Zuidwestelijke mechanisatie beurs voor de fruitteelt Trekkers S puitmachines T rekkerkabines Verpakken Verder mechanisatienieuws Sorteren door: C. v.d. Vrie, Konsulentschap voor de Tuinbouw "Zuid-West Nederland" Vrijwel alle grote trekkermerken zijn inmiddels verkoopklaar met speci fieke fruitteelttrekkers met vermo gens tot 50 kW (70 pk), stuurbe krachtiging, voldoende versnellin gen, goede zit enz. Geheel nieuw waren de versmalde Fendt-Farmer 204 V met 47 kW (62 pk). Ford 3610 met 33 kW (45 pk) en het type 4610 met 41 kW (56 pk) en John Deere 1640 F met 40 kW (54 pk) en het type 2040 F met 45 kW (61 pk). Renault kwam uit met de kom- pakte 90S met 42 kW (57 pk). Eicher toonde eveneens de nieuwe Eicher 566 S-Turbo met 46 kW (62 pk). Uniek waren de omkeertrekkers C 400 met 36 kW (48 pk) en C 500 met 44 kW (58 pk) voorzien van turbo motoren en knikbesturing uitgerust met komfortabele kabines. Voor het zuid-westen van ons land zal windenergie in toenemende mate een belangrijke rol kunnen gaan spelen. Vanwege de situering komen agrari sche bedrijven hiervoor het eerst in aanmerking, zeker daar waar het gaat om koeling of verwarming. Vele fruittelers uit Zuid-West Nederland hebben in de hallen van de veiling te Kapelle op vrijdag 15 januari j.l. de mechanisatiebeurs voor de fruitteelt bezocht. De organisatie was - zoals gewoonlijk - in handen van de NFO-kring Zeeland. In het kort geven we een overzicht van het nieuws wat er te zien was. Veel bezoekers kwamen tijd tekort om zich te informeren over de nieuwste ontwikkelingen op mechanisa- tiegebied. Ook was er veel te zien op het gebied van de energiebenutting, waaro in een volgend artikel zal worden geschreven. Zoals gewoonlijk bleek de beurs weer de sfeervolle ontmoetingsplaats voor handelaren, fruittelers en medewerkers van organisaties, onderzoek en voorlichting. Holder was voorzien van zeer goede kabine met een laag geluidsniveau. Ook Frans Pateer B.V. en De Gouw waren er met goed afgewerkte trek- kerkabines, voorzien van maximale geluidsisolatie. Voor zomerwerk en het werken met de hefmast zijn ra men en deuren uitneembaar. Nieuw op de beurs waren de filter- installaties van Pateer en De Gouw, die zorgdragen voor een kontinu overdruk met gefilterde lucht in de kabine. Hierdoor wordt de fruitteler maximaal beschermd tegen spuit- middelen. Zoals bleek, staat de fruitteler een skala van steeds verder verbeterde spuitmachines ten dienste. Douven kwam uit met een geheel nieuwe spuit met een 1000 1 tank, hogedruk-zuigerpomp (60 of 80 1/min.) een verzwaarde ventilator en uitschakelbare- en omkeerbare dop pen, alsmede een afsluitbare spoel- inrichting voor het aanmengen van spuitmiddel. Munckhof keerde terug naar het be proefde koncept van mechanische roering en heeft voor aflezing van het Honicel Nederland B.V. introduceert een volautomatische honingraatverpak kingsmachine met kapaciteiten van 50-120 dozen per uur. Zoals gewoonlijk bleek de beurs weer een sfeervolle ontmoetingsplaats voor handelaren, fruittelers, medewerkers van onderzoek en voorlichting. Iers met fijnweging, welke in de praktijk in belangrijke mate bijdra gen tot besparing van arbeid en ver betering van het werkgemak. Holder introduceerde de knikbestuurde omkeertrekker, met aftakas aan de voor- en achterzijde. Boven de motor is een bergruimte ontstaan. De bestuur derszitplaats werd in een komfortabele kabine gesitueerd. Bergmeister, Eicher en Holder zijn inmiddels leverbaar met aftakassen zowel vóór als achter aan de trekker. Ter verbetering van de werkomstan digheden trokken aangepaste trek- kerkabines terecht de aandacht. De knikbestuurde omkeertrekker van vloeistofniveau een vlotter met dui delijk afleesbare pijlschaalverdeling, alsmede reeds langer beproefde elektrisch-magnetisch bedienbare kranen. Evenals Douven, Munckhof en Kin kelder heeft Holder een spuit met verhoogde spuitmonden (konstruk- tie De Jager). Nieuw bij Holder was Naast inspanningen van Tesso en Greefa, voor wat betreft de fruitver- pakking. introduceerde Honicel Ne derland B.V. te Zelhem een volauto matische verpakkingsmachine voor fruit. Het gaat daarbij om de honing raatverpakking, welke op zich zeer funktioneel is voor de verpakking en presentatie van het fruit. Op de machine worden de vruchten getransporteerd en op de juiste plaatsen gebracht met behulp van een gatenband. Geheel automatisch schuift vervolgens het honingraat van boven af over de vruchten heen. De honingraten worden automatisch op lengte gebracht en in een doos gevoerd. Eventueel kunnen de raten afzonderlijk in krimpfolie worden verpakt. Naast een volautomatische machine is men bezig met de ont wikkeling van een goedkoper semi- automatisch model. In de fruitteelt, plantsoenen en bosbouw gaat er tot op heden veel energie uit snoeihout en afval verloren. Mits we beschikken over aangepaste machines zal het snoeihout kunnen worden geperst. Handig is de zogenaamde "Zeeuwse chemische hak", waar bij een drukspuitje is voorzien van een kwast met ingebouwde spuit- dop. Is naast de selektieve on- kruidbestrijding mogelijk ook goed bruikbaar voor het insmeren van stammen en voor wondbe- handeling. Komatsu vorkheftrucks kunnen worden voorzien van een pro grammaregeling, waarbij de vor ken steeds de voorgeprogram meerde posities in blijven nemen. Groenvoorzieningsbedrijf Den Doelder BV heeft naast gespecia liseerde machines voor rooi- en onderhoudswerk nu ook een boomstobbenfrees voor loonwerk. Het geperste snoeihout, stro e.d. kan in speciale branders worden verbrand. Het geheel kan dermate worden geautomatiseerd dat er weinig arbeid aan het systeem behoeft te worden besteed. de instelbaarheid in hoogte, evenals verstelbare spuitmonden. Na het succes met het elektrostati sche spuitsysteem van Kinkelder in de USA, introduceert KWH een ge- patendeerd "Vario-Elektro" sys teem, wat leverbaar is op zowel oude als nieuwe luchtnevelspuiten. Bovendien is de KWH-kombi nu le verbaar met een extra pomp en dop- penkrans voor drukverneveling. Greefa toonde hoe een gewichtssor- teermachine voor appels in kombi- natie met een bestaande Universal maatsorteerder voor peren kon wor den opgesteld. Uniek was bij de haakse opstelling de wijze van voe ding. Naar verkiezing kan boven de pere- of appelsorteerder een schuif onder de aanvoerband worden geo pend. Aangezien de aanvoerband bestaat uit afzonderlijke flappen worden de vruchten over een glij- plaat - nagenoeg bewegingloos - op het sorteerdeel gelegd. Tesso levert eveneens een kombina- tiemachine voor gewichtssortering van appels en maatsortering van pe ren. Zowel Greefa als Tesso leveren vul- Door toepassing van meerdere kleine koelmachines kunnen deze gelijktijdig of afzonderlijk worden ingeschakeld, waardoor op energie kan worden bespaard. De restwarmte kan worden gebruikt voor schuurverwarming of worden ge koppeld aan de warmwaterboiler. Het Konsulentschap voor de Tuinbouw vroeg op ruime schaal aandacht voor de kwaliteit van vruchtbomen voor, tijdens en na het inplanten. Dat windmolens het aanzicht van het landschap niet meer verstoren dan hoogspanningskabels moge blijken uit bijgaande foto. 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 16