Nieuwe machine voor fruitteelt-proefbedrijf KufSUS over fruitteelt Mikro-elektronika in branders spaart energie Weekstaat energieverbruik Vruchtbare samenwerking direktie Materiële Zaken en IMA G A Kleinfruittelers bijeenkomst Boekje NTS-glasgroenten Nieuw-Zeeland zal mogelijk 9% meer appelen naar Europa exporteren - Binnen niet al te lange tijd wordt bij het fruitteelt proefbedrijf "Grebbe- dijk" van het Instituut voor Mecha nische Arbeid en Gebouwen (IMAG) een nieuwe machine in gebruik geno men. Een machine, die niet alleen uniek is in zijn soort, maar bovendien zodanig gekonstrueerd dat geheel wordt tegemoetgekomen aan de nieuwe fruitteelttechniek die op dit proefbedrijf wordt toegepast. De nieuwe machine - een technisch hoogstandje - zal bekend worden on der dé naam: portaal werktuigendra ger H.T. (High Track). Al enige jaren bestudeert men bij het IMAG een andere teeltwijze ten be hoeve van de fruitteelt met als resul tante een nieuw teeltsysteem met meer bomen per hektare en een ho gere kilogram-opbrengst. Dit dan o.a. door toepassing van een lagere, nauwere beplanting. Uiteraard vraagt deze teeltwijze wel aanpassing van de te gebruiken apparatuur. Een nauwere beplanting maakt het ter rein bijvoorbeeld ontoegankelijk voor een gewone trekker die zich over de - lagere - bomen zou kunnen voortbewegen. Geen wonder dat het IMAG daarbij dacht aan een Bobard-portaaltrek- ker. die wordt gebruikt in de wijn bouw in Frankrijk en die een derge lijke werkwijze heeft. Men verzocht dan ook de centrale afdeling Me chanisatie en Vervoer van de direktie Materiële Zaken de aanschaf van* zo'n trekker in overweging te nemen. Deze afdeling kwam na een uitge breide oriëntatie tot de konklusie dat de Bobard-trekker toch niet de ge schikte machine was voor het werk dat hij moest gaan doen. Intensieve kontakten met bedrijven en bezoeken aan diverse beurzen le verden ook niet de machine op die aan het eisenpakket voldeed. In overleg met het IMAG besloot de 'heer M.H. v.d. Berg (Mech. en Ver voer) de zaak in eigen hand te hou den. De free-lance konstrukteur J. Vos werd benaderd om een dergelijke machine te konstrueren, terwijl de De portaal werktuigendrager. firma Steenbergen uit Klaaswaal - de Nederlandse Bobard-dealer - de op dracht kreeg de machine te bouwen. Snoeien, maaien en bespuiten De nu dus gereedgekomen machine voldoet precies aan de funkties die het proefbedrijf eraan stelt. De vol ledig hydraulisch aangedreven ma chine beweegt zich over de bomen en de bij het IMAG reeds ontwikkelde en beproefde werktuigen voor snoeien, maaien en bespuiten kun nen na enige aanpassing op de ma chine worden aangebracht. Met deze aanpassing gaan IMAG en Mechanisatie en Vervoer zich de ko mende maanden bezighouden. Als dan alles volgens planning verloopt, zal de machine begin volgend jaar in gebruik worden genomen. En dat zal een boeiend schouwspel zijn, want terwijl de snoeiapparatuur op 2.40 meter hoogte funktioneert, maait de tussen de wielen gemonteerde maai- apparatuur gelijktijdig het gras en zal de - indien aangebracht - bespui- tingsapparatuur tegelijkertijd drie rijen beplanting bespuiten. Een unieke machine dus voor de fruitteelt. Maar, aldus de makers, de machine is zo gekonstrueerd dat hij ook voor andere doeleinden is te ge bruiken. Dit omdat zowel de hoogte als de spoorbreedte verstelbaar zijn en de wielbreedte inklusief aandrij ving slechts 30 cm is. Men zou dus kunnen denken aan de spruitteelt of de boomkwekerijen. Personeelsblad Ministerie van land bouw Op de "Nederlandse Tuinbouw Vak beurs" gehouden van 2 t/m 6 februari te Bleiswijk, introduceerde Puripher B.V. Een Philips mikrokomputer in branders. Deze unieke en zeer progressieve ontwikkeling toont aan, dat de revo lutionaire ontwikkeling van de elek- tronika, thans ook ingrijpt in de techniek van gas- en oliebranders. Door deze ontwikkeling is het mo gelijk, dat elektronische schakelin gen de branderbesturing en -beveili ging kontinu kontrolereü. Met name de zelfkontrole van de elektronika en de voortdurende kontrole van de posities van in- en uitgangen, maken deze apparatuur absoluut "Fool proof. Het is te verwachten, dat nu de elek tronika ook in deze sektor eenmaal zijn intrede heeft gedaan, bezuini gingen op aardgas te verwachten zijn. als gevolg van de nauwkeurig heid in brandstofdosering die met chips mogelijk is. wiuw Op donderdag 4 maart a.s. zal er een bijeenkomst worden georganiseerd voor de kleinfruittelers, in ons ge bied. De aanvang is om half 8 's avonds en ze vind plaats in de kantine van de Veiling te Kapelle. Er zullen 2 inleiders zijn. De heer L. Noteboom, specialist bodem en be mesting van het konsulentschap voor de tuinbouw in Zuid-West Neder land zal spreken over de betekenis van zoet water voor de kleinfruit teelt en de mogelijkheden van water be heersing, en C. Geense bedrijfsvoor- lichter van genoemd konsulentschap over kwaliteit, de basis van de renta biliteit. Daarnaast zal er volop gele genheid zijn voor diskussie. Op de NTV is een nieuw boekje van de sektie glasgroenten van de NTS gepresenteerd. In dit boekje wordt op een aantal ontwikkelingen van dit moment in gegaan. Zo heeft George Ravenek zijn ervaringen met komkommers onder dubbel glas beschreven. Te vens wordt aandacht besteed aan het werken met een beweegbaar of een tijdelijk vast scherm. Daarnaast wordt ingegaan op de substraatteelt en de komende internationale tuin bouwtentoonstelling de Floriade in Amsterdam. Verder wordt aandacht besteed aan de Denarkas BV. Achter in het boekje is een uitgebreide adressenlijst opgenomen. Hierin zijn zowel de gewaskommissies als de studieklubs opgenomen. In 1981 werd er in Nieuw-Zeeland in totaal 212.000 ton appelen en peren geoogst. Dit jaar raamt men deze produktie op ruim 220.000 ton 5%), waarvan bijna 20.000 ton pe ren. Juist bij de huidige kleine appel- en perenvoorraad in Europa gaat de aandacht uit naar het potentiële ex portkwantum van de ZHR-landen. Gezien de geringe produktietoename aldaar zal echter de export van Nieuwzeelandse appelen in 1982 niet veel groter zijn dan vorig jaar, Vanuit Nieuw-Zeeland verwacht men in 1982 ca. 110.000 ton hardfruit te exporteren (vj 100.000 tón). Deze hoeveelheid bestaat nagenoeg alleen uit appelen. (Reuter, PGF Markt- en Prijsberich- ten) Binnen het agrarisch onderwijs in Zeeland geniet het fruitteeltvakon- derwijs al sinds vele tientallen jaren (met een tijdelijke daling rond een decennium geleden) een ruime belangstelling. Dit vakonderwijs heeft in grote mate bijgedragen aan het tot stand komen van ons zeer belangrijk geworden fruitteeltgebied. De tijd staat echter niet stil. Er zijn steeds nieuwe ontwikkelingen en door wijzigingen van de omstandigheden zijn aanpassingen nodig. Door hierop in te spelen kan "bijblijven" tot stand komen. In dit verband werd te Kapelle een kursus geformeerd voor training in nieuwe inzichten. Het aksent van de leefstof lag bij deze kursus voorna melijk op de kennis van de veroor zakers van ziekten en beschadigin gen in de fruitteelt alsmede de be strijding ervan. Deze bijscholingskur- sus omvatte 30 lesuren. De lessen werden door 23 fruittelers gevolgd. De eindles vond plaats op 4 februari in de Lagere Agrarische School' en werd besloten met het uitreiken van de getuigschriften. Deze zijn toege kend aan: G. Baas te Nieuw- en Sint Joosland; A. den Boer te Oud-Beijerland; C.J. Boon man te Ovezande; B. Brussaard te Oud- Beijerland; J.M. van Dijk te Oud-Vosse- meer; C. Eversdijk te Kapelle: P. Evers- dijk te Kapelle; L.M. Gijzel te Biezelinge; J.C. v.d. Hage te 's Heer Abtskerke; A.J. Hoogstrüte te Kloetinge: A.J. van Liere te Kapelle; H. van Liere te Goes; J.C. van Liere te Kloetinge; L.H. Lindenbergh te Wemeldinge: J.C.E. van der Moere te Kapelle; A. Nijssen te Kapelle; H. Nijs- sen te Kapelle; J.G.C. v.d. Riet te Dinte- loord; A. Tak te Bergen op Zoom; H.R.M.C. Vereecken te Vogelwaarde; W.D. Vink te Kloetinge; A.J. Wisse te Kapelle; H.C.A. Wijffels te IJzendijke. De lessen zijn respektievelijk gegeven door: C. Geense, J. van Mourik en C. van de Vrie allen medewerkers van het Konsu lentschap voor de Tuinbouw "Z.W. Ne derland" te Goes. "Men kent de boom aan zijn vruchten" Ing. J.H. Lantinga Nieuwe Ford 4610 ES fruitteelttrekker Tijdens de Landbouw RAI wordt een nieuwe fruitteelttrekker geintroduceerd; de Ford 4610 Extra Smal. Deze trekker is speciaal ontwikkeld om aan de toenemende vraag naar meer vermogen in de wijnbouw, tuinbouw en fruitteelt te voldoen. De trekker is uitgerust met een syn- chromesh versnellingsbak, onafhan kelijke aftakas, krachtig hydraulisch systeem, oliebad schijfremmen en stuurbekrachtiging. Met zijn 45kW/61 pk en zijn smalste breedte van 110 cm is de Ford 4610 ES overal op zijn plaats waar een minimale breedte gekombineerd met een groot vermogen vereist is. De tomaten zijn nu bijna 2 maanden onderweg en bloeien bij de derde en vierde tros. Hoewel de bloei soms erg uitbundig was (het ras heet dan ook Abunda) is de zetting tot nu toe goed verlopen, ook in de steenwol. Wel zijn er bij de onderste tros af en toe bloemen overgeslagen, hetgeen vooral in de acrylplatenkas opvalt. De aanvankelijke bloeiachterstand in de steenwol op de grondteelt van 0,2 tros op 7 januari is door de phytophthora perikelen opgelopen tot 0,4 tros achterstand op 28 ja nuari. Deze week is de bloei in de steenwol wat sneller gegaan dan bij de planten die in de grond staan, een verschijnsel dat normaliter in steenwol veel eerder te zien is. De acrylplatenkas in zijn geheel heeft met de bloei een kleine achter stand van 0,1 tros op de twee andere kastypen en bovendien af en toe een bloemetje meer overgeslagen bij de zetting. De produktietelling zal Ieren wat de konsequenties hiervan zijn. Het evenwicht in het gewas tussen groei en bloei is overal goed, waarbij in de glazen kas in de grond het gewas wel wat zwaarder had mogen zijn, maar dat is met nu ineens zoveel zon niet zo verwonderlijk. Wat ook opviel is dat het gewas in de acrylplatenkas in de steenwol na de desastreuze potbehandeling zich moeilijker herstelde dan in de twee andere kastypen. Al met al ziet het er over de hele linie stukken beter uit dan vorig jaar en hebben we ten aanzien van de kwaliteit straks goede verwachtingen. De stook tempera tuur is nu 19 gr.C. op de dag en 15,5 gr. C. 's nachts met een lichtverhoging van 2 gr.C. Bij donker weer is-er een temperatuurstoot van 2 gr.C. In de grondafdeling van de acrylplatenkas werkt de vochtregeling en een lichtafhankelijke minimumbuis van 45 gr.C. Hel energieverbruik bedroeg deze week 13.289 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is alsvolgt Ie verdelen: Week: 29/1-5/2 SDP-acrylplaten grond steenwol futurist, grond kas steenwol kontrole-objekt grond steenwol totaal verbruik deze week in m3 1815 1773 1975 1984 3108 2966 verbruik in m3/I00 m2 107 104 116 117 182 174 energieverbruik in m3/IOO m2 vanaf 14-12-1981 904 845 1021 988 1540 1501 energiebesparing t.o.v. kontrole (grond) 41.3% 45.1% 33,7% 35,8% 2.5% oogst in kg/100 m2 gemiddeld vruchtgewicht in gram - - - - - - De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur 4.7 gr.C. gemiddelde windsnelheid 4,6m/sek. DENAR-KAS L. Koop 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 17