De opslag van voorgedroogd gras en snijmaïs in rijkuilen en sleufsilo's De nar kas Bestuur Landbouwschap positief over compromis tuinbouwgastarief Marktonderzoek aankoopgewoonten vers fruit Weekstaat energieverbruik Opnieuw uitbreiding areaal vroege uien in Spanje CONSULENTSCHAP VOOR DE AKKERBOUW EN DE RUNDVEEHOUDERIJ TE GOES Op de meeste bedrijven wordt het kuilvoer opgeslagen in rijkuilen. De laatste jaren is het aantal sleufsilo's echter sterk toegenomen, vooral voor de opslag van snijmaïs. Rijkuilen op een verharde plaats (kuilplaat) De verharding kan bestaan uit één of meerdere smalle stroken. Wanneer men later ter plaatse van een smalle kuilplaat een sleufsilo wil maken is 1 a 1 Vi% afschot naar voren een goede oplossing. In plaats van smalle kuil- platen kan ook één grote kuilplaat worden gelegd, waarop dan meerdere kuilen komen. Op de meeste bedrij ven wordt volstaan met een aantal kuilplaten ter breedte van 6-8 meter. Tussen de kuilplaten is bij toepassing van een gronddek een ruimte van 3-4 meter en zonder gronddek 2-3 meter nodig, hoewel bij gebruik van auto banden als afdekking meer ruimte gewenst is. Vloeren Voor de verharding van kuilplaten worden ter plaatse gestort beton, prefab betonplaten, asfalt, tegels en klinkers gebruikt. De voorkeur gaat uit naar gestort beton en prefab be tonplaten. 1Gestort beton Een kuilplaat van gestort beton moet minimaal 12 cm dik zijn en voorzien van een bouwstaalwapening van mi nimaal 5-150 mm. De wapening ligt onder in de betonmortel - be- tonkwaliteit bij uitvoering in hand werk tenminste B 22,5. Om scheurvorming te voorkomen worden op afstanden van maximaal 4 meter krimp- of schijnvoegen aan gebracht door in de verse betonmor tel strook jes hardboard of hout van 5 cm hoog te plaatsen. De voegen worden bij voorkeur zodanig aange bracht dat er vierkante vakken ont staan. Ter plaatse van de schijnvoe gen mag de wapening niet worden onderbroken. De naden van de bouwstaalmatten moeten elkaar mi nimaal 25 cm overlappen. Bij toe voeging van een super plastificeerder aan de betonmortel is deze tijdelijk gemakkelijker te verwerken en kan bij een juiste verwerking de wape ning worden weggelaten. Voor een goede verdichting van de beton moet nog een trilbalk worden gebruikt. Om te snelle uitdroging van de top laag te voorkomen moet direct na aanleg de beton worden bespoten met een paraffine-emulsie of de be ton gedurende een week afdekken met een plasticfolie. 2. Betonplaten De prefab betonplaten zijn in vele uitvoeringen en afmetingen beschik baar (zie advertenties in de land bouwbladen). De platen moeten in een 20-30 cm dik en goed verdicht zandbed wor den gelegd. De meest toegepaste platen zijn 10-12 cm dik, waarbij de wapening moet zijn berekend op een aslast van min. 10 ton. Het leggen van de grote platen in eigen beheer moet niet worden on derschat. 3.Tegels en klinkers Deze materialen moeten eveneens voldoende dik zijn - tegels 10 cm en klinkers 8 cm. Op kleigrond zijn te gels en klinkers weinig interessant. Door het berijden met zware trans portmiddelen ontstaan er vrij spoe dig oneffenheden en sporen. Met herstraten moet wel rekening wor den gehouden. Ook hier is een 20-30 cm dik zandbed gewenst. Ongewa pende tegels van bijvoorbeeld 40 x 60 cm breken gemakkelijk. 4.Asfalt Aan de fundering onder een asfalt- verharding moet meer aandacht besteed worden dan bij gewapend beton. Meestal wordt eerst puin of slakken aangebracht. De laagdikte van deze fundering is afhankelijk Een goede verharding is onmisbaar. van de bodemgesteldheid. Vervol gens wordt eerst 9 cm grindzandas- falt aangebracht en daarop als af- werklaag 3 cm dik asfaltbeton. Een asfaltverharding is beter bestand tegen aantasting door zuren dan be ton, doch mechanische beschadiging kan eerder voorkomen. Het toepassen van asfalt is vooral interessant wanneer een wegenbou wer in de omgeving bezig is met de aanleg van een weg. Sleufsilo's Vloeren De vloeren in de sleufsilo's worden op dezelfde wijze uitgevoerd als bij de kuilplaten. Het is echter gewenst om de betonvloer ter plaatse van de wanden dikker te maken bijvoor beeld 20-25 cm. Ter plaatsen van de wanden moet de wapening ook boven in de beton mortel liggen. De vloer wordt naar voren op minimaal 1% gelegd of naar het midden van de silo. In het mid den van de silo komt dan een goot afgedekt met stalen roosters of be- tontegels. Voor sleufsilo's van bijvoorbeeld maximaal 35 meter lang is afschot naar voren de beste oplossing. Voor de meeste bedrijven is de beste situering de kuilplaten en/of sleufsi lo's loodrecht tegen een 6-8 meter breed en verhard voorterrein te leg gen. De ruimte tussen de sleufsilo's is bij een gronddek minimaal 3 meter en zonder gronddek minimaal 2 meter. Betonvloeren onder snijmaïskuilen worden na enige jaren sterk aange tast, vooral wanneer betonmortel van slechte kwaliteit is gestort en onvoldoende is verdicht. Een be handeling om de twee jaar met bij voorbeeld silolak is mogelijk. Ande re middelen zijn bij het I.M.A.G. in beproeving. Wanden De ervaringen hebben geleerd dat de zijwanden van een sleufsilo niet ho ger dan 120 cm behoeven te zijn. Voor zelfvoedering is 100 cm reeds voldoende. De volgende wanduit- voeringen worden toegepast: 1. Aarden wal De eenvoudigste en goedkoopste vorm van een sleufsilo is het inkuilen op een verharding tussen twee aar den wallen. Om het vervuilen van het voer te beperken worden de wal len bekleed met folie. De wallen zullen regelmatig moeten worden bijgewerkt. Te schuine wanden zijn bij het uithalen met een kuilvoer- snijvork of frees bezwaarlijk. 2. Aarden wal bekleed met betonpla ten of betontegels (tekening C.B.I. 3383) Tegen de aarden wallen worden naast of in een sparing in de vloer betonelementen of ter plaatse ge storte betonplaten geplaatst. Na het eerste jaar zullen in de regel de ele menten wel bijgesteld moeten wor den Aan de opbouw van de aarden wal moet daarom voldoende zorg worden besteed. 3. Betonplaten tegen prefabsteunen (tekening C.B.I. 3384) De betonplaten, in verschillende af metingen leverbaar, worden tegen de op of in de vloer verankerde stalen jukken of betonsteunen bevestigd. Om de wandsteunen te kunnen plaatsen moet de vloer breder wor den gemaakt. Vanwege de construc tie wordt de wand iets schuin (15 cm per m hoogte) naar buiten geplaatst. De naden tussen de elementen moe ten met pasta of kit of bitumenband goed lucht- en waterdicht worden afgesloten. 4. Verticale prefabwand (tekening C.B.I. 3385). De prefab-betonplaten, eveneens in verschillende afmetingen leverbaar, worden met het bijgeleverde wape ningstaai in de gewapende beton vloer geklemd. Voor lage silo's is dit een dure constructie. 5. Gewapende betonwanden (tekening C.B.I. 3386) Verschillende bouw- of toeleve ringsbedrijven beschikken over een standaardbekisting waarin de wan den van gewapend beton ter plaatse kunnen worden gestort. De wanden zijn luchtdicht. De bovenzijde van de wand dient glad en rond te worden afgewerkt. Het plaatsen van de wa pening vraagt veel aandacht. 6. Spouwmuur met gewapend beton (tekening C.B.I. 3387) De spouwmuur dient hierbij als een blijvende bekisting. Deze constructie vraagt veel arbeid. Bij schoon met selwerk aan de buitenzijde is het wel een esthetisch verantwoorde opslag ruimte. De binnenwand wordt bij voorkeur van een stuclaag voorzien en voor aantasting door zuren ver dient behandeling met silolak aan beveling. Ook hier moet het plaatsen van de wapening nauwkeurig ge beuren. 7. Gewapend metselwerk met steun beren (tekening C.B.I. 3474) Tussen of vóór de steunberen komen gemetselde wanden van beton- of kalkzandsteenblokken. In de horizontale voegen komt de wapening. De steunberen worden van een verticale wapening voorzien die in de vloer is verankerd. N.B. Meer gegevens staan vermeld in de vlugschriften 282-329 en 338, wel ke evenals de genoemde tekeningen van het C.B.I. verkrijgbaar zijn bij Uw bedrijfsvoorlichter. De specilaisten boerderijbouw: - ing. c.A.M. van Bragt - C.A.R. Ze venbergen - J.H. v. Nieuwenhuijzen - C.A.R. Goes - ing. H.A. de Vries - C.A. Baren- drecht. Het bestuur van het Landbouwschap heeft woensdag positief gereageerd op het compromis-voorstel van de Europese Commissie over de aard- gasprijs voor de glastuinbouw. Het Landbouwschap is blij dat er nu eindelijk een punt kan worden gezet achter het langdurige konflinkt. Wel waarschuwde voorzitter Luteijn dat het compromis niet betekent dat voor de tuinders nu ook de problemen zijn opgelost die samenhangen met de verhoging van de gasprijs. In het bestuur van het Landbouw schap is van diverse kanten gepleit voor een "overlevingsplan" dat de Op de Westeuropese markt is Spanje de belangrijkste concurrent van Ne derland. Spanje exporteert slechts 25% van de produktie (Nederland 85%) maar is na Nederland ('81: 440.000 ton) wel de tweede exporteur van uiert in de wereld ('81: 260.000 ton). Vandaar onze belangstelling voor Spaanse areaal- en produktie- gegevens. Onlangs heeft het Spaanse Ministe rie van Landbouw de areaalraming van de Babosa's en de Grano's, (incl. Liria's) voor 1982 bekendgemaakt. De totale Spaanse uien-export be staat gewoonlijk voor meer dan 90% uit deze pootuien. Babosa wordt vanaf mei tot eind juni aangevoerd en vertegenwoordigt ca. 18% van de totale Spaanse uienex- port. Het areaal (vnl. omgeving Va- tuinders moet helpen de met de ver hoging van de gasprijs samenhan gende financiële problemen het hoofd te bieden. Alleen al voor energiebesparende investeringen zijn per tuinbouwbedrijf enkele honderdduizenden guldens per hek- tare nodig. Daarnaast vindt het be stuur dat de bestaande glasafbraak- regeling moet worden gebruikt om het evenwicht tussen vraag en aan bod te verbeteren. Van de zijde van de vakorganisaties werd hierbij wel de kanttekening geplaatst dat dit niet ten koste mag gaan van arbeids plaatsen. lencia) is opnieuw uitgebreid, nl. van 6.312 ha. in 1981 tot 6.829 ha. dit jaar. Een toename van 8%, terwijl er vorig jaar ook al 7% meer Babosa's geteeld werden dan in 1980. Vorig jaar oogstte men met 27,1 ton/ha echter wat minder van een ha. dan in '80 en '79 (ca. 29,5 ton/ha), zodat de produktie praktisch even groot was. De belangrijkste variëteit is echter Grano met 60% van het export kwantum. Het areaal voor '82 hiervan (incl. Liria) wordt zo'n 4% kleiner geraamd. In 1981 was de oppervlakte nl. 16.904 ha. maar voor 1982 ver wacht men een areaal van 16.237 ha. Het gunstige weer in 1981 zorgde voor een, voor Spanje, rekordbe- schot van 40 ton/ha. De Liria's worden van half juni tot ein eind juli geëxporteerd. In juli komen ook de Grano's in belangrijke hoeveelheden op de Westeuropese markt. Hiervan loopt de export door tot in april. (Boletin Mensual de Es- tadistica Agraria, 2/82). In de bestuursvergadering van 14 ja nuari 1982 is de vraag of het markt onderzoek naar de aankoopgewoon ten van Nederlandse huishoudingen m.b.t. vers fruit en groenten in blik en glas inklusief appelmoes voor een jaar diende te worden voortgezet in eerste aanleg verwezen naar het da gelijks bestuur. Op grond van de argumenten die van diverse zijden zijn aangedragen heeft het dagelijks bestuur in principe be sloten tot voortzetting van het lopen de marktonderzoek voor een jaar. Aangezien met dit besluit een groot bedrag gemoeid is, zijn bestuursle den schriftelijk ingelicht en is de mogelijkheid geboden binnen veer tien dagen bezwaar aan te tekenen. Aangezien hiervan geen gebruik is gemaakt' is aan het NIAM opdracht verstrekt het lopende marktonder zoek gedurende een jaar voort te zetten. Voor de goede orde wordt hierna nog eens aangegeven tot welk onderzoek besloten is: het lopende kontrakt voorziet in onderzoek naar de aan kopen door huishoudingen van vers fruit en van groenten in blik/glas in klusief appelmoes in de periode van april 1981 tot april 1982. De kosten hiervan belopen ca. 405.000,— waarvan ten laste van 1982. Met betrekking tot verse groenten is nog geen besluit genomen. De kwaliteit van de tomaten is overal ruim voldoende. Toch zijn er tussen de kassen onderling verschillen, zoals die er vorig jaar ook waren. In de glazen kas zijn alle tomaten kogelrond en egaal van kleur, maar in de geïsoleerde kassen zijn de tomaten wat minder rond en is er af en toe een groene kraag op de vruchten te zien. De botrytis is in de twee geïsoleerde afdelingen behoorlijk doorgezet. Waarschijnlijk hangt dit samen met het wat ruimer ventileren in een zacht gewas. Er is bestreden met Ronilan. In Venlokas met enkel glas is in de steenwolteelt tijdeps de afgelopen zonnige dagen de temperatuur van de steenwolmat te warm geweest, zodat we hier en daar een tomaat met een plekje neusrot zien. De slangenverwarming van 25 gr.C. watertemp. is meteen afgezet. De tomaten worden nu, ter hoogte van de derde tros, een stuk grover. De tomaten in de steenwol zijn op hun beurt ook weer grover dan de tomaten van de grondteelt. Dat verschil was stellig groter geweest als de Phytophthora aantasting en de foutieve bestrijding daarna zo sterk hadden geremd. Het effekt daarvan is tot bij de zesde tros zichtbaar. De stooktemperatuur is 19 gr.C. op de dag en 15 gr.C. 's nachts. De vochtre- geling werkt. Bij CO2 tekort is er een minimumbuis van 50 gr.C. in de geïsoleerde kassen en 42 gr.C. in de Venlokas. Het energieverbruik bedroeg deze week 8669 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt Week: 2 /4-9:ts/4 SDP-acrylplaten futurist, kas kontrole-objekt grond steenwol grond steenwol grond steenwol 1262 1085 1278 1227 1813 2013 74 64 75 72 107 118 1787 1579 1940 1903 3024 2956 40,9% 47,8% 35,8% 37.1% 2.2% 145,0 148.3 146,1 164,3 155,1 184,2 44,5 46,9 44.4 47,9 37,8 44,9 totaal verbruik deze week in m3 verbruik in m3/100 m2 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 14-12-1981 energiebesparing t.o.v. kontrole (grond) oogst in kg/100 m2 gemiddeld vruchtgewicht in gram De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur 10.5 gr.C. gemiddelde windsnelheid 4,1 m/sek. DENAR-KAS L-Koo, 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 19