Graszaadteelt onder druk Nieuw jaar doet alle problemen Bieten niet te vroeg zaaien In polders komt het weer op gang even vergeten Wat in de toekomst kijken kan voor niemand kwaad! Graszaadteelt Ruilverkaveling Geduld Oudere bedrijfshoofden Op alle fronten Geweldige steun zich in een grote belangstelling ver heugen. Veel praktiserende leden waren aanwezig. De kringvoorzitter heeft in zijn openingswoord t.a.v. verschillende problemen waarmee de Landbouw te kampen heeft, het standpunt van de georganiseerde landbouw nog eens duidelijk voor het voetlicht gebracht. Hij bracht ó.a. de gedachte naar voren of het wen selijk is dat de georganiseerde land bouw een deskundige aantrekt op het gebied van de flora en de fauna. De vraag rijst of sommige plantjes, bloemetjes en vogeltjes wel zo schaars en uniek zijn, zoals nogal eens wordt beweerd. Van de spreker, ir. D. Luteijn, kregen we een duide lijke uiteenzetting over de diverse problemen zoals die worden behan deld in het Landbouwschap, en in het K.N.L.C. Dit wat betreft de kon takten die er zijn met de minister van landbouw en de EEG in Brussel. Dankzij de EEG en het landbouw beleid, is er in W. Europa voldoende, goed en goedkoop voedsel. Al met al een zeer goede en leerzame vergade- Na de vorstperiode waarin heel veel kunstmest is gestrooid op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND is er weer een periode ingetreden waarin er op de bedrijven niet veel werk verricht is kunnen worden. Niet alleen is er veel kunstmest ge strooid, ook is er nog al wat zomer- tarwe gezaaid op percelen waarin het afgelopen najaar niet meer mogelijk was om tarwe te zaaien. De opgelopen achterstand is thans weer een heel eind ingehaald en de droge vorstperiode heeft een gunsti ge invloed gehad op de struktuur van de grond. In de wintertarwe zien we overal toch nog al eens een natte plek waar de tarwe het toch niet zal halen en als het eens flink regent zoals vorige week, dan ziet men onmiddellijk weer piasvorming optreden op deze struktuurplekken. Overigens is er weinig tarwe overge- zaaid of bijgezaaid. Over het alge meen is de stand van de tarwe toch wat dunner dan anders en daarom ook kwam het goed uit dat we zo omstreeks 22 februari konden be ginnen met stikstof strooien. Door deze tijdige gift kan men de tarwe de benodigde extra stimulans geven voor de uitstoeling. De stikstofbemesting voor de gras zaad percelen had reeds vroeger plaats gevonden, alleen enkele later gezaaide Engelse Raaipercelen zijn nu gelijk meegenomen. Helaas zijn de perspektieven voor de graszaadteelt nog steeds niet zo heel erg hoopgevend. De graszaadstudiegroep konstateert dat de opbrengsten van veldbeemd en roodzwenk de laatste jaren in het gunstigste geval op peil blijven, voor Engels Raai zit daar nog een kleine stijging in. Desalniettemin is de oogst van 1981 vooral dankzij het grote areaal in Nederland van een forse omvang geweest. Daarom ook heeft de markt in 1981 voor graszaden zich erg flauw gedragen, doch thans is daar een lichte opleving te konstate ren, wellicht mede veroorzaakt door het feit dat het areaal in Nederland nog al is teruggelopen. Het teruglopen van de zaadop brengsten heeft te maken met het feit dat bij de veredeling van grassen van begin af aan de aandacht werd ge vestigd op de zgn. vegetatieve, eigen schappen zoals droge stofopbrengst, zodedichtheid en ziekteresistentie, en nauwelijks is gedacht aan het ring, waarop het kringbestuur met genoegen kan terugzien. Bij de rondvraag werd nog geïnfor meerd naar de stand van zaken wat betreft de instelling van de voorbe reidingskommissie voor de ruilverka veling. De agrarische leden zijn be kend, die zijn of zullen worden voor gedragen aan het Kollege van Ged. Staten. Er komt nu wat schot in deze procedure en we zien met belangstel ling de officiële benoeming van de voltallige kommissie tegemoet. Het wordt overigens wel steeds duide lijker dat er tussen deze aktiviteit en de werkelijke uitvoering van de ruil verkaveling tien of méér jaren zullen zitten. Ook Ir. Luteijn gewaagde in zijn rede van de verwachting, dat ge zien de financiële middelen van de overheid, kultuurtechnische werken vertraagd in uitvoering komen. De vraag is alleen hoeveel kultuurtech nische werken er in ons gebied nodig zijn. Vermoedelijk is er administra tief meer te regelen. zaadopbrengend vermogen wat van zelfsprekend juist voor de boer zo belangrijk is. Op zichzelf is dat wel begrijpelijk en ook niet zo erg als men dan maar de prijs van het ras daarbij aanpast. Dat is naar onze mening onvoldoende gebeurd en dan komt de graszaad teelt onder druk te staan, zeker als men dat vergelijkt met de stijgende tarweopbrengst. Via verbetering van de teelttechnie ken is mogelijk nog wel iets te berei ken, we zien dat van Tholen en St. Philipsland waarvoor Engels Raai de opbrengsten beter zijn dan landelijk het geval is, maar of het voldoende zal zijn om de konkurrentie met de tarwe aan te kunnen zal de toekomst leren! De 25 mm regen, welke de eerste da gen van maart in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN is gevallen was zeer welkom. Het zaaien werd daardoor afgeremd, wat zeker voor de bieten beter zal zijn. Een paar perceeltjes werden reeds op 1 maart gezaaid en wanneer er geen regen was gekomen waren meerdere gevolgd. Wanneer wij dit schrijven zijn wederom de weersomstandigheden en het land wel ideaal om te zaaien, maar ook de tweede week van maart lijkt ons nog te vroeg, omdat bij vroege zaai de kieming onder minder ideale om standigheden plaatsvindt en bij de huidige teeltwijze de jonge biet al ge noeg wordt geplaagd met allerlei in- sekticiden en herbiciden. Eind maart is dan ook de mooiste tijd, maar doordat we zo afhankelijk zijn van het weer is dit niet zo maar te regelen. Gunstig was de regen ook voor de wintertarwe. De planten konden zich beter vastzetten en doordat de stik stof opgelost is kan de groei begin nen. In vergelijking met vorig jaar is van een behoorlijke achterstand in ontwikkeling sprake. Alles bij elkaar is er naar schatting zo'n 300 ha wintertarwe in onze streek uitgereden of pleksgewijs doorgezaaid met zomertarwe. Dat lijkt veel, maar deze oppervlakte vormt toch maar enkele procenten van het totaal. De bodemtemperaturen zijn nog laag, getuige de trage opkomst van de gezaaide zomertarwe. Je vraagt je af hoe het dan zal aflopen met dc reeds 3 weken geleden gezaaide erwten en zaaiuien. Vanmorgen scheen er een stralende zon over de witgevroren akkers van de WESTHOEK. Hoewel nog koud, geeft het toch een voorjaarsgevoel. De elzenkatjes hangen te wiegen in de wind. Ze geven al weer wat meer volume aan de windsingels rond de boerderijen. Bij buurman hebben de eerste lam metjes het levenslicht gezien. Ook dat is voorjaar. De hele nacht brandt er licht in de schuur. Het is een drukke tijd voor al dat grut weer op de wereld staat. Nachtrust schiet er nogal eens bij in. Het geeft voldoe ning als moeder en kinders gezond en wel de wei inkunnen. Ook heeft buurmans kater op de scheurkalen der gekeken en gezien dat het maart was. Sindsdien is hij van ons erf niet weg te krijgen. Allemaal van die voorjaarsboden. In de polders begint het ook weer op gang te komen. Hier en daar is een stukje gerst gezaaid. Ik denk dat die gerst het gevolg is van de schaarste van zomertarwe. Dit laatste is bijna niet te krijgen en we kunnen toch alles niet vol met pootuitjes zetten. Er is trouwens al een groot aantal ha's volgeplant met pootuitjes zodat het toch een beetje beangstigend wordt. Waar gaat dat heen? Ook is er hier en daar op wat verzopen koeken in de wintertarwe bijgezaaid. Het blijft altijd maar lapwerk. Ik zag vanmiddag koeken in een perceel die deze week overgezaaid waren. Evenwel direkt regen er op en weer plassen op het land. Je kunt het dan wel vergeten. Met de regenmeter naar buiten ligt tegelijk de porte- monnaie in weer en wind. Het kan in de winter wel eens rustig zijn als je zonder zorg naar het weerbericht kunt luisteren. Het maakt dan niet uit hoeveel millimeter ervalt. Die tijd is voorbij, alle druppels worden weer gemeten. Zo zie je dat de landman een afwisselend leven leidt. Met stijgende verbazing heb ik in ons lijfblad deze week Buitenstaander gelezen. Hij miste de schuldbelijde nis van de Nederlandse boer. Ik vraag me af of Buitenstaander alle opiniebladen wel echt goed leest. Zo ja, dan weet hij dat de landbouw niet anders kan. Dat met de hoge kosten stijging, waar geen prijzenkompensa- tie tegenover staat, er maar één weg openstaat: Zo hoog mogelijk aantal kilo's en ook nog graag goede kwali teit. Als men zich daar voor inzet en ook nog meehelpt 's lands ekonomie een beetje op te vijzelen, dan hoeft men zich als boer toch niet een soort schuldgevoel aan te kweken? Voor mij hoeft het niet. Buitenstaander wordt vriendelijk uitgenodigd eens een paar daagjes mee te gaan wieden. Ook kan bij eens informeren hoeveel mensen bereid zijn om minstens 2 x zoveel voor de landbouwprodukten te betalen? Ook «de veldboon (wierboon) zal dit jaar worden geteeld voor zaaizaad vermeerdering. De teelt van erwten en stambonen zal ongetwijfeld uit breiden. De prijzen waarvoor ge- kontrakteerd kan worden liggen op een redelijk niveau. Door een verbe terde teelttechniek op bepaalde on derdelen, is ongetwijfeld een hogere opbrengst mogelijk. We denken dan aan zaaizaadontsmetting en de bes trijding van bijv. de bladrandkever bij erwten en bestrijding van be paalde schimmels. Bij deze teelten zijn vast nog enkele toelatingen van bepaalde chemische middelen ge wenst. Bij de teelt van aardappelen blijkt een bepaald produkt, toegepast in de rug, de opbrengst soms te verhogen, ter wijl niet bekend is waardoor dit komt. Voorzichtigheid en geduld lijkt in de ze zeer op zijn plaats. Laten we wel bedenken dat in Nederland de teelt van konsumptieaardappelen op zo'n grote schaal slechts mogelijk is, doordat we zoveel kunnen exporteren naar het buitenland!!! Steeds weer blijkt de praktijk de noodzaak van officieel onderzoek te stimuleren, en komen we tot de ont dekking dat we nog zo weinig weten in de wereld van de gewasbescher ming. Geduld is een mooie gave en in deze zeker op zijn plaats! In het LAND VAN HULST is er vóór de 20 mm. regen al veel werk over de vorst verzet. Kunstmest strooien, zaaien e.d. waren aan de orde van de "vroege morgen". Ook is er de Z.L.M. -vergadering geweest met een interessante inlei ding van de heer J. Markusse. Er zijn terecht dingen waar we ons zorgen om maken. Gelukkig voor hen die nog niet verkocht hebben; aardap pel- en uien prijs zijn goed. Wat is er veel werk verricht op het laatst van de maand februari. Op sommige bedrijven is alle kunstmest gestrooid, en staan ze te trappelen om straks - in mei de overbemesting te doen. De zomertarwe en gerst zijn gezaaid. Bijna overal is de schade in de wintertarwe bijgeboed of zijn hele percelen opnieuw gezaaid. Ook zijn er wintertarwe akkers uitgereden, die nu liggen te wachten om met een heel ander produkt te worden inge zaaid. Zelfs hier en daar zijn er al uien gezaaid; onder vrij goede om standigheden. Dat belooft wat voor de toekomst. Waar moet het naar toe met de sui ker, van de bieten die ook al gezaaid zijn? De aardappelprijzen zijn tot een for midabele hoogte gestegen, de enke ling die er van kan profiteren zal dit hopelijk ook doen. 't Is en blijft moeilijk om goed gein- formeerd te zijn. De P.Z.C. is een graadmeter; als er geen beursberich ten gemeld worden, kun je er donder op zeggen dat de prijzen opgelopen zijn. Deze slordigheid wordt door de Aan de bespreking over het rapport van de 15-30 ha akkerbouwbedrijven in het Zuid-Westelijk-Zeekleigebied mochten we laatst met genoegen deelnemen. Reeds in mei 1980 had een gespreksgroep uitvoerig van ge dachten gewisseld over bovenge noemde bedrijven in ons gewest. In deze bespreking werd gesproken over de akkerbouw in de regio, het aantal bedrijven met 15-30 ha, welk bouw plan er gevoerd kan worden, de keuze van part-time of andere mogelijkhe den en niet te vergeten de bedrijfsop volging. Al de opmerkingen hierover hebben mede een inbreng gehad in de tot standkoming van het rapport. Dit is opgebouwd uit een veelvoud van hoofdstukken welke weer onderver deeld zijn in diverse belangrijke punten. Door deze opbouw is het zeer overzichtelijk en bij he-t besturen ervan groeit vast en zeker ieders be langstelling. Het zou jammer zijn als dit rapport in de kast bleef liggen. Diverse details uit gebieden van Zuid-Holland, Zeeland en West- Brabant zijn met elkaar vergeleken. Per provincie zijn meerdere ver schillen alleen al een studie waard. Jammer genoeg mist onze provincie echter als êén van de genoemde ge bieden de beschikbaarheid van zoet water. Vollegronds groenteteelten welke in Holland en Brabant wel mogelijk zijn moeten wij nog steeds onze neus voorbij laten gaan. Deze teelten zijn niet alleen belangrijk voor de werkgelegenheid op de be drijven, maar ook voor die bij de af zet en de verwerking. Een extra on derzoek naar zoet water is daarom dringend gewenst. In het rapport lezen we verder, dat in vergelijking met het totaal van de akkerbouwbedrijven in het Zuid- Westen er op de 15-30 ha bedrijven meer oudere bedrijfshoofden zijn. Ongeveer 60% ervan is al ouder dan 50 jaar en dat wil zeggen, dat.er over 10 jaar grote veranderingen op komst zijn. De vraag rijst daarom of landbouw helemaal niet gewaar deerd. De uien'zijn eveneens goed bij prijs. Nu in ieder geval om er weer te zaaien. De bietenzaai wordt bedenkelijk, zeker met die C-suiker. die velen geld gekost heeft, door de oneerlijke verdeling. Het mengprijssysteem zal ook wel weer zijn bezwaren geven. Maatregelen op korte termijn zijn altijd inpopulair. Kijk maar in ons Nederland. Als landbouw zijn we op alle fronten al gepakt en te kort gedaan. B.T.W. op vermoedelijke of geschatte winsten en over eigen arbeid, premieheffing en andere sociale premies is nog maar een kleine opsomming. Onredelijk grondaanbod van de staat, belemme ringen in bedrijfsvoering, vergunnin gen, die onnodig veel geld kosten zijn een paar voorbeelden. Rekenen we dan nog de prijsverhogingen voor on ze grondstoffen als kunstmest e.d. dan is het begrijpelijk en redelijk dat de landbouw bezorgd is. O ja, de staat geeft - zegt ze zelf - royaal W.I.R., rentesubsidie en P.C.W. Er is echter verschil in heffen over alles en reke nen zonder kosten en B.T.W. Met een nieuw jaar voor de boeg, goede aardappel- en uien prijzen, en een schijnende zon kunnen we ons weer toeleggen op zaaien en verzorgen van het land. Dit vraagt zoveel aandacht dat men al de andere problemen even vergeet. We moeten toch doorgaan met op de Boerderij Te Werken. we deze bedrijven laten uitsterven zoals dat met de bakker-, wagenma ker-'en smederijen is gegaan? Dat is geenszins de bedoeling, want dan verliezen we ook het schaarse aantal opvolgers op deze bedrijfstypen. Een korte definitie wat een opvolger ei genlijk is vernamen we zo pas en die luidt: "Een opvolger is iemand die niet te zijner tijd het ouderlijk bedrijf kan overnemen, maar moet wachten tot de oudere generatie er mee stopt". Goede afspraken vooraf zijn daarom gewenst, want in genoemde wachttijd is er bij het huidige bouw plan voor twee gezinnen niet vol doende werkgelegenheid en niet voldoende inkomen. Extra scholing voor de jongeren is in die periode daarom geboden en van belang is om ook elders stage te lo pen met de bedoeling om te leren van de kennis en de kunde van een ander. In deze periode van toene mende werkeloosheid moeten we zoeken naar werk en dat kan door intensivering bepaald nog wel ge vonden worden. Ondernemingslust is er en ondernemerschap kan aan geleerd worden. Soms hoort men nog wel eens beweren, dat een te goede vader zijn zoon in de regel te veel beschermt en hem daardoor te wei nig zelfstandig maakt. Wij geloven daar niet meer in, maar we geloven veel meer, dat een aktieve met kennis van zaken meewerkende zoon een geweldige steun in de rug is van een wat ouder wordende vader. Openlijk willen we dat niet direkt bekennen, maar het is wel zo. De volgende vraag is wat we nu als praktijk gaan doen met dit rapport, want er staat veel meer in dan in deze bijdrage is beschreven. Hopelijk zullen het C.A.R. en de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting het in hun programma 1982-1983 opnemen. Te vens zal het voor de jongeren bij hun beroepskeuze als goede gespreksstof kunnen dienen. Wat in de toekomst kijken, kan voor niemand kwaad, dus ook niet voor de Zeeuwen. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 9