Zuidwestelijk fruitteelt gebied profiteert van klimatologisch voordeel De werkgroep Konservenpeulvruchten Goed produkt Vogels Bakterievuur Kous op de kop Kontraktteeltkommissie van de 3 C.L.O. III Koördinatie Saldovergelijkingen Voorsprong Zoet water Deze halve hektare zal het volgend jaar met Jonagold worden ingeplant. Rond Met kleine plankjes buigt Van Liere de zwaardere takken naar buiten om de woning en bedrijfsgebouw ligt dan 8,5 ha aaneengesloten boomgaard. Rechts vruchten een optimale beschijning door de zon te kunnen geven, de sorteerhal en op de achtergrond een woonflat van de stad Goes. ni) geplant. "Toen we gingen verhui zen gaven die al produkt, zodat de overgang ook in financiële zin niet zo groot was". Twee jaar geleden werd de plantop- stand drastisch uitgebreid met op nieuw drie ha appels waaronder weer Golden en Cox's maar nu ook de rode Boskoop, Odin, Lombarts Calville, Elstar en Karmijn. Ook vorig jaar nog heeft hij weer een halve ha ingeplant. Zoals het nu lijkt komt er volgend jaar nog één keer een kleine uitbrei ding met opnieuw een halve ha Jo nagold omdat dat perceeltje eigenlijk nog net over is. Daarmee komt z'n totale plantopstand op zo'n 8,5 ha. "Ik was eerst van plan het hele per ceel van 10 ha te beplanten maar dat wordt me toch te gek. Dan schiet er geen tijd meer over om wat we ver dienen op te maken. Bovendien wil len we nog een goed produkt leveren ook. Van rommel houd ik niet. Ik sorteer ook alles zelf behalve de peer Conference omdat die zich niet makkelijk, laat sorteren". Van Liere verkeert daarbij in de gunstige om standigheid op een steenworp af stand van de veiling te wonen. Het ophalen 's maandags van het fruit uit de cellen en het weer terugbrengen naar de veiling dinsdags na het sor teren kost hem dus maar weinig tijd. Overigens zegt hij er steeds weer versteld van te staan met wat voor rommel sommige kollega's toch vaak weer op de veiling durven te komen. Onbegrijpelijk vindt hij. Wel toege vend dat hij zelf ook niet altijd uit sluitend met eerste klas waar aan komt. Maar rommel, nee. In de loop van de jaren zegt Van Liere steeds meer plezier in het kwe ken van fruit gekregen te hebben. Daarbij komt dat hij erg veel houdt van de natuur. "Er gaat geen zondag voorbij dat ik niet even door de bongerd loop. Dan zie ik, zoals in de komende tijd, het onkruid weer op komen, de knoppen ontluiken en de vogels hun nestje bouwen. Ik zie en hoor ze graag die vogels, iedere keer bij de snoei zie je ook weer de nestjes van de putters, de mezen, de vinken en de winterkoninkjes. De mensen zeggen wel dat we alles kapotspuiten maar daar is niets van aan. Dat blijkt immers wel als je al die vogels ziet". Midden in de boomgaard heeft Van Liere zelfs een hoge paal neergezet met een nestkast er bovenin voor een torenvalk die er het vorig jaar ook inderdaad is gaan wonen. "Er kwa men vijf kleintjes uit, erg leuk". Tijdens deze wandelingen en ook bij de pluk en snoei speuren Van Liere en "de eerste knecht", zijn 79-jarige maar nog zeer krasse schoonvader P.H. Janse naar mogelijke ziektes en andere onregelmatigheden. Vooral bakterievuur vrezen ze zeer. Geluk kig is die aantasting in zijn peren bij hem tot nu toe beperkt gebleven tot een paar takken maar hij kent kolle ga's die hele zaterdagmiddagen zoet zijn geweest met het opruimen. "Als de fruitkwekers, de boomkwekers en de milieumensen niet oppassen" zo waarschuwt hij "dan gaat de peren teelt en gaan alle meidoorns in onze provincie er aan. Ook de teelt van waardplanten (cotoneasters bijv), zal kapot gaan. Een ernstige zaak" meent Van Liere, "die alle aandacht verdient van alle betrokken instan ties, partikulieren en overheden". Ongemerkt zijn we tenslotte bij de nieuwe aanplant aangekomen. Deze nieuwe uitbreidingen zijn net als de oudere plantopstand in het 1- rijensysteem neergezet. Niet omdat Van Liere tegen het meerrijig sys teem is maar twee verschillende sys temen ziet hij niet zitten. Dit vereist een aantal aanpassingen en waarom als het zo ook goed gaat? Vooral de nieuwe aanplant Lombarts heeft het het tweede jaar al goed gedaan merkt hij tevreden op. Van 40 are trok hij 4 ton van een leuke kwaliteit en een goede prijs. "Daarmee heb ik een zeer groot deel van de investeringen in boom en paal alweer terugverdiend" zegt hij zeer kontent. Over de toekomst is Van Liere niet zo optimistisch: "Er valt geen lijn op te trekken" aarzelt hij. "Ik heb het ge voel dat we het volgend jaar de kous op de kop krijgen. De produktie per ha neemt nog steeds toe en in een jaar waarin alles normaal gaat komen we in de EG nu een keer met een flinke overproduktie te zitten". J. Wierenga Meer dan in het recente verleden krijgen boer en tuinder de gele genheid om met afnemers kon trakten af te sluiten voor de teelt en/of afzet van bepaalde agrari sche produkten. De graszaad en peulvruchten-teelt wordt nage noeg geheel beheerst door kon trakten, bij andere gewassen zijn kontrakten veel voorkomend, zoals bij knolselderij. De afzet van aardappelen en uien verloopt veelvuldig via prijsegaliserende kanalen als pooling en kontrak ten. De onder de Kommissie Kontrakt- teelt funktionerende werkgroep Kon- serven-peulvruchten houdt zich bezig met de belangen van de telers van peulvruchten voor verwerking door de konservenindustrie. De belang rijkste produkten hierbij zijn doperw ten, sperziebonen, tuinbonen en ka pucijners, waaf de laatste jaren bui ten de peulvruchten om ook knolsel derij en spinazie zijn bijgekomen. De Knolselderijtelersvereniging Zuid West Nederland, die naast de Kon traktteeltkommissie funktioneert, richt zich speciaal op de belangen van de teelt van knolselderij. De naam van de werkgroep is daarom toch niet geheel juist. Daarbij komt dat niet alle groenten gekonserveerd worden in blik of glas, maar voor een deel als diepvriesprodukt worden verwerkt. Over de naam zullen we nog eens na moeten denken, maar daar gaat het nu niet om. In het Zuid-Westen zijn ongeveer 10 bedrijven, die groenten op kontrakt laten telen. Sommige verwerkende bedrijven kontrakteren direkt bij de telers, andere doen dat via een ver- zendhandelaar. Beide vormen komen voor in het Zuid-Westen. In de overlegvorm tussen deze fir ma's en de telers bestaat in principe geen verschil. Bij de meeste firma's funktioneert een vertrouwenskom- missie, waarin een aantal veelal vaste telers van de betreffende firma zit ting hebben. De vertrouwenskom- missie onderhoudt de kontakten tus sen telers en de firma en treedt bij de jaarlijkse besprekingen over de kon trakten op als onderhandelingspart ner namens de telers. Zelfrijdende erwtenlader aan het werk. Bij de 3 zuidwestelijke landbouw organisaties fungeert sedert 1977 de Kontraktteeltkommissie van de 3 C.L.O. Van verschillende zij den is er op aangedrongen om over bestaan en funktioneren meer te publiceren. Daarmee moet de bestaande onbekendheid wat worden teruggedrongen. De redaktie wil daaraan graag haar medewerking verlenen, i Het derde van enige artikelen over aard, doelstelling en werkwijze van de Kontraktteeltkommissie treft u hierbij aan. De werkgroep Konserven-peul- vruchten koördineert de aktiviteiten van de vertrouwenskommissies. Vanuit elke vertrouwenskommissie hebben één of meer vertegenwoor digers zitting in de werkgroep. Op die wijze wordt voorkomen dat iedere vertrouwenskommissie op ei gen houtje moet gaan werken. In de werkgroep kunnen ervaringen wor den uitgewisseld en afspraken wor den gemaakt over standpunten die van belang zijn bij onderhandelin gen over de kontrakten of bij de we derzijdse belangen van afnemer en teler. Vooral wanneer het niet mogelijk blijkt om landelijk (via de Kontrakt teeltkommissie van het Landbouw schap) tot centrale afspraken te ko men over prijzen en voorwaarden vervult de werkgroep een belangrijke rol. Voor de Kontraktteelt van kon- serven-peulvruchten is een koördi natie op regionaal niveau van groot belang. Een van de aktiviteiten van de werk groep in de afgelopen jaren is ge weest het opstellen van saldoverge lijkingen tussen erwten, sperziebo nen en wintertarwe, die als basis konden dienen voor de jaarlijkse prijsonderhandelingen. Daarnaast is een aanzet gegeven om te komen tot een vergelijking van de gevoerde kontrakten en de daarin opgenomen voorwaarden. Gebleken is, dat er grote verschillen bestaan. In de komende tijd zal deze kontraktvergelijking een belangrijk onderdeel van het werk van de werkgroep blijven. Naar de mening van de werkgroep is het een goede zaak om te komen tot een uniforme ring van de kontraktvoorwaarden. De duidelijkheid voor teler én afne- Het fruitteeltgebied in zuidwest Nederland met grootste konsentratie op Zuid-Beveland vertegenwoordigt met ca. 5000 ha 20 25% van het landelijk fruitareaal. De afname van het oppervlak boomgaarden is in het zuidwesten de laatste jaren minder snel gegaan dan van de meeste andere fruitteeltgebieden in ons land. Dat hangt, zo mag worden aan genomen, o.m. samen met het klimatologisch voordeel dat het zuid westen heeft met z'n zachte winters en vroege voorjaar. Daardoor heeft het gebied o.m. betere mogelijkheden voor het telen van zomerrassen. Ook de perenteelt is een sterke troef. Voorts mag in dit verband niet onvermeld blijven dat de gemiddelde bedrijfsgrootte op Zuid-Beveland redelijk genoemd mag worden, zeker nadat enige fruitteeltgebieden bij uitstek binnen ruilverkavelingsverband een nieuwe struktuur hebben gekregen waardoor thans aan de eisen van een moderne bedrijfsvoering wordt voldaan. Het zijn in feite ook deze ruilverka velingen geweest die het gebied wat de nieuwe rassen betreft een voor sprong hebben bezorgd op andere fruitteeltgebieden in ons land. Veel fruittelers hebben namelijk in af wachting van de verkavelingen ja renlang weinig aan vernieuwing en onderhoud gedaan. Nu een en ander zijn beslag gekregen heeft zijn vooral de nieuwere rassen als Jonagold, El- star en in iets mindere mate Sum- merred, Alkemene en Karmijn inge plant. Aldus werd meteen op de nieuwste ontwikkelingen ingehaakt. Deze ontwikkeling heeft zijn uitwer king ook niet gemist op telers buiten de ruilverkavelingsgebieden. Het mer kan daarmee aanzienlijk wor den vergroot. Een ander streven van de werkgroep, om de vertrouwenskommissies om te bouwen tot telersgroeperingen, is nog niet verwezenlijkt, maar blijft een punt van aandacht voor de ko mendejaren. In de belangenbehartiging van de kontrakttelers van peulvruchten en andere groenten voor industriële verwerking is en blijft de werkgroep konserven-peulvruchten een belang rijke schakel. N. Groot sekretaris van de werkgroep Het zuidwestelijk fruitteeltgebied profiteert van klimatologisch voor deel. fruitteeltgebied in het zuidwesten bevindt zich dus onmiskenbaar in een vernieuwingsproces dat door het oogstjaar 1981/1982 met zijn goede opbrengstprijzen zeker nog wordt bevorderd. Eén van de grootste handikaps waar mee de fruitteelt in het zuidwesten kampt is het niet of nauwelijks be schikbaar zijn van zoet water voor o.m. de druppelbevloeïng. De stand sorganisaties en de Gewestelijke Ra den van het Landbouwschap maken zich dan ook al jaren sterk om in deze situatie verbetering te brengen door o.m. te pleiten voür een zoet Greve- lingenbekken. Ook zou de praktijk graag een verdergaande koncentratie van veilingen in het gebied gereali seerd zien. j. WIERENGA 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 11