VIP IIIIIV li Zomerweken op volkshogescholen W ijzer naar 1985. Hoe worden we wijzer? Waar kiezen we voor? Kiezen we voor het gezinsbedrijf? Kiezen we voor de kleine marge? In de struk- tuurnota van de Brabantse land- en tuinbouw komt de naam vrouw wei nig Voor. Het is juist in deze provin cie dat al door de jaren heen het hele gezin achter de bedrijven staat. Waar rappe kinderhanden en flinke vrou wen meedenken en helpen. Later in D e middag stond in het teken van het leer, de huid van de koe. We hebben hem in onze huizen. We Waterschapsverkiezing in Zeeuws-Vlaanderen 1 IrlrIL IWWA ban. Studiedag Agrarische Vrouwen Noord-Brabant "I k wil boer worden, maar net als opa", zei een kleine jongen. Net als opa met een wandelstok. De kleine jongen, groot geworden, werd geen boer. Met opa was ook die boer met de wandelstok verdwenen. De stok is ingeruild voor de schrabber of schoffel, net zo je het noemen wil. Zo begon de heer Markusse zijn verhaal. Als hoofd van de voorlichting komt hij in de gezinnen. In de problemen van de bedrijven, maar daar kun je het gezin niet van losmaken. uit de p.j.z.-agenda II onder rcdaktie vandc Rcdaktiekommissic Bond WJ ^1^1 ^1^1 Ik B4 Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra- Hjk II Mevr. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg 1.4494 PB (ieersdijk. Alls kind was ik in de kost bij een slager. Als hij 's avonds de boer opging om koeien te kopen, ging ik mee. Van te voren zei de slager tegen me: "Nu moet je goed in de gaten houden. Als we overeenstem ming over de prijs moeten krijgen, steekt de boer een sigaret op. Hij heeft dan geen lucifers bij zich en moet even naar binnen om die te halen. Terug in de stal, meestal wel voorzien van vuur, komen we wel tot overeenstemming wat het beest op moet brengen". Met dit voorbeeld is gezegd, dat moeder binnen in heel veel gevallen altijd wel een duit in het zakje deed. Dit verhaal is van de heer Markusse op de studiedag van de agrarische vrouwen op 9 februari 1982 in "Zidewinde" te Sprang Capelle. Als je er niet bent, wordt je niet gehooid O p deze dag opent mevr. Bom, voorzitster van de agrarische kom missie de studiedag, met woorden van welkom voor de heren Markus- se, Talstra en Hoiting. Ook voor mej. de Jager, stagiaire bij de Z.L.M., de Zeeuwse kollega boerinnen en de Brabantse boerinnen zijn er woorden van welkom. Deze studiedag is geor ganiseerd door de S.E.V. en de agra rische kommissie voor alle kursisten en belangstellenden, zegt mevr. Bom in haar openingswoord. Omdat Bra bant een grote provincie is, hebben we met elkaar al heel wat kilometers afgelegd om in het hart van Brabant te komen. Enkele dames konden niet komen. Na de opening vertelt mevr. Ria Dekkers over haar werk in de lande lijke agrarische kommissie. In deze kommissie vertegenwoordigt zij Bra bant. 9 leden telt deze groep en het zou prettig zijn als alle provincies ie mand konden sturen. Nu heeft het noorden van het land meer verte genwoordigers dan het zuiden. Als je er niet bent, word je ook niet ge hoord. Zo is dat in 1982, aldus Ria Dekkers, die geen boerin maar kwe kersvrouw is. Zij runt, samen met haar man in maatschapsverband, een bloemenkwekerij en kan met deskundigheid van zaken over hun bedrijf meepraten. Dan komt de heer Talstra aan het woord. Volwaardig de diskussie blijkt dat veel vrouwen van het samen runnen, samen praten over het bedrijf, je er voor inzetten, veel voldoening hebben. Niet alleen als werkkracht gewaardeerd te wor den is de keuze van de boerin en tuindersvrouw, maar volwaardig te zijn. Volwaardig om kennis op te doen, volwaardig ook om die kennis in de praktijk te brengen. Opa met de wandelstok Wat is belangrijker: "Werken om te leven of leven om te werken?" Waar gaan we met het investeren naar toe? Hoeveel geld wordt er uit het bedrijf onttrokken voor het huishouden?" Het zijn vragen waar vrouwen niet om heen kunnen. Die boer waarvan gevraagd wordt dat hij ondernemer, bedrijfsleider, eigen arbeidskracht, administrateur, handelsman, organi sator, financier, risikodrager enz. is, die boer bestaat niet. In de praktijk komt toch steeds weer naar voren dat twee tegenstellingen elkaar aan kun nen vullen. Weer in de diskussie blijkt dat die bereidheid er is, om samen de schouders er onder te zet ten. Elastiek H oeveel elastiek moet er zijn was de vraag van mevr. Middelkoop, als die vrouw als elastiek wordt ingezet. Willen die vrouwen voor elastiek doorgaan is hier natuurlijk de ver volgvraag op. Er komt geen pasklaar antwoord op. Dat kan ook niet. Wat wel kan is dat je er over nadenkt en datje er thuis over praat. Onder de goede leiding van mej. de Jager tijdens de diskussie is het snel half een geworden en willen we dit gedeelte afsluiten met de woorden uit "Wijzer naar 1985". Laat het niet aan ons zelf liggen, als de kracht niet ten volle benut zou worden als wij naar 1985 gaan. Zonder schoenen niet uit de voeten Aanstaande 14 april worden ver kiezingen gehouden voor het nieuwe waterschap "De drie Ambachten". Voor waterkwaliteit huishoude lijke vervuilers worden de stem gerechtigden (zij, die betalen) in de gelegenheid gesteld per dis- trikt een aantal stemmen uit te brengen. Per woningeenheid kan echtge noot óf echtgenote, dus vrouw óf man gaan stemmen. Ook plattelandsvrouwen komen op de verkiezingslijsten voor. Maakt U van de gelegenheid ge bruik, stem dan op een vrouw en denk aan onze PLATTE- dragen hem aan onze voeten en sle pen van alles mee in de tassen ge maakt van die huid van kalf en koe. Een mooie of beschadigde huid be gint op het bedrijf. De heer Hering- man vertelde ons allerlei over zijn vak: leerlooien. Hoe dikwijls staat die huid niet bloot aan beschadiging. Het prikkeldraad in de wei veroor zaakt veel bederf van een vel om nog maar niet te spreken over gaatjes door runderhorzels en verruwing door urine en mest. Heel wat be schadiging loopt het beest op het be drijf of in de wei op. Aansluitend hierop gaan we met elkaar het schoenenmuseum in Waalwijk be kijken. Daar zien we schoenen van de laatste honderden jaren. Schoe nen uit de hele wereld en van allerlei materialen. Het is terecht dat in de Langstraat, waar de schoenenindus trie voor een belangrijke werkgele genheid zorgde en zorgt - een schoe nenmuseum staat. Het was ook een goede afsluiting van deze boerinne- dag, want vrouwen, hoe belangrijk ze het bedrijf ook vinden, kunnen zon der schoenen niet uit de voeten. Sien Overbeeke LANDSVROUWEN KANDI DATES! N.B. In het le distrikt (omvatten de het gebied ten westen van het kanaal Gent - Terneuzen) en in het 3e distrikt (Axel en het gebied ten zuiden hiervan) worden 3 hoofdingelanden gekozen. De stembevoegde mag max. 3 namen aankruisen. In het 2e dis trikt (omvattende Terneuzen - Zaamslag) staan 4 hoofdingelan den ter verkiezing, en mag men max. 4 namen aankruisen. Janny de Feijter - Dieleman Nellie Dieleman - van Hoeve Magda de Feijter - Dekker De vereniging voor volkshogescho len gaf onlangs een folder uit met daarin vermeld de kursussen, die deze zomer op de diverse volkshoge scholen gehouden zullen worden. Hieronder volgt een kleine groep uit het aanbod. Degenen die meer belangstelling hebben voor deze kursussen kunnen daarover kontakt opnemen met de vereniging voor volkshogeschool- werk in Amersfoort of met de be treffende volkshogeschool (vhs). WAT ZIJN VOLKSHOGESCHO LEN? Volkshogescholen houden zich bezig met "vormingswerk met volwasse nen in internaatsverband". Dit houdt in dat de deelnemers en deelneem sters tijdens de duur van de kursus in de volkshogeschool verblijven. Som mige kursussen staan evenwel ook open voor jongeren. In de "gezins- kursussen" zijn de (kleine) kinderen welkom. AKKOMMODATIE - De volksho gescholen beschikken over één-, twee- en driepersoons kamers. De maaltijden worden gezamenlijk ge- nuttigd. Enkele gebouwen hebben speciale voorzieningen ten behoeve van gehandicapten, ejaarden, moe ders met kinderwagens e.a. PRIJZEN - In de genoemde bedra gen zijn begrepen de kosten voor het kursusprogramma, het logies, de maaltijden en de koffie en thee tij dens de pauzes. Enkele kursussen vragen een extra bijdrage voor het te gebruiken materiaal. Vaak komen echtparen, studenten, minderjarigen, ouderen (Pas 65), minimumloners, bijstandtrekkers e.d. in aanmerking voor reduktie. Voorzover hierover bij de prijzen niets is aangegeven kan bij de betrokken volkshogeschool daarnaar worden geïnformeerd. AANIVlELDING - Voor aanmelding moet u zich (liefst vóór 1 mei) rechtstreeks tot de volkshogeschool van uw keuze wenden. Het zal u duidelijk zijn dat in een kursus maar een beperkt aantal deelnemers kan worden geplaatst. Het is dus gewenst zich vroegtijdig op te geven. Bij een te gering aantal aanmeldingen bestaat de kans dat de kursus niet doorgaat. Mocht u eerst nog meer informatie wensen dan zijn de volkshogescho len, resp. het internationaal sekreta- riaat graag bereid u die te geven. Bellen mag natuurlijk ook! 17-25 juli: vhs Het Europahuis, Be- melen (L) ZOMERUNIVERSITEIT OVER DE EUROPESE GEMEENSCHAP In de Europese Zomeruniversiteit staan dit jaar de volgende thema's centraal: de Europese Politieke Sa menwerking (E.P.S.), het werkgele- genheidsbe'eid en de krisisbestrij- ding in het kader van de E.G., de krisis van de nationale verzorgings staat en het Europese landbouwbe leid. Het programma bestaat uit in leidingen door deskundigen. Europ arlementariërs en journalisten. Ver der zijn verschillende exkursies en ontspannende aktiviteiten in het programma opgenomen. De voertaal is Engels. 2-7 augustus: vhs Overcinge, Havelte (Dr.) TUIN- EN VOEDSELWEEK Biologisch tuinieren en natuurvoe- ding zijn de centrale thema's van deze week. Naast praktische infor matie kun je nieuwe ideeën opdoen over inrichten en bewerken van je tujn en over het samenstellen van je voedselpakket. Vanzelfsprekend neemt het prak tisch bezig zijn in de tuin en de keu ken een belangrijke plaats in tijdens deze .week. Ook de natuur rond Overcinge zullen we niet vergeten. Kursusprijs: 230,— p.p. 10-17 juli: vhs Het Witte Huis, Borne (Ov.) FIETSEND DOOR DE TWENTSE NATUUR 'n Achtdaagse kursusweek met aan dacht voor de natuur, het milieu, het landschap en de streek. Kennisma ken met Twente, niet als toerist maar met belangstelling voor: de histori sche en kulturele achtergronden; de bedreiging van de natuur door de toenemende verstedelijking; milieu- en energieproblómen; de strijd voor het behoud van de natuur. Tijdens het programma zal regelma tig van de fiets gebruik worden ge maakt. Daarbij zullen, in een be hoorlijk tempo, gemiddeld afstanden worden afgelegd van plm. 40-50 ki lometer. De fietsen worden door de volkshogeschool ter beschikking gesteld. Kursusprijs: 345,— p.p. 10-17 juli: vhs Overcinge, Havelte (Dr.) MUZIEKWEEK Een week om met elkaar te spelen, te zingen in orkest, koor en ensemble; ook een week van kreatief omgaan met stem, geluid en instrument. Speciale aandacht wordt gegeven aan één thema of komponist, aan zowel onbekende werken als aan muziek van eigen keuze. De kursus is bedoeld voor ieder, die een instru ment enigszins redelijk bespeelt. De week wordt mede-begeleid door twee muziekpedagogen. Kursusprijs; 330,— p.p. 2-6 augustus: vhs Valkenburg, Val kenburg (L.) NATUUR- EN MILIEUWEEK "Hij behandelt zijn moeder, de aar de, en zijn broeder, de lucht, als koopwaar, die hij kan uitbuiten en weer verkopen als goedkope kralen. Zijn honger zal de aarde kaal vreten en slechts een woestijn achterlaten". 1855, Chief Seattle, opperhoofd van een Noordamerikaanse indianen stam). Een kursus voor mensen die de na tuur en het milieu serieus nemen. De bedoeling van deze week is genieten van de fraaie Zuidlimburgse natuur en laten zien hoe de natuur tot win- stobjekt wordt gemaakt. Aan de orde komen thema's als milieu en werk gelegenheid, energieproblematiek, wereldvoedselvraagstuk. Behalve deze verscheidenheid in thema's is ook de werkwijze afwisselend. Groepsdiskussie, interviews, film en uiteraard wandeling. Kursusprijs: 235.— p.p. Kortings prijs: 195,— (geldt in bepaalde gevallen, op aanvraag). VERENIGING VOOR VOLKSHOGESCHOOLWERK Utrechtseweg 15, Amersfoort Postadres: Postbus 314 3800 AH Amersfoort Tel. (033) 17444 3 april: P.J.Z. Schouwen-Duiveland organiseert een puzzelrit. Vertrek- en eindpunt Dorpshuis "de Oosterhof" te Oosterland. Inschrijven vanaf 19.00 uur. Vertrek vanaf 19.30 uur. Kosten: leden 2,50 per auto; niet- leden 5,— per auto. 5 april: Vergadering financiële kom missie P.J.Z. in de Draak te Bergen op Zoom. 6 april: Extra-hoofdbestuursverga dering P.J.Z. in "De Blauwe Hand" te Bergen op Zoom. Aanvang: 19.45 uur precies. 8 april: Try-out avond van de vor mingswerkgroep Zeeland in "de Caisson" te Kapelle. Aanvang 1930 uur. 12 april: P.J.Z. Tholen/St. Philips- land: Vistocht. Opgeven bij Koos Deurloo, tel. 01660 - 2655. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 21