VOO It Hi: Vit 0IIW RJ.ZUID Kies voor kreatief N a een hartelijk welkomstwoord door mevr. van 't Sant-van Velzen, vice pres. togen we vol goede moed aan het werk. In groepen verdeeld door middel van heel leuke corsages van grassen en gedroogde bloemen, kwam ik terecht bij de handwerk kommissieleden. De dames Van der Put. Blok en Wassenaar. Hier moch ten we een begin maken aan een groot wandkleed van quilting werk. Het zolderraam techniek werd ge bruikt om het embleem van de bond uit te beelden. We knipten, naaiden en vouwden, dat het een lieve lust was. Helaas kwam aan dit werk veel te snel een einde. T, Ontwikkelingssamenwerking begint op eigen erf W etenschappelijk gezien zijn er veel vraagtekens bij het rapport van de Telderstichting te zetten. Het on derzoek is zeer beperkt en willekeu rig. Indieners van projekten bij de NCO weten dat subsidieaanvragen op hun kwaliteit beoordeeld worden: op de methodiek, bereik van doel groepen, diepgang en kontinuïteit. De aanvragen worden beoordeeld door de algemene vergadering van de NCO. Deze vergadering bestaat uit leden die door het Ministerie van Ontwikkelingssamenwerking voor dat werk worden "uitgenodigd". Die vergadering is min of meer een af spiegeling van de Nederlandse sa menleving. Zouden mensen uit ker ken, vakbeweging, Landbouwschap en andere organisaties allemaal de zelfde (extreme) politieke voorkeur hebben en deze willen botvieren op subsidie-aanvragen? T ot besluit brachten we met z'n al len de muzikale opdrachten in de grote zaal ten gehore. De groep plat telandsvrouwen die de hele dag met hun meegebrachte instrumenten hard hadden geoefend, begeleidden ons. En uit volle borst zongen we nog maals de beiaard cantate. "I n deze tijd van diskussiëren, van praten, denken en nog eens praten" is het goed om je een dag heerlijk te ontspannen en je uit te leven in kreatief bezig zijn". Aldus het begin van de uitnodiging door het prov. bestuur van de bond van plattelandsvrouwen afd. Noord-Brabant op 2 februari j.l. in Sprang Capelle. Quilting Een echte haan?! Zelf muziek maken Sieraden van natuurprodukten 3 C.J.O.- volleybaldag Agenda Z.A.J.K.- R.A.K.'s onder redaktie \an de Redaktiekommissie Bond \an Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem, Anna Mariaweg 1. 4494 PB Geersdijk. Voor mij ligt een van mijn kreatieve produkten van deze "doe dag". Ik hoop dat ik er inspiratie door krijg om u te vertellen over het enthousiaste bezig zijn van tientallen plattelandsvrouwen uit heel Bra bant. 13 e volgende groep zou aan ons begin verder gaan werken en wij werden gedirigeerd naar het maken van brooddeegfiguren o.l.v. mevr. van den Akker. Bollen met deeg la gen al op ons te wachten. Mijn oog viel op het mooie voorbeeld van een palmpasenhaan. Per slot van rekening is het binnen kort Pasen en dan had ik tenminste mijn wandversiering voor die dagen al klaar! 't Was echter niet zo gemakkelijk een echte haan uit die klomp deeg te vormen. In 't begin leek hij nergens naar, hoogstens een misgeboorte. Maar na enig gezwoeg en gezweet begon het dier toch nog natuurlijke vormen aan te nemen. Ik heb hem thuis direkt in de oven gestopt. Hij lijkt nu een beetje op een bruine barnevelder, want hij heeft wat lang van de warmte genoten. Toch ben ik bijzonder trots op hem. Straks nog even een vernisje geven en dan ver siert mijn haan de muur in de kamer. Dikwijls zal ik me dan het plezierige uurtje in de hal van "Zidewinde" herinneren. ijdens de lunch was er een muzi- Het behoort al haast tot de politieke folklore in dit land dat in het begin van het jaar het beleid van de "Nationale Commissie Voorlichting en Bewustwording Ontwikkelingssamenwerking" (NCO) fel bekritiseerd wordt. Dit keer beschuldigde de Telderstichting, het wetenschappelijk bureau van de VVD, in het rapport "De NCO en haar pupillen" de NCO van het verstrekken van subsidie aan radikale en extreme groepen. Aangezien de Plattelandsjongeren ook veel subsidie van de NCO ont vangen, zouden zij ook tot deze radikale en extreme groepen behoren. De teneur van het rapport stelt het NCO-projekt van de Plattelands jongeren samen met alle andere NCO-projekten op een onheuse wijze in een kwaad daglicht. De agr. komm. van de Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen afd. Zeeland nodigt U uit voor de jaarlijkse studiedag op donderdag 18 maart a.s. in het dorpshuis "De Haestinghe" te St. Maartensdijk over het onder werp: Ontwikkelingen, kansen en mogelijkheden voor het agrarisch gezin De inleidingen over dit onderwerp zullen worden gehouden door ir. M Sanders, sekretaris van de Prov. Raad voor de Bedrijfsontwikkeling van de Landbouw in Zeeland en ing. J. Markusse, hoofd van de afd. sociaal ekonomische voorlichting van de Z.L.M. De heer Sanders geeft zijn visie vanuit de bedrijfsontwikkeling terwijl de heer Markusse meer de leefbaarheid vanuit het agrarisch gezin belicht. Naast dit studie- ontwerp wordt op deze dag een exkursie georganiseerd naar de in aanbouw zijnde Philipsdam, waaraan ook een tentoonstelling is ver bonden. Rijkswaterstaat zal voor deskundige uitleg zorgen. De kosten voor deze dag, inkl. lunch en koffie bedragen 12,50. Opgeven vóór 8 maart bij een lid van de agrarische kommissie in uw omgeving. Als zij weet wie er meegaan kan het vervoer wat worden gekombineerd. Hieronder een overzicht van de leden van de agrarische kommissie. Zeeuws-Vlaanderen: Mevr. P. Dieleman-van Hoeve, tel. 01154-1243; Mevr. M. de Feyter-Dekker, tel.: 01153-1718; Walcheren: Mevr. C. Kloet-Eversdijk, tel.: 01182-1454; Schouwen-Duiveland: Mevr. C. Klompe-Vermue. tel.. 01112-1415; Tholen-St. Philipsland: Mevr. R. Wisse-Kleppe, tel.: 01677-442; Oost-Zuid-Beveland: Mevr. C. Dees- Fraanje, tel.: 01134-1206. Noord-Beveland en West-Zuid-Beveland: Mevr. C. Timmerman-Aarnoutse, tel.: 01192-1432. Enkele opmerkingen over het rapport en de NCO In veel groepen die zich bezig hou den met ontwikkelingssamenwer king, heeft het denken over de oor zaken van de armoede en de honger in de wereld en mogelijke oplossin gen daarvoor een hele ontwikkeling doorgemaakt. Dat is terug te vinden in het beleid van de NCO. Het ont- wikkelingssamenwerkingsvraagstuk kan niet meer los gezien worden van de ontwikkelingen in onze eigen sa menleving. Ontwikkelingssamen werking kan niet meer versmald worden tot wereld EHBO: het bie den van noodhulp. Als mensen hon ger lijden, zul je ze niet alleen voed sel moeten sturen voor morgen, maar ook hun landbouw helpen ontwik kelen voor overmorgen. Anders blij ven ze afhankelijk van de rijke lan den. De weinig rooskleurige situatie waarin de meeste Derde Wereld landen zich bevinden, hangt ten nauwste samen met de wijze waarop de rijke landen al eeuwen hun sa menleving hebben ingericht. De rij ken hebben stiekum aan hun kant van de wereldtafel een stuk van de poten afgezaagd, zodat vele op brengsten van de aarde vanzelf hun kant uit schuiven. De armen blijven met een lege maag zitten. Het zijn de oeroude patronen van kolonialisme en neo-kolonialisme waar we de ge vangen van zijn. kale verrassing aangekondigd. Het bleek een bijzonder fijn optreden te zijn van het blokfluit kwartet "Qua- dro Ganassi" samengesteld uit een groep leerkrachten van de Roosen- daalse muziekschool. Met de klan ken van een sopraan-alt-tenor-bas en grootbasfluit bezorgden zij ons een prachtige muzikale reis door de eeu wen heen. Iedereen genoot zichtbaar van het fijne spel. Maar ja ook dat moment van stil luisteren was snel voorbij. We moesten zelf muziek gaan ma ken. De Beiaard Cantate o.l.v. 2 mu ziekleraren was de volgende op dracht. Vrolijk zongen onze stem men: Alle klokken van de Dom". Heerlijk zo'n ouderwetse canon! Vervolgens mochten we ons zelf be geleiden met xylofoons en andere eenvoudige muziekinstrumenten. Even konden we ons ook nog uit leven in atonische muziek. Dit was echter wel een hels kabaal!! a alweer een ervaring rijker te zijnbelanddenwebijmevr.Olieslager. Zij maakte ons wegwijs in het maken van sieraden van natuurprodukten. Zeer intens waren we bezig met za den, eikels lijm en draad. Af en toe foeterend op die harde pitten, waarin we maar geen gat ge prikt kregen. Toch was het uiteinde lijke resultaat van onze ingespannen arbeid een hele leuke corsage, die straks onze kleding fijn opfleurt. En als je dan ook nog kunt zeggen, datje Voorlichting en bewustwording zul len er daarom toe leiden dat indivi duen, groepen en organisaties zelf kritiek gaan formuleren, maar ook kritiek op het beleid van de Neder landse regering, de Europese Ge meenschap en de regeringen van Derde Wereld-landen. Niet om zo nodig kritiek te spuien, maar om er samen zicht op te krijgen hoe we tot een rechtvaardiger wereldhuishou ding kunnen komen. Het vraagstuk van de ontwikkelingssamenwerking is dus een struktureel en politiek probleem, dat in het eigen huishou den en op het eigen erf begint. Voor velen zal dit bedreigend zijn voor hun eigen positie. Dat is begrijpelijk. Daar houden de groepen ooic reke ning mee. Maar het gaat niet aan om al het voorlichtings- en bewustwor- dingswerk van de NCO dan maar radikaal en extreem te noemen, zoals de Telderstichting doet. Dit neemt niet weg dat er best kritiek mogelijk is op het beleid van de NCO. In een aantal gevallen zal de NCO bokkesprongen hebben ge maakt. Daarvoor is per geval afge wogen kritiek nodig. Verdachtma kingen maken mensen, juist in de projekten, het werken onmogelijk. Is dat soms het oogmerk van het we tenschappelijk bureau van de VVD? Het voorbeeld van het projekt onder agrarische jongeren van de Platte landsjongerenorganisaties Sinds 1972 ontvangen plattelands jongeren subsidies van de NCO. In de loop der jaren heeft het projekt een belangrijke ontwikkeling door gemaakt. Aanvankelijk hield het projekt zich bezig met het bestude ren en adopteren van projekten in de Derde Wereld. Thans sluit het pro jekt hoofdzakelijk aan bij het vor mingswerk voor agrarische jongeren: jonge boeren en boerinnen. In het projekt komen we langzamerhand tot de ontdekking dat de belangen van boeren hier en hun kollega's in de Derde Wereld niet zo ver uit el kaar liggen. We houden ons nu bezig met de vol gende vragen: - wat zijn de gevolgen van de landbouwexport uit rijke landen (bv. zuivel) voor boeren in de Derde Wereld? In wiens belang is die zelf "gefabriekt" hebt, maakt een komplimentje die noeste arbeid ze ker goed! de export hier en de import daar? de overschotten in de landbouw van rijke landen leiden tot export met behulp van subsidies. Wat is de motor achter de overschotten- produktie in rijke landen? Is deze in het belang van de boeren hier? hoe is het mogelijk dat de voed- selproduktie van boeren in arme landen ver achterblijft bij de be hoefte, terwijl er daar voldoende mogelijkheden bestaan? Waarom wordt de inheemse voedselpro- duktie daar zelfs verdrongen door goedkope importen uit rijke lan den? Leidt dit niet tot grote wer kloosheid onder boeren daar, toenemende afhankelijkheid en op den duur hoge voedselprijzen? Hoe pakt het uit voor de werkge legenheid voor boeren hier? En voor hun inkomen? Het is begrijpelijk dat sommigen deze vragen en de oplossingen die jonge boeren en boerinnen zelf beginnen te formuleren, bedreigend vinden. Bij deze vragen ontkomt men niet aan een diskussie over het Europese landbouwbeleid en de hoogte van de landbouw- en voedselprijzen. De op lossingen lijken dus op eigen erf te beginnen. Ons projekt probeert in de brede plattelandsjongerenorganisa ties steeds te zoeken naar goede werkmethoden om deze wezenlijke vragen aan de orde te stellen. Vele agrarische jongeren vinden een open dialoog hierover noodzakelijk. Daar om zijn zij indertijd met het projekt begonnen. Verdachtmakingen van dit werk door mensen die zich er niet in verdiept hebben, getuigen van weinig kennis van zaken over onze werkwijze en drijfveren. De Telderstichting tast met haar rapport de integriteit van brede maatschappelijke organisaties, zoals de plattelandsjongeren, aan die vanuit eigen overtuiging vinden dat er iets gedaan moet worden aan de gro ter wordende kloof tussen arm en rijk op deze wereld. Uitgaande van de be langen van boeren hier en daar. Is de Telderstichting soms zo bang, omdat we over ons eigen erf praten? Thijs J asperse, voorz. NCO-projekt agrarische jon geren 3-PJO Het was een vrolijk besluit van een dag waar we nog dikwijls met plezier aan terug zullen denken. Bedankt P.B. leden die deze voortreffelijke dag organiseerden. Jullie hebben er vreselijk veel werk aan gehad, maar het was grandioos en we hebben ons enorm uitgeleefd in het kreatief bezig zijn. En dat was toch uiteindelijk de bedoeling van deze "Doe dag", die graag voor herhaling vatbaar is. Riet Spoor Het traditionele 3 C.J.O.-volleybal- toernooi zal dit jaar gehouden wor den op zaterdag 27 februari in de sporthal "de Kruitmolen" te Mid delburg. Het aanvangstijdstip is vastgesteld op 10.15 uur. Zoals gewoonlijk is er ook weer een avondprogramma. Dit programma begint om 20.00 uur in het bowling centrum van "De Kruitmolen". Iedereen kan daar een uurtje bowlen en er is muziek aanwezig om ook een dansje te maken. De prijsuitreiking van het volleybal toernooi is gepland om 21.30 uur. De toegangsprijs voor het avond programma is 6,— voor leden en 7,50 voor niet-leden. Voor de deelnemende volleyballers is de toe gangsprijs bij het inschrijfgeld inbe grepen. woensdag 24 februari: ZAJK-verga dering in het jeugdwerkburo. 20.00 uur. dinsdag 23 februari, 3 en 10 maart: R.A.K. Schouwen-Duiveland. Cy clus van 3 avonden over "Bewaring en Bewaarplaatsen". 23 febr.: de heer van Nieuwenhuizen: Nieuwe Bouw systemen en materialen; 3 maart: de heer Meeuwse: Mechanische Koe ling en Bewaring van uien, witlof, winterpeen e.d. 10 maart: de heer Rijk: aardappelbewaring. maandag 1 maart: optreden "Jan Kergrist" in Slot Ostende, Zie P.J.Z.-rubriek. dinsdag 2 maart: RAK-Noord- en Zuid-Beveland; Rinus van 't West einde en Ko Dieleman over hun reis naar Colombia. Film en dia's. Jeugdwerkburo. 20.00 uur. dinsdag 9 maart: Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking ZAJK over graanvervangers. Jeugdwerkburo 20.00 uur. Belangstellenden welkom, woensdag 10 maart: Werkgroep Vrouwen in het agrarisch jongeren werk. 2e bijeenkomst. Jeugdwerkbu ro. 20.00 uur. (lopende kursussen zijn niet in de agenda opgenomen) 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 17