Gewestelijke Raad Landbouwschap kaart Hinderwet aan bij Inspekteur Volksgezondheid Noord-Brabant Vegetatieonderzoek Walcheren Gewestelijke Raad en Provincie gaan praten over Zoetwatervoorziening land- en tuinbouw in Noord-Brabant minister vraagt advies over jacht bij bijzondere omstandigheden Voederbiet Kyros op de Rassenlijst Provincie Noord-Brabant in 1981 veruit grootste teler snijmais Maximumnormen voor nitraat in groente Snijmais Het Provinciaal Bestuur van Noord-Brabant heeft, naar aanleiding van een brief van de Gewestelijke Raad over de zoetwatervoorziening in de land- en tuinbouw, aan de H.I.D. van de Provinciale Waterstaat ver zocht om een gespreksnotitie met hoofdpunten voor te bereiden. Zodra het Provinciaal Bestuur deze notitie heeft ontvangen zal de Geweste lijke Raad voor een gesprek worden uitgenodigd. Inmiddels heeft een werkgroep vanuit de Gewestelijke Raad, waaraan naast een vertegen woordiging vanuit de Gewestelijke Raad deelgenomen werd door funktionarissen van de Landinrichtingsdienst, Bedrijfsontwikkeling en het Hoogheemraadschap West-Brabant, een nota grondwater West- Brabant samengesteld. In deze nota, die betrekking heeft op onderzoek in het West-Brabantse zandgebied begrensd door de rijks weg Breda-Bergen op Zoom en de lijn Dongen-Gilze-Rijen-Poppel, wordt nader ingegaan op de ontwik keling van de grondwaterstanden, de mogelijke oorzaken van de grond waterstandsdalingen en de toekom stige grondwaterstanden. Daarna wordt ingegaan op het te verwachten watertekort in de landbouw, oogst- depressies en de mogelijkheden voor watervoorziening. Deze nota wordt besloten met enige aanbevelingen, waaronder de behoefte aan een spoedig onderzoek naar de techni sche en ekonomische mogelijkheden van wateraanvoer naar de land bouwgronden. De nota zal worden verzonden aan de diverse instanties die betrokken zijn bij de zorg voor een goed waterbeheer. Overleg met de Brabantse leidingleg gers Het overleg met de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap met vertegenwoordigers van een tiental Brabantse bedrijven en instellingen heeft ertoe geleid dat er voor een be langrijk deel overeenstemming is over de vergoedingsregeling 1982 bij het leggen van ondergrondse leidin gen. Over de vergoedingsnorm voor grasland zal nog nader overleg plaatsvinden om tot een afronding te komen van de normen voor de voe dergewassen. Bestemmingsplannen In het kader van het overleg met de Provinciale Planologische Dienst en/of gemeenten zijn ontvangen het bestemmingsplan "Buitengebied" van de gemeente Dussen, het ont wikkelingsplan van de gemeente Veldhoven, het struktuurplan van de gemeente Etten-Leur, de struktuur- schets van de gemeente Dinteloord en Prinsenland en de uitgangspunten voor het bestemmingsplan "Buiten gebied" van de gemeente Rosmalen. Tegen het bestemmingsplan "Buitengebied" van de gemeente Rucphen zijn bezwaren ingediend bij de gemeenteraad. Beheersplannen Met vertegenwoordigers van de Direktie Beheer Landbouwgronden, Bedrijfsontwikkeling en SEV wordt overleg gepleegd om een modus te vinden om te komen tot een betere voorlichting met betrekking tot de toepassing van de Relatienota. De voorlichting vooral in de beginfase van de procedure wordt zeer onvol doende geacht. Aan dit onderwerp zal in de Provinciale Landbouwraad en in de Advieskommissie eveneens uit voerig aandacht worden besteed. Minister De Koning (landbouw en visserij) heeft de Jachtraad om advies gevraagd over opening en sluiting van de jacht bij bijzondere omstandigheden. De besluitvorming over het al dan niet sluiten van de jacht wordt beïnvloed door een aantal praktische omstandigheden, t.w.: - de betrekkelijke onvoorspelbaarheid van het weer op een termijn langer dan vijf dagen; - het verschil in waarde-oordeel dat aan de overwegingen voor een te nemen beslissing kan worden gehecht; - het verschil in weersgesteldheden dat, speciaal in winterse omstan digheden, kan voorkomen in bijvoorbeeld de noordelijke en zuide lijke gedeelten van ons land. Tussen de direktie Faunabeheer en het K.N.M.I. is overleg gaande, ten einde te komen tot de beschikbaar stelling van zo betrouwbaar moge lijke weersvoorspellingen op langere termijn voor de onderscheidene de len van ons land. De bewindsman heeft de Jachtraad nu verzocht hem uiterlijk 1 juni 1982 advies uit te brengen over de vol gende vragen: - wanneer zijn de weersomstandig heden zodanig, dat tot sluiting c.q. opening van de jacht zou moeten worden overgegaan; is sluiting c.q. opening van de jacht anders dan op landelijke schaal mogelijk danwel gewenst; zo ja, welke normen moeten gel den om een dergelijke sluiting of opening op een andere dan lan delijke schaal toe te passen. Hierbij is aangetekend dat deze kriteria ruimte moeten geven voor een slagvaardige besluitvor ming terzake en de basis moeten geven voor een zorgvuldige af weging van de belangen van landbouw en natuurbescher ming. In de vergadering van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant van 29 januari 1982 is vastgesteld dat er binnen kort een gesprek zal plaatsvinden tussen de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap, de Provinciale Direktie Bedrijfsontwikkeling en de Inspekteur van de Volksgezondheid voor de hygiëne van het milieu voor Noord-Brabant. Daarbij zal gesproken worden over de struktuur van het overleg Inspektie en Landbouw, de saneringsregeling Milieu-hin derlijke bedrijven in de woonomgeving, voorlichting gemeenten en de gewijzigde Hinderwet. Voorts kwamen de volgende zaken aan de orde: Inspraak drie groene struktuursche- ma's De inspraak op de struktuurschema's Landinrichting, Openluchtrekreatie en Natuur- en Landschapsbehoud is afgerond. De studiekringen Ruimte lijke Ordening, die bij deze gelegen heid open stonden voor deelname vanuit de landbouw aan de inspraak, zijn 2 a 3 maal bijeengeweest en hebben allen één of meer reakties uitgedaan. Ook zijdens de Geweste lijke Raad is een reaktie uitgegaan, waarbij duidelijk is gewezen op het ontbreken van een toetsing van de regeringsvoornemens aan de land bouwkundige gegevenheden en wenselijkheden. Bijeenkomst agrarische leden van de Voorbereidings- en Plaatselijke Commissies voor ruilverkavelingen Op 12 januari j.l. is een bijeenkomst gehouden met de agrarische leden van ruilverkavelingskommissies in Noord-Brabant. Op deze door de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap georganiseerde bijeen komst zijn inleidingen gehouden door de heer Ir. T.T. Wind over de Enige jaren geleden is op Walcheren een vegetatieonderzoek uitge voerd door de Provinciale Planologische Dienst. Soortgelijke onderzoeken zijn inmiddels ook uitgevoerd in de rest van Midden-Zeeland en een gedeelte van Zeeuws-Vlaanderen. Vanuit de agrarische praktijk zijn hierover een aantal kritische vragen gerezen. Het gaat hierbij o.a. om: - hoe en door wie wordt het onderzoek uitgevoerd; - hoe zit het met de toestemming voor het betreden van de agrarische percelen; - wat gebeurt er met de resultaten van het onderzoek. Een en ander is reden geweest voor het Landbouwschap om overleg te plegen met de Planologische,Dienst. Naar aanleiding hiervan zijn onlangs een tweetal bijeenkomsten georgani seerd in Zeeuws-Vlaanderen. U heeft hierover begin januari een ar tikel in de landbouwbladen kunnen lezen. Ook voor Walcheren is dit ge houden onderzoek van belang. De resultaten zijn al benut voor de op stelling van het streekplan Midden- Zeeland. Ongetwijfeld zal dit vege- 10 tatieonderzoek ook een rol spelen bij de voorbereiding van de ruilverka veling Walcheren. Daarom zal ook op Walcheren een voorlichtingsbijeenkomst worden ge houden waar alle agrariërs inlichtin gen kunnen krijgen over het hoe en het waartoe van het vegetatieonder zoek. Deze bijeenkomst die voor iedere be langstellende toegankelijk is zal ge houden worden op 23 februari a.s. om 930 uur in "De Brasserie", Lange Delft 10 te Middelburg. ruilverkavelingsprocedure, door de heer Ing. A. Boer over beheersgebie den en door de heer Ir. L.J. Volle- bregt over verplaatsing naar de IJs- selmeerpolders. Deze goed bezochte bijeenkomst waar tevens aktuele problemen aan de orde werden ges teld, bleek in een behoefte te voor zien. Verordening vergelingsziekte suiker bieten In het jaar 1981 is ontheffing verleend ten behoeve van de teelt van bieten zaad aan het kweekbedrijf Van der Have te Rilland. Uit het verslag van de Controlecommissie blijkt dat van uit de isolatieveldjes geen besmetting heeft kunnen optreden. Wel wordt het treffen van preventieve maatre gelen en een kontrole daarop nood zakelijk geacht. In de kranten valt de laatste maanden het nodige te lezen over te hoge ni traatgehaltes in groente en de geva ren hiervan voor de volksgezondheid. Twee ministeries (Landbouw en Vis serij/Volksgezondheid en Milieuhy giëne) hebben eerder laten weten, dat zij gezamenlijk maximum normen gaan stellen voor het nitraatgehalte in de diverse groentesoorten. Medio 1982 zullen dergelijke normen wor den vastgesteld voor sla, andijvie en spinazie, die buiten worden geteeld (vollegronds) en voor spinazie en an dijvie uit de kassen. De maximumnorm voor kassla zal medio 1983 worden vastgesteld. Het Landbouwschap is het er mee eens dat gestreefd moet worden om het nitraatgehalte in bladgroente op een lager niveau te brengen. Het belang van de volksgezondheid staat hierbij terecht voorop, zo vindt het Land bouwschap. Niettemin wordt het be drijfsleven op vrij korte termijn ge- konfronteerd met wettelijke normen, terwijl er op dit moment nog onvol doende onderzoekgegevens voor handen zijn (met name ten aanzien van bemestingsadviezen voor de di verse teelten). Uiteraard is dit van groot belang, wil de tuinder nog een akseptabel oogstresultaat behalen. Het Landbouwschap is daarom van mening, dat de wettelijke normen niet ingevoerd mogen wordem, voordat het onderzoek is afgerond. Onlangs is het nieuwe voederbieten ras KYROS opgenomen in de Neder landse Rassenlijst. Het is een ras met erfelijk éénkiemig zaad. Kyros is op een aantal punten een duidelijke ver betering van het huidige rassenassor- timent. Dat geldt met name voor de zeer hoge drogestofopbrengst (104), de uitstekende schieterrestentie en de goede grondbedekking. Het dro gestofgehalte is ongeveer 16%. Belangrijk is dat Kyros een biet is die schoon de grond uit komt. Deze ei genschap maakt Kyros zeer geschikt om gemengd met snijmais in de kui len. Hoewel het ras is gekweekt om me chanisch gerooid te kunnen worden (met suikerbietenrooiers of voeder bietenrooiers), is Kyros ook erg goed met de hand te rooien. Mede dankzij het nieuwe ras Kyros, staat de voederbietenteelt weer sterk in de belangstelling. (Voor informa tie over Kyros of over de moderne voederbietenteelt, kunt u zich wen den tot Barenbrug Holland B.V., te lefoon (08818-1545). Het ras Kyros kan samen met snijmais ingekuild worden spreiding van de beteelde oppervlakte in 1981 Groningen Friesland Drenthe Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg Noordoostpolder Oostelijk Flevoland Zuidelijk Flevoland NEDERLAND MINISTERIE VAN LANDBOUW EN VISSERIJ SECRETARIAAT STATISTIEK EN DOCUMENTATIE Bron: C.B.S. Landbouwtelling mei

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 10