Tulpenteelt in Zuid-West Nederland alternatief voor gladiool? Teelt gladiolen op z'n retour A Is gevolg droogrot: Hoe staan de zaken er voor? Inkrimpen KONSULENTSCHAP VOOR DE TUINBOUW "ZUID-WEST NEDERLAND" TE GOES De tulpenteelt is in Nederland, het grootste produktiegebied in de wereld, al oud. Niet zo lang geleden is het 400 jarig bestaan van de tulp gevierd. Welke plaats neemt de tulpenteelt in de bloembollenteelt in Nederland in. De tulpen nemen in ons land duidelijk de eerste plaats in n.1. met 44% van het bolgewassenareaal. De oppervlakte tulpen neemt jaarlijks toe. In 1981 werden de meeste tulpen geteeld in NOORD-HOLLAND n.l. 4250 ha (centra Kennemerland, noordelijk zandgebied, West-Fries land en de Wieringermeer), Zuid-Holland, 1200 ha (de Zuid en Z JH. Eilanden en de Noord-Oost en Flevopolders 700 ha.) Friesland en Groningen 83 ha; Limburg 61 ha; Zeeland 58 ha en Noord-Brabant 54 ha. Ontwikkeling in Z.W. Nederland Ten gevolge van de ekonomische krisis in de dertiger jaren werden de eerste tulpen op de landbouwbedrij ven in Z.W. Nederland geteeld. Omdat al gauw bleek dat er weinig mee te verdienen viel was deze pe riode van korte duur. De meeste stopten al gauw. Enkele telers zijn er mee door gegaan en telen ook nu nog tulpen. De teelt heeft duidelijk zijn intrede gedaan in de zestiger jaren. De volgende tabellen geven de ont wikkeling voor Zeeland en West Noord-Brabant aan. Zeeland In oktober: land klaarmaken, kunstmest strooien en planten 50 uur strodekken 10 uur In de winter: kunstmest strooien 2x spuiten tegen on kruiden 10 uur In het voorjaar: ziekzoeken en selekteren 40 uur spuiten tegen ziekten 10 uur onkruidbestrijding 30 uur koppen machinaal -I- nakop- pen 40 uur Eind juni-juli: rooien, afhan kelijk van methode 80-24 uur schuurwerkzaamheden 130 uur jaar ha bedrijven gem. oppervlakte 1968 42 92 0,5 1976 37 48 0,8 1977 36 40 0,9 1978 61 38 1,6 1979 82 50 1,6 1980 105 50 2,1 1981 57 41 1,4 elders geteeld West Noord-Brabant jaar 1968 |1976 1977 1978 1979 1980 1981 ha 34 30 24 27 33 30 30 bedrijven 39 16 13 9 11 11 12 gem, oppervlakte 0,9 1,9 1,8 3,- 3.- 2,7 2,5 Of de teelt van tulpen "aantrekkelijk" kan zijn voor de gladiolenteler, hangt af van de volgende eisen: 1. Vakmanschap De teelt van tulpen vraagt net als de teelt van andere gewassen het nodige vakmanschap. Als gladio lenteler is men wat thuis in de bollenwereld. Vakkennis is mits men dat wil, te verkrijgen. Het is niet zo dat de tulpen alleen maar het beste groeien bij een "oude rot" in het vak. Wel vraagt het telen van tulpen het gehele jaar de nodige aandacht. 2. Aanwezige produktiemiddelen grond - Alleen de beste grond is geschikt voor de teelt van tulpen. Deze worden in oktober geplant en in juni-juli gerooid. Ruim 8 maanden staan ze in de grond, daarbij de gehele winter. De grond moet goed doorlatend zijn en opdrachtig. In de winter mag er geen wateroverlast zijn en in de groeiperiode mei en juni geen vocht tekort. Het liefst neemt men grond tot 20% afslibbaar i.v.m. de mechanisatie. arbeid - De teelt van tulpen, wil men die goed doen is vrij ar beidsintensief. De arbeidsbe- hoefte (uren/ha) is hierna weer gegeven. pellen scholieren a. op tafel 400 uur b. aan band 350 uur c. machinaal napellen 160 uur plantgoed uitzoeken 40 uur "eigen arbeid" totaal 400-450 uur gebouwen - De meeste gladiolen- schuren zijn tegen niet al te veel kosten geschikt te maken voor het verwerken van de oogst en het bewaren van het plantgoed. Voor tulpenplantgoed heeft men cellen nodig waar deze vanaf het rooien tot aan het planten bij bepaalde temperaturen bewaard worden, machines - Ook de meeste ma chines die gebruikt worden voor de gladiolenteelt zijn of kunnen geschikt gemaakt worden. Dat geldt zowel voor de veldmachines als voor de machines en installa ties in de schuur, kapitaal - De gladiolenteler heeft kapitaal nodig voor zijn teelt. Het duurt geruime tijd voordat hij z'n opbrengst uitbetaald krijgt. Dat is ook zo bij de tulpen, met dit verschil dat het plantgoed maar eenmaal aangeschaft wordt. Afhankelijk van het ras is dat 8000 kg a 2— tot 5,— per kg. is 16.000,- - 40.000,- per ha. Verder zal er geld moeten zijn voor de verbouwing van de schuur en de aanpassing van ma chines en installaties. Zal de tulp in onze kontreien de gladiool verdringen? K.E. Schik 3. Prijsontwikkeling De prijzen van de tulpen schom melen van jaar tot jaar, afhanke lijk van: De grootte van het areaal (Dit zou volgens deskundigen ten minste 500 ha te groot zijn). De groei in het betreffende jaar, vooral in een nat voor jaar (de maanden mei en juni) is meestal een beste groei te verwachten. De bloemenprijzen op de vei lingen. Deze bepalen meestal de prijs voor het volgende sei zoen. De "Zeeuwse" broei tulpen staan bekend als vroege broeiers. Daardoor is de prijs die de teler ontvangt vaak en kele centen per bol hoger dan elders. De opbrengst per ha variëren in Z.W. Nederland, afhanke lijk van ras en prijs van 21.000,— tot ruim 40.000,— per ha. Daar tegenover staat aan di- rekte kosten 10.000,— per ha. Het verschil is dan de ver goeding voor eigen arbeid (400-450 uur/ha) en voor de investeringen in gebouwen, inventaris, machines en plantgoed. De groei is in Z.W. Nederland minder dan in de Noordelijke produktie gebieden en mede afhankelijk van de mogelijk heden van beregenen met goed water. Wat moet een beginnend tulpenteler doen? Voorlichting: Neem voor alles kOi(;akt op met uw bloembollen- voorlichter. Plantgoed: koop alleen plantgoed met een A certificaat, koop niet ineens een "duur" ras en begin met een ras van voldoende op pervlakte (minimaal 200 RR/0,3 ha). Planten: laat het planten de eer ste keer over aan een kollega tul penteler uit de buurt of een loon werker. - Direkt na het planten dekken met stro. Water aflaten: laat bijtijds water af, neem maatregelen vooraf. Er mag geen water op het land blij ven staan. Ziekzoeken en selekteren: tulpen moeten regelmatig op ziekten en afwijkingen gekontroleerd wor den. Raadpleeg uw bedrijfsvoor- lichter. Koppen: kop zoveel mogelijk on der droge omstandigheden en met verstand. Gewasbescherming: er moet op tijd gespoten worden vooral in "moeilijke" warme vochtige pe rioden. Het rooien en verwerken: tulpen kunnen minder tegen ruwe be handelingen dan gladiolen. Er moet dus met beleid gerooid worden. Dat geldt ook voor de verdere verwerking. Dëogen: de tulpen moeten direkt na het rooien gedroogd worden. Dat kan zowel buiten als het goed weer is als in de cel. Ook het plantgoed moet na het drogen vlug gedroogd en op temperatuur in de cel gezet worden. Verzending leverbaar: de tulpen op koopbriefje verkocht "nat" leveren moeten binnen 4 dagen na het rooien droog afgeleverd worden. Plantgoed: na de oogst opnieuw sorteren uitzoeken en klaarma ken voor het planten. Tempera - tuurbehandeling 4 weken 25 gr.C. daarna 20 gr.C. tot aan de plant- tijd half oktober. Perspektief De tulpenteelt kan voor de gladio lenteler in Z.W. Nederland perspek tief bieden nl.: Men is al bekend met het "bol- lenvak". Er is meestal voldoende goede verse grond aanwezig. De gebouwen, machines, installa ties van de gladiolenteelt kunnen aangepast worden voor de tulpen teelt. De arbeid valt in een gunstige tijd. De vroege Zeeuwse tulpen zijn gevraagd. De tulpenteelt is een teelt die echt "MOOI" is als men er alles aan doet en de prijzen "VRIENDELIJK" zijn. K.E. Schik De teelt van gladiolen die in Zuidwest-Nederland pas in de vijftiger jaren op gang is gekomen, is op z'n retour. Oorzaak daarvan is vooral de ziekte droogrot. Dit droogrotprobleem is moeilijk op te lossen. De ziekte is wel te bestrijden' door de grond te stomen maar dat is zo duur dat de teelt dan ekonomisch oninteressant wordt. Ook is het mogelijk licht besmette grond te behandelen met chemische middelen maar wel moet dan rekening worden gehouden met ziek en groeiremming. Het is tot nu toe in feite niet mogelijk gebleken zieke zavelgrond op ekono misch verantwoorde wijze weer gezond te maken. Een en ander werd onlangs op een Bloembollenmiddag te Zierikzee verteld door de heer K.E. Schik, bloembollenvoorlichter bij het Kon- sulentschap voor de Tuinbouw in Zuidwest-Nederland. Schik: "Om dat grond waar één keer gladiolen zijn geteeld, tientallen jaren voor deze teelt onbruikbaar is geworden als gevolg van vooral droogrot, moe ten de telers steeds verder van huis om nog goede percelen te vinden. Dit verhoogt de produktiekosten niet onaanzienlijk en bovendien moet voor goed land steeds meer huur worden betaald en de transport kos ten stijgen ook ieder jaar". Het in het verleden uitgebreide en gemoderni seerde produktieapparaat kan, om dat de teelt thans niet jneer voldoen de kan worden uitgebreid, ook niet ten volle worden benut. Al deze ont wikkelingen resulteren erin dat de kostenstijgingen en de onderbezet ting van het materiaal niet of nau welijks meer goed gemaakt worden door de geldelijke opbrengst. Schik: "In het verleden werd er in de gladiolenteelt in Zuidwest-Nederland leuk verdiend. Er is behoorlijk geïn vesteerd waardoor er vele moderne gladiolenbedrijven zijn. De prijzen zijn echter, in verhouding met de kosten, altijd laag geweest. De risi- ko's waren en zijn groot. In 1964 wa ren de gladiolen door overproduktie niets waard. Een nat najaar kwam voor in 1968, 1974 en het afgelopen jaar. In 1981 zijn 117 ha gladiolen bij 55 telers niet gerooid; a 15.000,— di- Een perceel gladiolen op Zuid-Beveland rekte kosten is dit een verlies van 1.755.000,—Per teler is dit 31.900,- verlies. Hierdoor zitten vele gladiolentelers in de problemen. Men heeft in de loop der jaren niet veel kunnen sparen. Het verdiende kapitaal zit in gebou wen, machines en grond. Op korte termijn zijn er geen mogelijkheden te verwachten die het droogrotprobleem kunnen oplossen. De teelt zal verder inkrimpen, waar door er voor de teler onvoldoende in komen uit de gladiolenteelt gehaald kan worden. Bedrijven in de "ruime" gebieden zullen de teelt nog enige tijd vol kun nen houdenl aldus de heer Schik. Wel kan de teelt van andere bolge wassen zoals de tulp een aantrekke lijk alternatief zijn voor de gladiool. Zie daarvoor bijgaande artikel "Tul penteelt in Zuidwest Nederland al ternatief voor gladiool?" 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 23