In Zeeland werden in 1981 meeste ha's bieten verbouwd De organisatievorm van de kontraktteelt Export uien verloopt niet onbevredigend Kontraktteeltkommissies van de 3 C.L.O. II Samenstelling commissies Veel Britse gerst naar Nederland T elersgroeperingen Steun en vertrouwen Suikerbieten Ook peulvruchten worden vaak geteeld op kontrakt. Overgens heeft het ma chinaal oogsten van deze vruchten de laatste jaren sterk terein gewonnen. De samenstelling van de kommissie vindt plaats vanuit de landbouwor ganisaties, vanuit de werkgroepen en vanuit de sekretariaten van de land bouworganisaties. De volgende per sonen zitten in de kontraktteeltkom missies. Meer dan in het recente verleden krijgen boer en tuinder de gele genheid om met afnemers kon trakten af te sluiten voor de teelt en/of afzet van bepaalde agrari sche produkten. De graszaad en peulvruchten-teelt wordt nage noeg geheel beheerst door kon trakten, bij andere gewassen zijn kontrakten veel voorkomend, zoals bij knolselderij. De afzet van aardappelen en uien verloopt veelvuldig via prijsegaliserende kanalen als pooling en kontrak ten. In het vorig artikel is gewezen op de noodzaak van een gezamenlijke be langenbehartiging. In het verleden is dat niet zo een voudig gebleken. De Nederlandse Kontrakt-Telers vereniging is hier van een voorbeeld. Na de eerste hoopvolle jaren kon zij het bestaan door ledenverlies niet volhouden. Omdat de landbouworganisaties achter de N.K.T.V. stonden werd de zaak van de N.K.T.V. na de ophef fing door hen overgenomen. Daar voor werd door de drie Zuidweste lijke Landbouw Organisaties C.B.T.B.. N.C.B. en Z.L.M. een kommissie gevormd, die de telersbe- langen in het oog zal houden en be hartigen. Omdat de kontraktvormen voor de verschillende akkerbouwgewassen aanzienlijk uiteen lopen werden 3 werkgroepen gevormd: Aardappel- Uien, Peulvruchten en Zaaizaden. Financiële tekorten van kommissies en werkgroepen worden betaald door de landbouworganisaties. Waar mogelijk wordt door inhoudingen op de afrekeningen aan telers een deel van de kosten-van vertrouwenskom- missies en werkgroepen betaald. Al leen bij konserven-peulvruchten wordt op deze wijze door de telers rechtstreeks bijgedragen. De kosten worden evenwel niet gedekt. Half oktober '81 schreven we al dat de Nederlandse uienmarkt dit seizoen heel wat te verstouwen heeft. De produktie '81 is in ons land uiteindelijk 30% groter geweest dan die van '80. Ook in de rest van Europa werd vrijwel overal veel geoogst. Toch hebben we tot op heden, hoewel daarbij konsessies moesten worden gedaan t.a.v. de prijzen, maar liefst ruim 40% meer zaai-uien kunnen exporteren dan vorig seizoen. De over het geheel genomen en voor Nederlandse begrippen goede kwaliteit van de oogst 1981 zal daarop zeker van invloed zijn geweest. Een en ander heeft geresulteerd in kleinere februari-voorraden dan de omvang van de produktie aanvankelijk deed vermoeden. Waarschijnlijk lag er begin van deze maand nog zo'n 20% meer opgeslagen dan in februari '81 en een kleine 10% meer dan op die datum in '80. 45,5 ton per ha In 1981 werd er in ons land volgens het CBS 11.770 ha uien uitgezaaid. Vergeleken met de twee daaraan voorafgaande jaren is dat een uit breiding met zo'n 8 a 9%. In 1980 besloeg het areaal zaai-uien 10.880 ha en in het jaar daarvoor 10.812 ha. De uitbreiding van de teelt deed zich voornamelijk voor op de Zeeuwse Eilanden 12%) en in de IJssel- meerpolders (NOP 7%, Oostelijk Flevoland 10%). Op de Zuidhol landse Eilanden bleef het areaal praktisch gelijk, terwijl het in Noord-Holland afnam. 537.000 ton zaai-uien geoogst in 1981 Een ruim 8% grotere uitzaai t.o.v. '80 gekombineerd met een 20% hoger beschot resulteerde in 1981 in een bijna 30% grotere produktie van zaaiuien dan in het jaar daarvoor. Het CBS heeft de oogst (definitief) geraamd op 537.000 ton. Dat is nog wel bijna 10% minder dan in '77 (590') maar t.o.v. '78 (522') is het en kele procenten meer. In vergelijking met de produktie in 1979 en 1980 (resp. 457' en 416') is er in '81 zeker erg veel geoogst. 8 Gevolgen van enorme Spaanse produktie vallen erg mee Op de Westeuropese markt is Spanje de belangrijkste konkurrent van Ne derland. De Spaanse produktie van uien is in 1981 erg groot geweest. De kwaliteit van de Grano's schijnt dit jaar erg goed te zijn. Het is dan ook opmerkelijk dat een en ander in het huidige seizoen tot op heden niet heeft geleid tot een ver dringing van de Nederlandse uien op de belangrijkste Europese afzet markten ten gunste van het Spaanse produkt. Zo importeerde West- Duitsland tot 1 februari j.l. zelfs een derde minder uit Spanje en ruim 10% meer uit Nederland dan in dezelfde periode van het vorige seizoen. Ook op de Engelse en Franse markt heb ben de Nederlandse uien geen veer behoeven te laten, integendeel zelfs. Spanje exporteert dit seizoen wel veel meer naar Portugal, Venezuela en naar Japan en Korea. Het prijzenfront Het feit dat er dit seizoen grote hoe veelheden uien te verhandelen zijn, heeft z'n effekt op de prijs niet ge mist. Toch is het bepaald niet zo dat de prijzen, zoals b.v. in het seizoen '78/'79, in de goot liggen. Aanvan kelijk (in september) werd op de beurs in Goes dooreengenomen 10 ct per kg veldgewas (moet nog worden uitgesorteerd) betaald. Die prijs liep op tot gemiddeld 17 ct per kg in de cember en januari. In de twee voor gaande seizoenen werd in december dooreengenomen 25 ct en in januari drie dubbeltjes betaald. In '78/'79 was dat niet meer dan een stuiver. Op veilingniveau lag de prijs dit sei zoen t/m december bij een 20% gro tere aanvoer gemiddeld rond de 30 cent (vj. 40, vvj. 33). De hierbovengenoemde beursprij- zen zijn, zoals gezegd, gemiddelden. In werkelijkheid zijn er vrij grote prijsverschillen tussen partijen blan ke uien die na begin oktober geen velddroging hebben ondergaan en partijen donkerder uien die wel bij nat weer op het land hebben gelegen. Soms gaat het daarbij om verschillen van een dubbeltje per kg (b.v. blanke uien 25 ct en donkere 15 ct). Bij de huidige prijzen scheelt dat nogal wat. Op de Westduitse groothandels markten zijn de prijzen voor Neder landse uien dit seizoen dooreenge- nomen ongeveer 20% lager dan in '80/81. In januari is het prijsniveau daar wel gestegen. De Engelse groothandelsprijzen blijven slechts weinig achter bij die van vorig sei zoen. Markt-Info PGF In de eerste vier maanden van het exportseizoen werd uit Groot Brittannië 1.416.000 ton gerst uitgevoerd, vergeleken met 680.000 ton tot 1 januari 1980. Opmerkelijk is o.a. de toename van de export naar Nederland van 57.751 ton tot 356.475 ton, als mede de toename van de afzet naar Ierland van 947 ton tot 19.601 ton. In totaal ging 793.851 ton naar de partnerlanden in de Gemeenschap vergeleken met 351.046 ton vorig seizoen. B. van Dueren den Hollander, Fij naart, kommissievoorzitter en voor zitter werkgroep Peulvruchten (C.B.T.B.) B.J. Drent, De Rips (N.C.B.) A.A. van Nieuwenhuyzen, St. Phi- lipsland, (Z.L.M.) A. van 't Westeinde, Arnemuiden, voorzitter werkgroep Aardappe len/Uien (N.C.B.) G.J. de Jager, Werkendam, voorzit ter werkgroep Zaaizaden (Z.L.M.) N. Groot, Goes, sekretaris werk groep Peulvruchten (C.B.T.B.) mr. A. Vugts, Tilburg, sekretaris werkgroep Aardappelen/Uien (N.C.B.) R. Hoiting, Zevenbergen, sekretaris kommissie en werkgroep zaaizaden (Z.L.M.) Deze organisatievorm is dus na drukkelijk gestoeld op de land bouworganisaties. In de IJsselmeer- polders wordt gewerkt via het Land bouwschap. In het Noorden wordt meer gewerkt met verenigingen van telers, die (bij peulvruchten) direkt met de afnemers onderhandelen over oppervlakte, prijs en voorwaar den, waarna verdeling plaats vindt. Een dergelijke organisatievorm bes taat ook min of meer in de Biesbosch in de P.O.C. (Producenten Organi satie Peulvruchten) die zaken doet met Hak in Giessen. Bij dergelijke organisatievormen kunnen verder reikende afspraken tussen teler en afnemer worden gemaakt, dan in die gevallen waar de teler individueel staat, ondanks de aanwezigheid van een vertrouwenskommissie. Door de kontraktteeltkommissie is de afgelopen jaren gepleit om (met name bij de konservenpeulvruchten) te komen tot telersgroeperingen. De verenigingen van telers zouden tot taak hebben om samen met de afne mer te zorgen voor instandhouding van de teelt van konservengewassen. Weliswaar kunnen de belangen van teler en afnemer op korte termijn uiteenlopend zijn, maar op langere termijn zijn ze gemeenschappelijk. De buitenlandse konkurrentie geldt voor beide. Vanuit die gezichtshoek bezien mag ook van afnemerszijde Bij de 3 zuidwestelijke landbouw organisaties fungeert sedert 1977 de Kontraktteeltkommissie van de 3 C.L.O. Van verschillende zij den is er op aangedrongen om over bestaan en funktioneren meer te publiceren. Daarmee moet de bestaande onbekendheid wat worden teruggedrongen. De redaktie wil daaraan graag haar medewerking verlenen. Het tweede van enige artikelen over aard, doelstelling en werkwijze van de Kontraktteeltkommissie treft u hierbij aan. belangstelling worden verwacht om met de telers na te gaan op welke wijze de overlevingskansen kunnen worden vergroot. Dat heeft niet alleen te maken met prijzen. Rassenkeuze en teelttechni- sche aspekten zijn evenzeer belang rijk. Er zijn voldoende voorbeelden waar samen met de voorlichtings dienst uitstekend werk wordt verricht. Als het telersbestand van bepaalde af nemers zich niet zou lenen voor ve renigingen zou een reglementering van het instituut van vertrouwens- kommissies een goede zaak zijn. Op telersbijeenkomsten kan inspraak van telers plaats vinden bij samen stelling van de vertrouwenskommis- sies en kan met afnemer van ge dachten gewisseld worden over opti malisering van de teelt voor teler en afnemer. De kommissie en de werkgroepen funktioneren nu enkele jaren. Even als met vele andere nuttige zaken is het ook hier moeilijk om het kon- krete resultaat van de inspanningen aan te geven. Duidelijk is evenwel gebleken, dat de organisatie in een behoefte voorziet. Elke ontwikkeling wordt gekenmerkt door vallen en opstaan. Bij de ge schetste organisatievorm is dat niet anders. Het geheel verdient evenwel steun en vertrouwen van allen, die bij de kontraktteelt betrokken zijn, zo wel van telers als van afnemers. R. Hoiting MINISTERIE VAN LANDBOUW EN VISSERIJ SECRETARIAAT STATISTIEK EN DOCUMENTATIE Bron: C.B.S. Landbouwtelling mei spreiding van de beteeldc oppervlakte in 1981 ha Groningen 16.114 12.4 Friesland 5.574 4.3 Drenthe 16.847 12.9 Overijssel 2.119 1.6 Gelderland 4.020 3.1 Utrecht 116 0,1 Noord-Holland 9.375 7,2 Zuid-Holland 10.487 8.0 Zeeland 21.070 16,2 Noord-Brabant 13.954 10,7 Limburg 13.307 10,2 Noordoostpolder 8.425 6.5 Oostelijk Flevoland 8.251 6,3 Zuidelijk Flevoland 703 0.5 NEDERLAND 130.362 100

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 8