Zelf energie opwekken (nog) te duur. Uitbreiding teelt maanzaad Zal het een hoge of een lage C-prijs worden? De tijd zal leren of we op de goede weg zijn. Een vuist in de broekzak. Veel lenteboden wijzen op ekstra vroeg voorjaar Investeringen Automatisering Vuist. Gedurende de eerste februariweek kon er in West-Zeeuws Vlaanderen met de voorjaarswerkzaamheden worden begonnen. Vooral de zwaar dere gronden waren voldoende op gedroogd voor het uitzaaien van o.a. zomertarwe, of het strooien van kunstmest. Er zal dit jaar veel zo mertarwe geteeld worden. Er moet nogal wat worden doorgezaaid, ter wijl vnl. op de slempige gronden menig perceel wintertarwe wordt uitgereden en vaak dan maar met zomertarwe ingezaaid. Vorig jaar verliep dit goed; maar dat hoeft niet altijd zo te zijn. Op de "waterplekken na is er over het al gemeen sprake van een goed aantal planten per m2. D.w.z. ruim boven de 200. Momenteel zijn nog geen uitslagen bekend van het stikstof- voorraadonderzoek. We zijn erg be nieuwd, want in de tweede helft van deze maand zijn we zeker van plan de stikstof te strooien. Op veel per celen graszaad heeft dit inmiddels al plaatsgevonden. Als er geen vorst van betekenis meer komt is dit wel licht een goed gekozen moment ge weest, gezien de neerslag erna. Op de zware gronden werden tevens al weer de eerste plantuien gepoot. Het lijkt erop, dat in ons gewest de teelt van maanzaad dit jaar fors zal uitbreiden. Er kan tegen een goede prijs worden gecontracteerd. Blijft de moeilijkheid van het kwantum per ha. Wellicht zijn een aantal boeren alweer vergeten dat in dit gewas de onkruidbestrijding en insectenvraat vaak voor grote problemen zorgen. Twee keer spuiten met Asulox komt vaak voor; is erg duur en zelfs dan nog niet altijd afdoende. Van de bruine bonenteelt wordt een areaaluitbreiding verwacht van 5-10%. Het areaal stamslabonen blijft gelijk. Van dit gewas moeten de kilo's het goedmaken. Van vele an dere producten is bij geringe kwan- tums meestal de prijs stijgende. Wat de prijsstijging betreft hebben ze in Brussel voor de Nederlandse akker bouwer niet veel goeds in de pan. Voor wat tarwe betreft zal er uit eindelijk helemaal geen verhoging meer inzitten. Dit was al eerder aan gekondigd. Was dus eigenlijk geen nieuws meer, maar we zitten er wel mee. De vooruitzichten voor onze twee belangrijkste gewassen, t.w. tarwe en bieten zijn niet best. De algemene vergadering van onze kring werd weer goed bezocht. De in leider op deze vergadering bracht naar voren dat het voorlopig nog niet interessant is voor de akkerbouw, energie op te wekken o.a. via wind molens. De investeringen zijn te hoog. We kunnen de P.E.Z.M. voor lopig nog niet missen. Het areaal maanzaad zal dit jaar wel een forse uitbreiding te zien geven. Op NOORD BEVELAND was het in de voorbije week een drukte van be lang. We zagen kunstmest zaaien, ploegen en ook al uitjes planten. Het leek ineens voorjaar. In deze winterse weken hebben de boeren kunnen kie zen uit vele vergaderingen en bijeen komsten. We konden uitzoeken; voorzitter Luteyn van het K.NLC. Dhr. Ebbens met de proefveldresul taten. notaris Giele over problemen en oplossingen op het boerenbedrijf. Dhr. de Lange voor verzekeringen, dhr. Oggel over landbouwactualitei- ten. dhr. Valkier over onze aardap pelexport, over recreatie. Ook de Belgische weerprofeet dhr. Armand Pien heeft op Noord-Beveland een zeer mooie avond verzorgd. Zoals men ziet voor elk wat wils. Ook een sub-kringvergadering van Suiker Unie hebben we gehad en waar we op gehoopt hadden werd niet bekend gemaakt. Dhr. Talens was er voor uit Gronin gen gekomen maar had de bietenprijs nog niet meegebracht. Naar onze mening duurt het altijd vrij lang voor deze over het hele land bekend is, want in het uiterste Zuidwesten (Zeeuws Vlaanderen) is die altijd we ken eerder bekend dan in de rest van ons kleine landje. Ook van een HO GE C OF EEN LAGE C was hem nog niets bekend, dus er zat nog weinig muziek in de MENGTROMMEL der suikerfabrikanten. Misschein komt er toch nog een extra toon uit, nieuwe nu we ergens gele zen hebben dat het ministerie van Financiën een wetsontwerp heeft in gediend om isoglucose (dit is de na- maaksuiker uit zetmeel) vanaf 1 maart met suikeraccijns te gaan be lasten 7,— per 100 kg tegen f8,68 per 110 kg voor gewone suiker. Eindelijk een klein lichtpuntje!? Het gebruik in 1980 van isoglucose was 71.000 ton. dus zou het ettelijke mil joenen opbrengen. Zouden hiermee de prijzen voor vooral de akkerbou wers niet wat aangepast kunnen worden? We hopen op de a.s. Kringvergadering van Suiker Unie heel wat beter nieuws te vernemen, want de boeren uit het Zuidwesten van Nederland verdienen als meest regelmatige bietentelers een flinke premie te ontvangen, in plaats van een afstraffing in alle toonaarden die het hoofdbestuur zeer waarschijnlijk nog op het repertoire voor ons in petto heeft. Op onze voorjaarsvergadering in de laatste week van februari gaan we in eigen kring proberen alles wat de laatste tijd over ons gekomen is in goede banen te leiden en bekijken of er nog een toekomst voor de boeren bedrijven is weggelegd. We hopen dat zeer veel van onze leden op deze ver gadering aanwezig zullen zijn. Januari is begonnen met een weerty pe, dat zeer behaaglijk was voor deze tijd van het jaar. Daarmee zijn veel mensen in kring MIDDEN-EN OOST BRABANT uiteraard best te vreden. Hierna kwam een flinke periode vorst. Gedurende deze vorstperiode is het veel uren droog en zonnig ge weest. De laatste tien dagen van ja nuari zijn er talrijke regen en hagel buien gevallen. Samenvattend kun je toch stellen, dat de hoeveelheid neerslag minder is geweest dan nor maal voor de tijd van het jaar. Het grasland heeft deze winter nogal wat geleden van de vorst en sneeuw. Het is nogal dor en dood onder de sneeuw vandaan gekomen. Mogelijk zijn ook andere oorzaken de schuld van dit landschapsbeeld. Hierbij denk ik aan schade van emelten en mollen. De mollen zijn vooral na de vorstperiode zeer aktief geworden. Betreffende de emelten is in de herfst '81 een onderzoek geweest van het konsulentschap (C.R.A.) in Oost- Brabant naar het voorkomen ervan. De konklusie was dat in 1/3 deel van de onderzocht oppervlakte grasland een bestrijding van de emelten noodzakelijk was. Het gaat goed met de Landbouw, wordt er van buitenaf gezegd! Hoor je dit geluid ook binnen de Land bouw? Of is dit misschien een mo mentopname van het laatste jaar, die de kritiek wegblaast en plaats maakt voor een schouderklopje. De eerste regel is belangrijk voor het doen van investeringen op langere termijn en om in de toekomst de konkurrentiepositie van de agrariër veilig te stellen. Of de investeringen op tijd en op de goede manier hebben plaats gevon den, is achteraf pas te beoordelen. Op de Landbouw RAI hebben we kunnen zien, wat de nieuwe werk tuigen kosten. Veel kan gemechani seerd en geautomatiseerd worden. Nu is aan de boer de keus, waarin hij wel zal investeren en waarin niet. Later blijkt wel of de keuze goed is geweest. Als ondernemer, moet je goed weten, wat je doet. Vroeger kocht je een machine om mee te werken, terwijl er tegenwoordig ma chines te verkrijgen zijn, die je ver tellen. wat je doen moet, op welke manier je het werk zou kunnen doen. Om in de veehouderij te blijven. Er zijn verschillende soorten en merken komputers, die je bij verstrekking van een aantal noodzakelijke basis gegevens met een druk op de knop kunnen vertellen, wanneer b.v. een koe tochtig kan worden, eventueel geïnsemineerd kan worden, het tijd stip van droogzetten aangeven en de mogelijk uitgetelde kalfdatum aan geven. Als dit wonderapparaat op de juiste wijze gevoed wordt kan hij heel wat gegevens op slaan, die bij oproep, de boer van dienst kunnen zijn. Of een dergelijke ontwikkeling van een slechte boer een goede kan maken, is nog zeer de vraag. Momenteel is de techniek druk bezig op allerlei manieren het voeren te mechaniseren en te perfektioneren. Als boer vraag je je vaak af. of er voor een bepaald karwei zoveel ver schillende machines en technieken uitgevonden moeten worden. Iedere methode zal zijn voor- en nadelen wel hebben. Wat de invloed van de automatisering en mechanisering op het gezinsleven is, is moeilijk te voorspellen. Het is in ieder geval zo dat de lichamelijke in spanning (spierarbeid) van de boer minder wordt, terwijl de geestelijke steeds toeneemt. Sociaal- en mis schien ook economisch gezien heeft men dit soort zaken ook in de land- en tuinbouw zover doorgevoerd dat het maatschappelijke gezien niet of nau welijks verantwoord is. Nu is het wel zo, dat de ene onderne mer meer eenheden kan bijhouden, overzien en begeleiden dan de andere op een soortgelijk bedrijf. De tijd zal leren, of we momenteel op de goede weg zijn. In de eerste week van feb. is ook op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND" het (achterstallige) werk een heel eind ingelopen. Er moest tengevolge van het slechte weer van najaar '81 nog heel wat geploegd worden. Bovendien waren dat veelal percelen die in 't najaar flink kapotgereden waren. De zware of lichte nachtvor sten waren zeer welkom om deze percelen zonder al te veel struktuur- bederf geploegd te krijgen. Zo zagen we. 's avonds door de polder rijdend, heel wat "zomerse dagen" gemaakt worden. Als het weer een beetje meezit ziet het er naar uit dat op deze laat ge ploegde grond toch nog wel een be hoorlijk zaaibed gemaakt kan wor den wat dan weer moed geeft voor de volgende oogst. De tarwepercelen gaan steeds groener staan. Het valt daarbij op dat een week verschil in zaaien nu zo'n groot verschil in op komst te zien geeft. Verschillende percelen komen nog maar net boven. Hier en daar zullen wel gedeelten over gezaaid moeten worden. Met name op de slempgevoelige gronden, waar nogal wat piasvorming is ge weest. We moeten echter niet te snel tot over- of doorzaaien overgaan, omdat het resultaat daarvan in de praktijk veelal erg tegen valt. Wan neer het niet te grote oppervlakten zijn lijkt het ons beter te trachten er een goede groenbemester in te kwe ken. Zodat deze, veelal lage natte plekken, in een goede konditie ko men voor het gewas van 1983 wat dan veelal aardappelen of bieten zullen zijn. De flinke vorstperioden die we gehad hebben deze winter hebben weinig invloed gehad op de uienprijzen. Dikwijls zien we dat in een vorstperiode de prijs nogal eens aantrekt. Dit was nu duidelijk niet het geval, daar de meeste uien laat geoogst zijn is er veel uitval. Deze uien worden veelal in klasse 2 ge veild voor 22 a 25 ct. en dat is toch te weinig om van een rendabele oogst te spreken. Bij de aardappelen ligt de prijs gelukkig gunstiger vooral ook omdat veelal een goede opbrengst is behaald. We moeten daarbij wel be denken dat er weer heel wat extra geld nodig is om het volgende gewas te telen. Van alle kanten komen kos tenverhogingen op ons af. Vooral voor die zaken waarvoor veel energie benodigd is zoals b.v. kunstmest. De prijzen daarvan gaan schrikbarend omhoog. Lazen we vorige week in ons hoofd artikel dat we gezamenlijk "een vuist" moeten maken om onze belan gen te behartigen, akkoord. Maar dan niet zoals deze rubriekschrijver die 'm in z'n broekzak hield toen ie tegenover een boom van een vent stond. Waarvan akte. Vorige week nog even wat land geploegd. Het was wel laat, maar op een nachtvorst hebben de trekker en de ploeg meer stevig heid. Zodoende was het boven verwachting hoe mooi het land er bij kwam te liggen, maar in feite was het te laat. Over een maand of nog eerder moet dat land al weer met haver gezaaid worden. Indien de bodem- en weersgesteld heid het toelaten, dan moet dit gewas 15 maart al gezaaid zijn. Vroeg ge zaaide haver rijpt niet eerder dan laat gezaaide. De eerst genoemde heeft dus een langere groeiperiode en geeft zaad met een hoger korrel en hl-gewicht. Om die redenen advi seerde de loonwerker om de haver al begin februari te gaan zaaien. Voor die vorm van voorlichting lopen we hier nou niet direkt warm en soms reageren we daarop nog wel eens te fel. Ben je als boer nog voor de volle 100% plantenteler of heeft de tech niek ons volkomen te pakken? Als je het hier waagt om begin februari erwten en haver te zaaien, dan lokje alle vogels uit het gehele gewest en zelfs van over de grens. Wanneer de vogels over het ganse gebied ver spreid zitten, dan is er niets loos. Zitten ze echter op één plek. dan wordt het door een boerebril beke ken toch wel te gortig. Wilde gans Pas geleden vonden we op het gras zaad een dode wilde gans. Vroeger lieten we zo'n dier bij de gezond heidsdienst bezorgen en na een paar dagen was de doodsoorzaak bekend. Tegenwoordig wordt dat niet meer gedaan en daarom hebben we het cadaver zelf maar eens goed bestu deerd. Snavel en poten hadden onze speciale belangstelling en eigenlijk hadden we die groter verwacht. Heel simpel schijnt te verklaren te zijn waarom die wilde ganzen in grote getale in ons gebied neerstrijken. In wezen is zo'n gans een watervogel en zodra het gaat vriezen zakken ze naar het zuiden af en bij invallende dooi keren ze weer naar het noorden te rug. Het ganzen instinkt is daarop afgestemd en "opdooi" kennen ze niet. Ze voeden zich hier het meest met aardappelkriel en resten van suikerbieten, maar die voorraad is nu door strenge vorst geheel weg. Thans zien we het aantal wilde ganzen in onze provincie sterk afnemen en nog even en dan is het weer lente. Tijdens de laatste vorstperiode zijn de mollen maar amper weggeweest. Nu ziet men in de weiden weer overal nieuwe molshopen komen. Ook de merels en de lijsters zijn al druk in de weer met het vangen van wormen. In de tuin botten de hees ters al uit en enkele vaste planten laten hun eerste bloempjes weer zien. Vroeg voorjaar Na twee late voorjaren wijzen vele lenteboden thans al op een ekstra vroeg voorjaar. Nog even geduld zul len we moeten hebben voordat de uitslagen van het stikstofonderzoek van de bodem bekend zullen zijn. Ook over de bladluizendruk op de winter- waardplnntcn zijn nog geen berichten in de landbouwpers verschenen. Wel verschijnen er erg veel vertegen woordigers van de trekker- en werk- tuigenhandel op onze bedrijven. Na de R.A.I. zijn genoemde heren druk in de weer en zo te horen wordt er veel verkocht. Wij zelf zitten nog met de vraag of we een derde trekker welke op het hedrijf maar net 400 uren maakte, nu in moeten ruilen voor een nieuwe- of voor een goede tweede hands trekker. Het scheelt wel meer dan 25 mille en wie weet wat minister Van der Stee nog voor ons in petto heeft?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 6