Meer samenhang in wetgeving voor landelijke gebieden vergt gekompliceerde operatie Bestrijden tulpen- mozaïekvirus in tulpen WEST FRIESE FLORA 1982 VOOR DE 49e KEER WEER EEN GROTE BLOEMENZEE Veiligheidswedstrijd Landbouwschap trok 10.000 deelnemers Hoge prioriteit voor extra aanplant van bomen Prof.mr. W. Brussaard in inaugurele rede: Verbrokkeld Speciale opsporingsambtenaren Veiligheidsdag Bijna 10.000 mensen hebben meegedaan aan de Veiligheids wedstrijd, die het Landbouwschap ter gelegenheid van de tweejaar lijkse Landbouw-RAI heeft ge houden. Bij de veiligheidsstand van het Landbouwschap op de tentoonstelling werden ruim 6000 formulieren ingeleverd. Via de postbus - het wedstrijdformulier stond eerder in diverse vak- en landbouwbladen - kwamen nog zo'n 3500 formulieren binnen. Uit een steekproef is gebleken, dat 73 procent van de deelnemers erin slaagde alle vijf gevaarlijke situaties aan te geven. Het aantal foutieve oplossingen onder de groep deelnemers van 12 tot en met 16 jaar is het grootst (38 pro cent). Dit percentage loopt bij de wat ouderen tot en met 21 jaar terug tot ongeveer 25 procent, terwijl van de leeftijdskategorie 22 tot en met 26 jaar meer dan 35 procent het formulier foutief in vulde. De eerste prijs van 1.000,— is gewonnen door de 25-jarige land bouwer mej. A. Buys uit Bergen op Zoom. Mevr. Schuurman- Jongeneel uit Westbroek won de tweede prijs 500,— Dfc-deide en vierde prijs (elk 250,— gin gen naar K. van den Abeele uit Lokeren (België) en N. Steenwijk uit Ridderkerk. De vijf prijzen van 100,— kwamen terecht bij A. Scherff (Waardhuizen), C. Mulders (Dronten), G. Nikkels (Nijbroek), R. Claesen (Epe) en W. Hoving (Exloërveen). Graan als veevoer verboden Boeren in de Sowjet-Unie die hun vee graan voeren, kunnen voor taan rekenen op strenge straffen. Dit heeft de Russische partijkrant Prawda laten weten. De maatre gel houdt verband met de derde achtereenvolgende slechte graan oogst in de Sowjet-Unie. De waarschuwing was vooral ge richt tot de boeren die op de grote staatsboerderijen werken en die voor privégebruik enkele stuks vee houden. (Algemeen Dagblad) In het overleg over het beleid inzake de houtvoorziening en -produktie in ons land, dat de ministeries van land bouw en visserij en ekonomische za ken zullen voeren, zal hoge prioriteit worden toegekend aan extra aanplant van bomen. Ook het bedrijfsleven zal in dit overleg worden betrokken. Dit o.m. antwoordt minister drs. J. de Koning (landbouw en visserij) mede namens zijn ambtgenoot van ekono mische zaken op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van der Linden. Het Kamerlid stelde zijn vragen naar aanleiding van berichten dat de boomkwekers in ons land grote hoe veelheden beplantingsmateriaal zouden moeten vernietigen, omdat de afzet op het ogenblik stagneert. De in ons land aanwezige opper vlakten wegbermen, spoorwegtaluds en -emplacementen liggen vaak slechts'ogenschijnlijk braak. Veelal is er een vegetatie van grassen, heide of kruiden aanwezig. Nauwkeurige ge gevens over te onderscheiden kate- gorieën en de omvang daarvan ont breken. In het licht van de mogelijke bijdrage van deze terreinen aan de houtpro- duktie, onderkennen de bewindslie den het belang van een landelijk on derzoek naar de financiële en organi satorische knelpunten, die zijn ver bonden aan het beplanten van deze terreinen. In hun antwoord kondigen zij dan ook aan dat een vooronder zoek zal plaatsvinden naar de haal baarheid van zo'n landelijk onder zoek. Het optreden van virusziekten in tul pen is een bron van voortdurende zorg. Het virus, dat het meeste voor komt, is het tulpemozaïekvirus. De tulpentelers doen elk jaar erg veel moeite om viruspercentages in par tijen van hun tulpenkraam terug te dringen. Dit gebeurt met wisselend succes. Eén van de oorzaken daarvan is, dat de kennis over de symptomen nog niet aan een ieder bekend is. Om deze leemte op te vullen is een boekje over "Tulpemozaïekvirus in tulpen - de symptomen en het ziek- zoeken" uitgegeven. Deze uitgave waaraan een Inlichtingenbrief over de "Bestrijding van het optreden van tulpemozaïekvirus in tulpen" is toe gevoegd, wordt in februari/begin maart door het Produktschap voor Siergewassen aan alle tulpentelers in Nederland toegezonden. De problemen die ontstaan doordat de wetgeving verbrokkeld is over deelterreinen en doordat de uitvoe ring aan velerlei instanties is toever trouwd, zijn niet uniek voor de lan delijke gebieden. Integendeel, zij komen voor in meer sektoren van het maatschappelijke bestel. Brussaard benadrukte in dit verband dat vooral de rol van de bestuurders belangrijk is; zij moeten door hun beslissingen uiteindelijk ervoor zorgen dat sa menhang ontstaat in het gevoerde beleid. Vooral de provincies gaan op dit punt een grote rol spelen. Zo wil het ontwerp- landinrichtingswet, die mogelijk moet maken dat de lande lijke gebieden voor verschillende doeleinden worden ingericht, aan het provinciale bestuur beslissende bevoegdheden verlenen. Ook de kontrole op de naleving van de wetten levert in het landelijke ge bied speciale problemen op. De uit gestrektheid van het landelijke in verhouding tot het stedelijke gebied maakt het voor de politie onmogelijk om intensief te kontroleren. Daar komt bij dat de overtredingen tegen natuur en milieu doorgaans moeilijk te konstateren zijn; daarvoor is dik wijls een gespecialiseerde deskundig heid nodig. De wetgever maakt daar om vaak de aanwijzing mogelijk van speciale opsporingsambtenaren. Tijdens de Landbouw-RAI hield het Landbouwschap voor de eerste keer een Veilïgheidsdag, waaraan door bijna 200 mensen werd deelgeno men. Daarbij ging het met name om vertegenwoordigers uit allerlei gele dingen van de land- en tuinbouw, die zich met de veiligheid in de land- en tuinbouw bezig houden. Tijdens die bijeenkomst werden inleidingen ge houden door de heer dr. C. Sicherer (voorheen arts bij de Agrarisch So ciale Fondsen en heer ir. P. de Putter, hoofd van de Landbouwkundige Dienst van het Direktoraat-Generaal van de Arbeid. Belangstellenden kunnen deze inleidingen plus een exemplaar van de preventiekrant voor agrarisch Nederland opvragen bij de afdeling Pers en Voorlichting van het Landbouwschap, Raamweg 26, 2596 HL in Den Haag, tel. 070 - 656920 toestel 228 en 229. Oplossing Veiligheidswedstrijd Landbouwschap t.g.v. landbouw-RAI 1982. De situaties die als gevaarlijk aangekruist moesten worden, zijn 1, 3, 7, 8 en 9. De voorzitter van de kommissie Landbouwveiligheid van de Gewes telijke Raad van het Landbouw schap in Noord-Brabant, de heer C. de Wit uit Steenbergen, heeft woensdag j.l. de hoofdprijs in de landbouwveiligheidswedstrijd, ge houden op de RAI, uitgereikt aan mej. A. Buys te Bergen op Zoom. Vrijdagmiddag 19 februari is door Drs. Joris Schouten de 49ste West-Friese Flora officieel geopend. En voor de 49ste keer is dus ook de Lente in Bovenkarspel begonnen. Nu tijdens de Krokusvakantie kunnen weer duizenden genieten van de vele voorjaarsbloemen in volle bloei. De foto geeft een indruk van de tentoonstelling. (Foto: Ab Westerbeek) Het totstandbrengen van de gewenste eenheid in de wetgeving voor de landelijke gebieden is een gekompliceerde operatie, die behoedzaam heid en geleidelijkheid vergt. Met het oog op nieuwe wetten voor de landelijke gebieden moet worden voortgegaan met de formulering van algemene uitgangspunten, een soort spelregels, die het mogelijk maken op de duur te komen tot een samenhangend systeem van wetgeving. We moeten dan voorlopig maar aksepteren dat dat systeem verspreid is over een groot aantal wetten. Tot deze konklusie kwam prof.mr. W. Brussaard op 18 februari aan de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen tijdens zijn inaugurele rede. Brussaard is aan de hogeschool be noemd om agrarisch recht te doce ren, waaronder begrepen milieu recht en het recht betreffende de ruimtelijke ordening. Konkurrentie Aan het begin van zijn rede liet Brussaard zien dat er in ons land al een omvangrijk arsenaal aan wetten bestaat die zich op het landelijke ge bied richten. Uit de tijd vóór de jaren zestig kennen we bijna uitsluitend wetten die zich met het boerenbedrijf bezighouden; daarna zijn in snelle opeenvolging wetten tot stand geko men ter regeling van andere aspek- ten van landelijk gebied, zoals na tuur en milieu, delfstoffen en grond water. Tegelijkertijd ging de agrari sche wetgeving door ter regeling van nieuwe problemen ontstaan door bestrijdingsmiddelen en planten ziekten. Op die wijze ontstond een groot aantal wetten, die niet op el- Prof. mr. W. Brussaard. kaar zijn afgestemd en die soms zelfs met elkaar konkurreren. Niet alleen deze veelheid van afzon derlijke wetten kan tot verwarring leiden, ook het feit dat zowel de rijksoverheid als de provincies en de gemeenten zich met de landelijke gebieden moeten bemoeien. In feite doen dat nog meer instanties, want ook de organen van de publiekrech telijke bedrijfsorganisaties en de wa terschappen houden zich met het landelijke gebied bezig. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 21