Pachtareaal blijft dalen COPA ingenomen met standpunt Landbouwkommissie t.o.v. medeverantwoordelijkheid zuidelijke landbouw maatschappij Modem standweiden voldoet Vleesproducenten. Tenslotte z. .m VRIJDAG 26 MAART 1982 68e JAARGANG NO. 3625 land- en tuinbouwblad Over enkele weken is het weer zover dat het melkvee in het grasland wordt ingeschaard. Verschillende melkveehouders zullen zich afvragen welk beweidingssysteem ze toe zullen gaan passen. Eén van de mogelijkheden die de laatste jaren steeds meer binnen het gezichtsveld is gekomen is het modern standweiden. Een systeem waarbij het rundvee tijdens het groeiseizoen niet meer wordt verschaard. Over het algemeen zijn met deze wijze van inscharing goede resultaten bereikt. In de Oostelijke Langstraat heeft het modern standweiden bijvoorbeeld zeer goed voldaan: rustige koeien en tevreden melkveehouders. Als landbouworganisatie heb je natuurlijk veel te maken met het grondgebruik in het algemeen en de pacht in het bijzonder. Ik denk dat de grond en wat daarmee te maken heeft wel het meest besproken en beschreven onderwerp is in langbouwkringen. Eén van de hete hangijzers is momenteel de wijziging van de pachtwet. Eén van de meest in het oog springende wijzigingen daarbij is wel de mogelijkheid om de pacht bij het bereiken van de 65- jarige leeftijd van de pachter te beëindigen. In zijn alge meenheid kan gesteld worden dat in landbouwkringen met deze wijziging wel kan worden ingestemd temeer daar in ruil voor deze beperking de overdracht van de pacht aan de bedrijfsopvolger soepeler wordt. In een aantal bijzondere gevallen dienen er overigens wel uit zonderingen mogelijk te zijn. Met deze wijziging van de pachtwet wordt tevens beoogd het instituut pacht over eind te houden: het areaal verpachte grond is namelijk schrikbarend afgenomen en dat is voor de landbouw als geheel een bijzonder slechte zaak. We hebben voor ons werkgebied de cijfers nog eens opgevraagd (zie elders in dit blad). Het blijkt dat het areaal verpachte grond in Zeeland vanaf 1 950 tot heden is teruggelopen van 70% tot 50% en in Brabant van bijna 50% tot 30%. Dit zijn sprekende cijfers. En het eind van dit proces is nog niet in zicht. In 1 981 was de afname zo'n 3 4%. Ook de Wet Agrarisch Grondverkeer lijkt hieraan geen goed te doen. Ook voor de individuele boer kan het "moeten kopen" vergaande konsekwenties met zich meebrengen: geld is duur. Het is daarom belangrijk dat dit proces van afname van het pachtareaal op een of ander manier wordt ges topt. Het lijkt mij daarom geen gek idee het gehele insti tuut pacht (en dus pachtwet) aan een diepgaande studie te onderwerpen. Met name daar waar de pachtwet in de praktijk te kort blijkt te schieten zouden aanpassingen nodig zijn. Ik geef hier opzettelijk geen konkrete voor beelden van mogelijke aanpassingen omdat de konsek wenties daarvan zonder gedegen studie niet te overzien zijn. Maar een feit is dat er op dit gebied in de praktijk wensen leven. Feit is dat de huidige regeling van het grondbeleid er blijkbaar toe leidt dat de pacht voortdu rend afbrokkelt. De overheid zou zich dit bepaald moeten aantrekken. De vraag is echter of men zich in parlemen taire kringen voldoende bewust is van het belang van de pacht voor de landbouw: onlangs is opnieuw het plan ter sprake gebracht dat wil dat de staat, als grootste ver pachter, landbouwgronden in de verkoop gaat doen om elders knellende financieringstekorten te verlichten. Hier ligt dus nog bepaald een missie voor de georganiseerde landbouw. Met instemming heeft de heer Emo, voorzitter van COPA, kennisgenomen van het feit dat de Landbouwkommissie van het Europees Parlement de prijsvoorstellen van de Europese Kommissie voor het jaar 1982/1983 heeft ver worpen. Met voldoening stelt hij Emo vast dat de Landbouwkom missie van het Europees Parlement zich duidelijk heeft uitgesproken voor een gemiddelde prijsverhoging van 14% (voor Middellandse Zeeprodukten zelfs nog hoger). Het Parlement baseert zich daarbij op de resultaten van de objektieve methode die een gemiddelde prijsstijging van 16,3% aangeven. De prijsvoorstellen zullen vóór I april 1982 genomen moeten worden evenals de specifieke gemeenschappe lijke maatregelen voor die boeren die worden gekon- fronteerd met een inflatieniveau en een rentestand die het gemiddelde van de E.G. te boven gaan. Deze maa tregelen moeten overigens wel verenigbaar zijn met de fundamentele beginselen van het Gemeenschappelijk landbouwbeleid. De heer Emo is ook verheugd over het feit dat dé Land bouwkommissie zich heeft uitgesproken tegen iedere uitbreiding van de medeverantwoordelijkheid tot andere produktiesektoren, zoals de Europese Kommissie heeft voorgesteld. De Landbouwkommissie geeft hierdoor blijk van een groot begrip voor de huidige, zeer moeilijke situatie van de boeren in de Gemeenschap en van de grote gevaren van een dergelijke situatie voor de werkgelegenheid en uiteindelijk voor de sociale stabiliteit in een groot aantal gebieden in de E.G. De heer Emo doet een dringend beroep op alle leden van het Europees Parlement om enerzijds tijdens de plenaire vergadering van 24 tot en met 26 maart 1982 rekening te houden met de ontwerp-resolutie over de prijsvoorstellen van de Kommissie en anderzijds recht te doen aan de gerechtvaardigde eisen die COPA uit naam van alle boe ren in de Gemeenschap heeft gesteld. Onlangs is Zeeland weer een nieuwe vereniging op land bouwgebied rijker geworden namelijk de vereniging van van vleesproducenten. Een en ander is vooral tot stand gekomen op aandringen vanuit de diverse studieklubs van roodvleesmesters. In een later stadium is besloten om de mogelijkheid te openen dat alle vleesproducenten (schapen etc. zich bij de nieuwe vereniging kunnen aansluiten. De nieuwe vereniging heeft een eigen kanaal naar de Gezondheidsdienst voor Dieren West Nederland via de Vereniging voor Veehouderijbelangen (V.V.B.) in Zeeland. De vereniging van vleesproducenten is namelijk opgezet als sektie van de V.V.B. De totstandkoming van de nieuwe vereniging is gebeurd in nauw overleg met de drie Zeeuwse Landbouw Organisaties (3 Z.L.O.)' en de Gezondheidsdienst. Voor de vleesproducenten in Zee land is de oprichting van deze vereniging een belangrijke zaak omdat de vleesproduktie, al dan niet als neventak op akkerbouwbedrijven, uitgegroeid is tot een volwassen bedrijfstak. Middels de nieuwe vereniging kunnen de belangen van de vleesproducenten nu rechtstreeks in (het bestuur van) de Gezondheidsdienst behartigd wor den. Het aardige bij dit soort dingen is vaak dat ze nooit alleen komen: ook elders in het land zijn op het gebied van de vleesproduktie soortgelijke ontwikkelingen aan de gang en ook wordt momenteel bekeken hoe de belangen van de vleesproducenten landelijk het best kunnen wor den gebundeld. Natuurlijk zitten er aan een en ander nog veel haken en ogen maar feit is dat er een goed begin is gemaakt en dat is van groot belang voor de verdere ont wikkeling in de toekomst. De vleesproducenten weten in ieder geval waar ze nu heen moeten. De vraag is of je via verkiezingen de landbouwprijzen kunt verhogen Oggel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1