De elf coupletten van het jaar 2000 Met de landbouw gaat het goed, met de boeren minder Er waren niet genoeg bunders.... M.R.IJ.-fokkers, let op uw zaak! Een ideeënbus zou geen verkeerde investering zijn.... Kosten Miljarden Er zijn alweer 3 weken van de maand februari verstreken en we hebben op WALCHEREN nog maar 16 mm neerslag in deze weken genoteerd. Een geringe hoeveelheid neerslag dus en gedeeltelijk zacht weer maar ook een aantal koude dagen en nacht vorst. Bijzonder gunstige weersom standigheden voor het behoud van een goede struktuur. Wat dat betreft zijn de vooruitzichten niet ongunstig. Op enkele bedrijven is er zomertarwe gezaaid en zijn er tweedejaarsplan- tuien gepoot. Het zou een goede zaak zijn wanneer er nog meer gelegenheid komt voor een tijdige inzaai van zomertarwe of haver. Beide dienen voor 1 april ge zaaid te zijn om een optimale op brengst te verkrijgen. Voor zaai na één april dienen we terug te vallen op zomergerst. De verwachting is, dat er in ons gebied geen' grote verschui vingen in het bouwplan voor oogst 1982 zullen optreden. Er blijkt be langstelling te zijn voor uitbreiding van de erwtenteelt, mogelijk ook voor vlas. Beide gewassen voor een kontraktprijs die voor een aantal te lers aantrekkelijk schijnt te zijn. Ook de teelt van blauwmaanzaad komt door de goede prijs weer meer in de belangstelling. Sommige kollega's zijn huiverig voor een kontrakt waarbij men kilogrammen kontrak- teert, in plaats van de opbrengst voor een bepaalde oppervlakte. Men zou verplicht kunnen worden de exakte hoeveelheid kg te leveren, ook bij lagere werkelijke opbrengst. Voor de suikerbieten verwachten we weinig of geen uitbreiding. Op de meeste bedrijven zitten we aan het plafond met de bietenteelt. Door het weer toe Gooi geen korrel teveel! Dachten wij afgelopen zondag dat het voorjaar werd, nu ligt er ijs in de slo ten. Dat de winter nog fel kan toe slaan in februari weten we uit erva ring. In de WESTHOEK is van de vorst geprofiteerd en heeft men stik stof op grasland en tarweland ge zaaid. Zelfs had hier en daar een ij verige boer de vooreinden openge trokken. Omdat onze Westhoek nog meer dan polders met zware of minder zware klei omvat, ben ik door de aangren zende zandgebieden gereden. Hier was men op zaterdagmiddag nog druk bezig. Er werd geploegd. Het maisveld van afgelopen jaar, goed onder de stront, wordt nu omge ploegd. Als het een niet te droge zo mer wordt, zal er een prima oogst groeien. Als er bovendien nog rege ninstallaties op het bedrijf zijn, kun nen de zeekleiboeren weieens jaloers naar hun zandkoilega's kijken, want de tijd dat daar alleen rogge floreer de is verleden tijd. Ik dacht dat het ook verleden tijd was dat een jonge boer een meisje zocht met zoveel bunders. Ik hoorde deze week een verhaal waaruit bleek, dat dit nog steeds leeft. Een jonge man was op vrijersvoeten gegaan, maar er waren te weinig ha's. Hij, goed het landbouwblad gelezen hebbende, dacht dat is te weinig, daar kun je de kost niet op verdienen. Dus ging de liefde over. Vroeger, zo gaat het ver haal, werden de raampjes van de 8 schuur geteld. Was het* aantal te klein, ook dan was het met de liefde gedaan. Nu moet u uw praktijk schrijver niet verwijten dat het onzin is, want het komt voor in de praktijk. Ondertussen rollen nog steeds de konvokaties in de brievenbus, gelijk met de rekeningen. Dat wordt toch wel eens achter het oor krabbelen. De prijs van alles stijgt nog steeds. De kunstmestrekeningen liegen er niet om. Het is zaak om geen korrel te veel te strooien. Als ons gegaran deerd werd volgend jaar weer zo'n stijgende aardappelprijs mee te ma ken, dan is het geen probleem, die meerkosten van kunstmest. Het is afwachten. Je zit dan wel met het hogere kostenbedrag. Dat is ook een kant van het boerenbedrijf wat toch aantrekkelijk kan zijn. De spanning van zaaien, oogsten en verkopen. Berekenen en bekijken. Wanneer doe je het goed? Er zit naast vak manschap toch dikwijls een gokele- ment in. De regenmeter is weer naar buiten gegaan. De tijd komt aan dat deze weer een belangrijke rol gaat spelen. De barometer en de regenmeter daar ben je beter mee af dan met het weerbericht. Weerbericht is een ver wachting, gaat de barometer snel achteruit dan weet je zeker dat er wat aankomt en de regenmeter liegt er niet om. te passen mengprijssysteem kunnen we alleen maar schade lijden. Hope lijk komen er ook niet meer uien, ook landelijk niet, daar we in 1981 al aan de top zaten met een hoge produktie. Deze is tot op heden voor een rede lijke prijs afgezet kunnen worden. Ondanks de slechte ekonomische si tuatie horen we van verschillende zij den beweren dat het met de landbouw goed gaat. De bijdrage van deze be drijfstak aan de staatskas met mil jarden guldens is een vermeldens waardige zaak. Hoe de werkelijkheid op veel bedrijven is, wordt mogelijk getypeerd door de uitspraak van een jonge landbouwer die we dezer dagen uit een verslag van een dagblad ver namen. "Met de Landbouw gaat het goed, met de boeren minder". Hier schuilt veel waarheid in. We wachten nog steeds op de instel ling van de voorbereidingskommis sie voor de ruilverkaveling. Dit schijnt een bijzonder moeilijke ge boorte te zijn. Er is overigens een overschot aan kraamhulp. We vrezen dat één en ander een verder vlot verloop van de procedure zeker niet bevorderd. De werkzaamheden voor oogst 1982 gaan ons weer geleidelijk aan in be slag nemen. Het strooien van kunst mest kan nu voor veel gewassen plaatsvinden. Voor graszaad is het grotendeels gebeurd. Ook voor wei land is de tijd van bemesten met stikstof weer aangebroken, alhoewel de afgelopen week de temperatuur- som niet veel toegenomen zal zijn. Echter een mogelijk vroege grasgroei moeten we zeker benutten. Ook in het LAND VAN ALTENA EN BIESBOSCH kunnen we veel gesprekken horen en voeren voor het beleid van de K.I.-vereniging omtrent het steeds meer aanhouden en be schikbaar stellen van stieren van Amerikaanse, Canadese of Nieuw- Zeelandse afkomst. De emotie's kunnen soms hoog oplo pen bij de konversatie's van de vee houders, die toch moeten beslissen welke zij wensen voor hun veestapel. Het is wel een grote verandering die wij als oudere boeren niet zo ge makkelijk aanvaarden, gewend als we zijn aan een wat meer bevleesde koe, met nog een heel goede prijs bij het afstoten. Deze zal wat minder melk geprodu ceerd hebben, maar het oog wil ook wat! Daar staan dan tegenover de afstammelingen van de Amerika nen; hoog op de benen, wat smalle achterhand, een weinig ogende koe vooral op jonge leeftijd, wel dikwijls met goede uiers, een hogere produk tie die alles moet goed maken, tegenover lagere prijs van kalfjes en restwaarde. Waar gaan we naar toe, gaat deze ontwikkeling door of wordt er weer teruggekruist met Neder landse stieren om toch bepaalde pluspunten te behouden. Het fokkerswerk is een moeilijk vak, waarbij ook dikwijls moet worden ingespeeld op wat er gevraagd wordt. In de jaren '60 was er een voorgang van het kleinere Friese naar het ro- bustere Noord-Hollandsvee. Deze wijziging was niet zo ingrijpend alswat nu gebeurt. Het is te hopen dat de M.R.IJ.-fokkers zich wel zul len bedenken om met deze "vreem de" dieren te gaan experimenteren. De melkplas is evenals het vetgehalte de laatste jaren op een goed peil ge komen, met daarnaast een zeer hoge prijs voor de kalfjes en een hoge restwaarde. M.R.IJ.-fokkers let op uw zaak! Het is wel een persoonlijke zaak, overschakelen of niet, maar de oude re veehouder zal daarover wel zijn opvattingen hebben. Zoals een vee houder over het extrieur zei "Je zou er de tranen van in je ogen krijgen". Veel jonge veehouders hebben daar veel minder moeite mee, deze gaan meer de kant op van veel melk in de eerste plaats. Bij hen spelen de ande re aspekten in veel mindere mate een rol. Er wordt in de veehouderij wel hoog spel gespeeld met de nieuwe opvat tingen in de fokkerij. Maar de tijd zal het leren! De strenge vorstperiodes van de af gelopen winter zijn zeer ideaal ge weest voor het land. Als pleister op de wonden, welke we met ons gemodder tot laat in de herfst te velde hebben achtergelaten, is de vorst gelukkig diep de grond ingegaan. Bij het voor- jaarsploegen zagen we dat stukken van suikerbieten totaal waren wegge rot. Zo is het ook met de aardappel knollen, maar bij wat diep ploegen tot 30 cm komen we nog gave knollen tegen. Men vraagt zich af hoe dat kan, maar als oudere boeren kunnen we het ons toch wel voorstellen. Als we vroeger de aardappelen in de kui len onder een flink gronddek weg stopten, dan hadden we bij strenge winters slechte hier en daar een be vroren aardappel. In dat geval was veelal het eerste strodek de veilig heidsklep. Bij deze kuilbewaring. Hieruit valt te verklaren, dat de vorst zo maar geen 20 cm diep de grond inzit. Aardappelopslag Nu we tegenwoordig alle aardappe len machinaal rooien, hebben we veel meer kans op aardappelopslag dan vroeger toen ieder knolletje werd opgeraapt. De laatste jaren kennen we al opslag van aardappel opslag en dan begint het op een kontinue teelt te gaan gelijken. Dit voorjaar zal het ongetwijfeld veel minder zijn, want de strenge vorst heeft op alle percelen een goede schoonmaak gehouden. In onze stu- dieklub hebben we ons daarom af gevraagd wat we uit deze materie geleerd hebben. Nu we steeds maar zwaardere trekkers hebben, krijgen we de neiging om als maar dieper te gaan ploegen. Proeven hebben ech ter jarenlang al uitgewezen, dat dat hele diepe ploegen niets uithaalt. Het kost een berg energie en dat is tegenwoordig een dure zaak. Verder hebben we nog een zeker vermoe den, dat we ook de fosfaat, de kali enz. enz. te diep wegstoppen en daardoor de bouwvoor wat armer gaan maken. De bovenste laag is voor ons de beste laag, want daar zit "MOEDER NATUUR" met de neus bovenop. Alle scheikundige proeven op school gingen veel vlugger als we er een gasvlam onder hielden. Zo stellen we ons ook alle scheikundige omzettingen in de grond voor wan neer de zon er bovenop schijnt. Tij dens de groei deugt kou niet voor de grond. Instraling en uitstraling zijn ook twee belangrijke punten waar we in de tarwestudieklub nog verder hopen op in te gaan. We zitten met de vraag hoeveel warmte we verlie zen wanneer we wintertarwe in het vroege voorjaar opeggen en kunnen we die warmte wel missen? Paarde- mest is warme mest, dus ideaal in ons streven, maar varkensmest is koude mest en dat past niet in dit verhaal. Ei van Columbus Met de strijkstok hebben we vorig voorjaar aardappelopslag in de bie ten bestreden, maar het sukses was wel erg wisselvallig. Waarom lukte het op de ene kavel wel en op de andere niet is voor ons nog steeds een vraag. Onze mening is, dat je het vroeg moet doen, maar eerlijk we weten het ook niet. In klubverband zijn we ook daar wat dieper in gedo ken en hebben zelfs naar iets milieu- vriendelijkers gezocht. Aardappel loof hebben we wel eens vernietigd met "branders" gevoed door olie of gas, dus door hitte. Voor dit doel van aardappelopslag in bieten is dit sys teem natuurlijk niets, maar we kun nen ook elektronisch denken. Met elektrische gloeidraden welke spi raalvormig zijn opgehangen strijken we langs de bladeren van de aardap pelopslag en dit alles onder zeer hoge temperatuur. We zien het gebeuren, de bladeren verschroeien, de groei staat een poos stil en de bieten win nen veld op de aardappelopslag. Zo ligt er nog een groot terrein braak en meestal gaat het slechts maar om het ei van Columbus. Een ideeënbus zou daarom voor het LANDBOUW- HUIS geen verkeerde investering zijn, want het gaat bij de leden niet om de dure dingen, maar wel om de betaalbare dingen. Vorige week vonden we aan de Sasdijk nog een lied met elf koupletten waarvan er jammer genoeg acht niet meer ge vonden zijn. De schrijver moet on getwijfeld iemand zijn met een agra rische inslag en daarom past deze tekst ook wel in deze rubriek. Ik zou in 2000 nog graag boer willen wezen, dan heb je als agrariër niets meer te vrezen. Een komputer op 't bedrijf als technisch brein en teletekst hoe per uur de marktberichten zijn. Geen geboekhoud, geen gepieker en geschrijf. Men houdt er de belasting zelfs mee van het lijf. Ik zou in 2000 nog graag boer willen wezen, dan heb je als agrariër niets meer te lezen. Immer een afstandsbediening vlakbij de hand, zo regelt men dan zijn werkzaamheden op 't land Geen modder, geen stof, geen regen en geen wind, alles op z'n tijd zoals men het nodig vindt. Ik zou in 2000 nog graag lid willen wezen, dan ben je als Z.L.M.-er een gelukkig wezen. Je auto-premie is dan tot nul gereduceerd, door de Z.L.M. wordt er steeds meer gepresenteerd. Het telefonisch vergaderen wordt het systeem, thuis zit de boerin dan nimmer meer alleen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 8