akker w, Bestrijding muskusratten wordt steviger aangepakt Een oude vriend in goede doen ■I N iettemin blijft de band met de geboortegrond in Afrika bijzonder I k loop er niet van naast mijn schoenen hoor, vertelt hij openhar tig. Zonder schroom neemt hij ons mee naar zijn stokoude overgroot moeder. Hier ben ik geboren, zegt hij. Kijk daar is nog de verhoging waar mijn jongenshut stond. Het dak van die hut staat nu op de hut van de oude vrouw. Het mens is blind, maar kinderlijk blij om te horen dat David gasten meebrengt. Ze klaagt dat ze ons helaas niet zien kan. De ronde hut is klein en er brandt een vuurtje waarop ze zelf nog haar potje kookt. Wanneer we vertrekken, grijpt ze volgens traditie onze beide handen I k heb jullie voorbeeld in Hola om bomen te planten gevolgd, zei hij, toen we zijn huis naderden. Je zult er van versteld staan. Kitui district waarin het plaatsje Migwani is gele gen wordt niet gezegend met een Premie op vangen wordt met 50% verhoogd Verzekeringspremie Een gevangen muskusrat. schommelt voortdurend in de loop van het jaar als gevolg van aanwas door geboorte en verliezen als gevolg van vangst en natuurlijke sterfte. Speciaal deze aanwas kan tot snelle stijging van de aantallen leiden. Eén volwassen ouderpaar kan driemaal per jaar een worp van zes jongen groot brengen. Elk gebied in Nederland is in enig opzicht wel kwetsbaar voor muskus ratten. De laag gelegen delen van het land, beschermd door kleinere kaden uiteraard het meest. e hebben een interessante stu die en oriëntatiereis naar Kenya achter de rug. Wie vanuit Tanzania naar Kenya reist moet daarvoor een speciale vergunning van de politie hebben want Tanzania heeft al jaren geleden de grens met Kenya geslo ten. Geen wonder zouden we haast zeggen want het verschil is schrij nend groot in het nadeel van Nyere- re's land. In Kenya kun je met geld nog alles kopen, in Tanzania ook al heb je een kruiwagen vol geld dan is het nog niet mogelijk om allerlei za ken aan te schaffen. Vele van onze oude vrienden hebben het in Kenya goed gemaakt en zijn opgeklommen tot belangrijke mensen in het maat schappelijk leven en financieel nog welgesteld bovendien. Een van hen is David Musila, des tijds leerden we hem kennen als dis trict's commissionar in Hola waar we buren waren. We werden goede vrienden in dit eenzame oord. Ook nadat we het land al jaren hadden verlaten bleven we met elkaar in kontakt. Hij maakte snel promotie en nu sinds enkele jaren zwaait hij als provinciaal commissionar de scepter over de belangrijkste provincie in Kenya het stamland der Kikuyu's "Central Province". Zelf is hij geen Kikuyu maar een Kamba. Doch in het moderne Kenya van Daniel arap Moi mogen stammeninteresses geen rol meer spelen. sterk. Veel sterker dan wij in het westen gewend zijn. Het is een schande om niet begraven te kunnen worden in de buurt van je eigen huis in je eigen stamland. Iedereen streeft er dan ook naar om eerst en vooral juist daar het eerste huis te bouwen. Hoe rijker je bent hoe fraaier het kan worden. Met genoegen accepteerden we dan ook de uitnodiging van Da vid om een weekend door te brengen Mijn sinaasappelen zijn de beste! in zijn nieuwe huis in het dorpje Migwani. 's Zaterdagsmorgens ver trokken we in zijn donkerblauwe Mercedes. Een chauffeur in uniform en een speciale gewapende wacht ernaast zaten voorin. Wij met David achterin. Het vaandel wapperde nij- Het weerzien met het gezin Musila deed ons goed. pen uitgevoerd. Plaatselijk wordt ook van andere instanties een bij drage aan de bestrijding geleverd. Over de juiste omvang van de schade die de muskusrat aanricht zijn geen bron op 130 meter diep wordt met een elektrische onderwaterpomp water naar de 100.000 liter grote voorraadtank gepompt en vandaar uit kan ik verder werken. Zijn huis is een klein paleisje, het fraaiste in de verre omtrek. en mompelt een aantal spreuken; waarna ze wat speeksel in onze handpalmen spuwt ten teken van zegen, waarna het ons goed mag gaan. Ook David krijgt die zegen. We stappen weer in de Mercedes, hij rijdt nu zelf. Terug thuis, is ook Bea trice met de kinderen aangekomen. In de schtitterend ingerichte woon kamer zakken we weg in de fraaie bankstellen en laten we ons een koud pilsje goed smaken, voordat we aan de grote tafel gaan om gezamenlijk te eten. SCHRIJFKOUTER Binnenkort zal Minister de Koning (Landbouw en Visserij) een beslis sing nemen over het voorstel dat de Commissie Muskusrattenbestrij- ding hem heeft gedaan om de thans geldende premie op door partiku- lieren gevangen muskusratten met 50% te verhogen. Wel zal deze premie slechts gelden voor officieel aangewezen premie vangers. De Minister beoogt hiermede het reeds lang geleden vastges telde bedrag meer in overeenstemming te brengen met de door de premievangers noodzakelijk te maken kosten. De muskusrat komt thans in vrijwel het gehele land voor. In 1981 werden er ruim 141.000 gevangen (1980: 114.814) waarvan ongeveer 30% door premievangers. Per 31 december 1981 waren 184 personen in vast of tijdelijk dienst verband bij de muskusrattenbestrij- ding betrokken. Dit voorjaar komen daar nog een twintigtal bij in het kader van de I.S.P.-regeling. Per eerstgenoemde datum waren er bovendien nog 175 geregistreerde premievangers op vrijwillige basis ingeschakeld. De kosten van deze bestrijding be droegen in 1981 ca. 9 miljoen. In de Tweede Kamer is deze week een ammendement van de leden Evers- dijk en Zijlstra aangenomen waar door de Minister van Verkeer en Waterstaat nog 2 miljoen extra beschikbaar kan stellen voor de muskusrattenbestrijding. Voor dit geld zullen meer vangers worden in gezet. Vooralsnog zal voor een goede bestrijding een kapaciteit van rond 400 man nodig zijn. Bestrijding wordt thans in hoofdzaak door Rijk, provincie en waterschap- landelijke cijfers bekend. Incidentele gevallen kunnen oplopen tot enkele duizenden guldens. Zeer veel schade wordt door de voortdurende bestrij ding voorkomen. In dit verband moeten de kosten die aan de bestrij ding worden besteed worden gezien als een verzekeringspremie. Boven dien bestaat ten aanzien van de schade het "houtwormeffekt". Dat wil zeggen dat ondergraven oevers pas in een veel later stadium kunnen instorten. Ook daarom is kontinu bestrijding nodig, dan weet men waar aangetaste plaatsen zijn. Het aantal muskusratten in Neder land is niet bekend, dit aantal De schade aan de oevers kan aanzienlijk zijn. dig strak toen we met een fikse snel heid over de uitstekende asfaltwegen reden. Politieagenten langs de weg sprongen in de houding bij het zien van deze wagen met vaandel. Een voudige lieden die in hun achteruit kijkspiegel de wagen zagen naderen spoeden zich aan de kant. Het hoort er bij glimlachte David bescheiden. Maar ik geniet er wel van, waarom ook niet? 's Middags zou Beatrice met de vier kinderen in een Range rover ook naar Migwani komen. overvloedige regenval. Juist daarom waren we onder de indruk van de groene oase die David rond het huis had geschapen. Via een fraaie oprij laan naderden we de prachtige wo ning. Schitterend werk David, zeiden we bewonderend. Hij glimlachte trots en tevreden. Ik heb rond mijn huis ook nog 2000 sinaasappelstrui ken geplant en daarvan oogst ik al heel wat vruchten. Het zijn de beste uit de streek, vol sap en kostelijk zoet. Toen we de auto uitstapten gingen we er onmiddellijk heen. Eet er van en proef het zelf. We deden het en genoten van de vruchten van zijn arbeid. Zonder water bereik je natuurlijk niet wat ik nu heb bereikt. Voor ik hier ging bouwen zorgde ik ervoor dat er water kwam. Uit een Ïïii 11 Deze watertank staat achter het huis. David, de tevreden eigenaar van dit fraaie bezit. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 19