MIDDELBARE en hoe het LANDBOUWSCHOOL bestuurd DORDRECHT wordt Mogelijkheid tot werktijdverkorting op L. Volkers 40 jaar bij agrarische bedrijven bij abnormale Accountantsunie bedrijfsrisiko's en loonbetaling Minister de Koning: Landbouwaccountants- en belastingadviesbureaus onmisbaar Kommissie van Beheer Kommissie van Advies Streekvertegenwoordiger Samenstelling 6 In een vorig artikel schreven we iets over onze school. Hierbij kwam o.a. tot uiting dat het een K.N.L.C.-school is. Het K.N.L.C. heeft destijds voor het onderwijs dat onder haar beheer staat een Stichting Agrarisch Opleidings Centrum Dordrecht in het leven geroepen. Hier onder ressorteert hoger, middelbaar en lager agrarisch onderwijs. Tevens worden er, naar behoefte, allerlei avondkursussen georgani seerd. Het Bestuur hiervan wordt gevormd door het Bestuur van het K.N.L.C. Éénmaal per jaar komt zij in die hoedanigheid bijeen. Het dagelijks bestuur wordt echter gevormd door de Kommissie van Beheer. Deze kommissie vergadert maandelijks. In de Kommissie van Beheer zijn o.a. de Hollandse Maat schappij van Landbouw en de Z.L.M. vertegenwoordigd (heden ten dage door de heren Ir. Raap en Mr. Oggel, sekretarissen van deze orga nisaties). Vooral voor de middelbare land bouwschool is dit zeer belangrijk omdat haar leerlingen vooral uit grote delen van hun werkgebieden afkomstig zijn. Dit bleek ook reeds uit wat hierover in het vorige artikel is geschreven. Dit benadrukt dan ook de nauwe be trokkenheid van deze landbouwor ganisaties met de school in Dor drecht. De Kommissie van Beheer behandelt met name beheerstechni- sche aangelegenheden. Zij oefent, wat men noemt, in feite het bevoegd gezag uit. Zij laat zich hierbij leiden door de belangen van de agrarische ondernemingen in dit deel van het land voorzover het vorming en op leiding betreft. Zij wordt hierin bijgestaan door een Kommissie van Advies. Hierin ko men geen zuivere onderwijskundige zaken aan de orde. Zij heeft wel de taak de school te adviseren over on derwijs in landbouwzaken, praktijk periodes en allerlei andere onder werpen van meer praktische aard, zeker voor zover het specifiek betreft de regio waar de agrarische leerlin gen vandaan komen. Met name dient de Kommissie van Advies als klankbord bij het vast stellen van het beleid wat een mo derne ondernemer in de landbouw aan kwaliteiten moet hebben en wat ze daarvan kunnen opdoen aan de middelbare landbouwschool. Het is meer dan eens voorgekomen dat de leden van de Kommissie van Advies zich samen met het lerarenkorps op een vormingsinstituut voor een weekend terugtrekken om zich met elkaar in alle rust te kunnen bezin nen op vorm en aard van het mid delbaar landbouwonderwijs in Dor drecht. Verder dient de Kommissie van Ad vies als kontakt met de landbouwge bieden waar de leerlingen met agra rische herkomst vandaan komen. Van elke streek zit er danook een vertegenwoordiger in de kommissie. Een voorwaarde hierbij is dat ze lid van de Hollandse Mij. van Land bouw of van de Z.L.M. moeten zijn. Voor het katholieke deel van onze leerlingen uit Brabant zit er echter ook een vertegenwoordiger van deze geleding van onze schoolbevolking in de Kommissie van Advies. Voorts zijn ook de ouders hierin vertegen woordigd. Per leerjaar één ouder. Dus in totaal 3. Zij treden af na 3 jaar en behoeven geen lid van een der eerder genoemde organisaties te zijn. Wij hopen u later regelmatig wat over het funktioneren van deze kommissie te vertelleö. Volledigheidshalve volgt als slot nog even de huidige samenstelling van deze kommissie: Hoeksewaard 0. De heer J.J. v.d. Hoek, Langendam 18, 3219 LV STRIJEN, tel. 01853 - 1417. Hoeksewaard W. De heer L. de Jong, Noorddijk 4, 3284 LC ZUID-BEIJERLAND, tel. 01866-2297. Flakkee. De heer J. v. Nieuwehuizen, Gala- thesedijk 22, 3257 LE OOLTGENS- PLAAT, tel.01873 - 1593. Brabant. De heer P.A. v.d. Hil, Oostdijk 24, 4797 SC WILLEMSTAD, tel. 01687 -2319. De heer M. Potters, Dorpsstraat 81, 7025 AC HALSTEREN, tel. 01641 - 2306. Eiland van Dordrecht. De heer P. van Nes, Kamperfoelie straat 10, 3319 HJ DORDRECHT, tel. 078- 160765. Biesbosch, Land van Heusden/Alte- na. Ing. J.J. Snijder, Boomgatweg 14251 MH WERKENDAM, tel. 01835 - 1247. Alblasserwaard. De heer C. de Groot, Heideweg 15, 3381 KH GIESSENBURG, tel. 01845- 1836. Westland. De heer A. Varekamp, Veilingweg 4, 2678 NL DE LIER, tel. 01745 - 2809. Voorne. De heer L.J. Laai, Kleidijk 2, 3233 LK OOSTVOORNE, tel. 01815 - 2428. Putten. De heer N.A. Vaandrager, Zuid- oordsedijk 13, 3214 LP ZUID- LAND, tel. 01881 - 1410. IJsselmonde. De heer W.M. Stehouwer, Dorps straat 25, 3342 BB H.I. AMBACHT, tel. 01858-2130. VERTEGENWOORDIGERS OU DERS le klas: de heer A.W. Quartel, Hey- mansgatweg 1, 4251 OM WER KENDAM, tel.01834- 1281. 2e klas: de heer G.M.J. van Oor schot, Heintjesweg 1, 3256 AD ACHTHUIZEN, tel. 01873 - 1660. 3e klas: de heer J. Verschoor, Noord 10,4286 EA ALMKERK, tel. 01834 - 1288. VERTEGENWOORDIGERS GE MEENTE DORDRECHT De heer S.J. Drijver, Kameleonring 40, 3328 HL DORDRECHT, tel. 078 - 172471. VERTEGENWOORDIGER JON GERENORGANISATIES De heer B. van Nieuwenhuizen, Ga- lathesedijk 7, 3257 LE OOLT- GENSPLAAT, tel. 01873 - 1381. Bij het Landbouwschap zijn vragen binnengekomen over de mogelijk heid om voor werknemers op agrarische bedrijven werktijdverkorting aan te vragen. In het algemeen gelden daarvoor de volgende regels. Op grond van artikel 8 van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen 1945 kan onder bepaalde voorwaarden aan individuele bedrijven werktijdverkorting worden verleend door het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Bij de aanvraag moet worden vermeld om welke werknemers of groep van werknemers het gaat. Verder dient aangetoond te worden dat de bedrijvigheid tot een abnormaal niveau is gedaald, de oorzaak daarvan niet tot het normale bedrijfsrisiko behoort en de werkgever de gevolgen reeds in redelijke mate voor eigen reke ning heeft genomen. Daarnaast moet de vermindering van de bedrij vigheid van tijdelijke aard zijn en mag deze vermindering niet tot het normale seizoenpatroon behoren. Elke aanvraag wordt op zich beoor deeld. Over aanvragen door agrari sche bedrijven wint het ministerie eerst advies in bij het Landbouw schap alvorens een beslissing te ne men. Als er toestemming voor werk tijdverkorting wordt verleend, is dat altijd slechts voor beperkte tijd. Aanvragen kunnen worden inge diend bij het Loonbureau, Muzen- straat 30 te Den Haag. Algemene machtiging Naast de individuele beslissing voor werktijdverkorting bestaat er een al gemene machtiging tot werktijdver korting bij onwerkbaar weer of on gunstige waterstand. Deze algemene machtiging is in 1945 door het toen malige College van Rijksbemidde laars afgegeven op grond van artikel 8 van het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen 1945. Onder de ze weersomstandigheden of water stand behoeft geen individuele be slissing tot werktijdverkorting gege ven te worden. Het toepassen van werktijdverkor ting, op grond van de individuele beschikking of de algemene machti ging, betekent niet automatisch dat de verplichting tot loondoorbetaling is komen te vervallen. Formeel zijn werktijdverkorting en loonbetaling twee verschillende zaken. Er zal op grond van artikel 1638 d van het Burgerlijk Wetboek en de van toe passing zijnde c.a.o.-bepalingen vastgesteld moeten worden wat de verplichtingen van de werkgever zijn, tot het doorbetalen van het loon. Losse werknemers In de agrarische c.a.o.'s is voor de zogenaamde losse werknemers een onderbrekingsregeling opgenomen. Deze houdt in dat gedurende een bepaalde periode in de winter van wege weersomstandigheden het werk stilgelegd kan worden zonder behoud van loon. Voor de zogenaamde vaste werkne mers is de onderbrekingsregeling er niet. In de meeste c.a.o.'s is bepaald dat bij onderbreking van het werk als gevolg van weersomstandigheden de werkgever verplicht is het geldende tijdloon door te betalen, ongeacht de tijdsduur van de onderbreking. Dit betekent dat indien een bedrijf ge bruik maakt van de bovengenoemde algemene machtiging tot werktijd verkorting, men veelal toch loon zal moeten blijven betalen. Als men zich tot de bedrijfsvereniging wendt met het verzoek om een werk loosheiduitkering te verstrekken in verband met de werktijdverkorting of de onderbreking, zal naast de gebrui kelijke voorschriften voor een af spraak op een uitkering ook met bovengenoemde c.a.o.-bepalingen re kening worden gehouden. In het al gemeen geldt dat indien er een door betalingsverplichting voor de werk gever bestaat, er niet tot uitkering kan worden overgegaan. LANDBOUWSCHAP Hoofdafdeling Sociale Zaken Bij een vergelijking binnen de E.G. kunnen we konstateren dat ons land het hoogste percentage landbouw bedrijven met een boekhouding, heeft, gevolgd door het Verenigd Koninkrijk en Denemarken. Hierbij zal ongetwijfeld ook het in deze lan den heersende fiskale regime een rol spelen, maar tegelijkertijd kan wor den gekonstateerd dat het juist deze landen zijn in de E.G. die een mo derne landbouwbedrijfsstruktuur hebben. Een betere illustratie van de beteke nis van een boekhouding op het land- en tuinbouwbedrijf kon de oe- windsman zich niet denken. Hij noemde het samenspel met de land bouworganisaties, waaruit de kanto ren van de V.L.B. zijn voortgeko- Op 1 maart aanstaande viert de heer L. Volkers zijn 40-jarig dienstjubi- leum bij de Accountantsunie van de Z.L.M. In de donkere oorlogsjaren wisselde hij van betrekking; hij verliet het dis tributiekantoor te Sint Laurens en trad in onze dienst. Deze wissel heeft hem en ons nooit verdroten. Hij kon de verworven theoretische kennis in ons bedrijf in de praktijk brengen. Na de voltooiing van de Handels school had hij reeds in 1940 het Staatspraktijkdiploma voor Handel en Administratie behaald en dat be tekende toen en nu nog vrijwel het hoogst behaalbare brevet. Volkers heeft in ons bedrijf altijd specialistische arbeid verricht in die zin dat hij de kontrole van vereni gingsadministraties en de jaarrapor- tering hiervan verzorgt. Vele verenigingsbesturen kennen hem als een man met kritische in stelling, onkreukbaarheid en duide lijkheidszin. Karaktereigenschappen die hem in zijn werk tot een gewaar deerd man hebben gemaakt. Zowel bij onze relaties als bij zijn werkge ver. In afwachting van de verlening van zijn pensioen, wat hij in 1983 hoopt te bereiken, zal aan het feit van zijn 40-jarig jubileum slechts in intieme kring aandacht worden geschonken. Niettemin willen wij reeds thans on ze waardering aan hem tot uitdruk king brengen en hem van harte feli citeren met dit veertigjarig dienstju- bileum. Accountantsunie Z.L.M. b.v. C. Paauwe men, een goede zaak. De bureaus zijn een onmisbare service van de landbouworganisaties geworden waarvan de betekenis ook door de overheid wordt erkend. In dit ver band kan er o.m. op worden gewe zen, dat de V.L.B. twee plaatsen (met plaatsvervanging) zijn toebedeeld in de Raad van Accountants-Adminis- tratiekonsulenten. "Uitgaande van de mijns inziens gerechtvaardigde veronderstelling dat het met name de "betere" ondernemers in de land- en tuinbouw zijn die hun administratie laten verzorgen door de Landelijke Vereniging van Accountants- en Belastingadviesbureaus V.L.B., kan gesteld worden dat deze bureaus voor een overwegend deel van de bedrijven met kon- tinuïteit de gegevens hebben voor een goed financieel management. Als zodanig vormen deze bureaus een onmisbare schakel in het samenspel tussen boer en tuinder, banken, voorlichters en uitvoerders van over heidsmaatregelen". Dit o.m. zei minister drs. J. de Koning (landbouw en visserij) in een feestrede ter gelegenheid van het 40-jarige jubilëum van de Stichting Accountantskantoor Christelijke Boeren- en Tuindersbond (C.B.T.B.) op 18 februari 1982 in de Flevohof te Biddinghuizen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 6