R J. ZUID VOO It IIII Vit OIIW Studiedag Z.L.M. vanuit de vrouwenhoek bekeken. Plattelandsjongerenorganisaties organiseren kaderkursus Plantaardige eiwitproduktie in de EG Vrouwen en landbouwbeleid: een week d'r tussen uit. Jeugdcriminaliteit: Ook op het platteland Gezinsavond van P.J.Z. en Z.L.M. p.j.z.-agenda Bedrijf op maat. Het spel. Een schakelaar Gezin bedrijf en maatschappij. Het is goed met elkaar te praten. Begin februari zal er door de C.P.J.- K.P.J.-P.J.Z. en Z.A.J.K. gestart worden met een kaderkursus gericht op zowel agrarische als niet-agrari- sche leden van deze organisaties. Waarom een kaderkursus Deze vraag zullen een aantal lezers en lezeressen van dit artikel zich on getwijfeld stellen. Hoewel wij den ken dat de kursus daarop zelf een antwoord zal moeten geven zullen we proberen in kort bestek het waarom en de inhoud van de kursus weer te geven. In het verleden werd er door de plattelandsjongerenorganisaties (al of niet gezamenlijk) aan kadervor ming gedaan. De bedoeling was en is om het funktioneren van de leden in de vereniging te verbeteren. Zowel het lid als de vereniging zelf hebben hiervan profijt zodat het mes in feite van twee kanten snijdt. Voor de leden heeft dit het bijkomende voordeel dat er een basis wordt ge legd waarmee men ook in de toe komst uit de voeten kan. De kaderkursus is zodanig opgezet dat daarin zaken aan de orde komen die betrekking hebben op de eigen vereniging en die organisaties en in stellingen waarmee we regelmatig te maken krijgen. Inhoud De kursus is globaal onderverdeeld in 3 blokken: a. vergader- en diskussietechniek (3 avonden) b. informatie over de diverse orga nisaties (2 avonden) c. nut, doel en funktioneren van de plattelandsjongerenorganisaties (3 avonden) a. Vergader- en diskussietechniek. In dit onderdeel o.a. een kennis making van de kursisten met el kaar, een uitleg over de inhoud van de kursus en programmaon derdelen, die erop gericht zijn de gespreks- en vergadertechniek te verbeteren. Zo mogelijk zal er ook nog aandacht besteed wor den aan het maken van pro gramma's. b. Informatie over de diverse orga nisaties. bedoeling van dit on derdeel is om het inzicht in de diverse organisaties te vergroten. Hierbij wordt niet alleen gedacht aan de eigen plattelandsjongere norganisaties maar ook aan jeug dorganisaties in Zeeland en West-Brabant, standsorganisaties en overheidsinstellingen op het gebied van agrarisch- en jonge renwerk. Jeugdcriminaliteit. Dat is het thema, waarmee de vormingswerkgroep Zeeland nog dit seizoen de afdelin gen in Zeeland wil bezoeken. De keuze is op dit diskussiepunt geval len, omdat het onderwerp nauw ver bonden is met de aktualiteit, gezien de opkomst van steeds meer jeugd bendes, vandalisme en diefstal rond sportvelden en het op zeer jeugdige leeftijd verbonden raken met helen en stelen. De vormingswerkgroep Zeeland dacht er goed aan te doen om dit eens ter diskussie te stellen binnen de P.J.Z. Want de gedachte van "Ach dat komt op 't platteland of bij ons niet voor", gaat toch niet helemaal op. Dit blijkt uit de berichten uit de re gionale kranten, die op meldingen van jeugdcriminaliteit werden on derzocht. Tijdens de voorbereiding van het thema werd ook op woensdagavon den de IKON-serie "Allemaal Tuig" nauwgezet gevolgd. Hierdoor werd in korte tijd een levendig beeld ge vormd van de problemen die jeugd criminaliteit met zich meebrengt. Vragen als: Wie doen die vernieling en? Hoe kom je ertoe? Wat kan je er aan doen? en Wat zijn de oorzaken? zullen bijdragen tot menige diskussie op de themaavonden. Om alvast een idee te krijgen hoe de leden van de P.J.Z. over jeugdcriminaliteit den ken heeft de vormingswerkgroep een korte enquête opgesteld. Deze is op- P.J.G.N. -nieuws Op vrijdag 12 februari a.s. organi seert de P.J.Z. afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen in samenwer king met de Z.L.M.-kring Axel een grote gezinsavond. Deze gezins avond heeft onder andere tot doel om meer bekendheid te geven aan het doen en laten van de P.J.Z. op Oost Zeeuws-Vlaanderen. Er is een aantrekkelijk programma gemaakt In Oost Zeeuws- Vlaanderen met o.a. dansen, boerenmarkt, bab- belonië en een koude hapjes buffet. Deze gezinsavond zal gehouden worden in "De Leeuwtjes" aan de Rembrandtlaan te Terneuzen. Aanvang: 19.30 uur. Entree: 5,— (tot 15 jaar 2,50). Zin een gezellig avondje uit? Kom dan ook op de 12e februari. genomen in het komend nummer van de P.J.-gazet, welke aan het einde van deze week of begin vol gende week uitkomt. De vormings werkgroep rekent er op dat er heel wat P.J.Z.-ers zullen zijn die de moeite nemen om deze enquête te rug te sturen. De uitslag zullen we terzijnertijd ook in deze rubriek opnemen. 12 februari: P.J.Z. Zevenbergen: grote avond in Schouwburg de Schakel, Doelstraat 1 te Zevenber gen. Aanvang 19.30 uur. 12 februari: P.J.Z. Oost Zeeuws- Vlaanderen: Gezinsavond in de Leeuwtjes te Terneuzen. 12 februari: P.J.Z. Walcheren: Ka- baretavond m.m.v. de kabaretgroep "Zo zijn we nu eenmaal" in hotel "Walcheren" te Koudekerke. 16 februari: Hoofdbestuursvergade ring P.J.Z. in "de Blauwe Hand" te Bergen op Zoom. 19 februari: 's Heer Abtskerke/Nis- se: Karnaval in gebouw Irene te 's Heer Abtskerke.Aanvang20.30 uur. Er zijn een aantal redenen om je met plantaardige eiwitproduktie bezig te houden. Dat bleek in de Agrarische Kommissie van de PJGN op 22 ja nuari j.l. Omdat de voorzitter van het KNLC de heer Luteijn, hier nogal een uitgesproken mening over heeft, was hij uitgenodigd om het een en ander hierover uiteen te zetten. De EG is voor een aantal agrarische zelfvoorzienend of zelfs exporterend (melk, suiker). De toekomstver wachting is, dat de pröduktiviteit de komende jaren nog zal blijven toe nemen. Dit was geen probleem voor het EG-budget, ware het niet. dat de wereldmarktprijs voor de meeste produkten een stuk lager ligt dan de EG-prijs. Het gevolg is, dat er ex portrestitutie gegeven moet worden. In Brussel wordt momenteel dan ook overwogen om o.a. voor granen de EG-richtprijs te laten dalen. Het is duidelijk, dat dit voor de graanteler financieel gevaarlijk is. Daarnaast is er binnen de EG een vrij grote be hoefte aan plantaardig eiwit. Naast de mogelijkheden tot verruiming van het bouwplan en verbetering van de konkurrentiepositie redenen genoeg te onderzoeken of plantaardige ei witproduktie aantrekkelijk is. Bij plantaardige eiwitproduktie wordt meestal gedacht aan erwten en (veld)bonen, omdat deze over het algemeen het meest gekoncentreerd produkt leveren. De prijs van erwten en bonen wordt momenteel gega randeerd op 69,- per 100 kg. Bij een produktie van 3 tot 4 ton per ha is de teelt konkurrerend met zomer graan. Gemiddeld wordt er momen teel 4 ton geoogst. Door veredeling en teelttechniekverbetering liggen oogsten tussen 6 en 7 ton in het ver schiet. De instelling van eerderge noemde garantieprijs heeft inmid dels geleid tot areaal toename in vooral Frankrijk. Maar ook in Nederland is er interes se. Bovendien dient genoemd te worden de lagere stikstof-behoefte t.o!v. van granen. Al met al beslist een over weging waard. Hans Spieker "R LJ edrijven op maat van de mens" is een kreet die ons vrouwen toch weer wat meer aanspreekt. Want achter al die cijfers staat toch die mens. Achter al die getallen staat een gezin, een bedrijf. Die mens die voor dat gezin het bedrijf probeert op te zetten en vol te houden. Die probeert er een boterham op te verdienen met of zonder koek. In groepen verdeeld gaan we kijken wat we er zelf aan kunnen doen. Wat kun je er zelf aandoen om je bedrijf te laten lopen. Wat kun je er zelf aan doen om een beter, financieel eindresultaat te krijgen. Onze groep, negen mannen en één vrouw proberen om boven water te krijgen waar het schort. Van bedrijf tot bedrijf zal het anders zijn. Toch komt er een zelfde denken naar voren. Het ondernemerschap komt na het plakken van de rode stickers met 152 bovenaan. Uit de groepen werden 16 mogelijkheden aangedragen. Waar na het ondernemerschap, de kwali teit van het produkt komt waarbij je dan gelijk de afzet kunt zetten. Sa menwerking, studieclubs en maat schappelijke inbreng van de boer en z'n gezin. Deze vijf krijgen de meeste bijval. De meeste rode stickers, je ziet hoe er toch heel serieus het spel ges peeld wordt. Hoe men nadenkt voor men z'n sticker plakt, bij dat vel plakt die de beste oplossingen aandragen. Je ziet hoe "de inschakeling van de vrouw" voorbij wordt gelopen. Als het misschien wat anders was gefor muleerd, had het wat meer aandacht gehad. Zo als het daar stond vond ik het terecht dat het zo weinig bijval kreeg. Een vrouw is geen knopje of schakelaar dat je kunt omdraaien, waarna zij op de traktor springt en met vliegende vaart naar de akkers rijdt. Even zo vrolijk ben ik er wel van overtuigd dat Moeder de vrouw zover zij het nog niet doet, zich wel zal moeten interesseren voor dat be drijf omdat zij voor het gezin toch wel het meeste uitgeeft en deze uit gaven behoren wel uit het bedrijf te komen. Onder de lunch gaat de dis cussie gewoon door, al zij het wel vermeld dat we het er over eens wa ren dat bolussen nergens zo lekker worden gebakken dan in Zeeland. De leiding van de Prins had dan ook niet te klagen dat ze met hun spullen bleven zitten want in een mum van tijd was alles op. Om half twee is het weer verzamelen. Een korte toelichting van de heer Oggel. Daar gaan we weer. In 15 groepen naar ons oude stekkie. Gek, maar je ziet al iets van herkenning. Dezelfde mensen waar je in de mor gen mee praatte. De gespreksleider en schrijver zijn ook dezelfde. Je weet al een beetje wat je aan elkaar hebt. Het gesprek komt gemakkelijk op gang. Ook hier komt naar voren wat in iedere discussie zo is, je praat zo gemakkelijk vanuit je eigen ge zichtspunt. Het is moeilijk om een standpunt in te nemen vanuit de ge hele landbouw gezien. De heer Veldhuizen trok 's morgens drie cir kels. de middelste cirkel was het ge zin. twee kleinere cirkels liepen door dit middelpunt, dat waren bedrijf en maatschappij. Het evenwicht bewa ren in deze tijd is niet gemakkelijk. Hoe gauw slokt een bedrijf de boer, soms de gehele familie op. Een antwoord werd er gevraagd. Eên antwoord voor elk probleem van wat 's morgens was aangedragen. Terwijl wij koffie dronken kwamen de ant woorden vliegensvlug opgeschreven aan de wanden van de zaal. Dan. maar weer plakken. Weer je voor keur geven. Weer nadenken en af wegen. voor het ene is wat te zeggen ook het andere heeft iets voor. Dhr. Van 1 tot en met 5 maart a.s. organi seert Volkshogeschool Bergen, in overleg met de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen, voor de eerste keer een weekkursus voor (toekomstige) agrarische vrouwen over het land bouwbeleid. Steeds meer vrouwen willen en gaan graag aktief meedenken en meebe slissen over zaken die het boeren- en tuindersbedrijf aangaan. Ook nemen zij meer en meer deel aan aktiviteiten van standsorganisaties en koöpera- ties. Overal kom je dan wel het landbouwbeleid tegen. Dat ingewik kelde landbouwbeleid..: regelingen, voorschriften moeilijke woorden: De Brusselse Ver-Van-Mijn-Bed-Show. Daarom is op de Volkshogeschool een 5-daagse kursus georganiseerd die aan die (toekomstige) agrarische vrouw meer kennis en inzicht geeft in het landbouwbeleid. Samen praten, samen lezen, samen diskussiëren. Markusse probeert deze uitkomst samen te vatten. Hij wordt als hoofd van de voorlichting immers gekon- fronteerd met problemen rond gezin en bedrijf in de land en tuinbouw, waar ook de veebedrijven bij beho ren. Het trof mij toch wel dat er ge zegd werd "Er zijn bedrijven waar de inkomsten goed zijn. Er wordt goed geboerd. Toch draaien ze niet goed; de uitgaven zijn te groot. Een na- denkertje na deze dag. Als we aan het eind van die studiedag huiswa arts keren, teruggaan naar onze eigen bedrijven als boer en boerin weten we dat we onze eigen zorgen zullen hebben. Toch is het goed om met elkaar te praten en zo soms een beter inzicht in onze eigen situatie te krij gen. Te weten dat we als Zeeuwse en Brabantse boerengezinnen lid zijn van een organisatie die niet de ogen sluit voor de problemen bij de leden. Sien Overbeeke. Schriftelijk materiaal doorwerken. Vragen stellen aan de inleiders. Films en videobanden bekijken. Op exkursie naar een bedrijf en aan het einde van de kursus een 1 Zi daags bezoek aan Brussel om met de "hoge heren" te praten! De kursus staat open voor alle (toe komstige) agrarische vrouwen, al of niet georganiseerd in een platte landsvrouwen, plattelandsjongeren of standsorganisatie. Het program ma zit zo in elkaar dat leeftijd en opleiding geen enkele rol spelen! De prijs van de kursus, inklusief de ex kursie naar Brussel zal ongeveer 225,— bedragen maar er wordt geprobeerd nog wat ekstra subsidie te krijgen zodat de prijs wat lager kan uitvallen. Opgave en inlichtingen: Volkshogeschool Bergen, t.a.v. Arie van der Brand, Postbus 94, 1860 AB Bergen (N.H.). Tel. 02208-4541. Vóór 15 februari opgeven!!! «Mider redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. I..J. de Regt-van Malde gem. Anna Mariaweg 1. 4494 PB Geersdijk. Elf rode plakkers, Niet meer en niet minder. Elf plakkers kreeg de flap. "Inschakelen van de vrouw". Op de studiedag 5 febr. in de Prins van Oranje werd heel wat afgepraat. Het onderwerp begon bij jezelf. Wat kun jij er aan doen. Jij dat is die boer, die boerin, dat gezin. In 1982 onze landbouwbedrijven zien te runnen. Eeü 190 mensen waaronder 12 vrouwen luisterden eerst naar de inleidingen over tuinbouw-akkerbouw en veehouderij. Vrolijk probeert de zon met het kunstlicht in de zaal van "de Prins" te konkurreren. Woorden van te voren al op papier gezet fladderen over je hoofd. Produktvernieuwing, aanpassing, uitbreiding. Keiharde cijfers waaruit geen of weinig uitzicht meer is. De zon is buiten achter een wolk getrokken. Ook in de Prins vaart er een kilte over de Moeten wij hier een oplossing zoeken? Hoe komen wij hieruit? Boerinnen en tuindersvrouwen: opgelet:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 22