"Van 't jaar zit ik goed maar dat heb je ook wel eens nodig..." Appelen Fruitteler H. van Liere uit Goes: FRUITTEELT STEEDS MEER OP GESP EC IA LISEERDE BEDRIJVEN Omschakeling Flat als windscherm Stadsuitbreiding Omschakeling gefaseerd Melkveehouderij beste Onderlinge samenwerking Het goede prijsnivo voor ons Ne derlands fruit heeft een flink aan tal telers in ons land weer de moed gegeven om door te gaan en te investeren in jonge plantopstan- den, vernieuwing van gebouwen of in een enkel geval uitbreiding van het bedrijf. Opvallend is dat voor al de nieuwe rassen goed in de markt liggen. Een stimulans der halve om de vernieuwing van het bestand voort te zetten. Ondanks het goede fruitjaar gaat de sane ring in deze sektor ook in het zuidwesten door. Er zijn nog steeds fruittelers die afhaken. Het betreft hier vooral bedrijven zon der opvolger. Ook gaan de ge mengde bedrijven door met hun afstoten van de fruitteelttak. Dit resulteert in een voortgaande af name van het totale fruitteelta reaal en van het aantal fruittelers in dit gebied. De ontmenging heeft tot gevolg dat de fruitteelt steeds meer plaats gaat vinden op gespecialiseerde bedrijven. Zo rooskleurig is het de laatste tien jaar voor mij nog niet geweest. Een toch wel buitengewoon jaar. Met de huidige opbrengstprijzen kan het oogstjaar 1981/1982 niet meer kapot". Een zeer tevreden fruitteler H. van Liere (49 jaar) loopt met vrij grote passen rustig voor me uit, door een smal pad dat de aan het eind van de winterslaap verkerende fruitbomen ter weerszijde vrijlaten. Hij heeft de snoeischaar neerge- legd. Na een poosje stilzwijgend verder gelopen te zijn gaat hij door: "Als je alle uren rekent kom je de meeste jaren nog niet aan het minimumloon maar dit jaar toch zeker wel. Ik heb geluk gehad omdat bij mij vorig jaar maar zo'n 20% van de oogst bevroren is. Kollega's waar dat meer dan de helft is zitten moeilijker. Van 't jaar zit ik goed, maar dat heb je wel eens nodig ook" voegt hij er veelbeteke nend aan toe. Voordat ik het eigenlijk nog heb kunnen vragen nodigt hij: "Kom maar mee, dan zal ik het bedrijf laten zien en u er een en ander over ver tellen. Aanvankelijk praat hij wat bedachtzaam maar gaande weg maakt een zekere stroefheid plaats voor een vlot en open gesprek. Van Liere blijkt een gedreven vak man te zijn die hoge eisen stelt aan zijn werk. Alles op en rond het be drijf ziet er goed verzorgd uit. Het is duidelijk dat hij aan zijn werk een stuk levensvervulling ontleent. Het bedrijf van het echtpaar Van Liere dat geen kinderen heeft, be vindt zich direkt aan de zuidkant van de stad Goes. Zeer nadrukkelijk is de bebouwing hier dan ook aanwezig. Aan de noordkant van de 10 ha grote kavel die geheel eigendom is, vervult een woonflat van 10 verdiepingen hoog zelfs de funktie van wind scherm. De stad kijkt hem voortdu rend letterlijk op de handen. "Soms", zegt hij "is dat wel eens vervelend. Vorig jaar stond er tijdens de oogst als het goed weer was de hele dag een man van 's morgens tot 's avonds als we ophielden naar ons te kijken. Dan voel je je toch gewoon een beetje bespied. Maar je went er aan en het heeft ook zijn voordelen. Als er es kwajongens in de boom gaard zijn hoor ik dat via een tele foontje direkt van kennissen die ook in die flat wonen. In het algemeen is de relatie met de stad goed". Overigens is de konfrontatie met Goes voor de Van Liere's niet nieuw noch ongewoon. Een tiental jaren ge leden werd het ouderlijk bedrijf van gemengd type namelijk voor de helft verkocht aan de gemeente Goes, voor stadsuitbreiding. Hij en zijn vrouw konden toen kiezen: naar de nieuwe polders verhuizen of door gaan op de 13 ha die resteerde van het totale bedrijf dat 27 ha groot was. Zij kozen voor het laatste. Maar het gehalveerde bedrijf op de oude voet voortzetten, enige honderden meters verderop ging natuurlijk niet of er moest voor de gemengde bedrijfs voering flink wat grond bijgekocht worden. Een reële mogelijkheid was ook overschakelen naar de fruitteelt. En voor het laatste kozen ze. Een vrij ingrijpende beslissing voor een boer die vanaf zijn kinderen tot zijn veer tigste onder de koeien had gezeten? Maar zo opzienbarend was dat toen kennelijk toch ook weer niet. Van Liere: "Omdat we hier graag wilden blijven en omdat de fruitteelt het in die tijd goed deed lag het voor ons wel een beetje voor de hand". De jongste aanplant met de voeten in de paardemest. Links het pas neergezette windscherm. MINISTERIE VAN LANDBOUW EN VISSERIJ SEKRETARIAAT STATISTIEK EN DOKUMENTATIE Bron: C.B.S. Landbouwtelling mei wanneer de topproduktie in de ak kerbouw daar is. Een onderlinge sa menwerking die in al die jaren tot volle tevredenheid van alle drie par tijen heeft gewerkt. De omschakeling naar de fruitteelt heeft voorzichtig en gefaseerd plaatsgevonden. Vóór de stopzetting van het gemengde bedrijf had Van Liere al 1 ha peren (40 are Doyenné du Cornice en 60 are Conference) en 3,5 ha appels (met de bekende rassen Golden Delicious, Cox's, James Grieve, Boskoop, Winston en Beno- Is hij achteraf tevreden met de toen gemaakte keuze? Van Liere voor zichtig: "Ik hou van dieren. We molken vroeger zo'n 16 tot 20 koeien die toch een stalproduktie hadden van ca. 6000 kg melk per koe per moeten blijven. Dat het hebben van melkvee de boer veel meer aan het bedrijf bindt is op zich wel een be langrijk nadeel, maar in onze situatie viel dat wel mee want ik runde het bedrijf samen met een broer, zodat we om het andere weekeind vrij wa ren. "Enfin", zegt hij resoluut, "de keuze is toen gedaan en we zijn er spreiding vin de bcteelde oppervlakte in 1981 De bungalow waar Van Liere's schoonouders, de heer Janse en zijn vrouw wonen. Het echtpaar Van Liere zelf woont iets verderop in een burgerwoning, eveneens aan de rand van de stad Goes. 4 ha Maar fruitteelt is toch een totaal an der vak? Die omschakeling moet toch niet gemakkelijk zijn geweest? Dat geeft hij toe: "Ik heb wel dege lijk gemerkt dat ik er als kind niet mee ben opgegroeid. Snoeien en het omgaan met gewasbeschermings middelen in deze sektor, dat alles was natuurlijk nieuw voor me. In het begin was het dan ook wel moeilijk en nu zelfs af en toe nog wel es, maar ik heb voor en tijdens de omschake ling natuurlijk wel zoveel mogelijk vakkennis opgedaan op de Middel bare Landbouw Winterschool en op de fruitteeltschool in Kapelle. Daar naast heb ik ook voortdurend kur- sussen gevolgd". Naast het praten met kollega's, wat hij erg leerzaam en ook gezellig vindt, komen op zo'n bijscholingskursus ook veel zaken aan de orde waar hij nog veel kan opsteken zoals spuittechniek en alles omtrent groeiregulatoren. Vooral de uitwisseling van praktische zaken spreekt hem zeer aan. Daarbij neemt hij een enkel grapje van doorgewin terde telers over de nieuweling die hij nog is, graag op de koop toe. Fruitteler H. van Liere bij zijn nog jonge aanplant. Aan plantmateriaal stelt hij zeer hoge eisen. Het beste plantgoed is pas goed genoeg. Op de achtergrond de sorteerschuur. Groningen Friesland Drenthe Overijtael Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg Noord oottpoldcr Oostelijk Flevoland Zuidelijk Flevoland NEDERLAND 90 81 2 69 4.7)6 1.391 668 1.28J 2.628 1.J09 1.889 984 986 9 16.327 tevreden mee. Dat ik nu niet zo ge bonden ben bevalt me toch ook wel goed". Van Liere en zijn vrouw resteerde dus, nadat de honger van de stad naar grond gestild was, nog 13 ha. Door ruil kon daar later nog 2 ha aan toegevoegd worden zodat het bedrijf thans 15 ha groot is waarvan 8 ha fruit. De overige 7 ha is bouwgrond waarop de bekende produkten aard appelen, bieten, uien en granen worden verbouwd. Omdat dat deel van het bedrijf "erbij" is en het be- drijfsekonomisch ook niet verant woord is, beschikt Van Liere niet over de voor die teelten vereiste ma chines en werktuigen. Maar zijn broer die bij de verkoop van het ou derlijk bedrijf akkerbouwer werd en enige kilometers verderop woont, helpt hem met een naast hem wo nende neef met hun arbeid en ma- chines.'Omgekeerd helpt Van Liere jaar. Dat was toen erg veel. Daarom zeg ik, bedrijfsekonomisch gezien is de melkveehouderij altijd nog het beste wat er is. Maar, dat zeg ik er meteen bij, m'n opbrengsten in de fruitsektor zijn toch ook wel redelijk. Ik ga gewoon van het standpunt uit dat, wanneer je iets doet, je het ook goed moet doen, of je nu veehouder of fruitteler bent of wat dan ook. Wel is het zo dat ik het niet erg gevonden zou hebben als ik bij de koeien had 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 10