Leden afd. Zeeland van Ned. Texels Schapenstamboek willen scherpe kostenbewaking WEDSTRIJD EN DEMONSTRATIE LAMSKARKASSEN een boeiende maar niet even gemakkelijke tijd" Pw-folder slachten en wegen slachtrunderen Scheidende voorzitter na 20 jaar Schapenstamboek afd. Zeeland: 11 Schade door honden Predikaten Wolinname Bestuurverkiezingen Er komt weer een Provinciale Fokschapendag Slachtrijpheid Op donderdag 11 februari j.l. werd in "de Vroone" te Kapelle de jaar lijkse algemene ledenvergadering van het Nederlands Texels Scha penstamboek afd. Zeeland en van de afd. Zeeland van de Nederlandse Wolfederatie gehouden. Deze vergadering werd door een groot aantal leden bezocht. In zijn openingswoord, bracht de voorzitter dhr. J. Nieuwenhuyse de leden nog in herinnering dat men vorig jaar een sombere toekomst verwachtte t.a.v. de prijsontwikkeling in de schapenhouderij. Mede door de E.E.G. marktordening werd nl. een grote konkurrentie ver wacht van Engelse zijde op de Franse schapenmarkt. Gelukkig is nu gebleken dat deze vrees in het afgelopen jaar ongegrond was. De opbrengstprijzen voor lammeren en schapen lagen in het afgelopen jaar op een ongekend hoog niveau. Wat het het komende jaar gaat wor den, zal nog sterk afhangen van de resultaten van de E.G. landbouwbe- sprekingen in Brussel t.a.v. verhoging van de basisprijs en afbraak van m.c.b.'s. Een triest aspekt in de schapenhou derij is de hondeschade: Elk jaar hebben weer leden te maken met schade door honden in een koppel dieren aangebracht. Loslopende honden, die niet direkt onder appel staan zijn een gevaar voor de scha penhouderij, aldus de voorzitter. Het aantal leden is dit jaar vrij kon- stant gebleven. Toch zal men ernstig moeten waken over de steeds stij gende kosten, die het stamboek weer in rekening brengt bij haar leden. De kosten moeten wel, zo stelde de voorzitter, in relatie blijven staan met de baten die het voor haar leden heeft. Deze opmerking werd later ook van verschillende zijde in de vergadering ondersteund. Men was duidelijk van mening dat een goede kostenbewa king uiterst noodzakelijk is wil men niet een situatie krijgen dat veel le den hun lidmaatschap opzeggen i.v.m. de onevenredige hoge kosten. Positief werd er in het algemeen ge reageerd op de verbeterde inhoud van het blad "Het Schaap" dat elk lid gratis ontvangt. Het blad is nu veel zijdig en zeer informatief geworden. Verheugend was het feit dat dit jaar weer enkele hoge predikaten aan enkele fokrammen kon worden toe gekend. Als eerste kon de voorzitter de heer Provoost gelukwensen met de "preferent 2e klas" verklaring van zijn fokram Z 405. Definitief pre- mieram werd de fokram Z 267 van H.J. Huige te Ossenisse en Z 446 van dhr. R.J. van Doorn te Axel. Ook deze heren werden gelukgewenst met het behaalde sukses. In het afgelopen jaar heeft de afd. Zeeland van de Ned. Wolfederatie beduidend minder wol ingenomen dan in 1980, n.l. 44.000 kg t.o.v. 56.000 kg in 1980. De direkteur van de Wolfederatie, dhr. Janis, deed dan ook een drin gend beroep op haar leden, om ook wanneer de federatie in eerste in stantie wat minder per kg wol uitbe taalt dan de handel, toch aan de fe deratie te blijven leveren. Men is lid van een vereniging of niet, en men moet dan ook zulke konsequenties aanvaarden aldus dhr. Janis. Over scheer 1981 zal nu een nabetaling van 15% worden uitbetaald. Wat betreft de verkoop via de winkel en de auto was men zeer tevreden. Ondanks de ekonomische recessie wordt er toch nog een goede omzet behaald. - Voor de afd. Zeeland van de N.W.F. moesten er twee nieuwe bestuursleden worden gekozen, omdat de aftredende bestuursle den statutair niet herkiesbaar waren. Voor de vakature van dhr. Ï.J. Risseeuw te Oostburg, werd gekozen dhr. R.A.A. Calon uit Hoofdplaat en voor de vakature van dhr. J.J.A. v.d. Velde te Nieuwerkerk, dhr. L.J. van Gas tel uit Zierikzee. - bij het N.T.S. afd. Zeeland waren er vakatures ontstaan doordat 2 bestuursleden aftraden en niet herkiesbaar waren. Voor de regio "Walcheren" was aftredend en statutair niet herkiesbaar dhr. W. Verhage uit Oostkapelle. In zijn plaats werd gekozen dhr. Z.A. de Buck ook uit Oostkapelle. Voor de Bevelanden trad het bes tuurslid en tevens voorzitter dhr. J. Nieuwenhuyse uit Lewedorp af. Als bestuurslid werd gekozen dhr. A. Kik te Yerseke. De nieuwe voorzitter van het N.T.S. afd. Zeeland zal op de eerstvolgende bestuursvergadering worden geko zen. De voorzitter, dhr. Nieuwenhuy se bedankte dhr. Verhage voor al het werk dat hij gedaan heeft voor de ve reniging en bood hem namens de ve reniging een standaard met een schapekop aan als herinnering aan de periode dat hij bestuurslid was van het N.T.S. afd. Zeeland. Aan de algemene vergadering van de N.T.S. afd. Zeeland die op 11 februari j.l. gehouden werd, werd de vraag voorgelegd of men door moest gaan met het organiseren van een Prov. Fokschapendag. Reden hiertoe is het feit dat veel fokkers begonnen zijn hun bedrijf zgn. "zwoegerziekte" vrij te ma ken. Deze schapen die "zwoeger- ziektevrij" zijn mogen niet ver schijnen op een keuring waar die ren zijn die dit niet zijn. Daarbij komt nog de steeds stijgende kos ten voor het vervoer van de dieren naar Goes. Ook waren de inschrijfgelden min der als de vervoerskosten in het af gelopen jaar. Na enige diskussie werd er besloten om dit jaar toch weer een Prov. Fokschapendag te houden voor schapen die niet offi cieel zwoegervrij zijn. Voor het ver voer zal getracht worden een goed kopere oplossing te vinden. Georganiseerd "zwoegerziektebes- trijding". Drs. J.J. Pekelder van de Gezond heidsdienst West Nederland, gaf hierna een toelichting op de uitvoe ring van het zwoegervrij maken van een schapenbedrijf. Een ieder die hiermee wil beginnen moet zich vooraf aanmelden bij de Gezond heidsdienst, wil hij zo snel mogelijk het "certifikaat" zwoegervrij kunnen ontvangen, aldus dhr. Pekelder. Overleg vooraf met de Gezondheids dienst, dat kan veel problemen voor komen. In het kader van de manifestatie Landbouw 82, die van 29 juni tot 3 juli op de Flevohof gehouden wordt, is de Stichting "Dag van het Schatfp" gevraagd een schapendag te verzorgen op vrijdag 2 juli. Een van de aktiviteiten zal een karkassenwedstrijd zijn. Op de "Schapendag" van vorig jaar bestond voor de gepresenteerde karkassen grote belangstel ling. Daarbij bleek heel duidelijk hoe weinig schapenhouders vertrouwd zijn met het vaststellen van de slachtkwaliteit. Toch is de produktie van slachtlammeren voor de Nederlandse schapenhouderij het belang rijkste. Dat men weinig vertrouwd is met het vaststellen van de slachtkwaliteit van Jammeren heeft ongetwijfeld te ma ken met het ontbreken van een goed klassifikatiesysteem. De gemeen schappelijke EG-marktordening schrijft voor dat elk land een deug delijk klassifikatiesysteem ontwik kelt. Het IVO-kenschetsings-systeem voor lammeren zou hiervoor kunnen dienen. Dit systeem zal op de scha pendag toegelicht worden. Een goed inzicht in de slachtkwaliteit van de lammeren op het bedrijf is niet alleen belangrijk voor de fokke rij maar voor de gehele schapenhou derij in verband met de afzet van slachtlammeren. Een goede slacht- rijpheid bij het afleveren is voor het ekonomisch resultaat even belang rijk als het gebruik van een fokram die een goede slachtkwaliteit vererft. De karkassenwedstrijd geeft meer inzicht in de kenmerken die belang rijk zijn voor het vaststellen van de slachtkwaliteit. De karkaswedstrijd wordt georgani seerd door het PR in samenwerking met het IVO. De deelname staat open voor schapenhouders van alle rassen en kruisingen voor zover deze schapenhouders aannemelijk kun nen maken dat het desbetreffende lam door hem gefokt is. Om zoveel mogelijk inzenders een kans te geven mag iedere deelnemer niet meer dan één lam inzenden. Er wordt gestreden in 6 verschillende kategoriën, te weten ooilammeren en ramlammeren en van elk 3 gewicht sklassen: tot 18 kg, 18-22 kg, 23 kg en zwaarder. Het minimum levendge wicht van de lammeren is 30 kg. De lammeren worden door de scha penhouders voor hun eigen kosten en verantwoordelijkheid geleverd aan de slachtplaats te Apeldoorn. De lam meren worden daar overgenomen tegen de dan geldende marktprijs. De beste karkassen worden gepresen teerd en daarvoor worden enkele prijzen toegekend. Deelnemers kunnen zich tot uiterlijk 1 juni a.s. schriftelijk opgeven bij het Proefstation voor de Rundveehoude rij, Runderweg 6, 8219 PK Lelystad. Daarna ontvangt men nadere infor matie en richtlijnen voor deelname. De heer J. Nieuwenhuyse uit Lewedorp heeft het voorzitterschap neergelegd van het Nederlands Texels Schapenstamboek afdeling Zeeland. Op de Algemene Ledenvergadering van de afdeling die 11 februari j.l. in "de Vroone" te Kapelle plaats vond, heeft hij als zodanig afscheid genomen. Vice-voorzitter M.A. Geuze schetste in een korte toespraak de grote betekenis van 20 jaar voorzitterschap door de heer Nieuwenhuyse. "Het betreurt ons, zo zei hij dat u uw voorzitterschap nu na 20 jaar neer legt, maar we kunnen het respekte- ren. U was een persoon die voortdu rend probeerde om alles in een zo goed mogelijke harmonie te laten verlopen. Dat was niet altijd eenvou dig. De diverse belangen lagen soms ver uiteen. Toch gelukte het u om de zaak altijd bij elkaar te brengen en te houden." Als herinnering werd de heer Nieu wenhuyse namens de vereniging een wandbord aangeboden en mevrouw Nieuwenhuyse een boeket bloemen. Namens het Konsulentschap voor Akkerbouw en Rundveehouderij bracht ir. de Wit het vele werk dat de heer Nieuwenhuyse gedaan heeft voor de vereniging onder woorden. "De samenwerking met het Konsu lentschap is altijd bijzonder prettig geweest en daarvoor willen wij u ook danken. We hopen dat dit in de toe komst zo voortgezet zal worden, want als we informatie nodig hebben t.a.v. de schapenhouderij dan is het schapenstamboek de enige vereni ging waarin een (groot) aantal scha penhouders vertegenwoordigd zijn", zo besloot de heer de Wit. Tot slot dankte de heer Nieuwen huyse een ieder voor de goede woor den die tot hem gesproken waren. Het was een boeiende tijd, aldus de scheidende voorzitter, niet altijd even gemakkelijk. Het moeilijkst was wel wanneer men een mening van het bestuur moest verdedigen die afweek van mijn persoonlijke overtuiging. Toch als voorzitter behoor je dit vol ledig te doen wil men een vereniging dienstbaar zijn. Tot slot wenste hij iedereen een goed schapenjaar toe en veel geluk voor de toekomst. De scheidende voorzitter (r.) in aktie op de Grote Markt te Goes tijdens het jaarlijks hoogtepunt van de afdeling Zeeland van het NTS nl. de Provinciale Schapenfokdag. Links de oud-burgemeester van Goes mr. Huber en midden ir. M. Sanders. In een oplage van 100.000 exemplaren is een informatiefolder over het uniform slachten en wegen van slachtrunderen het land in. Daarin wordt, ten behoeve van de veehouderij, de veehandel en de slachterijen door het produktschap voor vee en vlees (pvv) uiteengezet hoe de regeling slachting en weging slachtrunderen, die per 1 maart 1982 in werking treedt, in elkaar zit. Van de zijde van vooral de zuivelindustrie en de veevoederfabrieken is op ruime schaal ingehaakt op het pvv-verzoek om bij de versprei ding te helpen. De landbouwpers heeft zich overigens ook niet onbetuigd gelaten bij het geven van bekendheid aan deze rege ling. Met name o.a. aan de hand van een door het pvv verspreide informatie over de hoofdlijnen van de regeling die beoogt om, evenals bij slachtvarkens en vleeskalveren het geval is, unifor miteit te brengen in het uitslachten en wegen van het karkas. In een viertal regionale bijeenkomsten is begin '82 aan gebruikers van een negentigtal rundersslachtplaatsen door medewerkers van het pvv de gelegenheid geboden om extra tekst en uitleg te krijgen over de regeling. In verschillende vergaderingen van veehouders is daarnaast in tientallen plaatsen, aan de hand van een pvv-diaserie "kooplui, kilo's en kwaliteit" ook aandacht besteed aan deze regeling. Nadere informatie kan ingewonnen worden bij de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst (voorlichters rundvleesproduktie)en bij het pw (070 - 907762). De folder kan ook rechtstreeks bij het pvv worden besteld. 27

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 27