COPA neemt geen genoegen met minder dan 16% IMieuws uit Brussel Voedingsbonden en Landbouworganisaties vrezen verlaging inkomens en levensstandaard Produktschap voor Zuivel vindt afbraak mcb's te fors president Capodilista kondigt acties aan Als prijsvoorstellen worden aanvaard: Koopkracht Gemiddeld 16,3% Offer 65% opslag Amerika BRUSSEL NIET POPULAIR Sociale konferentie Gasprijs tuinders met elf cent omhoog Meer doen voor de armste gebieden in EG JanWerts/Brussel "De boeren zijn nogal opgewonden. Er waren al grote demonstraties in Frankrijk en Ierland. West-Duitsland volgt. De 16,3% prijsverhoging die het COPA vraagt zijn gebaseerd op een berekening van de Europese autoriteiten zelF'. Dat verklaarde voorzitter Emo Capodilista, Italiaans hereboer, op een internationale persconferentie in Brussel in het hoofdkwartier van COPA, dat is de federatie van boeren- en tuinders organisaties uit de tien EG-landen. De dagelijkse besturen van C.O.P.A., onder leiding van de heer Emo, en van de Europese Federatie van Voedingsbonden - E.F.A., onder voor zitterschap van de heer Lojewski, hebben op 18 februari 1982 te Brussel overleg gevoerd. Zij hebben uitvoerige besprekingen gewijd aan de ekonomische en sociale problemen waarmee de 9 miljoen personen die werkzaam zijn in de landbouw in de E.G., worden gekonfronteerd. E.F.A. en C.O.P.A. zijn van oordeel dat de voorstellen van de Europese Kommissie indien deze zouden worden aanvaard, negatieve gevolgen zullen hebben zowel voor de inkomens als voor de levensstandaard van een groot aantal van degenen die in de landbouw werkzaam zijn, met name van de kleine boeren. In dit kader hebben C.O.P.A. en E.F.A. gevraagd dat de Europese Kommissie bij toekomstige prijsvoorstellen aangeeft wat bij aanvaarding daarvan de gevolgen zullen zijn voor de werkgelegenheid. Op dezelfde dag als de komende Europese topconferentie, 29 maart in de Belgische hoofdstad, houdt het COPA een massale demonstratieve buitengewone bijeenkomst. Daar worden zeker tweeduizend boeren en tuinders uit alle tien de EG-lan den verwacht. "De boeren zijn het beu steeds weer inkomensverlagingen te moeten on dergaan", aldus de voorzitter van COPA. De secretaris van deze orga nisatie Andé Herlitzka verdeelde nota's onder de journalisten waarin wordt voorgerekend hoezeer de agrarische bevolking al heeft moeten inleveren. Volgens het COPA gingen de inko mens van de boeren en tuinders na aftrek van inflatie in de landen van de Europese Gemeenschap sedert de oliecrisis van 1973 tot en met 1980 gemiddeld jaarlijks 3,9% achteruit. Terwijl de rest van de bevolking er gemiddeld zelfs 2,6% op vooruit ging. Vergeleken met 1973 hebben de agrariërs in Nederland 16% koopkracht verspeeld. In West- Duitsland is dat 37%, Frankrijk 42%, Italië 11, België 15, Denemarken 67, Ierland 31 en in Groot-Brittannië verspeelden de boeren en tuinders in zeven jaar 31% van hun koopkracht. Over de hele Europese Gemeen schap verrekend verloren de agra riërs alleen gedurende de voorbije drie jaar 24,5% ofwel een kwart van hun koopkracht, zodat velen zich in de schulden moesten steken om hun gezinsuitgaven te betalen. "Dat is nu het resultaat van het zogenaamde voorzichtige prijsbeleid van de Eu ropese Gemeenschap", aldus het bittere commentaar van het COPA. Volgens Capodilista wil zijn organi satie, behalve de 16,3% als algemeen gemiddelde prijsaanpassing: Ook acht men het gewenst dat de Franse spilkoers en de Franse groene koers weer op één lijn gebracht wer den. Doordat dit thans niet het geval is ondervindt de Nederlandse export een nadeel van 2,5% bij de uitvoer naar Frankrijk. De kommissies wij zen stfafmaatregelen bij overschrij ding van de melkproduktie met meer dan 0,5% af. - Afbraak van de monetaire com pensaties; - Extra aandacht voor de produk- ten van de Middellandse Zeelan den en hun in het algemeen zwakke marktordeningen; - speciale maatregelen voor de landen waar de inflatie buitenge woon hoog is, met name Ierland, Griekenland, Italië; - extra aandacht voor bepaalde ca tegorieën agrariërs; - geen afbraak van de bestaande marktordeningen van de Euro pese Gemeenschap; - maatregelen die neerkomen op het bevriezen op het huidige ni veau van de import van graan- vervangers. Zou aan onze 16%-eisen voldaan worden dan nog zijn de agrariërs de enige groep dien in tegenstelling tot anderen een offer moet brengen voor de inflatie. Zou de afbrokkeling van de inkomens doorgaan, aldus Capo dilista, dan tast zij ook de positie aan van talrijke met de land- en tuin bouw verwante sectoren met hun tot nu toe zo belangrijke werkgelegen heid. Dit gevaar blijkt ook al uit het gegeven dat de investeringen in de voorbije jaren op agrarisch terrein met 40 tot 60% gedaald zijn. Al met al wordt nu dan ook de werkgele genheid van miljoenen in de met de land-en tuinbouw verwante sectoren bedreigd. Nu er alleen al in de de EG ruim 10 miljoen werklozen zijn, gaat het erom de nog bestaande werkge legenheid zoveel mogelijk te hand haven. Volgens het COPA-bestuur is er in Brussel geld genoeg om aan de ver langens van de agrarische bevolking te voldoen. Op basis van berekenin gen en ervaringen uit het recente Brussel stelde in overschrijding de produktienorm een tijdelijke op schorting van de interventiemoge lijkheid voor alsmede een wijziging van de interventieprijzen. De voorgestelde inkomenssteun zag men graag aangewend ter onder steuning van de kleine melkveehou ders, waarbij dan wel duidelijk dient te zijn wat men onder een kleine verleden zou je puur in theorie dan wel, volgens de COPA-voorzitter, zelfs een gigantische prijsverhoging van 65% kunnen Financieren. Het COPA vraagt zoiets overigens niet. Het wijst er wel op dat het interna tionale klimaat best een prijsverho ging van 16% toestaat. Al met al omschreef de COPA-pre- sident tenslotte de prijsvoorstellen van de Europese Commissie als "Totaal onaanvaardbaar". Ook de produktie-doelstellingen' bedoeld om nieuwe overschotten te beper ken, worden verworpen. De geza menlijke boeren- en tuindersorgani saties waaronder ook de Nederland se, doen een beroep op de ministers en het Europese parlement om tot prijsverhogingen te komen langs de lijnen zoals hierboven door het COPA getrokken. De consument hoeft een wat hogere voedselprijs niet zwaar op de maag te liggen. Nog slechts 19% van wat wij in West-Eu ropa als consument uitgeven is na melijk bestemd voor voeding. Uitstel van de prijsaanpassingen tot na 1 april in verband met het pro bleem van de Britse contributie wordt door het COPA als zijnde "Onder geen enkele voorwaarde ac ceptabel" weggewuifd. De COPA-voorzitter gaf ook enkele vegen uit de pan aan de Amerikanen. Zij schilderen onze landbouwpolitiek graag af als "protectionistisch" ofwel beschermend. Maar hoewel in de Ve renigde Staten veel minder farmers zijn dan in de Europese Gemeen schap besteden zij daar eveneens an derhalf procent van het bruto-natio- naal produkt aan landbouwpolitiek. De melkprijs ligt daar bijvoorbeeld 15% boven het Eu ropese niveau. De graanprijzen zijn daarentegen weer 20% lager. Europa importeert veel uit de Verenigde Sta ten. In de afgelopen 15 jaar is de hoeveelheid soja bijvoorbeeld ver viervoudigd en de import van graan- vervangers vervijfvoudigd. Al met al hebben de EG en de VS elkaar op landbouwpolitiekterrein weinig te verwijten, zo valt te concluderen uit een recente COPA-publicatie. melkveehouder verstaat (geen post bode- of hobbyboeren). Van verschillende kanten is gewezen op de te geringe verhoging van de melkprijs, die ertoe leidt dat vele vooral jonge boeren het bedrijf gaan opgeven, voorts dient het probleem Nieuw-Zeeland op de agenda te blijven. Ten aanzien van de medeverant woordelijkheidsheffing werd uitges proken dat deze naast de tot nu toe gebruikelijke kanalen, zoals markt onderzoek, propaganda en school- melk, ook aangewend dient te worden ter bestrijding van de kosten van marktordenende maatregelen. Met name dacht men daarbij aan het ex- portrestitutiebeleid en het voorraad beheer. vdw Nu de E.G. meer dan 10 miljoen werklozen telt, hebben E.F.A. en C.O.P.A. er op aangedrongen dat de E.G. alles in het werk stelt tot be houd van de werkgelegenheid en zo mogelijk voor het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen in het bij zonder in groeisektoren, met name in plattelandsgebieden. Zij hebben ge vraagd dat tot dit doel een werkgele genheidsbeleid wordt ingesteld dat een harmonische en evenwichtige ontwikkeling van alle gebieden van de E.G. en in het bijzonder platte landsgebieden mogelijk maakt. Teneinde het hoofd te bieden aan de krisis waarmee de agrarische sektor wordt gekonfronteerd, zijn C.O.P.A. en E.F.A. van oordeel dat de E.G.- landbouwprijzen voor 1982/1983 worden vastgesteld, rekening hou dende met de noodzaak van een re delijk inkomen van al degenen die in de landbouw werkzaam zijn, en wel Tuinders zullen vanaf 1 april volgend jaar elf cent per kubieke meter aard gas meer gaan betalen. Deze prijs aanpassing zal in drie fases worden uitgevoerd. 1 april a.s. gaat de prijs ca. 3,5 cent omhoog, 1 oktober dit jaar weer en de laatste keer op 1 april 1983. Het Landbouwschap bevestig de in principe overeenstemming te hebben bereikt met de Gasunie over deze prijsverhoging. Grootverbruikers in de tuinbouw be talen nu ongeveer 30 cent per m3, 1 april volgend jaar zal dit dus ongeveer 41 cent zijn. De Europese kommissie in Brussel wil dat de Nederlandse tuinbouw op 1 oktober van dit jaar hetzelfde be taalt als de industrie (48 cent per Zes op de tien Europese ambtenaren willsn graag uit Brussel weg. Dat blijkt uit een opiniepeiling van de SFIE, de vakbond van internationale Europese ambtenaren. voor 1 april 1982. Daarenboven is het noodzakelijk dat voor bepaalde be nadeelde groepen van boeren en met name die welke woonachtig zijn in achtergebleven gebieden, zoals het Middellandse Zeegebied, geëigende maatregelen worden getroffen. Teneinde de levens- en werkomstan digheden te verbeteren van degenen die in de landbouw werkzaam zijn, zijn de sociale partners in de land bouw overeengekomen dat het socio- struktuurbeleid in het kader van het E.G.-landbouwbeleid dient te worden versterkt. Tot dit doel hebben C.O.P.A. en E.F.A. de Europese Kommissie gevraagd om een verster king van de sociale komité's voor de landbouw en hebben zij, nogmaals aangedrongen op een sociale konfe rentie die op korte termijn dient te worden gehouden. kuub). De Europese raad van land bouwministers streeft naar prijsaan passing per 1 april volgend jaar. Met deze overeenkomst komt het Land bouwschap tegemoet aan de wens van de Europese raad van land bouwministers, die vorige week heeft gesteld dat het prijsverschil op ge noemde datum moet zijn wegge werkt. De Europese kommissie, het dagelijks bestuur van de EG, wil vooralsnog dat de prijsaanpassing per 1 oktober dit jaar een feit zal zijn, maar het Landbouwschap verwacht dat zij zich zal kunnen vinden in het nieuwe akkoord met de Gasunie. In het prijsakkoord van mei 1981 werd nog uitgegaan van een prijsaanpas sing in termijnen van een half jaar, eindigend op 1 april 1984. De voorkeur van zestig percent van de ambtenaren die liever in een an der land zou willen werken, gaat vooral uit naar Frankrijk (43%), Ita lië (26%) en Luxemburg (17%). De peiling is gehouden door middel van enquête-formulieren. Er zijn er 5000 verstuurd, waarvan er 2260 in gevuld zijn en teruggestuurd - een hoge skore voor een dergelijk on derzoekje. De produktenkommissies van het Produktschap voor Zuivel hebben zich in verschillende opzichten kritisch geuit met betrekking tot de voorstellen voor de zuivelregelingen 1982/83 van de Europese Com missie. In het bestuur werd daar uitvoerig op ingegaan, waarbij besloten is de kritiek ter kennis te brengen aan de Minister van Landbouw. Zo is men van oordeel dat hoe wenselijk de afbraak van de compensa ties ook is de verlaging met 70% in Nederland te fors is vergeleken met de vooréestelde verlaging van 54% in Duitsland en 50% in Engeland. Een evenredige afbraak is gewenst om geen konkurrentieverstoringen te doen optreden. Om de hulp aan de armste regio's van de Gemeenschap te verster ken heeft de Europese Commis sie belangrijke veranderingen in de werking van het Regionale Fonds voorgesteld. In plaats van de steun te verdelen over alle tien Lid-Staten, zoals thans het geval is, wil de Com missie koncentratie van de in spanning op regio's met struktu- rele werkloosheid en waar het welvaartspeil per hoofd onder de drie kwart van het Gemeen schapsgemiddelde ligt. Aan deze kritena beantwoorden Ierland, Schotland, Noord Ier land en Noord-Engeland. Verder Zuid-Italië, Griekenland (Athene en Thessalonika uitgezonderd), Groenland en de Franse over zeese departementen. De Commissie wil ook 20% van de totale regionale middelen toe wijzen aan de "non-quota" afde ling van het Fonds. Thans wordt 95% toegekend - op grondslag van quota's - aan de individuele Lid-Staten. De versterkte "non quota" afdeling zou gebruikt worden voor aanmoediging van nieuwe industrie in gebieden - onverschillig in welke Lid-Staat - met hoge werkloosheid als gevolg van de sluiting van traditionele aktiviteiten als scheepsbouw, ko- lenmijnbouw en staalindustrie. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 5