische ondernemers zuidelijke landbouw maatschappij Nederland, het land van dominees en schoolmeesters Vanuit de Z.L.M. gezien- Bakterievuur Meer expositieruimte dan ooit tevoren Nog steeds geen landbouwprijsbesluiten z.l.m m m VRIJDAG 30 APRIL 1982 land-en tuinbouwblad Ondanks de koude nachten staan de tulpen in ons gewest nu toch in volle bloei. Ze worden niet gekweekt voor de bloem maar voor de bollen. Niettemin, zo vinden deze jongens, misstaat een bos bepaald niet in de huiskamer. Met bewondering en respekt hebben wij vanuit Neder land het bezoek van het Koninklijk paar aan Amerika gevolgd. Wij zijn er trots op dat Nederland nog steeds een monarchie is met een koningin die met intelligentie en charme het grote Amerika duidelijk heeft gemaakt hoe wij in Nederland leven maar vooral ook denken. En natuurlijk mag je daar geen wonderen van verwachten. Vooral in Amerika is een dergelijk bezoek gauw vergeten. Men is bijzonder joviaal en gastvrij maar is daarbij sterk natio nalistisch ingesteld. Men kijkt vanuit de V.S. ook wat neer op het oude land Europa. Daarom is het zeker goed geweest dat het koninklijk paar tijdens het bezoek in Amerika heeft laten blijken dat naast de verwantschap die wij zeker voelen voor Amerika, wij ook de handel en wan del in de V.S. kritisch volgen. Voorzitter Luteijn heeft daar vorige week aandacht aan besteed. Koningin Beatrix heeft bij dit bezoek de gelegenheid aangegrepen ook kritische opmerkingen te maken over de huidige samenleving in Nederland. Opmerkelijk is toch wel de uitspraak van koningin Beatrix dat wij een land zijn met dominees en schoolmeesters. Er zijn zeker nogal wat voorbeelden te noemen die de juist heid van deze uitspraak bevestigen. Wij denken daarbij aan de brede maatschappelijke diskussie over de kerne nergie. Wij vinden het blijkbaar nodig en verantwoord om voor deze diskussie 35 miljoen gulden uit te trekken uit een bijna lege schatkist. Wij vragen ons af, wie wil nu eigenlijk deze maatschappelijke diskussie. Door wie wordt ons die als het ware opgelegd. In Zeeland in elk geval is de belangstelling nog vrij gering gezien het re sultaat van de inspraakronde die vorige week in onze provincie is gehouden over het vraagstuk van de kern energie. Als landbouw hebben wij ons niet aangemeld. Wanneer je deze beslissing neemt blijft wel de vraag of dit een verstandig besluit is geweest. Gaan daardoor ande ren niet over je beslissen? Bij de inspraakronde in Zeeland is dat nog niet het geval geweest hebben wij de indruk. Toch zullen wij de verdere diskussie moeten volgen. En wat is dan ons standpunt. Natuurlijk zijn wij ons bewust van de gevaren van Kerne nergie wanneer deze op een verkeerde manier gebruikt zou gaan worden. Maar kunnen wij als klein land ons permitteren een eigen beleid te voeren. Een beleid wat uitgaat van geen of geen uitbreiding van kerncentrales. Terwijl landen om ons heen dat wel doen. Nu horen wij al dat de kunstmestprijzen in ons land hoger liggen dan in Frankrijk omdat daar de energie goedkoper is door kern energie. Maar ook op ander terrein hebben wij te maken met langdurige en brede inspraakprocedures die ontwik kelingen afremmen of nadelig beïnvloeden. Bij de bestrijding van het bakterievuur zijn de problemen de laatste jaren toegenomen in plaats van verbeterd. Een van de oorzaken daarvan is dat men in verschillende natuurgebieden geen bestrijding heeft willen uitvoeren. Nu men de problemen van het bakterievuur harder wil gaan aanpakken moet dit wel betekenen dat ook in deze gebieden zieke meidoorns verwijderd worden. Enkele ja ren geleden hebben wij al gewezen op de besmettings haarden in de natuurgebieden die na de ramp van 1 953 I)e Zuidelijke Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) zal op 23,24 en 25 juni 1983 wederom een grote (5-jaarlijkse) Landhouwmanifestatie organiseren. De Manifestatie zal gehouden worden in en om de gebouwen van C.Meijer B.V. te Kruiningen. Voorafgaand aan de Manifestatie zal op woensdag 22 juni 1983 een buitengewone algemene ledenvergadering wor den gehouden. De avond van de 22e is gereserveerd voor een concert in de Grote Kerk te Goes. Ook bij deze Z.L.M.-Manifestatie wordt "de traditionele formule" gehandhaafd: De eerste dag (donderdag 23 juni) wordt de Manifestatie officieel geopend en is de "inloop dag- De Tweede dag zal in het teken staan van de internatio nale veekeuringen en de derde dag (zaterdag) zullen de paarden centraal staan. Alle dagen zullen er tussen de bedrijven door allerlei at tracties te zien en te horen zijn: En wat die bedrijven betreft: Op deze Z.L.M. Manifestatie 1983 kan beschikt worden over meer expositieruimte van ooit tevoren. De Z.L.M.-Manifestatie '83 wordt georganiseerd onder verantwoordelijkheid van het hoofdbestuur van de Z.L.M. Door het hoofdbestuur is een manifestatie-commissie be noemd onder voorzitterschap van dhr. K.Dees te Bieze- linge. Secretaris van deze commissie is dhr. W.C.Sinke, Goes. Aanvraagmogelijkheidper 15 mei 1982 gesloten Vanaf 15 mei a.s. is de aanvraagmogelijkheid voor een bijzonder bedrijfskrediet via het Borgstellingsfonds voor de Landbouw gesloten. Dit omdat de voor dit doel be schikbare middelen zijn uitgeput. Inmiddels hebben ongeveer 600 boeren gebruik gemaakt van de regeling, die bedoeld was om moderne bedrijven die door de hoge rentevoet in financiële moeilijkheden dreig den te raken, te helpen overleven. In nauwe samenwerking met banken, en waar nodig met gemeenten (Rijksgroep- regeling Zelfstandigen), werd meegewerkt aan een las tenverlichting door het achterstellen van vreemd vermo gen. zijn aangeplant. Deze beplantingen hebben onderhoud nodig, onderhoud waarbij zeker zieke meidoorns afge zaagd worden. De praktijk heeft geleerd dat afgezaagde struiken weer gezond uitgroeien. Wanneer er niet radi- kaal opgeruimd wordt blijft het vechten tegen de bier kaai. Dat betekent dat ook bestreden moet worden op afstand en verder dan 500 m van boomgaarden of boomkwekerijen. De fruitteelt en boomkwekerijen heb ben daar recht op maar deze bestrijding is even goed van belang voor het landschap. Wij zijn blij dat ook Gedepu teerde Staten van Zeeland bij de Minister van Landbouw aangedrongen heeft op een grondige aanpak van dit probleem. Het is onjuist dat het ministerie van landbouw de land- en tuinbouw mee wil laten betalen in de kosten van de bestrijding. Gezien de wijze van aanpak in het verleden is dat niet te rechtvaardigen. Nog steeds verkeert de landbouw in onzekerheid over de landbouwprijzen en de dreigende maatregelen rond de produktiedoelstellingen. De problemen blijven zich op stapelen. Frankrijk en Italië maken zich sterk om de wij noverschotten weg te werken. Kosten rond de 2 miljard. Anders gezegd worden de tegenstellingen tussen Noord en Zuid groter met daartussendoor de problemen van de Britse bijdrage. Voor de veehouderij betekent elke dag langer uitstel een schadepost omdat het nieuwe prijsjaar 1 april dient in te gaan. Laten wij hopen dat men op 28 april in Luxemburg er nu wel uitkomt. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1