Een wolk met gouden rand. Bijblijven HIJ PLOEGT VOORT "Blijf op de hoogte van de gang van zaken!" Bij de kunstmestleverancier worden al weer vrachten afgehaald. 5 0 R1 rE WENKEN Saldoberekening Ook in ALTENA-BIESBOSCH is de winter op zijn retour en heeft de vorst zijn aftocht geblazen al kan het 's nachts nog wel wat vriezen. De ver- gaderdrukte is aan het afnemen, er is overigens de laatste weken wat af- vergaderd en gediscussieerd over di verse onderwerpen. De voorjaars werkzaamheden zijn nog niet be gonnen en er is misschien nog even tijd om de opgedane kennis en ad viezen nog eens te overdenken en eventueel in daden om te zetten. Het is zeker van groot belang dat men op de hoogte is en blijft met de gang van zaken. Toch vraag ik mij af of men met een zo overvoerde vergade ringsagenda wel op de goede weg is. Ik zag pas een agenda van een colle ga die meerdere malen 2 of 3 verga deringen had óp hetzelfde tijdstip. Zou het niet mogelijk zijn om in Al- tena-Biesbosch wat meer afspraken te maken met andere agrarische in stellingen en bedrijven of verenigin gen om gezamenlijk diverse agrari sche onderwerpen ter discussie te stellen? Ik denk b.v. per winter en kele agrarische dagen te houden met een forum bestaande uit personen uit diverse bedrijven of instellingen. Denk daar eens over na. De prijs verhogingen voor de landbouwpro- dukten zijn bekend. Wat dit voor ons land gaat betekenen is nog niet hele maal duidelijk. Ik lees in het Z.L.M.-blad van 5 febr. dat de me ningen over de verhoging zeer ver deeld zijn. Zeer ontevreden zijn onze voorzitter de heer Daeleman en UC.O.P.A. Te hoog aldus de B.E.U.C. en voldoende of misschien wat te hoog is de mening van Enge land, West-Duitsland en Nederland. Hoe moet men met zo'n verdeeldheid de miljoenen inwoners in de E.E.G. duidelijk maken en overtuigen van de noodzakelijkheid van prijsverho gingen. Over het jaar 1981 is men in agrarische kringen niet ontevreden: de gunstige oogstomstandigheden en de goede opbrengsten wat kwantiteit betreft hebben daar zeker een bij drage aan geleverd. De aardappelprijzen zijn zeker niet ongunstig te noemen. "Een beslis sing om te verkopen is niet altijd even gemakkelijk. Wie de juiste be slissing heeft genomen blijkt later pas. De hoogte van vrije grondprij zen is nog steeds moeilijk vast te stellen. Er wordt ook in ons gebied nog grond verkocht voor zeer hoge prijzen. Dit bevordert het omlaag brengen van de grondprijzen niet. Nog enkele weken resten ons en dan zal de lentemaand haar intrede doen en is het met de rust op veel bedrijven weer gedaan. Dan zullen de zaaiplan- nen voor 1982 in daden worden om gezet. Er was weer bedrijvigheid in de WESTHOEK. Afgelopen week hoorde je in de vroege morgen de trekkers in de polder brommen. Op de door de nachtvorst hard geworden grond kun je goed kunstmest strooi en. De vroege boer heeft dat ook ge daan. Er zijn ook late collega's. Die waren nog aan het ploegen. Al bij al is er weer werk in de polder verzet. De eerste aanzet voor oogst 1982 is weer gezet. Ook hoorde ik al geruchten van iemand die z'n pootuitjes aan de grond wilde toevertrouwen. De re gen afgelopen nacht zal wel een spaak in het wiel hebben gestoken. De winterslaap is ver voorbij. De el zen rond de boerderij beginnen weer uit te lopen en dat betekent dat de temperatuur al behoorlijk hoog is geweest. Als we de tarwe blokken zo eens bekijken, zien we dat deze ge profiteerd hebben van de mooie da gen afgelopen week. Ze zijn al goed aan 't bekomen van de vorstperiode. Vermeld moet wel worden dat op de slempachtige grond aan de stand van de tarwe wat mankeert. Er zijn nogal wat waterplekken en daar kunnen we de opbrengst wel vergeten. Het heel vroeg gezaaide perceel van onze buurman, die er eerst prachtig op stond heeft toch meer geleden van de vorst dan de later gezaaide tarwe. Je weet het maar nooit. Ik zag deze week een tabel: zo laat bieten ge rooid en zoveel meer kilo's aan op brengst. Maar ook zoveel later tarwe gezaaid opdat bietenland. De meer opbrengst bieten woog niet op tegen de lagere kg-opbrengst van de tarwe van het volgende jaar. Zo zie je dat het verhaal van "wie het onderste uit de kan wil hebben" ook in de land bouw opgaat. De praktijk bestaat ook nog uit vergaderen. Bijv. de le denvergadering van de afdeling met het vraagpunt. "Wat kun je er nu zelf eens aan doen?". Het is zeker zinnig en goed daar eens bij stil te staan. Als we de L.E.I.-cijfers bekijken valt er weinig te lachen. Als je hoort en ziet van de faillissementen van bedrijven om ons heen, dan gebeurt er bij ons niet veel. Je moetje daar echter niet blind op staren, want een boer gaat niet failliet, hij verdwijnt gewoon. Overeenkomst in beide gevallen is dat hij er als boer niet meer is. Gouden rand. Je kunt nog zulke pessimistische verhalen horen en je zegt "ja de cij fers wijzen het uit en er hangen don- Het is begin februari, als deze Noordbevelandse praktijkschrijver zijn gedachten op papier tracht te zetten. Afgelopen weken is er nog wat tarwe gezaaid. Van ploegen is niet zoveel gekomen terwij! er nog- wel een stukje gedaan moet worden. Met vergaderen is het deze tijd des te drukker. Alle vergaderingen "aflo pen" kan niet. maar om bij te blijven en sociale contacten te leggen of te verstevigen is vergaderen een goede zaak. Ondernemen is vooruitzien niet al leen vooruitzien naar 't komend groeiseizoen, maar ook na de jaren na 1982. Om vooruit te kunnen zien, moeten we van veel zaken op de hoogte zijn of in ieder geval wat af weten. Daarom is bijblijven een noodzaak. Bijblijven is mogelijk door vergaderingen te bezoeken, cursussen te volgen (bedrijfsopvol ging, aardappelteelt), mee te doen aan studiegroepen (suikerbieten) en door te lezen, (wat stond er ook al weer in het laatste jaarverslag van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting?) Met name de bedrijven met een kleine omvang (15-30 ha.) moe ten vooruitzien en tijdig hun bakens verzetten: intensiveren, vollegronds- groenten, andere bedrijfstak, neven beroep, samenwerking met een gro ter akkerbouwbedrijf of met andere kleine bedrijven? En hoe zit het met de bedrijfsopvolging? Je kunt maar nooit vroeg genoeg beginnen met hierover je gedachten eens te scher pen en als je iets niet weet: VRA GEN STAAT VRIJ. Om vooruit te kunnen zien moet U niet alleen bijblijven, maar ook weten het bedrijf nu draait. Hebt U al eens saldoberekeningen gemaakt van de diverse gewassen en deze met elkaar vergeleken? En hoe hoog zijn de vaste kosten (grond, gebouwen, werktuigen en arbeid)? Moeten we misschien na of naast de gewasstudiegroepen weer eens denken aan een bedrijfsecono mische studiegroep? Dit laatste is zomaar een gedachte, maar één ding staat als een paal boven water: We moeten weten hoe de zaak er nu voorstaat, we moeten bijblijven en vooruitzien, anders doet U zichzelf en Uw gezin tekort. kere wolken boven de landbouw, toch kan de lucht soms onverwacht opkla ren. De zon komt achter zo'n wolk vandaan. Een gouden rand aan de wolk. Was de lucht altijd stralend blauw dan zouden we nooit kunnen genieten van een wolk met een gou den rand. Een gouden rand wordt toch wel gevormd door de aardappel prijzen. Voor de boeren die ze nog in de schuur hebben zitten een meeval ler die goed van pas komt. Ook in het Land van Hulst kan men de gevolgen van regen en sneeuw goed waarnemen. ER zijn weinig tarwe percelen zonder water schade: zelfs op geploegd land ziet men zulke dichtgeslibde water plekken. Een goede ontwatering rechtvaardigt ook nu zijn investering. Tijdens lich te vorst in de morgen is er kunstmest gestrooid, gecultivatord geploegd en zomertarwe gezaaid. De eerste stappen voor de nieuwe oogst zijn weer gezet. De afgelopen jaren is er veel ge ploegd. Degenen die in het afgelo pen najaar in de verdrukking kwa men proberen nu de schade in te ha len. Het is toch wel beroerd dat men nu zijn aardappelen, uien of bieten aan het onderploegen is, zeker met de huidige prijzeq. "Hij ploegde echter voort"! Een troost isdat de aardappelen goed bevroren zijn en dus ook het humus gehalte in de grond iets doen stijgen. Hier en daar zijn er percelen zomertarwe gezaaid en is er kunstmest gestrooid. Vooral kunstmest zal bij een volgende gele genheid veel gestrooid worden. Langzaam begint het los vervoeren van de kunstmest toe te nemen. Niet iedereen is er op gesteld, maar het prijsvoordeel begint hier toch een duwtje in die richting te geven. On begrijpelijk is de niet toegepaste weegbrugkorting, wanneer je iets af haalt, terwijl dit bij leveren van b.v.tarwe wel wordt toegepast. Dit om "te verwachten verliezen op te vangen". Onbegrijpelijk is ook dat onze grote boeren coöperaties niet zonder meer de kunstmest het goed koopste kunnen leveren. Dit werkt het vertrouwen niet in de hand. Zal dit bij het kopen van andere dingen ook zo zijn? Het ziet er naar uit, dat er dit jaar zeer veel erwten en capucijners ge zaaid zullen worden. Begrijpelijk met de hoge prijzen, die men nu al voor de nieuwe oogst kan maken. Met een groot aanbod zal die prijs zeker snel dalen. Voorlopig hebben we het nog druk met onderhoud, vergaderingen, voor lichtingsdagen en tentoonstellingen. Zoals de RAI, waar we met een volle bus op comfortabele manier naar toe zijn geweest. Ook de gezinsdag was een succesvolle avond met een wel kome inspanning voor de ontspan ning. Nog even een drukke vergader- maand afwerken en dan hopelijk werken aan de oogst voor 1982 Afgelopen week konden er op Wal cheren nog wat veldwerkzaamheden worden verricht. Dank zij het droge weer kon op verschillende percelen het laatste ploegwerk worden gedaan en zelfs onder gunstige omstandi- gehden. De kopjes van de ploegsne- den begonnen al te grijzen. Bij de kunstmestleverancier werden al weer wat vrachten afgehaald. Mogelijk zijn er al percelen graszaad en/of wintertarwe met een Stikstofmeststof bemest. De omstandigheden waren in ieder geval gunstig. Vooral voor wintertar we was het mogelijk nog wat aan de vroege kant. De bodemtemperatuur is nog laag, maar kan bij zonnig weer aan de oppervlakte vlug wat oplo pen. Zodra er wat groen komt is het voor graszaad zeker gewenst dat er voldoende stikstof beschikbaar is. Dit geldt ook over wat dunstaande wintertarwe om de uitstoeling wat extra te bevorderen. Gezien de flinke hoeveelheden regen in de laatste maanden van 1981 is de kans groot dat de stikstofvoorraad in de bouw- voor niet groot meer is. We zien met belangstelling uit naar de resultaten van het stikstofonderzoek van de voorraad in de grond. Naar aanlei ding van een onderzoek bij de bie tenteler blijkt dat een groot aantal 1 telers tevreden was over de geadvi seerde stikstofbemesting bij de sui- kerbietenoogst '81. Vele telers mel den stagnatie in de groei door struc- tuurbederf van de grond door zware regenbuien in het begin van de groeiperiode. Desondanks is er toch nog een goede kg-opbrengst per ha gegroeid, maar bleven we in ons ge bied toch wat achter t.o.z.van andere Zeeuwsche gebieden. Naar we op een vergadering van bietentelers vernamen zal de prijs voor de A-bieten niet ver van 110,per ton liggen bij 16%. Voor B en C bieten aanmerkelijk lager uiteraard. De verwachting is 5% lager financiële opbrengst per ha dan van oogst 1980. Helaas een daling van de geldelijke opbrengst en steeds stijgende kosten. Er was op Walcheren een goede be langstelling voor de Kijk- en praat bijéénkomst over Bodem- en Ont watering. De informatie die verstrekt is, werd gezien als een lezing aan de wand. Ook de komende weken zijn er nog diverse aktiviteiten zoals ver gaderingen van uiteenlopende in stanties van belang bij het agrarisch gebeuren in ons gebied. Het einde van het vergaderseizoen is al in het zicht nog even de tanden op elkaar en we kunnen ons weer gaan wijden aan het meer praktische werk. Waarmee we niets ten nadele willen zeggen van de rundveehouderijsec tor, want deze zijn ook de hele winter druk bezig met praktische werk. De veehouder voert en werkt, de akker bouwer sleutelt. De afzet van de aardappelen verloopt prima. Ook in ons gebied. De tijd dat de op Walcheren geteelde aardappels kwalitatief iets minder werden ge waardeerd is gelukkig al lang voorbij. Toch zullen we er wel voor moeten zorgen dat we een goede kwaliteit blijven afleveren. Zie hierover het artikel van onze redacteur ,de heer Wierenga naar aanleiding van zijn bezoek aan onze grootste afnemer West-Duitsland. Die zorg begint straks alweer bij de ontvangst en verdere verzorging van het pootgoed voor oogst '82. ■n mm AKKERBOUW DE RA SSENBERICHTEN zijn weer uit! Let bij de rassenkeuze niet uitsluitend op een hoge op brengst, maar kijk ook naar an dere raseigenschappen. Deze kun nen ondermeer betrekking hebben op struktuurgevoeligheid, tijdstip van zaaien, strostevigheid, resis tentie of gevoeligheid voor ziekten. Ook de kwaliteit en de sortering van het te oogsten produkt kan een rol spelen. IN HET VOORJAAR beslist U in grote mate over de opbrengst van uw zomergewassen. Verpest U dan de struktuur van de grond, dan gaat dat zondermeer ten koste van de opbrengst. Naarmate de fouten later in het voorjaar gemaakt worden, des te harder wordt U er voor gestraft. 5-10% opbrengst- derving is nauwelijks te zien. Als U het ziet, is het meestal meer. WANNEER HET POOTGOED bij U wordt thuis bezorgd, is het goed dat U het eens bekijkt. In een zak pootgoed van 50 kg mogen bij de maat 35/45 in totaal 6 knollen voorkomen met gebreken, waar van maksimaal 2 knollen met fu- sarium en 2 met phytophthora. Voor de maat 28/35 is dat het dubbele aantal. Voor andere maatsorteringen gelden weer an dere aantallen. VOOR DE BEOORDELING voor pootgoed op rhizoctonia wordt gebruik gemaakt van foto schalen van de P.D., waarbij on derscheid wordt gemaakt in knol len, die licht, matig of zwaar met rhizoctonia-sclerotiën zijn bezet. Als grens voor de klassen A, B en C geldt dat 25% licht door rhizoc tonia aangetaste knollen mogen voorkomen. EEN PARTIJ POOTGOED kan binnen de maatsortering grof of fijn uitvallen. Om de benodigde hoeveelheid pootgoed per ha te berekenen, moet U weten hoeveel poters er in een zak zitten. Om onaangename verrassingen bij het planten te voorkomen, doet U er goed aan van enkele zakken het aantal knollen te tellen. In een partij mogen 3% ondermaatse en 2% bovenmaatse knollen voorko men. VEEHOUDERIJ MOEILIJKHEDEN BIJ DE OPFOK worden vaak veroorzaakt door infekties, die via de stal op de kalveren worden overgebracht. Daarom is regelmatig goed schoonmaken van de kalverstal noodzakelijk. Vaak hoort men dat in het voorjaar meer kalverziekten voorkomen. Goede hygiëne hoort bij een goede opfok. ZORG IN DEZE DONKERE DAGEN voor een goede verlich ting van uw trekker en werktui gen. U moet het zelf goed zien, maar u moet vooral gezien wor den. Het spaart U een bekeuring uit. Bovendien en dat is het be langrijkste, voorkomt U onnodig gevaar voor Uw mede-weggebrui kers. EEN GOEDE ONTWA TE RING van uw grasland geeft een voorsprong in het voorjaar. Re kent U maar eens uit wat 1 week vroeger weidegang bespaart. Er is deze winter nogal wat nat gevallen en dit moet allemaal afgevoerd worden. Zorg dus voor schone greppels, draineerbuizen en wa terlopen. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 7