Selectief, langwerkend, betrouwbaar. BASF Weekstaat energieverbruik Redelijke prijzen ondanks groot aanbod witlof Zonder energiebesparing zal komkommerteelt sterk in moeten krimpen Tegen onkruid in de bietenteelt. Pyramin, het beproefde middel ter bestrijding van onkruiden in de teelt van suiker-, voeder-, zaad-, en poot- bieten. Het betrouwbare middel voor toepassing tegen onkruiden zoals muur, varkensgras, kamille, kleefkruid, ereprijs en andere. Voor opkomst. Pyramin kan zowel voor als na de opkomst van het gewas worden verspoten. GebruikPyramin bij voorkeur bij het zaaien of direkt daarna. De in het kiemstadium verkerende onkruiden zijn dan binnen enkele dagen afgestorven. Op alle grondsoorten. Pyramin kan op alle, in een goede conditie verkerende, grondsoorten worden toegepast zowel in volvelds- als in rijenbespuiting. Zelfs op zware klei, lössgrond en humusrijke grond werkt Pyramin selectief en betrouw baar. Voor meer informatie: BASF Nederland B.V., Afd. Landbouw, Postbus 1195, 6801 BD ARNHEM. Tel 085-717171. Voor onkruidbestrijding in suikerbieten op de volgende grondsoorten: Bij de tomaten staat nu overal de vijfde tros in bloei. De zetting verloopt naar wens en het ziet er naar uit dat we straks een goede kwaliteit vruchten gaan plukken. Wel onderscheidt elke afdeling zich door kleine verschillen in tros- stand, vorm en kleur van de kop, lengtegroei, zwaarte van het gewas etc. Naarmate de plant het licht beter kan benutten, wat in de glazen kas en op het substraat het geval is, ziet de kop er prettiger uit. De relatieve luchtvochtigheid in de acrylplatenkas is de laatste tijd gemiddeld 83%, in de futuristische kas 81% en in de glazen kas 74%. In de afdelingen waar de steenwol staat is de R.V. gemiddeld overal 4% lager dan in de grondafdelingen. Deze verschillen worden kleiner naarmate het gewas groter wordt. De laatste twee weken hebben zich in alle afdelingen op zonnige middagen CC>2 tekorten voorgedaan, ondanks dat de C©2 doseerinrichting aangepast was om langer CO2 te kunnen geven. Dit betekent in ieder geval dat er geen optimale assimilatie plaatsvindt. De stooktemperatuur is nu 19 gr.C. op de dag en 15,5 gr.C. 's nachts met een lichtverhoging van 2 gr.C. In de geïsoleerde kassen werkt de vochtregeling en in de grondafdeling van de acrylplatenkas staat een lichtafhankelijke mini mumbuis van 45 gr.C. Het energieverbruik bedroeg deze week 14.180 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is alsvolgt te verdelen: Het aanbod van witlof in Nederland is tot half februari ruim een kwart groter geweest dan vorig seizoen en ook nog 20% groter dan in '79/80 toen er uiteindelijk een rekord-produktie werd gerealiseerd. Ondanks het grote aanbod heeft de prijs zich goed kunnen handhaven. Het hoge niveau van vorig seizoen maq dan wel niet bereikt zijn, maar met een gemiddelde veilingprijs van 2,25 per kg is men wel tevreden. De steeds maar toenemende export van Nederlands witlof zal hiertoe zeker hebben bijgedragen. Naar schatting zal dit seizoen ongeveer 15% van de Nederlandse produktie in het buitenland worden afgezet. Een paar jaar terug was dat, bij een kleinere produktie, nog geen 10%. SDP-acrylplaten futurist kas kontrole-objekt Week: 12/2-19/2 grond steenwol grond steenwol grond steenwol lotaal verbruik deze week in m3 1908 1696 2043 2122 3328 3080 verbruik in m3/100 m2 112 100 120 125 196 181 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 14-12-1981 1105 1015 1233 1208 1888 1820 energiebesparing t.o.v. konlrole (grond) 41,4% 46.2% 34,7% 36,0% - 3,6% oogst in kg/100 m2 gemiddeld vruchtgewicht in gram - - - - - De builenomslandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur 4,7 gr.C. gemiddelde windsnelheid 3.4 m/sek. DENAR-KAS L. Koop Voor een deel is de groei van de Ne derlandse export mogelijk geworden omdat de Belgen steeds minder aan het buitenland leverden. Aan de for se inkrimping van de teelt in het land van de witlof lijkt nu toch een einde te zijn gekomen. Dit seizoen hoopt men zelfs weer wat meer te oogsten dan vorig seizoen. De export vanuit Frankrijk die een paar jaar geleden fors toenam, is nu voor het tweede achtereenvolgende seizoen kleiner geworden. 25% op water Vroeger werd de witloftrek in het teeltplan opgenomen om leegloop in de winterperiode te voorkomen. Sinds enkele jaren echter vindt het forceren van witlofwortelen steeds meer op gespecialiseerde bedrijven plaats. Er zijn reeds bedrijven die zelfs jaarrond witlof aanvoeren. Bij witlof zijn er drie forceermethoden te onderscheiden, t.w.: de trek in de kuil met dekgrond, trekjn kuilen zonder dekgrond en de trek in bak ken op water. Voor laatstgenoemde trekwijze is de belangstelling de laatste jaren sterk toegenomen. In 1976 werd er nog slechts 2% van de witlofproduktie op water geteeld, maar voor dit seizoen wordt het aandeel van de trek op stromend water op een kwart geschat. In Bra bant en Noord-Holland is de ont wikkeling sneller gegaan en daar wordt nu al zo'n 40% op water ge teeld. ing. C.H.M. Hendriks Markt Info P.G.F. De komkommer is naar omzet gemeten na de tomaat het belangrijkste produkt van de groenteteelt onder glas. Voor ca. 700 bedrijven in Nederland is de komkommerteelt de pijler waarop het bedrijf rust. Bij* het LEI is een studie verschenen waarin de ekonomische ontwikkeling van deze teelt in het verleden is geanalyseerd. Op basis hiervan is in verband met de steeds stijgende energieprijzen het perspektief van de komkommerteelt voor de komende jaren nagegaan. Volgens de meitelling van het CBS beweegt het komkommerareaal zich in de onderzoek periode (1972-1979) IJsselmeerpolders; kort na het zaaien 3-5 kg. Pyramin of 4,5-7,51. Pyramin FL per ha. Löss en rivierkleigronden; kort na het zaaien: Op gronden met meer dan 40% afslibbaar, 5 kg. Pyramin of 7,5 liter Pyramin FL. Op gronden van 25-40% afslibbaar, 4 kg. Pyramin of 6 liter Pyramin FL. Op gronden met minder dan 25% afslibbaar, 3 kg. Pyramin of 4,5 liter Pyramin FL. Noordoostelijke zand- en dalgronden; kort na het zaaien 3 a 8 kg I.P.C. per ha. als kamille wordt verwacht 2,5 a 3 kg. Pyramin of 4 a 5 liter Pyramin FL toevoegen. Zuidelijke gronden; kort na het zaaien 2 a 3 kg. Pyramin per ha. Zuidwestelijke klei- en zavelgronden en noordelijke akkerbouwbedrijven; kort na het zaaien: Op zavel tot 20% afslibbaar 3 kg Pyramin of 4,5 liter Pyramin FL. Op zavel van 20-35% afslibbaar 4 kg. Pyramin of 6 liter Pyramin FL Op klei boven 35% afslibbaar 5 a 6 kg. Pyramin of 7,5 a 9 liter Pyramin FL rond de 800 ha. De bruto-veiling- omzet van komkommers is toege nomen van 142 naar 225 miljoen gulden 58%). De vroege stookteelt (uitplant dec. en jan.) is ver uit het belangrijkst; het aandeel in de jaarproduktie bedraagt naar schatting ruim 60%. De fysieke opbrengst van de vroege stookteelt is in de periode 1972-1979 met 16% per m2 toegenomen, waarvan de helft op naam komt van nieuwe rassen. De reeële geldopbrengst is met 7% ge stegen. Zonder energiebesparende maatre gelen stijgen de produktiekosten zo sterk, dat de Nederlandse komkom mer, zijn overheersende positie op de West-Éuropese markt zou verliezen. Indien wordt overgegaan tot het aanbrengen van gevelisolatie en een energiescherm, en het plaatsen van een kondensor kan het gasverbruik met Zj worden verminderd. Op deze basis is het perspektief voor de kom kommerteelt aanzienlijk minder on gunstig. Op grond van een analyse van de prijsvorming kan worden becijferd, dat voor de situatie waarin deze energiebesparende maatregelen zijn uitgevoerd, het areaal vroege stook teelt met ca. 5% (23 ha) zal moeten verminderen om in 1982 een resul taat te behalen dat ongeveer gelijk is aan het gemiddelde van de jaren 1977/80. Uit de berekeningen kan de konklusie worden getrokken, dat zonder veel energiebesparing de rentabiliteit van de komkommerteelt sterk zal dalen met als gevolg inkrimping van het areaal. Door vergaande maatregelen op het terrein van energiebesparing kan de komkommerteelt de komende jaren in omvang ongeveer gelijk blij ven. (Deze publikatie kan uitsluitend worden besteld door overschrijving van 23,75 op postrekening no. 41.22.35 t.a.v. het Landbouw-Eko- nomisch Instituut te Den Haag. Ver meld dient te worden; "Zend publi katie no. 4.102"). Franse winterbloemkool: 6% grotere produktie Het Franse Ministerie van Land bouw heeft nu nè een produktiera- ming van de herfstbloemkool inmid dels ook een oogstraming van de winterbloemkool opgesteld. Deze winter, dus het seizoen '81 /82, zal er naar verwachting in totaal 359.500 ton winterbloemkool geoogst wor den. Dit is 6% meer dan de produktie van vorig seizoen en 10% meer dan die van '79/80. De oppervlakte winterbloemkool in Frankrijk heeft zich dit seizoen met 8% uitgebreid naar in totaal 31.245 ha. Als alles naar wens blijft verlopen en Koning Winter de Franse telers gunstig gezind blijft, zal de opbrengst per ha dus 2% lager uitkomen dan vorig seizoen (11,5 ton/ha, tegen 11,7 ton/ha). 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 7