VOO It ml Vit OIIW w ie nu denkt dat dit een pleidooi wordt voor de Belgische manier van campagne voeren in Nederland, vergist zich. '"s Lands wijs, 's lands eer", is een spreekwoord dat nog al tijd opgaat. Ik heb België ten tonele gevoerd als luchtige inleiding tot een nuchter verhaal over vrouw en poli- NCR-uitgave Land- en tuinbouw/coöperaties in Nederland 'n lach en 'n traan "...Van Blauwe eekhoorns die uit de lucht komen vallen..." B elgic is zoals de Belgen zelf zou- den zeggen "een schoon" land met mensen die "schone" dingen doen. Tot die schone dingen behoort ook de manier waarop in België de ver kiezingscampagnes worden gevoerd. "De staat moet afslanken, niet u!" en Niet gij, maar ons land leeft op te grote vo,et!", waren enkele van de fraaie leuzes die een politieke partij daar bedacht. Ongetwijfeld kleur rijker dan het degelijke: "Onze partij is van mening dat op de staatsuitga ven drastisch bezuinigd moet wor den". Politieke forumavonden, ge- 'meengoed in Nederland, ziet men in België enkel op het televisiescherm. De plaatselijke partijafdelingen ver maken zich met een bingo-avond of een groots opgezet bal met orkest en verloting. I n dit stuk draait alles om een boe renzoon die na tien jaar terugkeert naar de natuur en het platteland; hij neemt een boerderij over en dan sta pelen de problemen zich op. 't Begint al met het ontwikkelingsplan dat hij opstelt om leningen te verkrijgen. D, Enquête vormings- werkgroep Zeeland I n de onlangs verschenen P.J.gaZet was een enquête opgenomen van de vormingswerkgroep Zeeland met als onderwerp jeugdkriminaliteit. Om een goed beeld te krijgen hoe de plattelandsjongeren in West-Bra bant en Zeeland denken over jeugd kriminaliteit wil de vormingswerk groep graag zoveel mogelijk enquê tes terugontvangen. De enquête, die als losse bijlage aan de P.J.gaZet was toegevoegd, kan na invulling opge vouwen worden en ongefrankeerd opgestuurd worden. Het adres staat er al op. Gemakkelijker kan het toch niet! Politiek is huishouding Subsidie voor vrouwencafé's Prioriteiten stellen Huishoudvoering op grote schaal juweel 1982 13 maart bergen op zoom 3 C.J.O.- volleybaldag uit de p.j.z.-agenda I onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond |4 van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra- jé I ba n t Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Malde gem. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Eens maakte ik een landelijke mani festatie mee, waar na de openingsre de van de voorzitter plotseling hon derden blauwe eekhoorntjes (het symbool van de partij) uit de lucht kwamen vallen. Ik vond het een be levenis, een waar klapstuk. En dat aan het begin van een vergadering. Je moet er maar op komen! Een huisvrouw moet prioriteiten stellen. tiek hier, in de hoop dat u nu doorbijt en door leest. Op 24 maart a.s. zijn er verkiezingen voor provinciale staten. Ik zou graag alle lezers en vooral lezeressen willen opwekken te gaan stemmen. Sinds 1919 hebben vrouwen in Nederland kiesrecht en toch houden nog steeds veel vrouwen zich afzijdig van poli tiek. Althans van de politiek van land, provincie of gemeente, (voor beeld: 8 vrouwen op 47 statenleden in Zeeland, dat is nog geen 20%!) T oegegeven, in de provincie laten we geen blauwe eekhoorns uit de lucht vallen tijdens spreekbeurten. Wel nemen provinciale staten be sluiten waar u in het dagelijks leven sen, waar men poimeke program ma's kan aan vragen, kan zich wenden tot de afdeling voorlich ting van de prov. griffie, St. Pie terstraat 42, 4330 LA Middelburg (tel. 01180-27351). Ook een bezoek aan provinciehuis of bijwonen van statenvergaderin gen is mogelijk. "DE HUISVROUW' 1 1 UI «AN4CCK JZE _KI£(N5TEj KDtaxc ?£U5rAWDlGE 1 1 OP\niiCa4e kleï oar?» vtsïoectiïe *aawa>jw f IHOOludUOSC y JrY"/MJ. U IA SfC j E TBJILEH y /mudUCM fW I AUHC.' IA «f8 OM UVEV V oue EEU VCKaDCRIUC'j Eigenlijk doet iedere vrouw aan politiek. Het is immers haast altijd de vrouw die verantwoordelijk is voor de gezinsuitgaven. Zij heeft een be paalde som geld, te besteden voor noodzakelijke aankopen als kleding voedsel, wonen e.d. Daarnaast zijn er wensen; voor haarzelf haar man en eventuele kinderen (waarschijnlijk komen die wensen in omgekeerde volgorde, maar daar hebben we het nu niet over). Wat doet zij dan om aan die wensen te voldoen? Allemaal tegelijk vervullen kan niet, dat kost te veel, dus: zij stelt prioriteiten! Ze kijkt wat het eerst en het hardst nodig is en aan de hand daarvan gaat zij het geld besteden. 1—I n nu zijn we precies waar we we zen willen. Wat die vrouw doet in haar gezin is gewoon: politiek be drijven. Politici doen niets anders dan die huisvrouw, alleen op grotere schaal; prioriteiten stellen en op grond daarvan het beschikbare geld uitgeven. Heel simpel gezegd: poli tiek is huishoudvoering. Provinciale politici voeren de huishouding van de provincie. mee te maken hebt. Om enkele voorbeelden (uit Zeeland) te noe men: de veerboten, een eventuele vaste oeververbinding, wel of niet subsidie voor vrouwencafé's, of vrouwenvereniging, aanleg van we gen, de gezondheidszorg, zoals sa menwerking van ziekenhuizen of het opnemen van patiëntenverenigingen in het ziekenhuis-bestuur en nog vele dingen meer. Reden genoeg om eens een spreekbeurt of forumavond te bezoeken. Of nog beter: de verschil lende politieke programma's aan te vragen en te vergelijken. Ik kan me voorstellen dat u zucht; daar heb ik helemaal geen tijd voor, of; dat kost me gewoon te veel moeite. Wel nu. We leven in Zeeland in de gelukkige omstandigheid (en ik hoop, dat dat ook geldt voor Brabant) dat de pro vinciale pers behoorlijk wat aan dacht schenkt aan het werk van de Provinciale Staten. De PZC de Stem en de verschillende huis-aan-huis- bladen schrijven geregeld over de onderwerpen, die ik hierboven noemde. Eigenlijk blijft er geen en kel excuus over om niet op de hoogte te zijn of om niet te gaan stemmen. Niet vergeten dus: 24 maart. Provin ciale Staten verkiezingen. E. Maris-Koster Wie meer wil weten, bijv.: adres- Weer 'n aktiviteit van het 3 CJO-Zeeland *J an Kergrist, Bretons akteur, reist al enkele jaren door Frankrijk, om in verschillende streken en dorpen het, voornamelijk, agrarische pu bliek te vermaken met zijn one-man show. De naam van de show zegt het al: een tragi-komedie, waarin op clow neske wijze de problemen in de landbouw en de steeds moeilijker wordende situatie van de jonge boer aan de kaak worden gesteld. Alles lijkt dik voor elkaar, maar de bedrijfsresultaten laten te wensen over. Onze jonge ondernemer wordt door pech achtervolgd; het elektrici teitsbedrijf neemt hem een stuk grond af, ook het leger onteigent een gedeelte om een oefenterrein te kreëren, hij krijgt te maken met wa- terschaarste omdat de rivier ernstig is vervuild door de kunstmest en bes trijdingsmiddelen. Op aanraden van "deskundigen" stort hij zich op de produktie van mais; ook dit blijkt geen gelukkige keus te zijn. De in vesteringen die hij heeft gedaan in vee en materiaal blijken niet op te brengen te zijn. Hij begint nieuwe leningen af te sluiten om de oude af te betalen. Zo komt hij met handen en voeten vast te zitten aan de bank, en uiteindelijk... Maar kom zelf maar kijken hoe het met onze boer afloopt. Kergrist speelt op maandag 1 maart om 20.00 uur in Slot Ostende te Goes. De voorstelling zal imhet Nederlands gedaan worden en hopelijk beleef je er net zoveel plezier aan als de Franse kollega's. Kom ook naar dit exklusieve optre den in Zeeland. De toegangsprijs is 5,— jaarlijkse P.J.Z.-toneel- avond met het winnende toneel en/of kabaret wordt ook dit jaar weer gehouden in wijkcentrum 't Fort, Lourdesplein 1 te Bergen op Zoom. Op deze avond worden ook de prijzen uitgereikt die door de to neeljury werden toegekend. Aanvang van deze avond: 19.45 uur. Bal na m.m.v. de bekende formatie "Switch". Zin in een gezellige P.J.Z.- avond?? Kom dan ook In verband met de verwerking van de enquête zou de vormingswerkgroep graag zo spoedig mogelijk de enquê tes terugontvangen. Het traditionele 3 C.J.O.-volleybal- toernooi zal dit jaar gehouden wor den op zaterdag 27 februari in de sporthal "de Kruitmolen" te Mid delburg. Het aanvangstijdstip is vastgesteld op 10.15 uur. Zoals gewoonlijk is er ook weer een avondprogramma. Dit programma begint om 20.00 uur in het bowling centrum van "De Kruitmolen". Iedereen kan daar een uurtje bowlen en er is muziek aanwezig om ook een dansje te maken. De prijsuitreiking van het volleybal toernooi is gepland om 21.30 uur. De toegangsprijs voor het avond programma is 6,— voor leden en 7,50 voor niet-leden. Voor de deelnemende volleyballers is de toe gangsprijs bij het inschrijfgeld inbe grepen. 27 februari: 3-C.J.O.-volleybaldag te Middelburg. 1 maart: try-outavond vormings werkgroep Brabant. 1 maart: exklusief optreden van Jan Kergrist in Slot Ostende te Goes. 3 maart: bijeenkomst vormings werkgroep Zeeland in de Caisson te Kapelle. 5 maart: Finale P.J.Z.-bowlingkom- petitie in de Leysdream te Roosen daal. 6 en 7 maart: Ledenweekend P.J.Z.- afdeling Bladel te houden in jeugd herberg "Harba Lorifa" te Valkens- waard. 6 maart: P.J.Z.-Tholen/St. Philips- land: grote avond met toneel in "de Haestinge" te St. Maartensdijk. 13 maart: P.J.Z.-Juweel in 't Fort te Bergen op Zoom. f»n anHhrp npïntproopoor.l Met bewondering en ontzag wordt in de wereld gekeken naar wat met land- en tuinbouwkoöperaties in Nederland is bereikt. Het gevaar is daarbij niet denkbeeldig, dat de koöperatieve organisatievorm wordt gezien als een "wondermiddel", dat onder alle omstandigheden een oplossing biedt voor de vele agrarische en maatschappelijke problemen, die men ontmoet. In het bijzonder geldt dat voor studerende en lei dinggevende mensen uit ekonomisch en staatkundig in ontwikkeling zijnde landen. Uit kontakten met organisaties die werkzaam zijn in deze landen blijkt telkens, dat men een te hoge verwachting koestert met betrekking tot de resultaten die met koöperaties kunnen worden bereikt. De praktijk in Nederland laat na melijk zien, dat het een aantal om standigheden zijn, die gezamenlijk mede het welslagen van de land- en tuinbouwkoöperaties bepalen. Te denken valt aan de strategische lig ging van Nederland, de geleidelijke inschakeling in het markt- en ruil verkeer, de gelijktijdige opbouw van het landbouwkrediet en de aanwe zigheid van leidinggevend kader. Wie deze omstandigheden onvol doende kent of veronachtzaamt, komt voor onaangename verrassin gen te staan. Al deze faktoren deden het Bestuur van de Nationale Koöperatieve Raad ertoe besluiten een boekwerkje samen te stellen om de leemte in de literatuur die er op dit gebied bes taat, op te vullen. Het ligt in de be doeling deze publikatie op ruime schaal te verspreiden. Daarbij wordt gedacht aan de ledenorganisaties van de NCR, het middelbaar en hoger agrarisch onderwijs, de landbouwat- taché's en andere geïnteresseerden. Met het Ministerie van Landbouw en Visserij en het Ministerie van Buitenlandse Zaken (Ontwikke lingssamenwerking) wordt nader overleg gepleegd om te komen tot de vertaling van deze uitgave in het Engels, Frans, Duits en Spaans, zo dat het boekje op wereldwijde schaal gebruikt kan worden. Dit laatste om te kunnen voldoen aan de regelma tige aanvragen voor literatuur om trent de Nederlandse land- en tuin bouwkoöperaties vanuit het buiten land. Intussen werden de eerste exempla ren van deze uitgave door de direk- teur van de NCR, dr. G.J. ter Woorst, overhandigd aan de Minister van Landbouw en Visserij en de Minister van Ontwikkelingssamenwerking. (De publikatie "Land- en tuinbouw koöperaties in Nederland" is ad 5,— per stuk (inklusief verzend kosten) te bestellen bij het sekreta- riaat van de NCR, Duinweg 24, 2585 JX te Den Haag, tel. 070 - 541700). 29

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 29