Provinciale Raad Bedrijfsontwikkeling Noord-Brabant behandelde nota's groenteteelt Omdat u geen onkruid kunt gebruiken in gras en graan. BASF L BASf^-groei^verzekerd.j VARKENSPEST IN BELGIE Vleesproduktie Frankrijk 1982 Structuur Varkenshouderij Duitsland. Graanverbouwers en graszaadtelers zien breedbladige onkruiden liever gaan dan komen. Daarom werken ze met Basagran P. Zeer selektief en zeer doeltreffend. Zelfs hardnekkige onkruiden als kamille, muur, perzik- kruid, kleefkruid, koolzaadopslag en andere probleemonkruiden buigen het hoofd voor Basagran P. Spuitklaar. Basagran P. bevat de werkzame bestanddelen van Bentazon en Mecoprop. Basagran P. tijdig toe passen. In alle gewassen geldt: het onkruid moet weer aan de groei zijn. Droog weer verbetert de werking. Basagran P. geeft geen geelkleuring van gewas. Bel of stuur de bon op. Kies voor maximale opbrengst, werk met BASF. Stuur de bon op voor komplete dokumentatie of bel: 085- 717171. Bon in voldoende gefrankeerde envelop naar: BASF Nederland B.V., Afdeling Landbouw, Postbus 1195, 6801 BD ARNHEM; De Provinciale Raad Bedrijfsontwik keling kwam ook op 19 februari j.l. bijeen. Aan de orde kwamen toen o.m. de volgende zaken: Nota's vollegrondsgroenteteelten en glasteelten 1981 - 1985 Door de heren ir. J.A. van den Berg, Konsulent voor de Tuinbouw in Noord-Brabant, ir. H. Bus, Ingenieur voor de Tuinbouw in Noord- Brabant en ir. W.F.S. Duffhues, Direkteur Akker- en Tuinbouw wordt een toe lichting op de nota's gegeven. In de diskussie komen onder andere de volgende punten aan de orde: Vollegrondsgroenteteelten: - de afzet is in Noord-Brabant te versnipperd, waardoor de prijs vorming te wensen over laat - de kwaliteit van de produktie ten aanzien van ziektebestrijding en bemesting vragen extra zorg - de verkaveling is op veel bedrij ven slecht - de vollegrondsgroenteteelt is nauwelijks een alternatief voor de kleinere akkerbouwbedrijven in Z.W. Nederland, omdat produk- tiekapaciteit en afzet-mogelijk- heden al zeer dicht bij elkaar lig- êen - de arbeidsvoorziening bij het on derzoek op de Proeftuin is een duidelijk knelpunt. Glasteelten: - in de glasgroenteteelt speelt men goed in op de ontwikkelingen zoals substraat-teelt en overscha keling op nieuwe gewassen - het aantal aanvragen voor de subsidieregeling in het kader van het sektorbeleid (energie) blijft nog steeds beneden de verwach ting. Het advies aan de betref fende tuinders blijft: zeker nog aanvragen! - voor de bloementeelt zal men het in de zware stook moeten zoeken - met de afzet zal men zich vooral op de bestaande grote veilingen moeten richten. De Raad is ingenomen met de akti- viteiten van de provinciale veiling organisatie voor Noord-Brabant, die een vertrouwenskommissie heeft in gesteld ten behoeve van een nader onderzoek van de prijsvorming en afzet van tuinbouwprodukten in Noord-Brabant. Tevens acht de Raad het werken met volledige teams van bedrijfsvoor- lichters, specialisten onder leiding van een bedrijfstakdeskundige even tueel over de provincie-grenzen heen van groot belang voor de kwaliteit van de voorlichting. Zij vraagt zich echter af of deze werkwijze vanwege de grotere afstanden wel betaalbaar blijft. Landbouwstruktuuradvies ruilverkaveling "Baarle-Nassau" Het pré-advies van de ad hoe werk groep wordt behandeld. Men is van mening dat naar verhouding in dit in het konsept-landbouwstruktuurad- vies te veel aandacht is besteed aan de gebiedsbeschrijving en dan vooral aan de natuurwetenschappelijke as- pekten. Voorgesteld wordt om te overwegen de "Chaamse Beken" en "Het Merkske" alsnog in de ruilverkave ling op te nemen. Een g cede afweging van de en - punten ten aanzien van de verdere procedure is hierbij geboden. IJken van melkwinningsmeetapparatuur Op het R.O.C. "Cranendonck" te Maarheeze zal in samenwerking met de melkwinningskommissie voor Noord-Brabant een inrichting wor den gemaakt voor het ijken van melkwinningsmeetapparatuur. Het gaat hier om het goed funktio- neren van meetapparatuur, die in ge bruik is bij de zuivelfabrieken en de toeleverende bedrijven. Ir. E. Talstra Begin maart j.l. zijn in België werder- om twee gevallen van varkenspest vastgesteld. Het betreft een geval van 3 maart j.l. te Bassevelde, Oost- Vlaanderen, cirka 10 km ten zuiden van de Nederlandse grens op een bedrijf met 251 zeugen, 9 beren en 1417 mestvarkens. De ziekte begon onder de biggen. Op 4 maart j.l. werd een geval van varkenspest vastge steld te St. Lenaarts in de provincie Antwerpen, eveneens in het grens gebied, op een bedrijf met 52 zeugen, 1 beer, 59 biggen en 216 mestvar kens. De ziekte deed zich voor bij alle varkens. Er is een zóne de protection ingesteld met een straal van 4 km voor 104 bedrijven. Uiterste waakzaamheid blijft geboden! (Vakblad Vee en Vlees) De Omibev heeft voor ongeveer 1982 becijferd dat de aanvoer van slacht- runderen ongeveer 2% groter is ge weest dan in 1981Berekend is voorts dat in 1982 het verbruik 2% kleiner was dan in 1981. Het aantal afgele verde afgemeste kalveren daalde met 8% tot 295.000, waarmee de kalfs- vleesproduktie met 11% daalde tot ongeveer 314.000 ton. De aanvoer van wolvee voor de slacht steeg met 1% tot ongeveer 9 miljoen. De produktie van lams- en schapevlees daalde met 1% tot onge veer 162.400 ton, als gevolg van een lager gemiddeld slachtgewicht. Van de 7,84 miljoen varkens die per ultimo 1980 in Duitsland aanwezig waren, bevonden zich 6,73 miljoen of 86% op bedrijven met minder dan 400 dieren. Het aantal bedrijven met 1000 varkens en meer steeg van 90 in 1979 tot 95 in 1980. Het totaal aantal bedrijven met varkens dat in 1973 nog 557.212 bedroeg, daalde van 390.388 in 1979 tot 368.375 in 1980. Daarbij verminderde het aantal be drijven met minder dan 10 varkens van 270.623 tot 251.298. j Ja, ik wil alles weten over Basagran P. I Naam: Straat: - In wintertarwe en -gerst: vanaf het 3-5 bladstadium (10-12 cm): 4-5 liter per ha. - In zomergranen en rogge: vanaf het 3 bladstadium: 3 liter per ha. - Inzaai van grasgroenbemesters kan normaal plaatsvinden. - Basagran P. kan in de boven genoemde doseringen bij de onder teelt van graszaad worden toegepast. - Graszaad zomerinzaai: 4 liter per ha. Postcode/Plaats: Grootte bedrijf: Type grond: Belangrijkste gewassen: PVV bezorgd over toenemend gebruik Holstein Friesian stieren Met zorg beziet het pvv-sekreta- riaat het toenemend gebruik van (amerikaanse) Holstein Friesian- stieren in onze fokkerij. Dat be nadeelt de slachtkwaliteit in be langrijke mate. Gekonstateerd wordt, dat daarin alleen verbete ring te verwachten is wanneer de ze kwaliteit voldoende in de op- brengstprijzen tot uitdrukking komt. Het EG-aanbod van vlees kalveren zal dit jaar, zo verwacht het pvv, nagenoeg hetzelfde ni veau bereiken als in '81. Gezien de ontwikkeling van onze melkvees tapel zou het kalfsvleesaanbod vanuit Nederland iets groter kun nen zijn. 22

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 22