Z.L.M.-tuinbouwkommissie dringt aan op spoedige beslissing overheid voor hulp gladiolentelers Wijziging kwali teitsvoorschrif ten Groenten en Fruit Zuid-Beveland wacht op de bloeitijd Het gaat nog niet vanzelf Gewicht aanpassen Onder voorzitterschap van de heer M.J. Goud te Baarland vergaderde de tuinbouwkommissie op 29 maart j.l. In zijn openingswoord memo reerde hij de financieel-ekonomische wijzigingen. Voor de glastuin bouw is de energieprijs en de zich voordoende wijzigingen in prijs en pariteit tussen olie en gas van groot belang. De versmalling van het huishoudbudget heeft daarnaast gevolgen voor de vraag- en aanbod verhoudingen in de sektor en daarmee voor de prijs van de produkten. Het slechte weer in het najaar van 1981 is voor een aantal gladiolen- telers rampzalig geweest. Van de ondernemer wordt veel vasthoudend heid en inventiviteit vereist om het hoofd boven water te houden. Met het nieuwe seizoen voor de deur zal men er echter van maken wat er van te maken is. Door een kwaliteitsprodukt te telen, blijft men er naar streven om een (goede) boterham te verdienen. Bloembollen De gladiolentelers hebben als gevolg van de slechte weersomstandigheden in het najaar van 1981 ca. 117 ha niet kunnen rooien. Voor 55 telers bete kende dat een miljoenenverlies. Aan gedrongen wordt op een spoedige be slissing bij de overheid op het drin gend verzoek van het bedrijfsleven om de gedupeerden financieel te on dersteunen teneinde de ondergang van een aantal bedrijven te voorko men. De problemen bij de oogst hebben mede tot gevolg, dat er een verschuiving plaatsvindt naar min der kwetsbare teeltgebieden m.b.t. de oogst van het produkt. Een andere oorzaak voor deze verschuiving is het gebrek aan verse grond voor de teelt van gladiolen in de oudere teeltge bieden. Veelal wordt hiervoor land gehuurd. De problematiek van dit z.g. zaaiklaar verhuren van land zal binnenkort nog eens weer in de Ondanks het feit dat er in ons Thoolse distrikt, met het lekker dro gende weer van de eerste week in April, flink aan gewerkt werd om met Pasen alles in de grond te krijgen, is dit op een teleurstelling uitgelopen. De regen en hagelbuien noodzaakten om een pas op de plaats te maken. De harde en koude wind maakten tevens dat het buitenwerk dan niet zo aangenaam is. Wat dit aangaat werkt het in de glastuinbouw wel veel ge riefelijker met zaaien en oogsten. Warmte en vochtbehoefte kan men daar grotendeels zelf regelen, en men is niet afhankelijk van wat de natuur aan grote weersverschillen presen teert. In een goede samenwerking met de loonbedrijven, kan er echter met een week goed weer, buitenge woon veel werk verzet worden. Meestal wordt er echter dan wel ge werkt, van donker tot donker, terwijl de bedrijfsleiders er veel organisa- tiewerk bij hebben, om alle aanvra gen naar behoren te kunnen afwer ken. Soms kan een klein buitje regen, het hele werkschema in de war stu ren, zo dat de "stukjes van de leg puzzel" weer opnieuw ingepast moeten worden. In dit vak moet men wel van kindsaf opgegroeid zijn, want iedere dag moet het werk weer aangepast worden. De vroege aard appeltelers hadden de poters wel voor 75% in de grond vóór pasen. De witloftelers hadden meestal ook de ruggen al opgebouwd, om binnen kort op een bezakt bed te kunnen zaaien. Deze teelt is wel een voede vervanger geworden voor de gladio- lenteelt. Wanneer hiervoor geen verse grond meer beschikbaar is, dan is laatstgenoemde teelt binnen af zienbare tijd in ons distrikt verdwe nen. Voorheen heeft deze teelt aan Kommissie Grondgebruik aan de orde worden gesteld. Hoewel duide lijk is, dat deze huurders van los land in het algemeen geen misbruik van de mogelijkheden maken blijken er toch steeds weer, dat het in enkele gevallen gebeurt. Na een aanvankelijk matige tot slechte prijs kan thans van een goede prijsontwikkeling worden gesproken in de gladiolensektor. De teelt van tulpen zou in het zuid westen goed mogelijk zijn. Het is evenwel noodzakelijk om over zoet water te kunnen beschikken. In grote delen van Zeeland is dat niet het ge val en daarmee vervalt een interes sante mogelijkheid om het bouwplan aan te passen, ook op de relatief kleinere bedrijven. Fruitteelt/boomteelt Bestrijding van het Bakterievuur blijft de voortdurende aandacht vra- velen in het kleine bedrijfstype een boterham gezorgd. Steeds is het weer een zoeken naar een goed passende vervanger, voor teelten die gedoemd zijn te verdwijnen. Na enige minde ring in behoefte kan er ook dit jaar weer aan voldoende aanvragen voor de bloemzaadteelt worden voldaan. Deze teelt blijft overwegend op het kleine bedrijfstype, omdat dit nogal wat handwerk en vakkennis vraagt. Bij de overjarige soorten is er afge lopen winter toch hier en daar nog wat vorst en waterschade ontstaan. Enkelen zijn hierdoor genoodzaakt tot uitrijden, en een nieuw gewas in zaaien. Er zijn nu eenmaal niet veel teelten waar totaal geen risico aan verbonden is. Na het zaaien en po ten, moet er weer terdege gelet wor den, op het beste moment van on- kruidbestrijding vóór opkomst. De agrarische jeugd kan tegen woordig in voortgezet land- en tuinbouwonderwijs veel worden bij gebracht over diverse spuitmiddelen en methoden. In de begintijd van de avondcursussen voor land- en tuin bouw, nu vijftig, jaar geleden, was nog steeds de korte schrepel de beste onkruidbestrijder in de loop der ja ren zijn de avondcursussen en lager land- en tuinbouwscholen van het toneel verdwenen. Het "gebod der studie" vereiste nu éénmaal, dat ook het vakonderwijs zich aanpaste, aan de grote uittocht uit land- en tuin bouw. Misschien dat het gecentrali seerde onderwijs iets afgenomen heeft van het streekeigene, wat de in 1974 opgegeven land- en tuinbouw school in Scherpenisse kon bieden. Hoe het ook zij. ook wij hebben ons aan te passen aan de tijd waarin wij nu leven, en werken. Alleen op die manier blijft er nog toekomst, óók in ons vak. M.J. Goud voorzitter Tuinbouw kommissie gen. Gelukkig kaö worden gekon- stateerd, dat allerwege het gevaar van deze aantastingen voor de fruit teelt, het landschap en openbaar groen wordt onderkend. Een daarop aangepaste en meer ingrijpende aanpak van de bestrijding moet worden nagestreefd. De hiermee verband houdende kosten moeten niet voor rekening komen van de fruitteelt en zullen in eerste instantie uit de algemene middelen moeten worden vrijgemaakt. Kennis werd genomen van de kon- klusies van de Werkgroep Nieuwe Rassen van de N.F.O. kring Zee land/ West Noord-Brabant. Publi- katies over dit onderwerp zullen door voorlichtingsdienst en bedrijfs leven worden gekoördineerd en be perkt. Hiermee wordt beoogd om verwarring over de aan de gang zijn de ontwikkelingen te voorkomen. Op verzoek van de Tuinbouwkommissie van de Z.L.M. is de heer A. van Oosten bezig aan een rapport over de Zuidwestelijke fruitteelt. Binnenkort zal met de fruittelers uit de tuin bouwkommissie een bespreking over de voortgang plaatsvinden. De financiële resultaten van oogst 1982 zijn redelijk te noemen ondanks de kleinere oogst. Kwaliteitsbewa king, presentatie en afzetsystemen zullen voortdurend de aandacht blijven houden. De boomteelt ondervindt vanwege het bakterievuur hindernissen bij de export. Om de positie te kunnen handhaven zullen strengere bestrij dingsmaatregelen nodig zijn. In de sierteeltsektor zijn wat oplossingen gekomen om de stagnerende afname van plantmateriaal door te laten gaan en soms te vervroegen. Als ge volg van de ekonomische recessie zal ook in deze sektor mogelijk de (over)produktie terug moeten wor den gebracht. Tuinbouw Bij de glastuinbouw vormt de gas- prijs een groot probleem. Voor veel tuinders vormen de stijgende gas- prijs, de hoge rentekosten en de ma tige tot slechte prijzen voor de tuin- bouwprodukten een onoverkome lijke hindernis. Meer dan tot nog toe dient te worden gewezen op de kon- kurrentievervalsing, c.q. bevoorde ling van tuinders in het buitenland. Hier en daar kan moedeloosheid worden gekonstateerd, die veel ge vaarlijker voor de sektor is dan een hoge gasprijs. Er moet worden ge werkt aan maatregelen, die mogelijk niet alle bedrijven uitzicht op over leving bieden, maar die een per- spektief bieden voor de tuinbouw als bedrijfstak. Overheid, banken en bedrijfsleven dienen daarvoor de handen ineen te slaan. Bij het sek- torbeleid dient meer aandacht te worden besteed aan mogelijkheden voor de tuinders, die de kas stoken met heteluchtverwarming en moge lijkheden voor de kleinere onderne mers. In verband met een mogelijke sluitingsdatum van de aanvragemo- gelijkheden in het najaar van 1982 verdient het aanbeveling om een aanvrage in het kader van het sek- torbeleid in te dienen, zelfs al staan de plannen niet duidelijk vast. De prijzen van produkten van zowel de vollegronds- als de stookbedrijven blijven aanzienlijk beneden het ni veau van vorig jaar. Een uitzonde ring vormen prei, radijs en spruiten. Bij de witlof maakte een hoge op brengst veel goed van de lage prijs. De winterbloemkool op Walcheren heeft voor een groot deel de winter niet overleefd. Zoetwatervoorziening Voor verdere ontwikkelingsmogelijk heden in de tuinbouw en fruitteelt in Zeeland en West-Brabant is de be schikbaarheid van zoet water van we zenlijke betekenis. Bepaalde produk ten zoals tulpen zullen vrijwel geheel niet kunnen worden geteeld en bij andere gewassen zal het ontbreken van zoet water in droge perioden tot een aanzienlijke oogstreduktie lei den. Ook de fruitteelt hoort daarbij. Bij de afweging van de belangen, die aan de beleidsbeslissingen vooraf gaan, dient hieraan groot gewicht te worden toegekend. Andere punten - In het najaar van 1982 zal voor belangstellenden een algemene tuinbouwexkursie worden geor ganiseerd. - Voor de champignonteelt wordt meer aandacht gevraagd. R. Hoiting In overleg met het Kwaliteits-Con- trole-Bureau voor Groenten en Fruit is een herziening van een aantal kwaliteitsnormen voorbereid. De wij zigingen die worden voorgesteld be treffen hoofdzakelijk het invoeren van kwaliteitsklassen in die normen die geen kwaliteitsklassen kenden. Het invoeren van kwaliteitsklassen in deze normen is noodzakelijk omdat het aanbrengen van de aanduidingen - waaronder de klasse - is voorge schreven. Bedoelde wijzigingen worden voor gesteld voor de volgende kwaliteits normen: bessen, boerenkool, kapu cijners, kervel, koolrapen, kruisbes sen, peterselie, peulen, postelein, raapstelen, selderij, sjalotten, tuin bonen en veldsla. In een aantal van de genoemde normen zijn eisen aan de uniformiteit binnen een verpak kingseenheid toegevoegd en is de tekst betreffende de verpakkingsma terialen gewijzigd. De norm voor mei- en herfstrapen komt vanwege de geringe betekenis van deze pro dukten te vervallen. De met bij gaande ontwerpen beoogde wijzi gingen zijn besproken in de Com missie Kwaliteitsvraagstukken. De tekst van bijgevoegde ontwerp-wij- zigingsverordening is in het Mede delingenblad Bedrijfsorganisatie ge publiceerd. Tegen dit ontwerp zijn geen bezwaren ingebracht. Pas het gewicht van uw trekker aan de werkomstandigheden aan. Slip kost energie. Maar gewich ten, die u onnodig meeneemt ver dichten niet alleen de grond, maar kosten u ook waardevolle brand stof. Daarom zijn gemakkelijk te wisselen extra ballastgewichten een belangrijke voorwaarde om brandstof te sparen. De ontwikkeling van de knoppen ver liep de afgelopen weken snel, zodat de eerste blaadjes verschenen, het ging erg snel. Gelukkig, kunnen we zeg gen, komen er dan dagen met koud en guur weer, waardoor de ontwikkeling flink geremd wordt. Bij de appels kunnen we op de meeste bedrijven een overvloed aan bloemen verwach ten, met name de goudreinetten zijn zeer dik bezet, niet verwonderlijk overigens na een complete misoogst. De peren vertonen een wisselend beeld, op plaatsen een goede knopbe- zetting, vooral die percelen welke vo rig jaar matig hebben geproduceerd. In ons gebied waren ook bedrijven, met een volle oogst peren afgelopen jaar, hier zien we bij de Doyenné en Beurré, Hardy, iets te weinig ge mengde knoppen, maar bij een goe de bloei en zetting kan hier best een redelijke oogst komen. Rond de bloei wordt er door alle fruittelers druk gespecialiseerd, er komt een goede oogst, een te grote oogst, het heeft gevroren, peren zijn er niet en ga zo maar door. Logisch al die speculaties,; wanneer je van je vak houdt ben je daar altijd mee be zig en één koude nacht kan het fruittelersinkomen voor een heel jaar bepalen. Afgelopen jaar heeft ons dat duidelijk geleerd. De natuur moet ons vaak een handje helpen om een goede boterham te verdienen. Maar ook bij een grote oogst kunnen goeie fruitprijzen behaald worden. Het jaar 1980 bijvoorbeeld een jaar met een grote oogst door heel Eu ropa, kenmerkte zich door goede prijzen en een vaste markt voor het kwaliteits fruit. Kwaliteitsfruit, iedere fruitteler dient hier vanuit te gaan. In jaren met matige prijzen kan 0,10 per kilo meer of minder een jaarinkomen positief of negatief beïnvloeden. Met een goeie verzor ging, het gehele jaar door, te begin nen vanaf de snoei, is het mogelijk een produkt te oogsten van goede kwaliteit. Het zit'm in alle uit te voe ren handelingen. Vooral het spuit- seizoen wat nu nadert is zeer be langrijk welk middel, welke dose ring, veel water, weinig water, wan neer en hoe toe te dienen, het zijn allemaal factoren, die van invloed kunnen zijn op meer of minder ver ruwing van de vruchten. Met een beetje meer zorg te besteden aan alle handtekeningen totdat het fruit in het kratje ligt, kan iedere fruitteler klasse fruit aanvoeren. In het verle den wa en het vaak dezelfde telers, die hier toe in staat bleken. Alleen kwaliteit al zich in de toekomst kunnen handhaven, laten we daar met z'n allen vanuit gaan. Het wachten is op de bloesem.. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 23