BESLUIT ^Buitens taan de LEDENRAAD VAN AVEBE NEEMT ONDOORDACHT Landbouwschap en ministerie over prijsvoorstellen op zelfde lijn IR. KOKS: KWALITEIT BEDRIJFSVOERING MELKVEEHOUDERIJ KAN OMHOOG zojuist: verschenen Lezen en kijken HARD WERKEN DR.IR. M.P.M. VOS: POSITIE NEDERLANDSE LANDBOUW NIET ONGUNSTIG Maandelijks overleg minister met Landbouwschap Het Landbouwschap en minister De Koning van Landbouw en Visserij delen op belangrijke punten hun bezwaren tegen de landbouwprijs- voorstellen van de Europese Commissie. Dat geldt met name voor de onevenredig grote afbraak van de Nederlandse monetair compense rende bedragen (mcb), het ontbreken van voorstellen voor een zet- meelbeleid en de te geringe verhoging van de graanprijzen, vooral voor wat betreft bakwaardige tarwe van minimumkwaliteit. In het maandelijks gesprek tussen de minister en het dagelijks bestuur van het Landbouwschap is over de prijsvoorstellen van de Europese Commissie uitvoerig van gedachten gewisseld. Dat gebeurde mede naar aanleiding van de diskussie hierover in het Landbouwschapsbestuur. Ir. P.P.Koks In tegenstelling tot de jaren zestig en zeventig, toen onze melkveehou derij zich ontwikkelde tot een sterke bedrijfstak die ook binnen de EEG een sterke positie inneemt, zullen de groeimogelijkheden in de tachti ger jaren slechts beperkt zijn. De kwaliteit van de bedrijfsvoering daarentegen kan, ondanks de vooruitgamg die ook hier reeds is ge boekt, op vele bedrijven nog belangrijk worden opgevoerd. Dit o.m. zei ir. P.P. Koks, adjunkt-direkteur Veehouderij en Zuivel van het ministerie van landbouw en visserij, op de Landbouwdag van het Drents Landbouwgenootschap op 2 februari j.l. te Assen. Voorzitter Luteijn sprak tegenover de minister onder meer zijn zorg uit over het verloop van de besprekin gen over de EG-financiering en het hete hangijzer van de Britse bijdrage. Hij wees daarbij ook op het feit dat over landbouwzaken wordt beslist door de ministers van buitenlandse zaken. "Het Landbouwschap staat daarover niet te juichen. We vinden dat landbouwzaken beter door de vakministers kunnen worden behan deld", aldus Luteijn. Ook naar het oordeel van minister De Koning dreigt de besluitvorming over de landbouwprijzen te worden be moeilijkt doordat de Europese Raad over deze zaken op zijn vroegst eind Tegenover een matiging van het prijsbeleid op het gebied van granen, staat de plv. direkteur-generaal in principe niet negatief, al vindt hij de voorstellen van de Europese Kom missie (verlaging van het Europese prijspeil met 20% opdat rond 1988 geen verschil meer bestaat tussen het Europese en Amerikaanse graan- prijspeil en een extra verlaging van de interventieprijzen als er te veel wordt geproduceerd) veel te ver gaan. Wat de melksektor betreft konsta- teerde dr. Vos dat de allergrootste dreiging nl. de strafheffing voor melkveehouderijbedrijven met een produktie van meer dan 15.000 kg per ha, in de prijsvoorstellen nauwe lijks terug is te vinden. Tijdens de diskussie die volgde noemde de heer Vos het EEG-beleid niet verantwoordelijk voor de uit stoot van arbeidsplaatsen in de landbouw. Integendeel, zonder dat beleid zou de uitstoot veel groter zijn geweest en had onze landbouw nooit zijn huidige funktie als trekpaard van de ekonomie kunnen bereiken, Ir. M.P. de Jong nieuwe direkteur Proefstation voor de Rundveehouderij Binnenkort is de benoeming te ver wachten van ir. P.M. de Jong tot di rekteur van het Proefstation voor de Rundveehouderij in Lelystad. Ir. De Jong (53), die ir. L.H. Huis man opvolgt, was na zijn studie aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen werkzaam als adjunkt-vee- teeltkonsulent in Assen en Arnhem en als konsulent in algemene dienst voor veevoeding te Wageningen. Vanaf 1970 is de heer De Jong ver bonden aan het Proefstation voor de maart beslissingen kan nemen. Hij sprak de vrees uit dat hierdoor met name Frankrijk zal trachten zijn ei gen ideeën ten aanzien van het EG- landbouwbeleid te realiseren. Kleine boer Ten aanzien van de zuivel heeft het Landbouwschap bij de bewindsman gepleit voor een meer konsistent be leid, met name voor wat betreft de groeimogelijkheden. Verder ver woordde Luteijn de weerstand die er op het ogenblik bestaat tegen het handhaven van de medeverant woordelijkheidsheffing op het ni veau van 2'/2 procent. Tegen het Dr. ir. M. P. M. Vos zo stelde de plv. direkteur-generaal. De landbouw is echter geen werkge- legenheidstherapie, maar een eko- nomische sektor die evenzeer door ekonomische faktoren wordt be paald als de rest van de wereld. Rundveehouderij, aanvankelijk te Wageningen, later in Lelystad. Hij bekleedde niet alleen de funktie van adjunkt-direkteur, maar was tevens hoofd van de afdeling melkvee en vleesvee. aangekondigde steunbeleid voor kleine melkproducenten 320 mil joen) heeft het Landbouwschap op zich geen bezwaar. Wel zou het dui delijk moeten worden wat de Euro pese Commissie onder kleine produ centen precies verstaat. Minister De Koning hoopt te bereiken dat het steunbeleid niet uitloopt op diffe rentiaties in prijs of in de omvang van de medeverantwoordelijkheids heffing. De vraag wat een kleine boer is zal daarbij zeker aan de orde komen, zo verwachtte hij. De be windsman verklaarde dat Nederland de onderhandelingen over de prijs voorstellen niet zal ingaan met eisen over de omvang van het prijzenpak ket. Wel zal worden gevraagd de te kortkomingen op het punt van de mcb-afbraak, de graanprijzen en het zetmeelbeleid te korrigeren. Sektorprogramma In het gesprek met de minister heeft het Landbouwschap tot slot aandacht gevraagd voor een aantal problemen met de WIR energietoeslag in sa menhang met de overheidsbijdragen op grond van het zogenaamde sek torprogramma voor de glastuinbouw. Afgesproken is dat hiervoor op amb telijk niveau oplossingen zullen wor den gezocht. Het Landbouwschap heeft ook gevraagd haast te maken met het verzenden van aanvraagfor mulieren voor de uitbetaling van voorschotten op grond van het sek torprogramma. Volgens het ministe rie is hiermee al een begin gemaakt. Steeds meer zien we op de boe kenmarkt goedverzorgde foto- en platenboeken, voorzien van pret tig leesbare tekst. Bij Elsevier verschenen "Dier gezien" van F. Hazelhoff en H. Bouma en "Het dagelijks leven in de 17e eeuw" van Haye Thomas resp. 29,50 en 37,50. "Dier gezien" spreekt zeker iedereen aan die buiten woont en van de natuur houdt. Beschermde dieren in Nederland en België werden door Fred Ha zelhoff subliem gefotografeerd. Een vlotte tekst verzorgde Hans Bouma, die de kunst verstaat het dier bijna zelf te laten spreken. Niet alleen al zeldzame dieren als korhoen, ijsvogel of das werden betrapt, ook haas, konijn, Vlaamse gaai, fazant en tientallen anderen vond ik in dit boek, dat door het lezen en bekijken velen zal aansporen er zelf eens weer op uit te gaan, beter op te letten op een wandeling, bewuster te ge nieten van alles wat we ook in ons land nog kunnen tegenkomen. Het tweede boek. "Dagelijks leven in de 17e eeuw" heeft een aantal thema's als bij voorbeeld "stad en land", "in de bakermand", "slokjes sopjes en eetgewoonten", "markten en kermissen", "sterven en begra ven". Afbeeldingen van schilderijen en gravures tonen het dagelijks leven van jan en alleman, kin derspelen als belleblazen, huis houdelijke taken als koken en huisslacht, de marktkramen op de kermis,- de eerste zwemscho len, maar ook gewoonten bij vrijen en huwen, bij justitie en straffen en tenslotte bij sterven en begraven. Wie de vele illustraties goed be kijkt en de tekst met enige aan dacht leest zal voorwerpen vin den die wij als antiek bewaren en gewoonten en gebruiken die ook nu nog bestaan. Voor iedereen met enige belang stelling voor ons eigen verleden een waardevolle aanwinst. G.A. de Lange De inkomensverschillen bij bedrij ven met dezelfde produktie-omvang die in dezelfde omstandigheden ver keren, blijken zeer groot te zijn. Deze grote spreiding in inkomens geeft het doorslaggevende belang aan van de ondernemerskwaliteit van de melk veehouder. Een belang dat de over heid terdege onderkent: van de be groting van het ministerie van land bouw gaat bijna de helft naar on derzoek, onderwijs en voorlichting. Ir. Koks noemde in dit verband de opkomst van de mikro-elektronika, niet alleen in de normale mechani satie (ventilatieregeling, krachtvoer- dosering enz.) maar ook in de on dersteuning van het management. Werkgroep veenkoloniën: De ledenraad heeft haar goedkeuring gegeven aan het tweede herstruktu- reringsplan van AVEBE, wat o.a. be tekent opnieuw sluiting van een fa briek, nl. DWM in Veendam, met als gevolg 515 minder arbeidsplaatsen en langer bewaren van aardappelen voor de boeren. De extra kosten van bewaring voor boeren bedragen ruim 38 miljoen, waarvan AVEBE in het huidige plan slechts 4,5 miljoen vergoedt. De bes paring van het sluiten van de aardap pelmeelfabriek in Veendam zal niet meer dan 20 miljoen bedragen. Het verlies van AVEBE en boeren samen zal dus vergroten. De proeven voor opslag van aardap pelen zijn nog in volle gang. De tot nu toe beproefde systemen blijken nog lang niet de beste oplossing te zijn. Er zal overgegaan moeten wor den naar duurdere bewaarmethoden (koelhuizen). De investeringskosten van deze ge bouwen en machines, verliezen door vermindering van zetmeelgehalte en door rot en veel latere uitbetaling van aardappelen zullen 7,5 cent per kg aardappelen gaan bedragen. De kosten hiervan worden grotendeels op boeren afgewenteld. De huidige prijs van fabrieksaardappelen is 13 cent per kg. Tegelijkertijd is verder met het plan goedgekeurd, Hij verwacht dat het aksent zal ko men te liggen op de bedrijfsbegelei- dingssystemen: de "ruwe" gegevens van het veehouderijbedrijf worden door een centrale organisatie met behulp van een komputer omge werkt tot kengetallen op basis waar van de veehouder zijn beslissingen kan nemen. Hierdoor kunnen nieu we inzichten en gegevens uit het landbouwkundige onderzoek direkt worden ingepast en wordt tevens het element van de bedrijfsvergelijking toegevoegd. Een zeer belangrijk ele ment, aangezien er weinig processen zijn die alleen binnen het veehoude rijbedrijf kunnen worden beoor deeld. - dat toekomstige verliezen volle dig voor rekening van de boer komen, - dat de boer geen enkele prijsga rantie meer heeft, - dat de boer geen garantie meer heeft voor het kwantum aardap pelen dat hij kan leveren. Het geeft AVEBE de mogelijkheid om uit andere produkten dan fa brieksaardappelen zetmeel te gaan maken (zoals tapioka en mais). Bij uitvoering van dit plan wordt het bestaan van de fabrieksaardappelte lers nog onzekerder. Bovendien wordt op geen enkele manier reke ning gehouden met de ernstige aardappelmoeheid-situatie in dit ge bied. Ondanks de onoverkomelijke be zwaren van zeer veel boeren in dit gebied, heeft de Ledenraad toch de plannen goedgekeurd. Opnieuw heeft ze gekozen voor AVEBE en niet voor boeren. Enkele leden van de Ledenraad zien hun verkeerde beslissing reeds in en trachten nu evenals de Werkgroep Veenkoloniën de beslissing d.m.v. de Tweede Kamer ongedaan te maken. De Werkgroep Veenkoloniën heeft een brief gestuurd aan de vaste ka merkommissie van landbouw, waar in ze pleit voor uitstel van de beslis sing betreffende het tweede her- struktureringsplan van AVEBE. Werkgroep Veenkoloniën Valthermond De dagen worden weer langer. Als ik 's avonds thuiskom, zijn de boeren nog aan het werk. "Alweer klaar, buurman?", roe pen zij opgewekt, waarschijnlijk blij omdat ze niet langer binnen hoeven te zitten. Ze moesten eens weten, hoe slecht zo'n opmerking bij mij valt. Dat had ik vroeger ook al. Vrolijk kwam je uit school terug en voordatje met je neus in de boe ken dook, ging je nog een poosje buiten spelen. Maar de pret werd vergald, als dat aanleiding gaf tot opmerkingen als: "Wat een le ventje heeft zo'n schooljongen toch". Waarom denken boeren toch al tijd dat alleen zij het druk hebben en hard moeten werken? Ook buiten de landbouw worden vaak lange dagen gemaakt en is het werk niet klaar als het half zes is. Ook daar moet 's avonds gewerkt worden in de vorm van het lezen van stukken, vergaderen of het schrijven van rapporten waar je overdag niet aan toe komt, omdat voortdurend de telefoon rinkelt. Na zo'n begroeting vraag ik mij wel eens af wie het eigenlijk slechter heeft: iemand die 12 uur per dag achter een bureau op een stoel moet zitten of iemand die lekker vrij in de open lucht op een trekker mag rondrijden. Waarschijnlijk is het allebei niets. Of juist leuk. Doorhalen wat u niet van toepassing acht. Buitenstaander "Naar mijn mening is onze inkomenspositie, ook bij een voorzichtig gevoerd prijsbeleid, gemiddeld genomen niet ongunstig. Te verwachten is dat de prijsvoorstellen van de Europese Kommissie gemiddeld toch altijd nog zullen uitkomen op een niveau dat hoger ligt dan het infla- tiepeil in ons land". Aldus dr.ir. M.P.M. Vos tijdens de jaarvergadering van de Groninger Christelijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB) op 4 februari j.l. te Haren. Dr. Vos is van mening, dat al blijven de afbraak van de positieve mcb's en de positie van de graansektor onzekere faktoren, de agrarische wereld niet gebaat is bij "doemdenken", zoals dat al zo veel in ons land gebeurt. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 4