RECHTE R UGGEN. Uitbetaling naar kwaliteit zuidelijke landbouw maatschappij Onder ideale weersomstandigheden kon deze week een zeer groot deel van het te bebouwen areaal aardappelen worden klaargemaakt. De grond was plaatselijk begin deze week nog wel wat aan de natte en koude kant, maar met het drogende weer kon men daar in de tweede helft van de week toch ook aan de slag. Minister De Koning: "Konsument steeds meer prijs- en kwaliteitbewust" De veehouderij Niet iedereen is voorstander van koncentratie Waterschappen en de politiek z.l.m VRIJDAG 23 APRIL 1982 68e JAARGANG NO. 3629 land- en tuinbouwblad Voordeakkerbouwzijn de weersomstandigheden gunstig. Het gebeurt niet dikwijls dat de voorjaarswerkzaamheden zo rustig en goed uitgevoerd kunnen worden. Veel goede dagen hebben wij tegenwoordig niet meer nodig met de grote kapaciteit van de machines. Het is een imponerend gezicht de aardappelplanters met hydraulische bunkers over het land te zien rijden terwijl de kipwagen op de wendakker staat met het pootgoed. Imponerend is het ook hoeveel aardappels er dit jaar geëxporteerd worden. Grote, goed geoutilleerde sorteerbedrijven maken het mogelijk dat grote hoeveelheden aardappels marktklaar gemaakt worden. In hoeverre de telers meeprofiteren van de hoge prijzen is moeilijk na te gaan. In elk geval mogen degenen die hun aardappels in pootverband afzetten wel een gemiddeld gunstige uitbetalingsprijs verwachten. Het is een goede zaak dat een groot deel van onze aard appels via deelnemers in de pool beschikbaar zijn bij de koöperatie en handel. Daardoor is een regelmatige afzet mogelijk. Zonder twijfel heeft deze bundeling sterk bijgedragen aan de groei van de afzet, vooral op de ex portmarkt. Toch moeten wij waarschuwen voor een te groot optimisme voor de toekomst. Door de hoge aard appelprijzen van vandaag zullen er waarschijnlijk weer meer aardappels uitgepoot worden. Bij gunstige groei- omstandigheden betekent dit dat er volgend seizoen weer meer aardappels afgezet moeten worden. Een on zekere factor blijft of er voldoende exportmogelijkheden zullen zijn. Nodig is het in elk geval dat wij er alles aan doen de kwaliteit op hoog peil te houden. Het zou niet nodig moeten zijn dat wij nog steeds moeten wijzen op de noodzaak van uitbetaling naar kwaliteit aan de telers. Maar ook de sorteerbedrijven moeten zorgvuldig werken. Strenge controle bij aflevering is daarbij nodig. Enkele partijen van mindere kwaliteit kunnen veel kwaad doen aan onze goede naam. "De komende jaren zal de konsument zich - gedwongen door de teruglopende koop kracht - zeer prijsbewust blijven opstellen. Anderzijds zal ook de aandacht voor de kwaliteit van het voedselpakket blijven groeien. Uit deze aandacht zullen extra eisen ontstaan en kunnen veranderingen in de vraag optreden, waarop dient te worden in gespeeld via kwaliteitsverbetering en pro- duktdifferentiatie. Een belangrijk element van het kwaliteitsstreven is het terugdrin gen van negatieve kwaliteitsaspekten, zoals residuen". Dit o.m. stelde minister drs. J. de Koning in zijn inleiding ter gelegenheid van de leden vergadering van de Bond van Koöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland die 15 april j.l. in de Harmonie te Leeuwarden werd ge houden. Een belangrijk onderdeel van het voor waardenscheppend beleid dat de overheid voorstaat in de landbouw is de zorg voor de produktiefaktor grond. Vandaar dat land inrichting en kultuurtechnische aktivitei- ten een belangrijk onderdeel vormen van de aktiviteiten van het departement van land bouw en visserij. Jaarlijks wordt ongeveer 40.000 hektare verkaveld en heringericht en minister De Koning beloofde zijn best te doen deze hoeveelheid niet te hoeven aan tasten. Voor de grasgroei is het nog steeds te koud en dat betekent voor de veehouderij hogere voerkosten. Toch is het beeld over het algemeen voor de melkveehouderij niet ongun stig. De nabetalingsprijs voor de melk valt mee. Deze nabetaling is mogelijk doordat de markt schoon is. Dat hebben de melkfabrieken weten te bereiken door nieuwe markten te vinden. De voordelen van de koncentratie in de zuivelsektor komen op deze manier duidelijk naar vo ren. Koncentratie van zuivelfabrieken die nu ook in het Noorden zijn beslag krijgt. Dat betekent dat ruim 75% van de melk in Nederland door vier zuivelondernemingen verwerkt gaat worden. Grote ondernemingen hebben meer mogelijkheden een aktief afzetbeleid te voeren en nieuwe produkten op de markt te brengen. Dat moet vertaald kunnen worden in een betere uitbetalingsprijs zoals in het afgelopen jaar. Lang niet iedereen is ervan overtuigd dat in de huidige situatie grote afzetorganisaties voor land- en tuinbouw producten voordelen biedt. In Zeeland blijkt men in elk geval nog steeds te twijfelen over de noodzaak van sa menbundeling van de Zeeuwse veilingen. En gelukkig zijn er dit jaar geen problemen met de afzet. Maar ook hier is er niet de zekerheid dat er in het nieuwe seizoen geen afzetproblemen zullen zijn. Wanneer er veel fruit afgezet moet worden zal men naar mijn mening bereid moeten zijn gezamenlijk afspraken te maken, niet alleen in Zeeland, maar ook in samenwerking met andere vei lingen in Nederland. De fruittelers zullen daarbij bereid moeten zijn een gedeelte van hun product beschikbaar te stellen zodat er regelmatig afgezet kan worden. Het is nu nog vroeg genoeg om voor de komende oogst bindende afspraken te maken. Bindende afspraken tussen de vei lingen, maar ook met de telers. Voor het eerst in de geschiedenis van de Waterschappen heeft bij de samenstelling -verkiezing- van het bestuur de politiek een rol gespeeld. Vooral na 1 953 is er veel ver anderd bij de Waterschappen in Zeeland. De Water- schappen van nu zijn ontstaan uit vele kleine polderbe sturen die verantwoordelijk waren voor 't dijkbeheer, de ontwatering en het onderhoud van de polderwegen. De boer was daarbij veruit de belangrijkste belanghebbende wat ook tot uiting kwam in de lasten die opgebracht moesten worden. Ook nu nog heeft de landbouw veel belang bij het goed funktioneren van het Waterschap, zeker als het gaat om de waterbeheersing. Als het gaat om het dijkbeheer maar vooral om het onderhoud van de wegen en het toezicht op de kwaliteit van het oppervlak tewater is de situatie wel anders geworden. Zo zelfs, dat wij vinden dat de landbouw onevenredig zwaar belast wordt voor de onbebouwde eigendommen. De verbre ding van de taken van de Waterschappen en de gewij zigde omstandigheden hebben tot gevolg dat industrie, middenstand, rekreatie, natuurbehoud e.d. naar evenre digheid in de lasten dienen bij te dragen. Dat betekent ook dat zij de mogelijkheid moeten hebben hun belangen via het bestuur van de Waterschappen te behartigen. Dat is mogelijk via kandidaatstelling, wanneer er een vakatu- re is of zoals nu in "De Drie Ambachten" als er een volledig bestuur samengesteld moet worden. Wij vinden dat bij de kandidaatstelling rekening gehouden moet worden met het feit dat de taak van het bestuur van een Waterschap in hoge mate van zakelijk technische aard is met daarbij de verantwoordelijkheid de lasten naar even redigheid te verdelen over het bedrijfsleven en de bur gers. De Provincie heeft het direkte toezicht op de taken van het Waterschap. Wij betreuren het dat politieke par tijen met de demokratisering van de Waterschappen zo ver menen te moeten gaan dat zij met eigen kandidaten komen. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1