BESTUIVINGSREGELING 1982 Opening energiekas Weekstaat energieverbruik Kwaliteit telen begint met de snoei! Naar een vroeg voorjaar? Geslaagden KNLC Hogere Landbouwschool Samenwerking Vroege aardappelen Brochure energiebesparing glastuinbouw Toetreding Spanje tot EG Algemene voorwaarden inzake het plaatsen van bijenvolken. De Kontaktkommissie Tuinbouw/ Bijenteelt, bestaande uit vertegen woordigers van de Hoofdafdeling Tuinbouw en de Afdeling Bijenteelt van het Landbouwschap, heeft de volgende voor 1982 geldende "Alge mene voorwaarden inzake het plaatsen van bijenvolken voor de bestui ving van fruit- en groentegewassen" vastgesteld. Deze voorwaarden gelden voor het jaar 1982 en kunnen tussentijds niet worden gewijzigd. Zij worden gedeponeerd ten kantore van het Landbouwschap te 's Gravenhage. Vergoedingen De door de teler verschuldigde ver goeding bedraagt inklusief BTW per bijenvolk: a) bij plaatsing in de open lucht bij het fruit 30,- voor een kastvolk en 22,50 voor een korfvolk, voor zover betreft het gebruik bij fruitgewassen; bij aansluitend gebruik op hetzelfde bedrijf bij ander fruit geldt na vier weken een toeslag van 10,— per week; b) bij plaatsing onder plat glas en lage plastik tunnels en in de open lucht bij meloenen en aardbeien per periode van vier weken 35,— voor een kastvolk en 25,— voor een korfvolk; c) bij plaatsing van een 20- raamsvolk bij augurken en re- monterende aardbeien in het open veld voor de gehele teelt 40,— voor een volk; d) bij plaatsing van een 6-raamsvolk "onder staand glas", derhalve in de kas, waaronder ook bij augur ken, per periode van drie weken tot 1 mei 1981 60,— voor één volk, daarna 50,— voor één volk; e) bij plaatsing van een 20- raamsvolk bij augurken "Onder staand glas", derhalve in de kas, met een mogelijkheid tot vliegen in het vrije veld 225,— per sei zoen voor één volk van 1 mei t/m 30 september; 0 bij plaatsing van een 20- raamsvolk bij augurken "onder staand glas", buiten geplaatst, 100,— per seizoen voor één volk van 1 mei t/m 30 september. In de regeling worden voorts achter eenvolgens opgesomd de verplichtin gen van de imker, de eisen betreffen de bijenvolken, de verplichtingen van de teler, de kontrole, de schadever goeding en de geschillen. Er is ook een lijst opgenomen met namen van organisaties die bijenvolken plaatsen. De regeling is verkrijgbaar bij het Landbouwschap. Schade bijenvolken door het aanwenden van gewasbeschermingsmiddelen De Kontaktkommissie Tuinbouw (Bijenteelt) heeft ook dit jaar aan dacht besteed aan de verschillende oorzaken van schade aan bijen, wanneer deze vliegen op land- en tuinbouwgewassen. De konklusie was, dat - zo het al noodzakelijk zou zijn om tijdens de bloeiperiode bes trijdingsmaatregelen te treffen - er doeltreffende gewasbeschermings middelen verkrijgbaar en -methoden toepasbaar zijn, welke niet of nau welijks schadelijk zijn voor de bijen. Met voldoening heeft de kommissie gekonstateerd dat er de laatste jaren bij de voorlichting aan de praktijk meer dan voorheen aandacht wordt besteed aan de gevaren van de ver schillende gewasbeschermingsmid delen voor bijen. Met nadruk wil de Kontaktkommis sie erop wijzen dat grote voorzich tigheid moet worden betracht bij de bestrijding van onkruid met chemi sche middelen. De ZUID-BEVELANDSE leden van de afdelingen waren goed vertegen woordigd op de studiedag. "Wat kunnen we er zelf nog aan doen?" Het interessante van zo'n dag is, de meningen te horen van akkerbou wers, veetelers of tuinders. Al zijn de bedrijfstakken in hun uitvoering ge heel verschillend, toch kan men veel van elkaar leren. Eén punt hebben allen gemeen, een bedrijf valt of staat met het ondernemersschap. Onder nemersschap zagen de meeste deel nemers als de belangrijkste eigen schap om een bedrijf goed te exploi teren. De overige punten, zoals kwa liteitsverbetering en afzet, werden als belangrijke punten genoemd om tot betere bedrijfsresultaten te komen. De akkerbouwers zullen met deze twee punten goed rekening moeten houden en wel in 't bijzonder voor wat betreft de aardappelen en de uien. In de fruitteelt zijn we hier de laatste tien jaar met onze neus bovenop ge drukt, want het verhaaltje "steeds meer kg telen per bedrijf', gaat het langzaamaan verliezen ten opzichte van een steeds betere kwaliteit telen. Natuurlijk moeten we de produktie zo hoog mogelijk zien te houden, maar dit mag nooit ten koste van de kwaliteit gaan. want dan zijn we op de verkeerde weg. Kwaliteit telen begint met de snoei. Een goede vakkundige snoei, licht in de boom brengen en knippen om bewust vruchten van voldoende maat te oogsten, behoren tot de eer- 'Ste en misschien wel belangrijkste handelingen om in 't najaar een hoogwaardig produkt te kunnen oogsten. Dunnen, bespuitingen op tijd uitvoeren, zonodig zomersnoei en doorplukken, allemaal maatrege len om een zo goed mogelijke kwali teit te telen. De goede ondernemer is hier al jaren mee bezig en zal hier mee door moeten gaan om zijn be drijf gezond te houden. Ook dit jaar, met hoge prijzen, kunnen de ver schillen oplopen tot 30 ct per kg of meer. In een goed fruitjaar vinden sommige telers dit minder belangrijk omdat de prijzen toch goed zijn. Dit is een foute berekening want in een minder jaar is het kwaliteitsverschil misschien maar 10 ct tussen klasse I en II, maar over elke kg fruit die het bedrijf afgaat, is dat toch een flink bedrag. Een ander punt, waar we als agrariërs met zijn allen zeker iets aan kunnen verbeteren is de samenwerking. Hier liggen mogelijkheden, die tot nu toe te weinig benut zijn. Vooral op het punt mechanisatie zijn samenwer kingsvormen met één of twee kolle ga's zeer goed mogelijk. Verschillen de bedrijven in onze regio zijn over- gemechaniseerd. Een foute zaak, dit geld kan beter anders besteed wor den. Als voornaamste punt dient men ver trouwen in elkaar te hebben en dit wederzijds niet te beschamen, goede afspraken te maken, eventueel op pa pier en ervan uitgaan dat men er al lebei of alle drie beter van wordt. Mogelijkheden zijn er zonder meer, door samen te praten, overleggen en vergelijken kunnen onze bedrijfskos ten op verschillende punten gedrukt worden. Ook in ons THOOLSE DISTRIKT wordt het fraaie en zonnige weertype van deze februarimaand in dank aan vaard. Voor de glastuinder spreekt het vanzelf, dat de voor de tijd van het jaar hoge temperatuur stukken scheelt, in zijn uitgaafpost van de energie. Voor de vollegrondstuinder is het ook van groot belang, dat februari droog en zacht is. De door de vorst van ja nuari ontstane goede grondstruktuur, blijft dan beter behouden, wat weer ten goede kan komen aan een gezond poot- en zaaiseizoen. Reeds vorige week liepen er telers rond met plannen, om een vroeg perceeltje aardappelen te poten. Vanzelfsprekend gebeurt dit dan op pasgeploegde grond, die zich goed voor deze teelt leent. De bedoeling is dan ook, om met behulp van plas tiek-folie afdekking, de grondtem- peratuur wat omhoog te krijgen. Ondanks het nu heersende zachte weer kan het eind februari, soms nog behoorlijk in de grond vriezen. Wanneer echter de folie goed, en op tijd is aangelegd, behoeft de poter met wat vorst, nog niet direkt te be vriezen. Wanneer de temperatuur onder de plastiek, vijf graden hoger komt dan in de buitenlucht, en de poter nog tien cm grond op zijn kop heeft, dan is het bevriezingsgevaar niet groot. Ons inziens zit er meer risiko in, wanneer na het planten overdadig regen valt, waardoor de grondtemperatuur te laag wordt, en de struktuur achteruit gaat. Meestal is het onder de kollega's zo, dat het vroege eksperimenteren van sommi gen met argus ogen wordt gevolgd, en owééh wanneer niet alles precies uitkomt wat de teler er van ver wachte. Uit het feit dat ieder jaar opnieuw dezelfde telers met hun produkt het eerst aan de veiling zijn. met gemiddeld de beste resultaten, mag worden afgeleid dat het aan hun verwachtingen heeft voldaan. Van zelfsprekend moet men voor deze primeurs, geschikte grond hebben, terwijl vakkennis om het pootgoed op de juiste manier voor te kiemen, ook een woordje meespreekt. Vorige week is, dankzij het gunstige weer de laatste liatris geoogst van oogst 1981. De spoelinstallaties hebben er echter een hele knauw aan gehad, vanwege het hoge grondpercentage. Voor de telers is het te hopen, dat er nog wat rendement zit in deze toch wel wat verlate oogst. Tot nu toe is de prijs voor dit kleine gewas behoorlijk ge weest, in zonderheid voor de wat grotere maten. Met de eerste ont vangen kunstmestrekening weten wij nu ook al weer, dat de prijs van deze grondstof weer behoorlijk gestegen is. Men zal zich wel terdege moeten realiseren, dat men voor elk te telen gewas, voldoende kunstmest strooit, maar een teveel, wreekt zich direkt op het gewas en de portemonnee. Er zal echter rekening gehouden moe ten worden met de omstandigheid dat het afgelopen najaar nat was (uitspoeling) maar ook met wat de voorvrucht van het nu te telen gewas is geweest. Dankzij het feit dat de vorst in zuid west Nederland niet ekstreem ge weest is, heeft de winterbloemkool er praktisch niet van geleden. Wel is er op afgelegen percelen wat wildschade ontstaan, wat dikwijls zeer moeizaam te verhalen is. Juist de natuurgebie den zijn dikwijls ideale plaatsen van wild en onkruidzaden (distels), maar daar mogen geen opmerkingen over worden gemaakt. Boer en tuinder moeten ook maar eens wat meer mi lieubewust worden, ten behoeve van een leefbare aarde. Kortgeleden is op het tuinkomplex van het Proefstation voor Tuinbouw onder Glas te Naaldwijk een kas gereed gekomen die speciaal is inge richt voor energiebesparend onderzoek. Om geen tijd verloren te laten gaan is de kas inmiddels voor het onderzoek in gebruik genomen. De officiële ingebruikstelling van deze in teelttechnisch opzicht unieke kas zal plaatsvinden op donderdag 4 maart 1982. De Minister van Landbouw, drs. J. de Koning, heeft zich bereid ver klaard de ingebruikstellingshande ling te verrichten. Aansluitend op deze officiële plech tigheid houdt het Proefstation in dé middag van donderdag 4 maart en op 5 maart de gehele dag "Open Dagen". Tijdens deze "Open Dagen" zal het onderzoek een groot aantal onder- zoekprojekten presenteren, terwijl de voorlichtingsdienst vooral aandacht zal vragen voor energiebesparing in de glastuinbouw. Op de "Open Dagen" die speciaal gericht zijn op de groenten- en bloe- mentelers kan men op de eerste dag terecht van 13.00 tot 17.00 uur en op de tweede dag van 9.00-17.00 uur. De toegang is kosteloos. Vanwege de snel stijgende gasprijs voor de glastuinbouw staan-moge lijkheden om op energie te besparen meer dan ooit in het brandpunt van de belangstelling. Het Landbouw schap heeft in samenwerking met anderen daarom het initiatief geno men om de in 1981 in de vakbladen en de bladen van de landbouwpers gepubliceerde artikelen over ener giebesparing te bundelen in een handzame brochure. Het resultaat is een vrijwel kompleet overzicht van alle belangrijke ontwikkelingen die in 1981 op het gebied van de ener giebesparing aan de orde zijn ge weest. De brochure wordt deze maand gratis toegezonden aan alle glastuinders in Nederland. Alle an dere belangstellenden kunnen de uitgave tegen betaling van 10,- bestellen bij het Landbouwschap (giro 645299). Wilt u op het strookje vermelden: "Bundel energiebespa ring glastuinbouw". De Europese Kommissie (het dage lijks bestuur van de EG) heeft voor stellen gedaan in verband met de toekomstige toetreding van Spanje tot de Europese Gemeenschap. Daarbij gaat het onder meer om een wijziging van de EG-marktordening voor groente en fruit. Over het alge meen kan het Landbouwschap zich wel vinden in de voorstellen. Het interventieprijssysteem wordt met twee produkten uitgebreid (au bergines en abrikozen). Het Land bouwschap is hier geen voorstander van, omdat dit prijssysteem in zijn algemeenheid tot ongewenste resul taten kan leiden. Door een bepaald niveau van de interventieprijs kan de produktie elders sterk gestimuleerd worden. Voorts wordt het referentie- prijssysteem ten behoeve van de in voerregeling met een paar produkten uitgebreid. De paprika zit daar niet bij en het Landbouwschap vindt, dat dit alsnog moet gebeuren. Op vrijdag 12 februari 1982 werden 16 studenten van de 4-jarige Hogere Landbouwschool te Dordrecht gedi plomeerd, te weten: Afstudeerrichting Agrarische Be drijfskunde: P.W.A.M. Brooymans, Bergen op Zoom; J.P. Dekkers, Oud Gastel; J. van der Kooij. Rotterdam; A.J.M. Kroon, Halfweg; G. van Nieuwenhuizen, Amersfoort; M.T. Thunissen, Son: P.J. van der Vorm, Rhoon: A.B.I.M. van Wagenberg, Vlijmen; J.E.M. Zwart, Dordrecht. Afstudeerrichting Plantenteelt: C.A.F. van Oers. Oudenbosch; R.D. Timmer, Wassenaar; H. de Wit, Ou de Tonge; J.P. Zweemer, Borssele. Afstudeerrichting Veehouderij: F.E. Bos, Heemskerk; A.J.W.M. Hamans, Roosendaal; J.A.G. Nohlmans, Dordrecht. Na de uitreiking van de diploma's is er een receptie gehouden. De meest bepalende groeifaktor in de winter in onze verwarmde kassen is licht. In vergelijking met vorig jaar is er de afgelopen 4 weken zo'n 36% méér licht ontvangen, terwijl de buitentemperatuur ongeveer 2 gr.C. lager was over dezelfde periode. Dat is gunstig voor alle gewassen onder glas, maar vooral bij energiebesparende kassen waar konstant zo'n 10% minder licht op zijn minst minder binnenkomt dan in een standaard glazen kas anno 1980 (nieuwe kassen kunnen tegenwoordig zelfs nog een stuk lichter zijn). Het is bovendien zo, dat de specifieke problemen in een wat donkerder kas middels het sturen met voeding en klimaat wat beter opgevangen kunnen worden. Dat alles bij elkaar geeft nu het beeld van een mooi evenwichtig gewas in alle kassen, waarbij de standaard glazen kas een lichte voorsprong heeft. De energiebesparing in zijn geheel is iets groter dan vorig jaar. De substraat teelt heeft daarenboven een extra energiebesparing van 3 a 4% t.o.v. de grond. Niettemin krijgt energiebesparing pas betekenis als men de respektievelijke produkties kent, waarbij dan ook nog de hogere bouwkosten een grote rol spelen. De stooktemperatuur is nu 19 gr.C. op de dag en 15,5 gr.C 's nachts met een lichtverhoging van 2 gr.C. In de grondafdeling van de acrylplatenkas staat een lichtafhankelijke minimumbuis van 45 gr.C. en overal werkt de vochtregeling nu. Hel energieverbruik bedroeé deze week 10.804 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Hel gasverbruik is als volgt Ie verdelen: Week: 5/2-12/2 totaal verbruik deze week in m3 verbruik in m3/l00 m2 energieverbruik in m3/l00 m2 vanaf 14-12-1981 energiebesparing t.o.v. kontrole (grond) oogst in kg/100 m2 gemiddeld vruchtgewicht in gram SDP-acrylplaten futurist, kas grond steenwol grond s 1518 1184 1559 1 89 70 92 993 915 1113 1 41.3* 45.9* 34.2* kontrole-objekt grond steenwol 1616 95 36* 2586 152 1692 2339 138 1639 3.1* De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur 7.3 gr.C. gemiddelde windsnelheid 3.9 m/sek. DENAR-KAS L. Koop 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 11