KWREHER ÏFMMM® Voer nu een na-opkomstbespuiting uit tegen probleemonkruiden in bieten. BASF BASF-groei verzekerd. Voor elk bedrijf wie adverteertdie profiteert KARIHER Lokker b.v. Vee vertrapt veel weidevogelnesten Jagers tegen voorstelling van zaken van vogel bescherming HogedrukrBinigers voor al uvu reinigingsproblemen Resultaten weidevogelonderzoek: Nu is het tijd voor een na-opkomst bespuiting met Pyramin plus Betanal. Een bespuiting tegen veelknopigen en andere probleemonkruiden. De bietenplantjes krijgen alle ruimte om zich goed telontwikkelen. Uw bieterioogst veilig met Pyramin en Betanal. Spuit tijdig Zodra de kiembladeren volledig gestrekt zijn, kunt u een bespuiting met Pyramin plus Betanal uitvoeren. Voor het beste resultaat Door de jaren heen heeft Pyramin in deze combinatie bewezen, effectief tegen onkruiden en veilig voor het gewas te zijn. Combinaties met andere bodemherbiciden worden pas op een later tijdstip geadviseerd. Aangepast advies BASF heeft voor zeven landbouw gebieden een aangepast advies voor de bestrijding van onkruiden. Wij zenden u dit advies graag toe. Stuur de bon op Kruis op de bon het door u gewenste advies aan, vermeldt uw naam en volledig adres en zend de bon aan: BASF Nederland B.V. Postbus 1195, 6801 BD ARNHEM. Coupon REINIGEN IS ONZE SPECIALITEIT ZOWEL VOOR BINNEN ALS BUITEN Voor inlichtingen of demonstratie Nieu wend ijk 88 Axel tel. 01155 - 1841 In 1981 hebben de Direktie Beheer Landbouwgronden en het Rijksin stituut voor Natuurbeheer gezamenlijk een onderzoek gestart naar de gevolgen van de beweiding voor de nesten van weidevogels. De doel stelling van het onderzoek was om aan te geven welke beheersmaatre gelen voor de beweiding het beste kunnen worden toegepast in be heersplannen voor weidevogelgebieden. Het onderzoek is uitgevoerd op een groot aantal veehouderijbedrijven in Friesland en Noord-Holland; daarnaast zijn een aantal percelen in Zuid-Holland en Gelderland in het onderzoek betrokken. In totaal gaat het om circa 800 ha. Uitkomsten van het onderzoek Uit het onderzoek is duidelijk naar voren gekomen dat er in het alge meen veel weidevogelnesten als ge volg van vertrapping door vee verlo ren gaan. Gebleken is dat bijvoorbeeld 10 pin ken in één week tijd ongeveer drie kwart van alle weidevogellegers, ver trappen. Koeien zijn over het alge meen rustiger en vertrappen minder. Schapen vertrappen op hun beurt weer minder dan koeien. Niet alle weidevogelsoorten zijn in gelijke mate kwetsbaar voor vertrapping. Van de grutto en de tureluur worden meer legsels vertrapt dan van de Spuit zodra de kiembladeren vol ledig gestrekt zijn, 2 kg Pyramin plus 4 tot 6 liter Betanal per ha. Zend u mij het aangekruiste onkruidbestrijdingsadvies: noordelijke akkerbouwbedrijven ijsselmeerpolders haarlemmermeer, wieringermeer- en overig Noord-Holland zuidwestelijk zeekleigebied Naam: Straat: zuidelijke zandgronden noordoostelijke zand en dalgronden löss- en rivierkleigronden. Postcode/Plaats: scholekster en de kievit. Deze ver schillen hangen waarschijnlijk sa men met verschillen in nestplaats. Ook worden veel eieren geroofd door kraaien, eksters, meeuwen en andere dieren. De uiteindelijke schade door eierroof is echter veel kleiner dan de schade door vertrap ping. Dit komt doordat eierroof het meeste plaatsvindt in het vroege voorjaar, zodat een vervolglegsel vaak nog broedsel biedt. Nest van de grutto Weidevogelbeheer binnen de agrarische bedrijfsvoering Om het verlies van nesten door ver trapping toch binnen de perken te houden, is in bepaalde gebieden de toepassing van een aangepaste be weiding gewenst. Op de tweede plaats kan de boer kiezen voor een omweidingssysteem, waarbij een aantal percelen - bij voorkeur de beste weidevogelperce len - later in beweiding worden ge nomen. De resultaten van het onderzoek zullen worden gebruikt bij beheers plannen voor de zogenaamde be heers- en reservaatgebieden. (Het rapport "Verstoring van weide- vogellegsels door weidend vee" is tegen betaling van 5,- verkrijg baar bij de Direktie Beheer Land bouwgronden, telefoon 030 - 852345. De brochure "Beheerslandbouw in weidevogelgebieden" is gratis). In een telegram aan de minister van landbouw heeft de K.N.J.V. haar ver ontrusting uitgesproken over de ma nier waarop de Ned. Vereniging tot Bescherming van Vogels haar mening over de jacht op ganzen in de publici teit brengt. Volgens de K.NJ.V. hanteert de Vo gelbescherming een onjuist stand punt om een algemeen jachtverbod op ganzen, door middel van lokganzen, te verkrijgen. Vogelbescherming hanteert geen wetenschappelijke gegevens voor haar standpunten, maar zij gaat af op ooggetuigen, die e.e.a. bij haar mel den. Standpunten ten aanzien van de ganzenjacht kunnen, volgens de K.N.J.V., ingenomen worden als wetenschappelijk is aangetoond, dat de jacht van invloed is op aantasting van de ganzenpopulaties. De ganzenjacht in Nederland, ook met behulp van lokganzen, is een weidelijke jacht en deze jacht kan niet vergeleken worden met de jacht op zangvogels rond de Middellandse Zee. Een dergelijke verkeerde vergelij king beïnvloedt de mening van het publiek op onjuiste wijze en is niet gestoeld op de praktijk van de gan zenjacht in Nederland en derhalve onjuist. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 14