"Het zal voor de zuivel een spannend jaar worden Verzilvering vakantiebonnen Zomerverzilvering 1982 Jubilerende Vereniging Deskundig gebruik Gewasbeschermingsmiddelen zal steeds blijven zoeken naar nieuwe wegen Minister De Koning wil geen uitstel herstrukturering AVEBE Werkgevers- en werknemers blad Vegetatiebeheer Voorzitter Produktschap Zuivel drs. H. Schelhaas: Met een druk bezochte feestelijke vergadering heeft de Vereniging ter Bevordering van een Deskundig Gebruik van Gewasbeschermingsmid delen 29 januari j.l. in Oost-Zeeuws-Vlaanderen haar 25-jarig bestaan gevierd. De heer A. van Dixhoorn gaf na de opening een overzicht van de ontwikkelingen rond de vereniging en de gewasbescherming in het algemeen gedurende de laatste 25 jaar. Daarbij stipte hij enige mar kante punten aan zoals de totstandkoming van de Bestrijdingsmidde lenwet. Over de huidige situatie en de toekomstige ontwikkelingen zei hij: "Wij gaan verder en zijn ervan overtuigd dat ons werk zinvol is. In de toekomst zal wel steeds moeten worden gezocht naar nieuwe wegen zo mogelijk in samenwerking met het Konsulentschap en met de andere spuitklubs in Zeeland."Op een uitnodiging voor een gesprek daarover werd door de konsulent ir. L.ThJ.M. de Wit in principe positief ge reageerd. De Wageningse hoogleraar prof.dr. P. Zonderwijk hield vervolgens een inleiding over "Het behoud van de wilde flora en de relatie tot de mo derne landbouw". De heer Zonder wijk onderstreepte het belang an het gebruik van goede gewasbe schermingsmiddelen op basis van een gezamenlijk gevoel van verant woordelijkheid. Daarnaast wees hij er op dat bij het gebruik ook zake lijkheid betracht moet worden om wanneer het erom gaat de natuur waarden zoveel mogelijk te behou den. Ode zakelijkheid wat het ge bruik van gewasbeschermingsmid delen betreft: "Zolang de negatieve kant van een middel niet vaststaat voor de landbouw, blijft er dan af'. Ook het ekonomisch aspekt begint, nu de middelen steeds duurder wor den, een behoorlijk woordje mee te spreken. "Spuit zo weinig als je durft", zo zei hij. Prof. Zonderwijk vertelde zijn aan dachtig gehoor ook dat de bestrij dingsmiddelenindustrie zich zo langzamerhand begint af te vragen of de kosten van onderzoek en aan maak van een nieuw middel nog wel worden goedgemaakt wanneer het na verloop van vele jaren op de markt verschijnt. De Wageningse hoogleraar wees vervolgens op het bestaan van de adviesgroep "Vegetatiebeheer" die op afroep de boeren graag advies geeft over bijvoorbeeld het instand houden van de flora in de bermen en sloten rond de gebouwen en perce len. En die de samenhangen bestu deert tussen de landbouw en de wil de flora. Hij ondersteunde zijn be toog met de vertoning van een aantal dia's waarmee hij aantoonde hoe ver men kan gaan met het laten groeien van de wilde flora langs bermen, parkranden en spoorwegen. Tot slot van het officiële gedeelte liet de heer R.F. van Waterschoot een aantal dia's zien van het Zeeuwse landschap. Doeleman sprak voor afdelingen Yerseke en Wemeldinge Op 28 januari j.l. heeft de algemeen voorzitter van de Z.L.M. de heer A.J.G. Doeleman een inleiding ge houden voor de Z.L.M. afdelingen Yerseke en Wemeldinge. Tijdens de ze bijeenkomst die plaats vond in de "Oesterbeurs" te Yerseke, en die werd bijgewoond door een kleine 40 leden, heeft de heer Doeleman een aantal aktuele landbouwpolitieke onderwerpen besproken. Daarbij wees hij er o.m. op dat het niet alleen de kleine bedrijven zijn die in moeilijkheden verkeren maar dat ook grote bedrijven in de pro blemen geraken. Wel kan in het al gemeen worden gesteld dat onze be trekkelijk kleinschalige bedrijven in een goede konkurrentiepositie ver keren t.o.v. het buitenland. Deze gunstige uitgangssituatie is verkre gen door eem goede samenwerking tussen de georganiseerde landbouw en de overheid. Daardoor hebben we ook in 1981 weer een flinke verho ging van de export weten te bereiken. Veel individuele bedrijven hebben hiervan evenwel onvoldoende ge profiteerd met gevolg dat er op het eigen vermogen moet worden inge teerd. Met betrekking tot de jongste prijsvoorstellen uit Brussel meende Doeleman dat er vanuit de akker bouw een hardere opstelling op z'n plaats is. Hij wees daarbij ook nog eens weer op dat de verantwoordelijkheid en de beslissing over de toekomst van het bedrijf ligt bij de ondernemer zelf. Hoewel er een aantal zaken is waarop de ondernemer geen of nauwelijks invloed heeft, somde de algemeen voorzitter ook een aantal suggesties op waar de agrarische ondernemer zelf nog wel iets aan kan doen. Na de inleiding werd met name over deze laatste zaken (samenwerking tussen de verschillende sektoren, voorlich ting, drainage, voorlichting en on derzoek e.d.) nog uitvoerig gediskus- sieerd. 1) Gezien de slechte inkomensontwikkeling in de melkveehouderij in de afgelopen drie jaar (gemiddeld over de afgelopen drie jaar hebben de grotere bedrijven niets kunnen reserveren, terwijl op de kleinere be drijven zelfs een netto-ontsparing heeft plaatsgevonden), moet de voorgestelde prijsverhoging - voor Nederland netto 6,1% - beoordeeld worden als zijnde aan de lage en niet aan de hoge kant. Dit zei de voorzitter van het Produktschap voor Zuivel drs. H. Schelhaas woens dag 17 februari in de openbare vergadering van het Schap. De heer Schelhaas waarschuwde daarbij niet te verwachten dat de voorstellen van de Europese Kom missie - indien deze zouden worden aanvaard door de Europese Raad van Landbouwministers - zonder meer zullen leiden tot een overeenkomsti ge verhoging van de aan de melkvee houders uitbetaalde melkprijs. Mo menteel ligt nl. de zuivelwaarde reeds iets boven het niveau van de bij de voorliggende voorstellen te realiseren basisprijs. De huidige, relatief hoge zuivelwaarde is vooral toe te schrij ven aan een gunstige prijsontwikke ling bij de produkten kaas, wei en ge- kondenseerde melk. Het is mogelijk dat - afhankelijk van de aktuele marktontwikkeling - het effekt van een verhoging van de richtprijs met ca. 6% aanvankelijk slechts zal uit monden in een stijging van niet meer dan 1 a 2% van de aan de melkvee houders uitbetaalde melkprijs. Een goede marktontwikkeling is dus even belangrijk als de in Brussel te nemen besluiten. Het afgelopen jaar zorgde de marktontwikkeling ervoor dat de melkveehouder een 2 k 3 ct per kg meer kreeg dan "Brussel" middels een verhoging van de inter ventieprijzen had vastgesteld. Of dat dit jaar weer het geval zal zijn, achtte de voorzitter van het Produktschap onzeker. Voor het inkomen van de melkvee houder zal - zeker op wat langere termijn - de ontwikkeling van de zui- velmarkt zelfs belangrijker zijn dan de politieke beslissingen in Brussel. De marktontwikkeling immers be paalt in belangrijke mate wat op lan gere termijn politiek mogelijk is,"zo stalde hij. Een herleving op de zuivelmarkt is volgens Schelhaas nog onzeker. "De periode met de grote melkaan- voer (april t/m augustus) ligt echter nog voor ons; men moet het zuivel- jaar nimmer prijzen, voordat de herfst er is". De grootste bedreiging voor het evenwicht op de wereldzuivelmarkt zijn volgens Schelhaas momenteel de grote Amerikaanse zuivelvoorraden. Meer dan andere jaren kent de zui velmarkt voor 1982 een aantal onze kere faktoren. Die onzekerheid be treft de vraag uit de Opeclanden en uit de overige Derde Landen, de ontwikkeling in Oost-Europa en die op de Amerikaanse zuivelmarkt. Het kan opnieuw een goed zuiveljaar worden, het kan ook allemaal tegen vallen. In elk geval zal er weer heel wat van de zuivelexporteurs ge vraagd worden. Het zal zeker een spannend jaar worden. Drs. H. Schelhaas. Inlegvel 1982 In 1981 verscheen een nieuwe druk van de door de Agrarische Sociale Fondsen uitgegeven "Gids voor de sociale verzekering in het agrarisch bedrijf'. Jaarlijks wordt er een inlegvel bij dit boekje gemaakt waarop de nieuwste cijfermatige gegevens en een aantal aanvullingen staan afgedrukt. Het nieuwste inlegvel, dat is bij gewerkt met de gegevens per 1 januari 1982, is thans verschenen. De bezitters van een boekje kun nen de regionale kantoren van het A.S.F. verzoeken om toezen ding van een (gratis) exemplaar. Minister drs. J. de Koning (landbouw en visserij) is niet bereid het bestuur en de direktie van AVEBE te vragen de herstrukturering van het bedrijf uit te stellen. Hij heeft geen aanwijzin gen dat een nieuwe studie naar mo gelijke alternatieven voor het bes taande herstruktureringsplan tot een in bedrijfsekonomisch opzicht aan vaardbaar resultaat zou leiden. De belangrijkste bijdrage die de re gering kan leveren aan het behoud van werkgelegenheid in Oost-Gro- ningen is volgens minister De Ko ning het behoud van AVEBE. Het herstruktureringsplan, dat is voor gesteld door de direktie en door het bestuur en de ledenraad is overge nomen, dient in de eerste plaats hiertoe. De sluiting van de zetmeel- fabriek in Veendam is een onderdeel van dit plan. Uit een onderzoek van de Nationale Investeringsbank blijkt dat de alter natieve plannen bedrijfsekonomisch en voor een deel ook technisch niet uitvoerbaar zijn en dat zij niet ge schikt zijn om AVEBE uit de pro blemen te halen. Minister De Koning blijft dan ook bij zijn konklusie dat sluiting van de zesde fabriek onvermijdelijk is en dat de fabriek in Veendam daarvoor het meest in aanmerking komt. Een ver lies aan arbeidsplaatsen is daarbij helaas onvermijdelijk. De bewindsman verklaarde zich be reid 4 miljoen financiële steun te verlenen in de aanloopperiode van de aardappelbewaring. Dit bedrag zal worden besteed in overleg met de landbouworganisatie en AVEBE zelf. De aardappelbewaring is noodzake lijk wanneer de verwerking wordt be perkt tot vier fabrieken. De eerste bewaarproef met 15.000 ton zal vol gend jaar worden gevolgd door een proef met 100.000 ton aardappelen. De uitkomsten van deze proef zullen bepalen of voortgezette steunverle ning noodzakelijk is. Nieuwe vakantiebonnen voor de landbouw boekjaar 1982 - 1983 De aandacht van WERKGE VERS en WERKNEMERS wordt gevestigd op het feit, dat per 1 APRIL 1982 een nieuw boekjaar ingaat van het Vakantiefonds voor de Landbouw, hetgeen ge paard gaat met het in omloop brengen van nieuwe vakantiebon nen. Met klem wordt erop gewezen, dat de vakantiebonnen van het boekjaar 1981-1982 nè 31 maart 1982 niet meer bij de Rabobanken in voorraad zijn. De nieuwe bonnen hebben een uitgiftegeldigheid van een jaar, namelijk van 1 april 1982 tot en met 31 maart 1983. De bonnen zullen worden uitge geven in coupures van 80,-; 25,-; 10,- en 1,- (afronding op hele guldens dient derhalve plaats te vinden). De bonnen zijn van 1 april a.s. af verkrijgbaar bij de plaatselijke Rabobanken. Bij aankoop is een toeslag ver schuldigd van 1% van het nomi nale bonnenbedrag. Vergoeding niet-gebruikte vakantiebonnen boekjaar 1981 - 1982 Zoals elders reeds werd gepubli ceerd, vangt per 1 april 1982 een nieuw boekjaar aan van het Va kantiefonds voor de Landbouw. Dit betekent tevens, dat met in gang van deze datum door de werkgevers geen vakantiebonnen van het boekjaar 1981-1982 meer aan de in hun dienst zijnde losse werknemers mogen worden ver strekt. Met klem wordt erop gewezen, dat de vakantiebonnen van het boekjaar 19$1 - 1982 na 31 maart 1982 niet meer bij de Rabobanken in voorraad zijn. Werkgevers, die alsdan nog bon nen van het boekjaar 1981-1982 (uitgiftegeldigheid tot en met 31 maart 1982) in hun bezit hebben, kunnen deze vanaf 1 april 1982, ter terugbetaling van de tegen waarde daarvan, toezenden aan: Het Vakantiefonds voor de Landbouw, Buitenrustweg 3, 2517 KD 's-Gravenhage. Vakantiefonds voor de landbouw Het Bestuur van het Vakantiefonds voor de.Landbouw deelt mede, dat voor de te houden zomerverzilvering ALLE NOG IN BEZIT ZIJNDE en/of NOG TE ONTVANGEN VAKANTIEBONNEN VAN HET BOEKJAAR 1981-1982 (kenbaar aan de opdruk "Geldig tot en met 31 maart 1982") kunnen worden ingeleverd in de periode van DINSDAG 13 APRIL tot en met ZATERDAG 17 april 1982 DE UITBETALING van de voor de ingeleverde bonnen verschuldigde gelden zal plaatsvinden in de periode van MAANDAG 17 MEI tot en met VRIJDAG 21 mei 1982 Het bovenstaande is eveneens van toepassing op de nog in bezit zijnde en/of nog te ontvangen CHEQUE BONNEN, welke zijn uitgegeven door: a. de Agrarische Sociale Fondsen aan losse werknemers, naast uit kering wegens ziekte en/of wer kloosheid; b. de N.V. Heidemaatschappij Be heer; c. de Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders; d. het Vakantiefonds voor de Land bouw aan werknemers, die voor herhalingsoefeningen in militaire dienst zijn geweest. Bij inlevering va chequebonnen is hef noodzakelijk, dat men zich be hoorlijk kan legitimeren. Wordt een chequebon ten behoeve van een ander aangeboden, dan zal een machtiging moeten worden overgelegd, waaruit blijkt dat men bevoegd is de chequebon te laten verzilveren. Het inleveren van bonnen kan uit sluitend geschieden bij een afde lingspenningmeester van één der navolgende bonden: VOEDINGSBOND - FNV (Inlich tingen tel. 030 - 716841) VOEDINGSBOND - CNV (Inlich tingen tel. 030 - 510391) De penningmeester, bij wie men zijn bonnen c.q. chequebonnen heeft in geleverd zorgt t.z.t. eveneens voor de uitbetaling van de verschuldigde gelden. Vakantiebonnen, welke niet zijn geplakt in de daarvoor bestemde boekjes van het Vakantiefonds voor de Landbouw, kunnen niet worden aangenomen. Bedoelde boekjes zijn verkrijgbaar bij de afdelingspenningmeesters van vorengenoemde bonden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 4