Prov. Raad Bedrijfs ontwikkeling Nrd Brabant besprak belangrijke nota's Landbouwschap praatte dag met Europarlementariërs Strijd om de consument zal heviger worden Het Landbouwschap staat sterker bij Hofprocedure tuinbouwaardgas Ir. A. Latijnhouwers tot voorzitter benoemd Besluiteloosheid Afhankelijk Aardgaskwestie Aktiviteiten Nederlands Zuivelbureau Voorzitter Luteijn in Poeldijk: Israëlische runderen naar Egypte Op 15 januari j.l. kwam de Provinciale Raad voor de bedrijfsontwikke ling in de Landbouw in Noord-Brabant voor het eerst bijeen in de nieuwe samenstelling. De ledén en adviseurs hebben zich in 1981 ook al verschillende malen bezig gehouden met de herweging van de taak en samenstelling van deze Raad. De diskussie werd in december 1981 afgerond met onder andere de volgende besluiten: de leden maar ook de adviseurs zijn om de 3 jaar aftredend. Dit betekent, dat de samenstelling van de Raad voor 01.01.1985 op nieuw aan de orde zal komen. twee boerinnen c.q. tuindersvrouwen in de Raad op te nemen: de jonge boeren-adviseurs ook werkelijk jonge boeren te doen zijn. de voorbereiding van de te behandelen onderwerpen maar ook de verdere uitwerking hiervan na de vergadering zullen speciale aan dacht krijgen. Met name de lijnen naar de Landelijke Raad en de vertegenwoordigende organisaties en diensten zullen waar moge lijk meer konkreet worden gemaakt. De leden van de Raad kozen in de januari-vergadering in de nieuwe samenstelling als voorzitter Ir. A. Latijnhouwers. Nota's bloembollen, fruit- en boomteelt De Konsulent voor de Tuinbouw in Noord-Brabant, ir. J.A. v.d. Berg en het hoofd van de sektie bloembollen. fruit- en boomteelt van de Direktie Akker- en Tuinbouw, ir. A. Riemens gaven een toelichting op de 3 nota's. Uit de diskussie kunnen de volgende punten worden gelicht: Bloembollen: ir. A.J. Latijnhouwers in Noord-Brabant op zeer be scheiden schaal is een uitwijk mogelijkheid vanuit de traditio nele gebieden, de teelt komt erg versnipperd voor als bij-teelt op de akker- bouwbedrijven, de organisatie van de producen ten, de voorlichting en de kwali- teitskontrole behoeven verbete ring, de voorlichting van de kant van de overheid zal voortaan worden verzorgd in samenwerking met het Konsulentschap voor de Tuinbouw te Goes. Hiermee zal aan een sterk leven de behoefte aan voorlichting bij de Oost-Brabantse telers kunnen worden tegemoet gekomen. Fruitteelt: de kwaliteit en het sortiment vra gen voortdurende aandacht, de vakorganisatie doet baanbre kend werk op het terrein van de fustvernieuwing en bewaring, het aanbod zal meer moeten worden gebundeld, de voorlichting en het onderzoek zijn voor deze teelt zeer belang rijk. Inkrimping van de voorlich ting dient te worden vermeden. Boomteelt: is voor Noord-Brabant een be langrijke teelt, de afzet is te ondoorzichtig; be hoeft meer konsentratie, door de achterblijvende vraag: (tijdelijke) overproduktie, slechte betaling door afnemers waardoor likwiditeitspositie van sommige bedrijven in gevaar komt. kwaliteit vraagt meer aandacht. Nota "De 15 tot 30 ha. akkerbouw bedrijven in het Zuid-westelijk zee klei-gebied" De voorzitter, H. Koekkoek, geeft een toelichting op het ontstaan en de werkzaamheden van het Interpro vinciaal Overlegorgaan voor de ak kerbouw in Z.W.-Nederland, en op de aanleiding tot het uitbrengen van de nota. De heren ir. C. Wijnen (L.E.I.) en ir. P. van Velde (Konsulentschap A.R. Goes) geven een toelichting op de inhoud van de nota. Uit de diskussie blijkt: deze nota is van belang voor het zo goed mogelijk inschatten van de problematiek op deze bedrij ven. de gekompliceerdheid van de problematiek op deze bedrijven vraagt om een bundeling van de aktiviteiten van de diensten van organisaties en overheid. in een bijeenkomst van de verte genwoordiger van de 3 Provin ciale Raden in Z.W.-Nederland zullen afspraken worden ge maakt over de gezamenlijke aan pak. Ir. E. Talstra Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap is op 10 maart j.l. naar Straatsburg gereisd om daar met de voorzitter en de Nederlandse leden van het Europese Parlement informeel te praten over een aantal as- pekten van het Europese beleid. Dat gebeurde mede met het oog op de parlementaire behandeling van de landbouwprijsvoorstellen op 24 t/m 26 maart a.s. Op het programma stond ook een kort gesprek met Europees kommissaris Mr. F.H.J.J. Andriessen over een paar aktuele zaken, waaronder de ontwikkelingen rond de gasprijs voor de glastuin bouw. Het Landbouwschap probeert ten minste één maal per jaar van ge dachten te wisselen met alle Neder landse leden van het Europese par lement. Deze gesprekken staan los van de kontakten met de landbouw- specialisten, die uiteraard veel vaker plaatsvinden. Achtergrond van de "algemene" ontmoetingen is dat het Landbouwschap de nederlanders in het Europese circuit in grote lijnen op de hoogte wil houden van datgene wat de georganiseerde land- en tuin bouw in ons land bezig houdt. In het gesprek met de onlangs be noemde Nederlandse voorzitter van het Europese Parlement, de heer Piet Dankert, sprak het dagelijks bestuur van het Landbouwschap ondermeer zijn zorg uit over de toenemende be sluiteloosheid op Europees niveau. Voorzitter ir. David Luteijn wees daarbij ook op het feit dat er zo wei nig terecht komt van de integratie op andere terreinen dan de landbouw. Het Landbouwschap vindt dat de gemeenschappelijke politiek ook op het monetaire en sociaal-ekonomi- sche vlak en voor wat betreft het energiebeleid zichtbaar zou moeten worden. Deze ontwikkeling mag echter niet ten koste gaan van het landbouwbeleid. Dat betekent dat er meer financiële middelen beschik baar zullen moeten komen via een doorbreking van het zogenaamde 1- procentsplafond van de b.t.w. Het Landbouwschap heeft bij alle ontmoetingen in Straatsburg onder streept hoezeer ons land als tweede voedselexporteur in de wereld af hankelijk is van een open Europese markt. Voorzitter Luteijn wees daar bij ook op mogelijkheden om de kosten van het landbouwbeleid en overproduktie te reguleren. Hij noemde een konsequent exportbe leid, verhoging van de plantaardige eiwitproduktie in Europa en het uit werken van produktiedoelstellingen, maar dan zodanig dat moderne be drijven daarvan niet het slachtoffer worden. Van de zijde van de Europarlemen tariërs werd in dit verband betoogd dat export van landbouwprodukten erg schadelijk kan zijn voor landen in de derde wereld. Luteijn zei dat het Landbouwschap het belang van ei gen voedselproduktie in de landen van de derde wereld erkent, maar dat het nog lang zal duren voordat deze landen volledig in eigen behoefte zullen kunnen voorzien. Daarnaast zou de E.G. zijn voedselexport ook moeten richten op de koopkrachtige landen in het Midden-Oosten. De Europese Kommissie ziet nog steeds ruimte voor een politieke op lossing van de aardgaskwestie voor de glastuinbouw, maar het door Neder land ingediende kompromisvoorstel is voor de Kommissie niet akseptabel. Europees Kommissaris Andriessen heeft dat in het gesprek met het Landbouwschap nog eens nadrukke lijk onderstreept. Voorzitter Luteijn maakte van zijn kant duidelijk dat het Landbouwschap terug zal vallen op zijn uitgangspositie en zal aansturen op een uitspraak van het Europese hof als een kompromis inderdaad niet haalbaar blijkt. Andriessen gaf toe dat Nederland juridisch vrij sterk staat. In de jaarlijkse persconferentie van het Nederlands Zuivelbureau heeft de algemeen directeur drs. M. van Velden erop gewezen dat in de komende jaren geen of nauwelijks sprake zal zijn van een verdere toename in de omzet in vocdings- en genotmiddelen, die overigens goed is voor een 40 miljard per jaar. De strijd om de consument zal in de komende jaren een belangrijk evenement worden. Deze woedt overigens niet alleen in Nederland. Ook in andere landen wordt gewerkt met scherp geprijsde artikelen, hoge omzetsnelheden waarbij steeds minder personen beslissen aan inkoopzijde over steeds grotere hoeveelheden, ook van kaas en zuivel. Deze ontwikkeling geeft zorg voor de toekomstige zuivelafzet, aldus drs. van Velden. Concentratie Tussen 1971 en 1981 is het markt aandeel van de bezorgende detail handel in melk- en melkprodukten gedaald van 79tot 26%. De daling gaat nog steeds door. De super markten en discounters verkopen nu meer dan 50% van de melk en melk produkten. Het gevecht om de con sumentengulden gaat harder wor den. Daarbij bestaat het gevaar dat zuivelartikelen stuntprodukten wor den, die tegen de laagst mogelijke prijzen aangeboden worden. Dat is een uitermate kwalijke zaak. Gestegen afzet van kaas Bij het gevecht op en om de mark heeft de Nederlandse zuivel zich tot Het Landbouwschap heeft de laatste maanden behoorlijk sterke pa pieren in handen gekregen voor een eventuele procedure bij het Euro pese Hof in Luxemburg over het Nederlandse gastarief voor glastuin bouw. Tot twee keer toe heeft het Landbouwschap een duidelijke be reidheid getoond om aan de Europese Kommissie tegemoet te komen. "Wij blijven bereid tot nader overleg", zei voorzitter ir. D. Luteijn van het Landbouwschap op dinsdag 9 maart in Poeldijk, waar hij een symposium over energie opende. "Maar we hebben evenwel heel dui delijk gemaakt tot hoever we konden gaan en dat er geen wisselgeld meer over is", zo voegde hij er onmiddellijk aan toe. Marktbederf Luteijn toonde zich optimistisch over het sektorprogramma. Ongeveer 60% van de tuinders heeft inmiddels een aanvraag ingediend. Vooral in de bloemisterijsektor doen zich pro blemen voor waar het gaat om ver antwoord energiebesparende inves- ton tot 201.000 ton wat boter betreft, drijven moeten echter door het dieptepunt worden geloodst, aldus de voorzitter van het Landbouw schap, die pleitte voor veel meer aandacht voor de afzet der kaspro- dukten. Producenten moeten met de afzetorganisaties om de tafel om de mogelijkheden te onderzoeken om regelmatig marktbederf en te lage prijzen - veroorzaakt door zo veel importen als door te grote eigen produkties - in de toekomst te voor komen. drs. M. van Velden nu toe redelijk staande weten te houden. Dat geldt de afzet binnen land en ook de export, die steeg van 275.000 ton tot 308.000 ton in 1981. wat de kaas betreft en van 183.000 ton tot 201.000 ton boter betreft. Samenwerking met handel Het Nederlands Zuivelbureau streeft naar nauwere samenwerking met de handel. Dit vooral omdat de collec tieve afzetbevordering niet meer al leen staat. Het ontstaan van grote zuivelondernemingen heeft geleid tot ontwikkeling van eigen merken en reclame voor die merken. Er is een regeling tot stand gekomen voor buitenlandse promotieaktivi- teiten in het z.g. winkelkanaal, waarmee dit jaar voor het eerst ge werkt zal worden. De scherpe prijsconcurrentie maakt het moeilijker om openingen te vin den voor nieuwe produkten en kan zelfs leiden tot concessies aan de kwaliteit. Het Zuivelbureau tracht dit gevaar te keren door uitbreiding en verdieping van het assortiment. v.d.W. ir. D. Luteijn. Het Landbouwschap zal in de naaste toekomst de ontwikkelingen van nieuwe energiebronnen nauwlettend volgen. Luteijn noemde in dit ver band rest- en afvalwarmte van elek triciteitscentrales en industriegebie den. Het Landbouwschap is ook vertegenwoordigd in een kommissie, waarin de prijs- en leveringsvoor waarden van rest- en afvalwarmte ten behoeve van de glastuinbouw worden besproken. In Alexandnë (Egypte) werden deze dagen 350 drachtige vaarzen uit Is raël gelost. Het is een eerste deel van een ver koop die 2650 dieren omvat. Voor bereid op eventualiteiten is ook een aantal flessen ingevroren sperma meegezonden, die aangewend kun nen worden in geval enkele dieren niet drachtig zouden zijn. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 4