VOO It ml VI? OIJW D, HET KRINGLOOPCENTRUM. Gastgezinnen gezocht Zevenbergen winnaar P.J.Z. Juweel '82 H Leiderschap te trainen? Voorlichting Inzameling Tentoonstelling Wat heeft het centrum nog meer? Dokumentatiemateriaal Vrijwilligers en financiële steun 1000 Gezinnen uit de p.j.z.-agenda v I onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond 4 \an Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra- A hant Redaktieadres: Mevr. I..J. de Regt-van Malde gem. Anna Mariaweg I. 4494 PB (Jeersdijk. Prinsegracht 38, 2512 GA Den Haag, tel.: 070-635349 Open voor bezoekers: elke woensdag en vrijdag van 10 tot 16 uur vanaf 1 april 1982 dinsdag t/m zaterdag van 10 tot 16 uur. Sinds lmei 1981 funktioneert op de Prinsegracht in Den Haag het Kringloopcentrum. Het doel van het centrum is een bijdrage te leveren aan de oplossing van het afvalpro bleem door middel van voorlichting en daadwerkelijke aktie. Iedereen kan er terecht met vragen over afval en hergebruik. Veel men sen hebben problemen met afval dat ze in huis hebben en wat zonde is om zomaar weg te gooien. In het cen trum proberen ze aan de hand van adressenlijsten en ander dokumen- tatiemateriaal uw vragen hierover te beantwoorden. Meestal wordt door verwezen naar de vele mogelijkhe den die er op het gebied van herge bruik al zijn. Als U wilt weten waar U heen kunt met oude kleding, oud papier, lompen, metalen, kwikbatte rijen, motorolie, huisbrandolie, zil- verfixeer, glas-in-lood, onderdelen van fietsen, huisraad, boeken, luci- fermerken, ansichtkaarten en nog veel meer, dan kunt U bij hen te recht. Zij zijn zelf begonnen met de inza meling van aluminiumverpakkingen van levensmiddelen (iglo, melkdop- pen, tandpastatubes, sommige fris drankblikjes). Het aluminium is te herkennen door het bijzonder lage gewicht en doordat het niet magne- ties is. Er mag geen plastik of papier aan vast zitten en alles moet schoon worden aangeboden. Ook kunt U bij het centrum lood, flesselood, koper, zink e.d. brengen. Grote hoeveelhe den kunt U beter zelf rechtstreeks naar de handelaar brengen, dan krijgt U er nog geld voor ook. Verder kunt U bij hen terecht met verza- melmateriaal (postzegels, sigaren bandjes, luciferdoosjes, ansichtkaar ten) en ander waardevol of gevaar lijk afval, waar U geen raad mee weet. Wel eerst even kontakt opne men, dan proberen zij er een "afval- weg" voor te vinden. In het centrum is een tentoonstelling aanwezig over recycling en herge bruik. U kunt die komen bekijken op woensdag en vrijdag tussen 10 en 16 uur. Indien U met een groep wilt komen dan moet U eerst een af spraak maken. Voor groepen wordt een financiële vergoeding gevraagd. Afhankelijk van de grootte van de groep en de tijd die men van het centrum vraagt. Deze tentoonstelling is voor uitlening door het land ge maakt. Milieugroepen, scholen, bi bliotheken, gemeentereinigingen en andere belangstellenden kunnen de ze tentoonstelling aanvragen. Voor nadere informatie over kosten, ver voer, organisatie e.d., eerst telefonies kontakt opnemen. Reserveer tijdig om teleurstellingen te voorkomen! De tentoonstelling is een prima mid del om de milieuproblematiek in de eigen woonplaats aan de orde te stellen. De eerste keer dat de ten toonstelling in Den Haag te zien was kwamen er in drie weken ruim 2000 mensen kijken! In het centrum verkoopt men kring looppapier en boeken, brochures, orig jaar hebben we met een groep van 25 plattelandsjongeren een bezoek gebracht aan de Vere nigde Staten en Canada. Een ge deelte van de tijd, die we in de Vere nigde Staten waren hebben we doorgebracht bij gastgezinnen. Het was een onderdeel van het program ma die er vooral op gericht was om de leefwijze van de Amerikanen te leren kennen. De meeste deelnemers bewaren aan deze tijd een erg pretti ge herinnering, terwijl er door een aantal mensen ook nu nog kontakten met de gastgezinnen worden onder houden. Als organiserende organi satie heeft het 3 C.J.O.-Zeeland toen aangeboden om, wanneer de situatie zich zou voordoen, ook een groep terug te ontvangen. De eerste week van maart vond er in Straatsburg onder auspiciën van de Raad van Europa een studieweek plaats over dit onderwerp. Deze studieweek werd georganiseerd door het Europees Kommitee van plattelandsjongerenorganisaties, waar ook de P.J.G.N. bij aangesloten is. Er kwam veel interessant mate riaal op tafel. De dertig deelnemers uit 12 Europese landen vertelden over de wijze waarop in hun land vrijwilligers voor hun werk getraind worden. In een aantal oefeningen werden vragen aan de orde gesteld, hoe je programma's moet maken, demokratische beslissingen kunt ne men, en wat voor vaardigheden je als groepsleider zoal moet beheersen. Eigenlijk was het een algemeen ge voel dat je als aktief vrijwilliger ver schrikkelijk veel eigenschappen moet hebben. Door trainingen kun nen die vaardigheden echter goed ontwikkeld worden, zo was de kon- klusie. De uitwisseling van ervarin gen was dan ook erg leerzaam en we moesten konkluderen dat er voor de P.J.G.N. op het gebied van kader affiches, stickers over afvalproble- matiek en hergebruikmogelijkheden. Zij hebben zoveel mogelijk al het materiaal van milieuorganisaties op dit gebied bij elkaar gebracht, zodat niet iedereen steeds het hele rijtje af moet om materiaal over dit onder werp te bemachtigen. Voor scholen en scholieren zijn speciale pakketten samengesteld die U kunt bestellen door overmaking van het bedrag op postgiro 540978, t.n.v. Het Kring loopcentrum Den Haag. Een klein pakket kost 15,— inklu- sief porti en verzendkosten Een groot pakket kost 25,— in- klusief porti en verzendkosten Een reuze pakket kost 50,— in- klusief porti en verzendkosten. Indien U uitsluitend materiaal wilt ontvangen over een deelonderwerp, zoals glasrecycling, papierrecycling, dan even bellen, zodat we precies te weten komen wat de bedoeling is en wat de kosten zijn. Er is in het centrum ook allerlei do kumentatiemateriaal aanwezig dat U niet kunt kopen, maar wel in kunt kijken. Boeken die diverse technie ken voor knutselen met afval behan delen; zoals zelf kringlooppapier maken, sokpoppen maken, werken met restjes leer, met oude lapjes, met knopen, met verpakkingsmateriaal en ander "waardeloos" materiaal. Verder zijn er bakken met informa tiemappen waarin kranteknipsels, stencils etc. gerangschikt op afval- soort te vinden zijn. Sinds de start van het centrum in mei blijkt dat er bijzonder veel belang stelling is van de zijde van de media Via de Stichting Uitwisseling hebben we thans een verzoek gehad om in de periode van 8-24 juli a.s. een groep Amerikanen onder te brengen bij gastgezinnen in het zuiden van het land. Het gaat hierbij om een groep variërend in de leeftijd van 17-20 jaar. Deze zijn lid van de 4-H- plattelandsjongerenorganisatie in de VS. Op dit ogenblik zoeken wij dus gast gezinnen. Dit is niet afhankelijk van het al of niet hebben van een boe renbedrijf. Iedereen die belangstel ling heeft om enkele weken gastvrij heid te verlenen aan een Ameri kaanse jongere kan kontakt opne men met het P.J.Z.-sekretariaat in Goes. Tel.: 01100-21010 tst. 25. Op- gaves graag vóór 1 april a.s. Harrie Wijermars training veel te doen is. Goede pro gramma's en een goed getraind kader gaan hand in hand. We zullen volgens de Nederlandse delegatie de komende jaren nog veel aan kadertraining moeten doen. Dat is overigens geen nieuwe konklusie! In het beleidsplan van de P.J.G.N. wordt gesteld, dat er een nationaal trainingspakket moet komen. Alle provincies kunnen daaruit datgene gebruiken wat zij menen nodig te hebben bij het trainen van afde lingskader. De deelnemers aan deze studieweek konden dat beleidspunt ook alleen maar onderschrijven. De ervaringen van hen zullen dan ook zeker gebruikt worden om zo'n trai ningsprogramma tot stand te bren gen. Over het belang van kadertrai ning vertelden bijv. de Denen dat ze daar de groei van hun organisatie aan toe schrijven. Dat wil nog wel wat zeggen, want in enkele jaren wisten ze hun ledenaantal te ver dubbelen. Kadertrainingen zijn dus zeker wel bestede tijd. Will van Roessel en van mensen die het centrum in schakelen bij hergebruikproblemen. Het is verheugend om te merken dat zoveel mensen bereid zijn na te den ken over het milieu en de wegwerp- mentaliteit. Voor een deel van het werk heeft het centrum subsidie gekregen en daar zijn ze blij mee. Het is echter lang niet genoeg om al het werk betaald te laten verrichten, een groot deel van het werk wordt gedaan door vrijwil ligers zoals werklozen, huisvrouwen, scholieren en gepensioneerden, mensen, die b.v. één dag per week of meer met ons meewerken. Zij kun nen nog heel wat enthousiastelingen plaatsen, ga eens kijken en een praatje maken! Het werk dat men kan bieden varieert van zeer makke lijk tot zeer moeilijk. U kunt het centrum steunen door voor mini maal 20,— per jaar donateur te worden. U ontvangt dan regelmatig mededelingen over de aktiviteiten. Postgiro 540978, t.n.v. Het Kring loopcentrum Den Haag. "We willen dit jaar zoveel mogelijk gezinnen vinden die bereid zijn afval te scheiden in de keuken en ons daarbij inschakelen. Wij zullen re gelmatig aan deze gezinnen infor matie verstrekken over de wijze waarop zij ons kunnen helpen. Als we bijvoorbeeld uit willen zoeken wat je met kroonkurken of plastik kunt doen op het gebied van herge bruik dan is het belangrijk daar snel over te kunnen beschikken. Uw hulp is daarbij nodig. U kunt zich opgeven door ons een briefkaartje te sturen met daarop uw naam, adres, postko- de, tel. nummer, samenstelling huis houding. Ook éénpersoonshuishou dens zijn welkom. Alvast bedankt!" 19-20-21 maart: kaderweekend P.J.Z. in het van Eeghenhuis te Aar denburg; 23 maart: Dagelijks Bestuursverga dering P.J.Z. 25 maart: RAK en P.J.Z. Oost- Zeeuws-Vlaanderen: vertonen de film "Als je met een boer trouwt" 26 maart: C.P.J., R.A.K. en P.J.Z.- Walcheren: vertoning van de film "Als je met een boer trouwt" in "Ons huis" te Meliskerke. Aanvang 19.45 uur. REDAKTIE SEKRETARIAAT AD PHERNAMBUCO GROTE MARKT 28.4461 AJ GOES Z.AJ.K.-Agenda woensdag 24 maart: Z.AJ.K.-verga- dering in het Jeugdwerkburo, aan vang 20.00 uur. woensdag 24 maart: werkgroep Vrouwen in het Agrarisch Jongeren werk. Diskussie rond de film "Als je met een boer trouwt", in het Jeugd werkburo, aanvang 20.00 uur. donderdag 25 maart: R.A.K. Oost- Zeeuws-Vlaanderen organiseert in samenwerking met de KPJ, CPJ en PJZ een avond rondom de film "Als je met een boer trouwt", plaats: Ho tel van Leuven te Kloosterzande, om 20.00 uur. vrijdag 26 maart: PJZ, CPJ en RAK Walcheren organiseren samen een diskussie-avond rondom de film "Als je met een boer trouwt". Tevens wordt een toelichting gegeven over de organisatiestruktuur van het Plat telandsjongerenwerk en de plaats van het agrarisch jongerenwerk daarin. Wij rekenen op een grote opkomst van zowel jonge mannen als vrouwen op deze gezamenlijke akti- viteit. Plaats: "Ons Huis", te Melis kerke. Aanvang 20.00 uur. Afgelopen zaterdag werd in wijkcentrum 't Fort in Bergen op Zoom het P.J.Z.-Juweel gehouden. Voor de tweede achtereenvolgende keer waren we te gast bij mevr. van Daele en haar familieleden die de P.J.Zetters erg gastvrij ontvingen. Al om half negen 's morgens werd er begonnen met de opbouw van het dekor door de mensen van de winnende afdeling. Met een grote aan hanger en diverse volgepakte personenwagens werden de diverse on derdelen aangevoerd en vervolgens opnieuw in elkaar gezet en opges teld. Het was de hele dag een drukte van jewelste om het geheel op tijd klaar te hebben, maar om acht uur 's avonds was iedereen gereed om te beginnen. 'e voorzitter van de P.J.Z.Jaap Flikweert, heette iedereen van harte welkom op deze provinciale toneel avond waar toch weer een behoorlijk aantal mensen aanwezig was. Hij gaf vervolgens het woord aan Joop Bas ting, lid van de toneeljury. Alvorens hij bekendmaakte wie het P.J.Z.-Ju- weel had gewonnen vertelde hij eerst iets over de gang van zaken binnen de toneeljury. Volgens hem wordt er te vaak en niet altijd terecht kritiek op deze groep mensen gegeven. De leden van de toneeljury, die dit werk toch belangeloos doen, hebben ook dit seizoen het idee gekregen dat de ze kritiek niet altijd even opbouwend is. Hoewel een en ander misschien wat negatief klonk meende hij dit toch even te moeten vermelden. Vervolgens vertelde hij dat de win naar van het P.J.Z.-Juweel 1982 was geworden de P.J.Z.-afdeling Zeven bergen met het toneelstuk "Zo'n heerlijk huisje buiten". L ierna hebben de aanwezigen met volle teugen genoten van dit toneel stuk. De lachsalvo's in de zaal waren niet van de lucht en ook de spelers en speelsters van het toneelstuk hadden af en toe moeite om zich goed te houden. Na het toneelstuk maakte Peter Ver- sluys als voorzitter van de toneeljury de volledige uitslag bekend en wer den de prijzen en bloemen uitgereikt. Na deze prijsuitreiking werd de avond voortgezet met een optreden van de vijfmansformatie "Switch". Al met al kon na afloop gekonklu- deerd worden dat het een geslaagde provinciale toneelavond was. Dan volgen nu nog de uitslagen. P.J.Z.-Juweel (beste toneelstuk) 1. Zevenbergen; 2. Fijnaart; 3. Schouwen-Duiveland; 4. West- Zeeuws-Vlaanderen; 5. 's- Heerabtskerke-Nisse. Een eervolle vermelding ging hierbij naar het kabaret van de P.J.Z.-afde lingen Goes en Noord-Beveland. Beste speler: 1. Arie de Lint (Ze venbergen); 2. Jaap Korteweg (Ze venbergen); 3. Jos van Steenhoven ('s Heerabtskerke/Nisse). Beste speelster: 1Ineke Visser-Punt (Zevenbergen); 2. Carina Maris (Zevenbergen); 3. Jacolien Contant (West-Zeeuws-Vlaanderen); Anne Jansen (West-Zeeuws-Vlaanderen); Ellen Punt (Zevenbergen). Beste debutant: 1. John Bom (Fij naart); 2. Ad v.d. Hil, Bas Dane en Anja v. Daren-den Hollander (allen Fijnaart); 3. Laura v.d. Zande (Schouwen-Duiveland). Beste dekor: 1. Zevenbergen; 2. Schouwen-Duiveland; 3. 's- Heerabtskerke-Nisse en Fijnaart. 29

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 29