Buitenstaander BETONNEN BOUWBLOKKEN »E HeeP TEKNE1ZEN Eerste geval Mycoplasma-mastitis bij runderen in Noord-Brabant 10 dagen geleden ontdekt Snacks met pasen Rijksdienst voor keuring van vee en vlees kan beginnen VOOR DE BOUW VAN: Mededeling Gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Brabant Tweede Kamer der Staten-Generaal OGEN DICHT Europese Kommissie wil agressievere voedselexport Afgestudeerden Hogere Scholen moeilijk aan de slag loodsen - veestallen - sleuf- en mestsilo's - enz. Maten: 13 x 19 x 9 cm vol 39 x 19 x 14 cm hol 39 x 19 x 19 cm hol 39 x 19 x 29 cm hol 29 x 19 x 14 cm vol Voor buiten- en binnenmuren, funderingen, en vele andere doeleinden. Voor {informatie en prijzen: POSTBUS 19 - TEL. 01150-80911 - TELEX 55125 Tel. afd. betonindustrie rechtstreeks 01150-80226 C/5 Ca. 3 weken zijn op het bedrijf van v.d. P. te H. met 70 melkkoeien en 25 stuks jongvee 8 melkkoeien afgevoerd als gevolg van een zeer ernstige vorm van uierontsteking tengevolge van een Mycoplasma-infektie. Op dit bedrijf begon de infektie bij een melkgevend rund aan één kwartier. De melk was sterk afwijkend, geel van kleur met grove vlokken erin. Deze vlokken bezinken vrij snel nadat de melk even heeft gestaan. Mycoplasma is een mikro-organisme kleiner dan bakteriën en groter dan virussen, dat kan groeien op speciaal daarvoor bereide voedingsbodems. Boven in de melk blijft een waterige vloeistof over (zie foto). De melk ruikt niet afwijkend, en het betreffende kwartier voelt niet erg hard aan. Na 3 dagen werden de andere kwartieren van dezelfde koe ook aangetast. De melkproduktie daalde tot 0%. Enkele dagen nadat de eerste koe besmet werd, werd een droogstaande koe die daarnaast op de stand stond geinfekteerd, vertoonde daarna de zelfde verschijnselen. Ook na enkele dagen alle kwartieren aangetast. In totaal werden 8 dieren wegens deze ziekte van het bedrijf afge voerd. Bij één dier werd tevens een ernstige gewrichtsontsteking vast gesteld. De leeftijd van de aangetaste koeien op dit bedrijf varieerde van 6 tot 12 jaar. Mycoplasma werd uit de melk van alle afgevoerde dieren geïsoleerd. Behandeling zonder resultaat Men mag aannemen dat deze infek tie via de melkmachine of handen van de melker kon worden overge bracht. De dieren zijn behandeld met diverse geneesmiddelen maar de resultaten waren teleurstellend. Op 30 maart j.l. heeft de Tweede Kamer bij stemming een drietal moties aangenomen met betrekking tot de Uitvoering van de Vleeskeurings- wet, waarvoor de verantwoordelijkheid berust bij de ministers van volksgezondheid en milieuhygiëne en van landbouw en visserij, mw. M.H.M.F. Gardeniers-Berendsen en drs. J. de Koning, alsmede bij de staatssekretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne, mw.mr. J.J. Lambers-Hacquebard. In deze buisjes is duidelijk te zien dat de melk zich afscheidt van een waterige vloeistof Eén koe is door de Gezondheids dienst aangekocht en uitvoerig ook door andere instituten (Fakulteit Utrecht en het CDI te Rotterdam) onderzocht. Gezamenlijk zal nagegaan worden welke maatregelen er genomen kun nen worden om deze ernstige uierin- fektie zo goed mogelijk te bestrijden. Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant Waalkens (gewijzigd) Waarin de regering wordt gevraagd in elk van de nieuwe vleeskeurings regio's een overlegorgaan in te stel len, bestaande uit vertegenwoordi gers van de overheid en het betrok ken regionale bedrijfsleven. De Pree Waarin wordt verzocht een integra tie op termijn tussen vleeskeuring en Keuringsdienst van Waren niet uit te sluiten. Van Noord Hierin wordt de regering gevraagd: - met voortvarendheid te werken aan de realisering van een Rijks dienst voor de keuring van vee en vlees: - snel het overleg met de mede werkers op gang te brengen en de Kamer - in samenhang met de in te dienen wetswijziging - van de resultaten op de hoogte te bren gen: - in de nieuwe struktuur uit te gaan van één, op de werkelijke kosten afgestemd, uniform systeem van tarievenstrukturen voor het hele land. Daarmee kan nu een begin worden gemaakt met de organisatie van een gedekoncentreerde Rijksdienst voor de keuring van vee en vlees. Ik ben een avondje uit geweest. Met vrouw en kinderen naar het toneel. Gemeenschapsgeld kwam er niet aan te pas. Dit even ter ge ruststelling van bepaalde lezers van deze rubriek. In ons dorp gebeurt net genoeg om bij te sloffen. Een jaarlijks oranje feest, een gezellige ouderavond.een feestavond van de voetbal. Sinds kórt is bovendien een oude traditie in ere hersteld: een toneelopvoe ring. De titel van het stuk verklap ik niet, maar wel dat het een door slaggevend sukses is geworden. Niet in het minst door het knappe improvisatietalent van de spelers en het aanstekelijke plezier, waar mee zij op de planken stonden. Het stuk speelt zich af in een boeren gezin met als overheersende the ma's: boerenslimheid, gierigheid, dranklust en een verboden liefde. Gelachen dat we hebben, maar dat niet alleen. Er viel ook het nodige na te denken. Blijkbaar is dat niet het alleenvertoningsrecht van het gesubsidieerde toneel. IJzersterk hoogtepunt vond ik in dit verband het antwoord van de boer aan zijn schoonmoeder op de vraag of zij ook wat kan krijgen als er geld te verdelen valt: "Mens, doe jij je ogen maar dicht en wat je dan ziet, is voor jou". En dat op z 'n zeeuws! Over die uitspraak heb ik de afge lopen dagen vaak lopen piekeren. Is dit nu wèl of géén typerend ge zegde voor het zeeuws platteland? Keihard is het in ieder geval wel. Buitenstaander De Europese Kommissie wil met Egypte, Algerije, Marokko en Tune sië lange-termijnkontrakten sluiten voor de levering van voedselproduk- ten als granen, suiker en vlees. Daar mee is impliciet gevraagd akkoord te gaan met het voeren van een agres siever voedselexportbeleid. Het plan is ontworpen om de EEG konkurrerender op de internationale voedselmarkt te maken en de ge meenschap te verzekeren van afzet gebieden voor de grote landbouwo verschotten, aldus werd gezegd in diplomatieke kringen. Zij verwach ten sterke oppositie van de kant van de VS en Australië. Deze landen be schuldigen de EEG er nu al van hun traditionele markten over te nemen. (Ekonomisch Dagblad) De werkloosheid onder afgestudeer den aan Hogere Agrarische Scholen, Hogere Economische Scholen en Hogere Technische Scholen is vorig jaar bijna verdubbeld ten opzichte van 1980. Was twee jaar geleden 8,9 pro cent van de afgestudeerden zes maanden na het afstuderen als werk loos ingeschreven bij een Gewestelijk Arbeidsbureau, in 1981 was dat per centage opgelopen tot 16,7. Dit blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Ingenieursvereniging N1RIA, de vereniging van afgestu deerden aan Hogere Agrarische Scholen en Hogere Technische Scholen, en de Nederlandse Vereni ging van Afgestudeerden aan Hogere Economische Scholen NAHES. De hoogste werkloosheid komt voor onder afgestudeerden aan Hogere Agrarische Scholen en dan met name in de sektor cultuurtechniek. Onder de afgestudeerden is, blijkens het onderzoek, weinig of geen be langstelling - ondanks de grote werk loosheid - om een baan in het bui tenland te aanvaarden. Ongeveer 64 procent van de in 1981 afgestudeerden was van plan verder te studeren. De Hogere Agrarische Scholen scoren op dit punt het laagst. 09 09 05 tmm 05 05 05 Grens dicht voor vee, vlees en wild uit D.D.R. Minister drs. J. de Koning (land bouw en visserij) heeft besloten met ingang van 5 april 1982 de grens te sluiten voor vee, vlees en wild uit de Duitse Demokratische Republiek. Dit omdat zich in de DDR geval len van mond- en klauwzeer heb ben voorgedaan. Ja, de paasdagen zijn weer in zicht en er worden per traditie weer de nodi ge eieren gekonsumeerd, op alle mogelijke manieren en in vele varia ties van eenvoudig tot moeilijk. Om bij het eenvoudige te blijven geven wij u een paar leuke suggesties voor het maken van wat genoemd wordt "snacks"; kleine eenvoudige hapjes die in een wip klaar te maken zijn en betrekkelijk weinig ingrediënten vragen (uiteraard met eieren). 1. Twee grofgehakte, hardgekookte eieren vermengen met 150 gram in reepjes gesneden boterhamworst, gehakte uitjes, augurk en bieslook. Aanmaken met mayonaise die iets slapper wordt gemaakt met wat dunne room of koffieroom. Vul er een half stokbrood mee en geef er wat in dunne ringetjes gesneden rode paprika bij. 2. Bedek twee toastjes of bruine bolletjes met sla en een dubbel ge vouwen plak ardenner ham. Hak 2 hardgekookte eieren en vermeng ze met wat puntasperges, aangemaakt met dunne room, iets zout en peper. Serveer er ragfijn gesneden venkel knol bij (niet te veel, daar venkel zeer aromatisch is). 3. Twee grofgehakte, hardgekookte eieren, 1 struikje bleekselderij, Vi grapefruit, 1 appel en 200 gr. koude kip. Dit alles vermengen met mayonaise, hot ketchup, cognac, sherry en iets worcestersaus. Serveer het op doorgesneden, goed geroos terde kadetjes. 4. Klop 2 eiereji op met wat knof look, bieslook, iets sojasaus, peper en zout en bak er een omelet van.' Laat deze afkoelen en snij er reepjes van. Vermeng deze reepjes omelet met stukjes varkensfricando en tar- taarsaus. Dresseer het op verse puntjes en geef er wat waterkers bij. Prettige Paasdagen!!! M.A. v.d. Vliet 6a

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 14