Op Internationale Week Landbouw in Brussel liep handel in grote en dure machines stroef Direkteur-Generaal Landbouw België wil hogere produktie plantaardige eiwitten Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw zal ook dit jaar Open Dagen begeleiden Machines moeten beter D.L.G. Miinchen 1982 Wat de Landbouw-RAI is voor de Nederlandse boer, dat is de Interna tionale Week van de Landbouw in Brussel voor zijn Belgische kollega: in de schaduw van het na de wereldtentoonstelling in ere gehouden Atomium vormen de eeuwfeestpaleizen dé plaats waar producenten van landbouwmaterieel in de breedste zin van het woord de toekomstige gebruikers ontmoeten op wat wel wordt genoemd dé Grootste boerderij van België. In de week van 7 t/m 14 februari hebben ca. 320.000 personen (10% meer dan twee jaar geleden) de bijna 500 exposanten een blik, een woord of zelfs een handtekening gegund. Zaken werden er dus wel gedaan maar ook op deze tweejarige beurs was de recessie voel- en merkbaar. Eén van de exposanten drukte het als volgt uit: "Het is beter uitgevallen dan we gevreesd hadden maar slechter dan we gehoopt hadden." Volgens een woordvoerder van het uitvoerend comité UGEXPO was men redelijk tevreden in de stands waar over het algemeen kleine zaken werden verkocht. Grote, zware ap paraten en werktuigen lieten het duidelijk zitten. Opvallend was voorts de goede stemming in de melkveehouderijsektor waar vlot za ken werden gedaan. Rijk geschakeerd De Internationale Week van de Landbouw is als expositie zeer rijk geschakeerd en gevarieerd; van trekkers tot ploegen, van zaaien tot oogsten voor zowel de akkerbouw als de tuinbouw en veeteelt, van stallen- bouw tot vervoer en diergeneeskun dige produkten, van tuin, park en bos tot alles wat men nodig heeft voor sier- en moestuin kan men er vinden in kleine of grote aantallen van slechts één merk tot het veelvoudige daarvan. Bovendien levert ook het Belgische Ministerie van Landbouw een belangrijke bijdrage die o.m. bestaat uit vele informatiestands, en uit een keur van Belgische produkten waaronder fruit, bloemen, en boomkwekerijprodukten. Dit geheel gewone stadsbewoners op het hele landbouwgebeuren, want de burger komt zo is uit onderzoeken gebleken, in grote getale naar "Het Salon" Gaat de belangstelling van de boeren natuurlijk vooral uit naar werktuigen De belangstelling voor de internationale Week van de landbouw in Brussel was dit jaar groot. Deze foto genomen in één van de trekkerhallen laat dit zien. is opgezet onder de regie van de Na tionale Dienst voor Afzet van Land en Tuinbouwprodukten die ook propaganda maakt voor andere sek toren als vlees, eieren, pluimvee en de zuivel. Nieuwigheden treft men in alle sektoren aan en ze hebben meestal energiebesparing tot onder werp. Boer en burger De organisatie hanteert bij de Inter nationale Week een zodanige for mule dat men recht doet aan de ver langens van de boeren maar tevens korrekties probeert aan te brengen in de vaak bevooroordeelde kijk van de "De machines moeten niet meer gro ter worden, maar wel beter. Dit bete kent ook betere benutting van arbeid en machines. En hier valt nogal wat te verbeteren. Het blijkt immers dat: - de helft van de maaidorsers min der dan 60 ha per jaar oogst; - de helft van de aardappelrooiers minder dan 30 ha per jaar oogst; - de helft van de zesrijige bieten rooiers minder dan 50 ha per jaar oogst. De benutting, vooral van de grote, dure oogstmachines, is en blijft een moeilijk punt. Deze machines zullen ook in de toekomst op het individuele akkerbouwbedrijf nauwelijks renda bel kunnen gemaakt worden. Wacht woorden zijn hier loonwerk en sa menwerking. Dit zei Ing. D. Bonte van het Praktijkcentrum voor Land en Tuinbouw te Roeselare (B) bij de opening van de Internationale Week van de Landbouw in Brussel, die van 7-14 februari j.l. plaats vond. Alternatieve brandstoffen zijn voor de praktijk volgens de heer Bonte niet interessant en zullen dit in de nabije toekomst ook niet worden. Betere oplaad-systemen en afkoeling van de samengeperste lucht (inter- koeling) zijn nog in volle ontwikke ling. En ook deze toebehoren kun nen de dorst van de motoren hoog stens van 5 tot 10 doen afnemen. Ook dit jaar zullen de drie Landbouworganisaties het houden van open dagen op land- en tuinbouwbedrijven bevorderen. In tegenstelling tot 1981 zal niet worden gestreefd naar een landelijke open dag op één datum. Het is de bedoeling dat in elk gebied waar boeren en tuinders hun bedrijven voor bezoek willen openstellen, een dag wordt gekozen die ter plaatse de meeste kansen biedt op een geslaagd evenement. De Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw in Den Haag zal zorgen voor landelijke begeleiding van de open dagen. en trekkers, de burger blijft vooral pas verwonderd staan kijken in de hallen waar de dieren staan tentoon gesteld. Want hier staat het puikje van wat in België aan paarden, koei en, varkens, kippen en konijnen te vinden is voor melk en vlees, voor trekkracht en voor de sport. De laat ste dag van de Internationale Week presenteerden alle gepremieëerde dieren zich ten aanschouwe van een duizendkoppig publiek. Een hoogte punt en tevens het slot van Het Salon in Brussel werd ten slotte gevormd door een massaal en indrukwekkend optreden van 140 paarden en pony's van de Landelijke Rijverenigingen. J. WIERENGA Het is zaak, dat de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw zo spoedig mogelijk wordt ingelicht over de plannen die in voorbereiding zijn. Ook verneemt de Stichting graag welke wensen de organisato ren hebben ten aanzien van begelei ding en informatiemateriaal. Teneinde hierin enig inzicht te ver krijgen, is een vragenformulier ge zonden aan alle regionale land bouworganisaties en aan andere for mele en informele groeperingen die zich - voorzover de Stichting daarvan op de hoogte is - bezig houden met open dagen of dat in het verleden hebben gedaan. Aktiviteiten Aan deze groeperingen heeft de Stichting laten weten, dat zij de vol gende aktiviteiten wil gaan ont plooien: Op verzoek schriftelijk, telefo nisch of in een persoonlijk ges prek op kantoor adviezen ver strekken. Door middel van regelmatig bul letins en persberichten informatie over de komende open dagen verschaffen. Toezenden van tips voor het or ganiseren van open dagen. Het in grote oplage produceren en gratis beschikbaar stellen van een algemehe publieksfolder. Gratis (in beperkte mate) be schikbaar stellen van informatie materiaal over diverse facetten van de land- en tuinbouw voor bezoekers die daarvoor speciale belangstelling hebben. Indien de financiën toereikend zijn, gratis affiches beschikbaar stellen voor aankondiging van open dagen. Bij gebleken belangstelling tegen betaling zogenaamde badges (voor gastheren/vrouwen) en be wegwijzeringsstroken beschik baar stellen. Het geven van aanwijzingen voor het samenstellen van persberich ten over open dagen. Het beschikbaar stellen van adreslijsten van dagbladen, nieuwsbladen en huis-aan-huis bladen. Informatie over komende open da gen kan worden gestuurd aan de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw, antwoordnummer 1726, 2500 XS Den Haag. Een postzegel is niet nodig. In de toekomst zal de Belgische landbouw in elk geval zijn evolutie in het Europees kader verder nastreven. Bepaalde teelten en bepaalde dieren- rassen zullen hun belang verliezen en zullen door andere verdrongen wor den. In het noorden van de Europese Ge meenschap zullen de krachtinspan ningen voornamelijk moeten aange wend worden op een hogere en goed kopere produktie van plantaardige eiwitten. Nadruk zou ook moeten worden gelegd op een grotere zorg om de gezondheid en het leefmilieu te beschermen, de bodemvruchtbaar heid te bewaren en een aktieve land bouw in de probleemgebieden te be houden. Dit zei de heer G. Delvaux Direkteur-Generaal van het Bestuur der Ekonomische Diensten bij het Belgische Ministerie van Landbouw ter gelegenheid van de opening van de Week van de Landbouw in Brussel. De heer Delvaux stond ook stil bij de mechanisatie en zei daarvan het vol gende te verwachten: het produceren van kleinere en meer doeltreffende machines voor bedrijven met beperkte op pervlakte; het vervaardigen van machines die een grote weerstand bieden en weinig onderhoud eisen; het tot stand brengen van machi nes voor lichte of zware gronden, rekening houdend met moeilijke klimaatsomstandigheden; de verbetering van al de oogst machines om de verliezen in bruikbare produkten uit te scha kelen; een zeer doorgedreven normali satie van de mechanische ele menten; het tot stand brengen van lichte en verplaatsbare beschuttingen voor het vee en een verdere mechanisering, die een doeltreffend gebruik van de bijprodukten en van de afvalpro- dukten zal toelaten. Over de invoer van een computer systeem op het landbouwbedrijf zei hij: "Dat behoort natuurlijk tot een veel verdere toekomst. Het gebruik van een computer zal te gelijker tijd een beter beheer van de veefokkerij en van de teelten (een maximum ge gevens betreffende de produktie- voorwaarden), alsmede een vluggere kennis van de prijzen- en marktevo- lutie en van de weersvoorspellingen mogelijk maken". Ook Koning Boudewijn bezocht de Internationale Week en onderhield zich even met één der boeren. Dieren trekken op open dagen altijd veel belangstelling en niet in de laatste plaats van de jeugd. De 130.000 m2 die de agrarische beurs DLG in München groot is, is geheel uitverkocht, dit ondanks de ekonomische inzinking. Op deze tentoonstelling die plaats vindt van 20 tot 26 mei a.s. zullen de aksenten vooral liggen op trekkers, land bouwmachines, een internationale en nationale dierenshow, zaad en pootgoed, mest en voer, energie en milieutechniek en bouwen. Ook zal veel aandacht worden geschonken aan tuinbouw en fruitteelt. Op een gelijktijdig te houden internationaal symposium zal energieopwekking en besparing in het middelpunt staan. Een zeer attraktief onderdeel van de tentoonstelling zal de internationale dierenshow zijn. Daaraan zal wor den deelgenomen door 10 landen met in totaal 200 dieren. Vertegen woordigd zijn: België, West-Duits- land, Denemarken, Frankrijk, Italië, Canada, Oostenrijk, Zwitserland en Hongarije. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 15