NATUURSTOFFEN DIE INSEKTENVRAAT VERIJDELEN IN LA BORA TORIUM NAGEBOUWD Zeeuwsvlaamse aardappeltelers kunnen beschikken over nieuw sorteerbedrijf Piepschuim Nog te duur Uitgelezen produkt 4e moderne bedrijf Vrucht samenwerking enige koöperaties Op de wereld is van acht planten bekend dat hun bladeren voor bepaalde rupsen volkomen onaantrekkelijk zijn. Zo kent men in India de bhatboom, die vrijwel niet door insekten aangetast wordt. En in Afrika doorstaat de plant ajuga re- mota zonder moeite een plaag van de legerwormrups, terwijl de bomen in de omgeving zware schade oplopen. De rups blijft op het blad zitten, maar weigert te eten en sterft van de honger. In 1961 bleek uit een nauwgezet onderzoek van het sap van de bathboom, dat de stof clerodine hiervoor verantwoordelijk is. Sinds de struktuur van deze stof bekend is, is de belangstel ling voor de groep van de zogeheten clerodanen, die in allerlei planten blijken voor te komen maar waarvan slechts enkele "vraatremmend" zijn, sterk toegenomen. Drs. J.M. Luteijn, werkzaam bij de vakgroep organische chemie van de Landbouwhogeschool, heeft een poging ondernomen een van de vraatremmers (ajuga- rine I) in het laboratorium na te bouwen. Via 28 reaktiestappen slaagde hij erin een verbinding te synthetiseren, die identiek is aan ajugarine I op de stand van één atoom na. Jan Luteijn, die op dit onderwerp op 12 februari zal promoveren, heeft hiermee de ontwikkeling van een nieuwe ge neratie van bestrijdingsmiddelen dichterbij gebracht. Dit zouden stoffen moeten zijn, die qua struktuur veel eenvoudiger zijn dan de natuurlijke clerodanen, maar met een vergelijkbare wer king. Met het oog daarop heeft de promovendus onderzocht welke delen van het molecuulskelet voor het vraatremmende effekt verantwoordelijk zijn. Zo slaagde hij erin een stof te maken met een veel eenvoudiger struktuur die zeer aktief bleek tegen de rups van het bekende koolwitje. Bitterstoffen Er zijn aanwijzingen dat in Afrika planten, die clerodanen bevatten, gebruikt werden om gewassen tegen insekten te beschermen: een vorm van biologische insek- tenbestrijding. Ooit werd aan de Piepschuimplaatje zonder vraatremmer wordt door rups (koolwitje) verorberd. clerodanen ook een geneeskrach tige werking toegekend en ston den ze als "bitterstoffen" bekend in de kruidenboeken. Tot nu toe zijn er echter nog geen gene- zings-, maar ook geen vergifti- gingseffekten van deze stoffen bij de mens waargenomen. Inmiddels is zeker dat een der tiental van de meer komplexe clerodanen, die in de natuur ge vonden worden, de vraat van on dermeer de legerworm remmen of stopzetten. Deze dertien ver bindingen zijn struktureel zeer verwant. Chemici spannen zich in om de vraag te beantwoorden welk deel van de dertien op el kaar lijkende moleculen nu es sentieel is om insekten te doen ophouden met eten. Japanse onderzoekers koncen treerden zich op het "bovenste" deel van de molekuulstruktuur en vonden dat dit deel verantwoor delijk was voor minstens tien procent van de vraatremmende werking. De Wageningse vak groep richtte zijn aandacht op de andere "helft" en bouwde ver bindingen waarin de rest van het basisskelet van de aktieve clero danen weggelaten is. De vak groep dierfysiologie van de Landbouwhogeschool toetste de ze stoffen op de legerworm en op de rups van het koolwitje. In een klimaatkast kregen de rupsen als vast voedsel een in suikeroplos sing gedoopt piepschuimplaatje, waaraan de te toetsen modelver binding was toegevoegd. Men kwam tot de merkwaardige uit komst dat de legerworm in alle gevallen dit voedsel met smaak verorberde terwijl de rups van het koolwitje er geen hap van door zijn keel kreeg. Volgens Jan Luteijn wijzen de Japanse en de Wageningse uit komsten erop dat er in de struk tuur van de aktieve clerodanen meer dan één chemische groep zit, die essentieel is om rupsen vraat doeltreffend te verijdelen. Naar alle waarschijnlijkheid moet men hier spreken van een "synergistisch" effekt: beide groepen versterken eikaars akti- viteiten op het insekt. Voorlopig is er nog geen duidelijk zicht op de ontwikkeling van een bestrijdingsmiddel op basis van de aktieve clerodanen. Luteijn: "Zo Bladeren worden voor rups onaantrekkelijk Piepschuimplaatje met vraatremmer wordt door rups (koolwitje) NIET aangevreten. ver zijn we nog lang niet. Je moet eerst een veel eenvoudiger struk tuur zien te vinden met een verge lijkbare werking, die je in een fa briek op grote schaal kunt maken. Kort nadat wij onze resultaten met de modelverbindingen gepu bliceerd hadden kwamen twee Engelsen met weer een eenvoudi ger stof die aktief blijkt tegen de treksprinkhaan". Een uniek voordeel van vraatrem mers als mogelijk bestrijdings middel is dat het insekt er vrijwel niets van binnen krijgt: daardoor komt de stof niet in de insektene- ters (vogels) terecht, terwijl de vraatschade nihil is. Drs. J.M. Luteijn Het nieuwe gestichte sorteerbedrijf is eigendom van een opgerichte koöpe- ratieve vereniging die slechts één doel kent, namelijk het beschikbaar stel len van een modern sorteerbedrijf ten behoeve van de Zeeuws-vlaamse aardappeltelers. Drie vertegenwoordigers van de sa menwerkende partners vormen het bestuur te weten de heer F. Verhelst namens de Cehave, de heer J. van Iwaarden namens Cebeco-Zuidwest en de heer J. Becu namens de Aard appelafzetorganisatie. De doelstelling van deze samenwer king is het leveren van een bijdrage aan de efficiënte verwerking van aardappelen in Zeeuws-Vlaanderen. Het bedrijf wordt - op huurbasis en zonder winstoogmerk - overgedra gen aan de Aardappelafzetorganisa tie voor Zuidwest-Nederland. Het nieuwe bedrijf heeft drie miljoen gulden gekost. Het heeft een vloer oppervlakte van 1.890 m2 en is geïsoleerd en van verwarming voor zien om de opgeslagen aardappelen op een gelijkmatige temperatuur te houden. Dit is een belangrijke voor waarde om blauw worden van de aardappelen te voorkomen. Om de zelfde reden is de gehele machinale installatie erop ingericht dat de knollen nergens van een grote hoogte naar beneden tuimelen. Zowel de aardappeltelers als de uiteindelijke konsumenten zijn gebaat bij een kwaliteitsprodukt. Aanvoer van het onbewerkte pro dukt vindt plaats met wisselkontai- ners met eem inhoud van ongeveer 30 ton. Bij de ontvangst worden vo lautomatisch monsters getrokken voor het bepalen van de kwaliteit. De aardappelen worden in ontvangst bunkers gelost en komen daarna in de sorteermachine, die een kapaciteit heeft van 25 ton per uur. Vervolgens wordt in een aparte leeskamer door deskundige sorteerders een letterlijk uitgelezen produkt klaargemaakt, dat in de afleveringsbunkers wordt opgeslagen totdat verzending plaats vindt. Het bedrijf heeft een jaarlijkse kapaciteit van 50.000 ton en dit kwantum kan gemakkelijk worden verhoogd. Afhankelijk van de ge vraagde kwaliteit en de vereiste ver pakking biedt het bedrijf nu werk gelegenheid aan 16 a 20 mensen. De Aardappelafzetorganisatie voor Zuidwest-Nederland die het bedrijf nu officieel in beheer ontvangt, heeft hiermee haar vierde moderne sor teerbedrijf ter beschikking. In Zie- rikzee, Steenbergen en Middelburg zijn soortgelijke bedrijven operatio neel. In ruim vijf jaar verdubbelde deze Aardappelafzetorganisatie haar om zet. De direktie meent dat deze groei te danken is aan drie faktoren, te weten: 1. de produktgerichte aandacht die de aardappelteelt, -bewaring, -verwerking en -afzet vraagt en waaraan door de aangesloten te lersgroeperingen ruime aandacht wordt besteed. 2. de bundeling van de afzet door middel van een landelijke sa menwerking met de Koöperatie Agrico in "Agrico-Holland" waarvan de Aardappelorganisa tie één van de partners is! Via deze samenwerkingsvorm vinden meer dan 500.000 ton konsump- tie-aardappelen hun weg in de wereld naar de konsument. 3. de aan de telers uitbetaalde prijs is de derde faktor - meent de di rektie - die aan de steeds nog groeiende deelname aan de koö- peratieve afzet ten grondslag ligt. Binnen "Agrico-Holland" kunnen langs de kortste - en dus vrachtkosten besparende - wegen de aardappelen naar allerlei bestemmingen worden geleid. Breskens past uitstekend in die keten van sorteerbedrijven. Van uit dit nieuw bedrijf zijn dit seizoen reeds vele coasters geladen met be stemming Engeland! Op de 22e en 23e februari aanstaande is het bedrijf opengesteld voor be zichtiging door alle aardappeltelers uit Zeeuws-Vlaanderen. De burgemeester van Oostburg, Mr. Ch.Th. Spijkerboer, opent op vrijdag 19 februari 1982 het nieuwe aardappelsorteerbedrijf op het industrieterrein te Breskens, Deltahoek 106. Dit nieuwe sorteerbedrijf is een vrucht van de samenwerking tussen de aan- en verkoopkoöperaties Cehave te Veghel en Cebeco-Zuidwest te Zierikzee en de Aardappelafzetorganisatie voor Zuidwest-Nederland (waarbij aangesloten de Koöperatieve Telersvereniging Zeeuws- Vlaanderen). 1 j|H - Het nieuwe sorteerbedrijf in Breskens. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 9