Advies inzake toetsingscriteria wet agrarisch grondverkeer "Kwestie Falklandeilanden mag geen invloed hebben op tijdstip vaststelling landbouwprijzen" Landbouwtelling mei 1982 zojuist: verschenen: E.E.G.-Steunregeling (minimumprijsregeling) voor erwten, tuin- en veldbonen, oogst 1982. Premieregeling voor schapevleesproducenten E.E.G.-Steunregeling voor vlas, oogst 1982 Brochure over vleesveehouderij Voorzitter Luteijn van Landbouwschap: De Commissie Beheer Landbouw gronden heeft onlangs advies uitge bracht aan de minister van landbouw en vissérij en aan de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk inzake ontwerp-toet- singscriteria bij de vervreemding van landbouwgronden en bij natuurter reinen ingevolge de Wet Agrarisch Grondverkeer. Landbouwgronden De meerderheid van de Commissie stemt er mee in, dat op basis van de toegezonden ontwerp-besluiten wordt overgegaan tot instelling van toetsing bij vervreemding van land bouwgronden. Drie leden van de Commissie, te weten de vertegenwoordiger van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond (KNBTB), en de twee vertegenwoordigers van de particu liere natuurbeschermingsorganisa ties zijn van mening dat op dit mo ment geen toetsingscriteria dienen te worden ingesteld. De vertegenwoordiger van het Ko ninklijk Nederlands Landbouw Co mité (KNLC), vindt dat niet tot toetsing van vervreemding van landbouwgronden moet worden overgegaan, terwijl de vertegen woordiger van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en de vertegenwoordiger van het Bosschap zich terzake van een standpunt onthouden. De Commissie is van mening dat bij instelling van het toetsingsmecha nisme thans geen geregionaliseerde toepassing dient plaats te vinden. De Commissie is eveneens unaniem van mening dat de opleidingseis inzake Dit jaar zal, behoudens formele goedkeuring, de bestaande regeling voor droog geoogste erwten, tuin- en veldbonen bestemd voor diervoeder, worden uitgebreid met dezelfde pro- dukten welke worden gebruikt voor menselijke consumptie. De steun wordt toegekend aan de mengvoederfabrikant of de verwer ker/verpakker op voorwaarde dat aan de telers een (nog) vast te stellen minimumprijs wordt betaald. Om voor de minimumprijsregeling in aanmerking te kunnen komen, dient de teler van erwten, tuin- en/of veldbonen een "verklaring van inge- Premie-aanvragen in het kader van de E.E.G.-premieregeling voor scha pevleesproducenten, voor het ver koopseizoen 1982/1983, moeten wor den ingediend in de periode van 13 april tot en met 11 juni 1982. Evenals vorig jaar valt deze termijn samen met de periode van de land bouwtelling, zodat de aanvragen weer op de zitdagen van de Dis- triktsbureauhouders van de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaa- tregelen kunnen worden ingediend. Met betrekking tot het verkoopsei zoen 1980/1981 en het verkoopsei zoen 1981/1982 heeft de commissie van de E.E.G. besloten voor Neder land geen premie resp. voorschot op de nader te bepalen premie toe te kennen, aangezien de marktprijs voor schapevlees in de betreffende verkoopseizoenen daartoe geen aan leiding gaf. de EVTO-(Economische Vorming Toekomstige Ondernemers)-cursus, als genoemd in de betreffende ont werp-besluiten, moet komen te ver vallen. Een mogelijk alternatief daarvoor kan zijn de cursus "Elementaire Be drijfsleer Land- en Tuinbouwkun de", volgens het modelleerplan van de Rijksvoorschriften voor Land- en Tuinbouw. Voorts is de Commissie van oordeel dat het begrip "ervaring in de landbouw' nadere definiëring behoeft. De Commissie stelt vast dat bij de uitvoering van het ontwerp-besluit, houdende toetsingscriteria bij pach tovereenkomsten, degenen die "in de plaats willen treden', moeten worden getoetst. Hierbij kunnen problemen ontstaan indien niet aan de toet singscriteria wordt voldaan. De Commissie beveelt aan bij het te voeren beleid als bedoeld in de aan vulling op de Pachtwet, hiermee re kening te houden en als regel ont heffing te verlenen. Natuurterreinen Ten aanzien van de toepassing van toetsing bij vervreemding van na tuurterreinen is de meerderheid van de Commissie van mening dat hier toe niet dient te worden overgegaan. De vertegenwoordiger van de Chris telijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB), vindt dat wel tot toetsing bij de vervreemding van natuurterrei nen moet worden overgegaan, echter met dien verstande, dat de voorkeur uitgaat naar andere toetsingscriteria, dan de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft voorgesteld. zaaide oppervlakten erwten, tuin- en veldbonen in het kader van de E.E.G.-steunregeling, oogstjaar 1982" vóór 1 juli 1982 in te dienen bij de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen voor Zee land, Westsingel 58, 4461 IM Goes, tel: 01100-16440 of bij de Distrikts- bureauhouder van de hiervoor ge noemde dienst. Voor telers van erwten, tuin- en/of veldbonen die op de zitdag van de meitelling opgave doen van betref fende gewassen, zal gelijktijdig de bedoelde verklaring worden inge vuld. Evenals vorige jaren zal voor de produktie van vlas een steunbedrag worden verstrekt voor in Nederland geteeld en geoogst strovlas. H iervoor dient een speciale aangifte van vlas teelt te worden ingediend. Voor telers van vlas, die bij de mei telling opgave doen van de teelt van vlas, zal gelijktijdig een "Speciale aangifte van vlasteelt, oogst 1982" worden ingevuld. Telers van vlas, die geen oproep voor de meitelling hebben ontvangen, dienen om voor de regeling in aan merking te komen, vóór 1 juli 1982 aangifte te doen bij de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatre gelen voor Zeeland, Westsingel 58, 4461 DM Goes, tel: 01100-16440 of bij de Distriktsbureauhouder van de hiervoor genoemde dienst. Deze gedachte wordt gesteund door de vertegenwoordiger van de minis ter van landbouw en visserij, als in derdaad op dit moment tot toetsing bij de vervreemding van natuurter reinen wordt overgegaan. De vertegenwoordiger van de minis ter van cultuur-, recreatie en maat schappelijk werk in de Commissie is van mening dat instelling van toet sing bij vervreemding van natuur terreinen alleen plaats moet vinden wanneer zal worden overgegaan tot toetsing bij vervreemding van land bouwgronden. De vertegenwoordiger van het Bos schap heeft, indien tot toesing mocht worden overgegaan, ernstig bezwaar tegen de kopperling van natuurter reinen en bosgronden, zoals in het ontwerp-besluit is voorzien. Ongeacht of al dan niet tot toetsing bij de vervreemding van natuurter reinen wordt overgegaan, is de Commissie van mening dat in ver band met de relatie tot de werking van artikel 9 van de Wet Agrarisch Grondverkeer inzake de vervreem ding van bosgronden, de Grondka mer van de benodigde deskundig heid dient te worden voorzien. De meerderheid van de Commissie acht het noodzakelijk dat, indien tot toet sing van de vervreemding van na tuurterreinen wordt besloten, een regeling dient te worden getroffen voor de gevolgen voortvloeiende uit de koopplicht van het Bureau Beheer Landbouwgronden. De volledige tekst,van de adviezen is te verkrijgen bij het secretariaat van de Commissie Beheer Landbouw gronden, Postbus 20022, 3502 LA Utrecht (tel. 030-852603). Het houden van vleesvee en het op fokken van jongvee is op een aantal Zeeuwse bedrijven een belangrijk on derdeel. Met name de vleesveehoude rij is de laatste jaren een steeds meer gespecialiseerde bedrijfstak gewor den. Deze specialisatie hangt sterk samen met de opgetreden verschui ving van meer extensieve vormen van vleesveehouderij naar intensievere systemen. Tegelijkertijd nam daarbij het aantal dieren per bedrijf toe. Het spreekt vanzelf dat deze over gang naar intensievere systemen, ge paard gaande met bedrijfsvergroting grote gevolgen heeft gehad. Men is anders gaan denken over huisves ting, voeding en verzorging, de prij zen zijn gestegen en er zijn andere mogelijkheden gekomen. Denk bij voorbeeld aan kruislingen als uit gangsmateriaal, openfrontstallen, voederadditieven, e.d. Voor deze tak van veehouderij met een vaak grote kapitaalbehoefte is goed vakman schap en een grote technische kennis dan ook noodzakelijk. Wij hopen dat deze brochure daaraan een bijdrage kan leveren. Deze brochure is nummer 28 in de serie "Actualiteiten". Men kan deze verkrijgen door overschrijving van 4;op gironummer 3959908 ten na me van: Federatie van Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting voor Zee land, Westsingel 58, 4461 DM Goes, met vermelding van "Actualiteiten nr. 28". Voor bestellingen uit het buitenland moet genoemde prijs verhoogd worden met 1,60 aan portokosten. Van de serie "Actualiteiten" zijn momenteel nog een beperkt aantal andere nummers nog verkrijgbaar. De Gewestelijk Direkteur van de Stichting tot Uitvoering van Land bouwmaatregelen voor de provincie Zeeland deelt mede, dat in het tijd vak 13 april t/m 11 j uni 1982 weer de gebruikelijke landbouwtelling, inge volge artikel 24 van de landbouwwet, zal worden gehouden. De telling strekt zich uit over de be drijven van personen, die in de landbouw geheel of gedeeltelijk hun bestaan vinden. Het doel van de tel ling is een volledig en zo nauwkeurig mogelijk inzicht te verkrijgen in de structuur van de Nederlandse land bouw en de landbouwbedrijven. De gegevens, welke hiertoe worden gevraagd, hebben betrekking op het geboortejaar en het hoofd- en ne venberoep van het bedrijfshoofd, de arbeidsbezetting, alsmede op de op pervlakte en indeling van het bedrijf, de geteelde gewassen en de omvang en samenstelling van de veestapel. Tevens wordt een specificatie ge vraagd van de arealen appelen en peren onderscheiden naar ras, plant- jaar en plantdichtheid. Aan iedere geregistreerde zal een oproep worden gezonden om op een zitdag te verschijnen. Indien geen oproep wordt ontvangen, maar wel een opgave moet worden verstrekt, waarbij wij vooral denken aan na de meitelling 1981 gestichtte agrarische bedrijven, is men verplicht zich vóór De gang van zaken is er opnieuw een voorbeeld van hoezeer de Europese Gemeenschap wordt beheerst door nationaal politieke ontwikkelingen, aldus Luteijn, die meldde al eerder op deze plaats gekonstateerd te heb ben, dat door de koppeling van de landbouwprijzen aan de kwestie van de Britse bijdrage de Europese boe ren worden opgescheept met een last, waaraan zij part noch deel heb ben. Ook nu geldt weer dat Europese bewindslieden alle tijd nemen ande re problemen op te lossen' terwijl de financiële gevolgen daarvan bij de landbouw terecht komen. Het belang van de Europese boeren en tuinders vereist naar mijn oordeel dat zowel de landbouwministers als de minis ters van buitenlandse zaken veel eerder weer bijeenkomen dan nu is afgesproken. Nationale maatregelen Het niet tijdig vaststellen van de nieuwe landbouwprijzen acht ik om meer dan een reden teleurstellend. De eerste is dat de veehouderij te lang moet wachten op de voor de inkomensontwikkeling noodzakelijk prijsaanpassingen. Maar daarnaast zullen de spanningen tussen de di verse lidstaten door het uitstel on getwijfeld worden aangewakkerd. De drang om nationaal maatregelen te treffen zal toenemen. Vooral over mogelijke reakties in Frankrijk in de komende weken maak ik mij ernstig zorgen. Zorgvuldig onderhandelen Het is wel duidelijk geworden dat de diskussies in de E.G.landbouwmi- nisterraad extra worden bemoeilijkt door de zogenaamde Mandaatsdis- 11 juni 1982 te melden bij de Dis triktsbureauhouder. Voor Schouwen-Duiveland, Tholen, St. Philipsland: Schüurbeque Boei- jestraat 2, 4301 KK Zierikzee, tel: 01110-2751. Voo rZuid-Beveland: Westsingel 5B, 4461 IM Goes, tel: 01100-16440, toestel 144. Voor Noord-Beveland, Walcheren: Rouaansekaai 25, 4331 HB Middel burg, tel: 01180-29147. Voor Zeeuws-Vlaanderen: Beetho- venhof 76, 4536 AB Terneuzen, tel: 01150-95409. Alle opgeroepenen worden verzocht op de aangegeven datum en uur op de zitdag te verschijnen. Op de zitdagen kan tevens: -aangifte worden gedaan van de teelt van vlas ten behoeve van de "E.E.G.-steunregeling voor vlas, oogst 1982" -aangifte worden gedaan van de teelt van erwten, tuin- en veldbonen ten behoeve van de "E.E.G.-steunrege ling (minimumprijsregeling) voor erwten, tuin- en veldbonen, oogst 1982" een aanvraag worden ingediend voor de "Premieregeling voor pro ducenten van schapevlees, verkoop seizoen 1982/1983" De Gew. Direkteur St.U.L.M. Zee land, ir. M. Sanders kussie nu in dat verband voor een aantal Middellandse Zeeprodukten aanpassingen van het E.G.-beleid op stapel staan. Hoewel die aanpassin gen in wezen los staan van de jaar lijkse landbouwprijsbesluiten wen sen Frankrijk, Italië en Griekenland deze op te nemen in het totale pak ket. Hiermede pogen deze landen zowel wat betreft het niveau van de prijsverhoging, de afbraak van m.c.b. als het aanpassen van marktorde ningen voor "noordelijke" produk- ten de besluitvorming naar hun hand te zetten. Erg optimistisch over de uitkomst van deze gang van zaken kunnen we niet zijn. Het lijkt er op dat de E.G. al ruimschoots voor de toetreding van Spanje en Portugal in sterke mate door de Zuidelijke problematiek wordt beïnvloed. Ook de wensenlijst die de Griekse regering onlangs in Brussel heeft gepresenteerd is een extra aanleiding om de toetredings onderhandelingen met Spanje en Portugal erg zorgvuldig te voeren. Aardappelexport Volgens het produktschap voor Aardappelen is in de maand maart 149.000 ton konsumptie- en indus trieaardappelen uitgevoerd. Hier door is de totale export van oogst 1981 op 941.000 ton gekomen. In de kalenderweek van 29 maart t/m 3 april 1982 is 34.500 ton kon sumptie- en industrieaardappelen uitgevoerd. De invoer in maart bedroeg 6.000 ton. Wie twee weken geleden had voorspeld dat een paar rotseilanden voor de kust van Zuid-Amerika een rol zouden gaan spelen in de besluitvor ming over de nieuwe landbouwprijzen zou ongetwijfeld als een fantast zijn aangemerkt. Toch is de realiteit van vandaag dat de gebeurtenissen op de Falklandeilanden de diskussie over de financiële bijdrage van Engeland aan de begroting van de Europese Gemeenschap met ten minste drie weken hebben vertraagd. Pas op 26 april komen de minis ters van buitenlandse zaken van de EG-landen weer bijeen om verder te praten over financiële tegemoetkomingen aan het Verenigd Konink rijk. Dit betekent dat het erg onwaarschijnlijk is geworden dat de Raad van landbouwministers nog deze maand definitieve besluiten zal kun nen nemen. Dit zei de voorzitter van het Landbouwschap, ir. D. Luteijn, tijdens de openbare bestuursvergadering van dit schap 7 april j.l.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 4