Landbouwschap pleit voor betere kansen agrarische loonwerkers De positie van de teler bij het kontrakteren Praatavond W.P.N. Afspraken Realiteitszin Saamhorigheid Kontraktteeltkommissie van de 3 C.L.O. Veel van de ongeveer 2500 loonwerkers en werktuigenkoöperaties in de land- en tuinbouw verkeren in moeilijkheden. Dit bleek tijdens een diskussie in het bestuur van het Landbouwschap, dat op woensdag 3 februari j.l. nader inging op de problematiek van het agrarisch loonbedrijf. In deze sektor van de landbouw werken zo'n 11a 12.000 mensen en de verwachting is, dat de werkgelegenheid in het loonbedrijf verder onder druk zal komen te staan. Het bestuur van het Landbouwschap acht het van groot belang, dat de land- en tuinbouw kan blijven beschikken over een goed toegeruste loonwerksektor. Er zijn voor boer en tuinder nog ruime mogelijkheden om door middel van het inschakelen van een loonwerker de kosten te drukken. Het loonbedrijf wordt door de boer vaak ingeschakeld voor bijvoorbeeld seizoenwerkzaamheden (diepploe- gen, zaaien, oogsten) en werk zoals het schoonhouden van sloten en het rijden van mengmest. Ook in de tuinbouw wordt veelvuldig van loonbedrijven gebruik gemaakt en de vraag naar loonwerk is in deze sektor de laatste jaren vrij stabiel gebleven. Dit wordt onder meer ge- konkludeerd in de nota "Ontwikke lingen en knelpunten in het loonbe drijf', die de afdeling Landbouw- ambachten van het Landbouwschap heeft samengesteld. Deze afdeling behartigt de belangen van het agra risch loonwerk, omdat sinds het ont staan van het Landbouwschap het werk van het loonbedrijf wordt ge zien als een verlengstuk van het werk op de boerderijen en tuinderijen. Het bestuur van het Landbouwschap is het erover eens, dat de aktiviteiten van de loonwerksektor meer geïnte greerd zullen moeten worden in het werk van het Landbouwschap en de daarin samenwerkende organisaties. Vakbekwaamheid In de afdeling Landbouwambachten zitten vertegenwoordigers van land bouworganisaties en voedingsbon- toegespitst moet worden op oplei ding en vakbekwaamheid en ertoe zal moeten leiden, dat betaald loon werk door boeren niet resulteert in nieuwe loonbedrijven. Hij bena drukte, dat een dergelijke regeling in de praktijk nageleefd en gekontro- leerd moet kunnen worden en ook te kontroleren is. Werkgelegenheid In het kader van de bevordering van de werkgelegenheid in de loonwerk sektor zou de overheid extra vaste dienstverbanden voor jaarrondwerk kunnen stimuleren. Het bestuur is hier sterk voorstander van, zodat meer vaste dienstverbanden in de loonwerksektor kunnen worden afge sloten. Diverse bestuursleden achten het nuttig, dat de specialisatie bij het loonwerk verder wordt doorgevoerd, door middel van samenwerking tus sen loonbedrijven. Het Landbouw schap is van mening, dat de loonwer ker zoveel mogelijk gebruik moet kunnen maken van bestaande rege lingen, die voor de gehele landbouw van toepassing zijn. Voor loonbedrij ven, die geen levensvatbaarheid meer hebben, dient een goede beëindi gingsregeling getroffen te worden. (N.B. De nota "Ontwikkelingen en knel punten in het loonbedrijf kunt u bestellen bij afdeling Pers en Voorlichting van het Landbouwschap, tel.: 070-656920, tst. 228/229.) den en van de partikuliere loonwer korganisaties (BOVAL) en koöpera- tieve werktuigenverenigingen (FLEC). In de knelpuntennota wordt een aantal voorstellen gedaan, dat de positie van de loonwerkers kan ver beteren. Daarbij gaat het met name om een goede voorlichting en een verbetering van de vakbekwaam heid. De boeren zullen daarnaast beter geïnformeerd moeten worden over het kostenaspekt, dat is verbon den aan investeringen in machines. De loonwerker moet kunnen be schikken over bedrijfsekonomische adviezen van de voorlichtingsdien sten, waardoor financiële problemen eerder zichtbaar kunnen worden ge maakt. De vakbekwaamheid kan worden opgevoerd door een meer gericht scholings- en kursuspro- gramma. Het management zal daar bij meer aandacht moeten krijgen. Vestigingsregeling Voorts kwam in het bestuur naar voren dat de loonwerkers in hun maag zitten met het toenemende verschijnsel van de betaalde boeren- hulp. Boeren of hun zoons verrichten dan met hun machines loonwerk tegen lagere tarieven dan loonbe drijven, terwijl ze bovendien geen omzetbelasting behoeven te bereke nen. Als deze betaalde burenhulp zich uitbreidt, zal de konkurrentie- positie van de loonwerksektor nog verder worden aangetast. De laatste jaren wordt gesproken over een ves tigingsregeling, om hieraan het hoofd te bieden. In deze wettelijke regeling zou de bepaling kunnen worden opgenomen, dat een (nieu we) ondernemer in het loonwerk die funktie als hoofdberoep moet uitoe fenen. In het bestuur bestaat verschil van mening over de nadere uitwerking van een vestigingsregeling. De land bouworganisaties zijn voor een rege ling, die de boer weinig beperkingen oplegt. De beide Voedingsbonden zien liever een streng vestigingsbe leid, waarbij het loonbedrijf als ne- venbedrijf wordt afgewezen, evenals burenhulp tegen vergoeding. Voor zitter M. van Rijsbergen van de af deling Landbouwambacht wees erop, dat een vestigingsregeling ook Vaak wordt de bietenoogst verzorgd Een algemeen aanvaarde motivering voor de acceptatie van het systeem van kontraktering en pooling is de behoefte van de verwerker aan een verzekerde aanvoer van grondstof voor een van te voren bekende prijs en zo mogelijk eveneens van kwali teit. De teler van zijn kant heeft meer duidelijkheid over afname en prijs, waardoor een deel van het afzetrisi- ko wordt weggenomen. De aantrekkelijkheid van bedoelde kontrakten is voor een deel afhanke lijk van de overeengekomen voor waarden. Bovendien kan de teelt van een bepaald gewas uit een oogpunt van vruchtwisseling aantrekkelijk zijn. De enorme schommelingen in ak- kerbouwinkomens in de afgelopen jaren kunnen niet het belang zijn van een stabiele basis voor bedrijfsvoort- zetting. Wordt door middel van afspraken tussen teler en afnemer bereikt, dat toppen en dalen van telersinkomens op een acceptabel niveau worden gemiddeld en dat de afnemer een grotere kontinuïteit voor zijn onder neming bereikt, dan moet de kon- traktteelt als een positief belang worden aangemerkt voor zowel teler als afnemer. loonwerkers De kontraktueel gebonden opper vlakte vertegenwoordigt voor par tijen een enorme waarde. Dit recht vaardigt alleszins de noodzaak om over prijs en voorwaarden van deze gebondenheid duidelijk afspraken te maken. In de praktijk ontbreekt hieraan zeer veel: Soms is er niet meer dan een mondelinge overeenkomst. Wel iswaar even rechtsgeldig als een schriftelijke, maar vaak onduide lijk in de voorwaarden en daar door bij problemen moeilijk voor een bewijsvoering. Soms is er een simpel koopbriefje met onvoldoende voorwaarden of verwijzend naar voorwaarden die de teler onbekend zijn. Grote variatie in voorwaarden en tekst bij verschillende firma's. De afdeling Zeeland van het Warm bloed Paarden Stamboek hield vrij dagavond 15 januari j.l. een praat avond voor leden en belangstellen den in "De Vroone" te Kapelle. Gesproken werd over het onderwerp Kunstmatige Inseminatie bij paar den. Inleider was de heer drs. W. v.d. Holst, medewerker vakgroep veteri naire verloskunde "De Uithof' te Utrecht. De heer v.d. Holst gaf in zijn inlei ding weer wat er sinds 1971 op het gebied van paarden-K.I. is gebeurd. Er is enorm veel onderzoek ge pleegd, waarbij verschillende vor men van K.I. bestudeerd zijn. Men is begonnen met huis-K.I., voorname lijk bij het Fries Paardenstamboek. Huis-K.I. wil zeggen dat de merrie aan huis (bij de fokker) geïnsemi- neerd wordt. De resultaten hiervan vielen niet mee; 40 50% drach tige merries. Later is men, ook wel met W.P.N.- hengsten, overgegaan op bedrijfs- K.I., d.w.z. dat de merries naar het K.I.-station gebracht worden. Deze wijze van insemineren geeft 70% veulens wat vrijwel evenveel is als bij natuurlijke dekking. Thans onderzoekt men ook of men, evenals bij rundvee, met diepvries sperma kan werken. Voorlopig val len de resultaten hiervan nog tegen. Men weet blijkbaar nog niet goed wat de juiste invriestechniek is. Voor het behalen van goede resulta ten is het volgens dhr. v.d. Holst be slist noodzakelijk dat er een goede veterinaire begeleiding is. Aan de opleiding en verdere begeleiding van deze veterinairen zal de hoogste prioriteit moeten worden verleend. Temeer omdat de kosten van veteri naire begeleiding op een K.I.-station of een tussen station niet gering zul len zijn. Wat de nabije toekomst be- Onvoldoende mogelijkheden om geschillen via arbitrage of een goed reglement op te lossen. Verbetering en harmonisatie van de inhoud van kontrakten leidt tot een verduidelijking van de positie van partijen, die moeilijkheden kan voorkomen en eventueel vlotter kan afwikkelen. Veel problemen worden veroorzaakt door verschillen in kwaliteitsbeoor deling en verschillen tussen kon- traktprijzen en de geldende markt prijs. Ook de gegoedheid van de af nemer voor de betaling is van groot belang. Bij het streven naar het op stellen van goede kontrakten zal men met realiteitszin te werk moeten gaan: Ook de teler is aan "zijn" kon- trakt gebonden en zal dat te goe der trouw na moeten komen. Hij zal zich daarom van te voren treft zullen de stamboeken en de hengstenhouders, verenigd in de bond voor hengstenhouders, een duidelijk beleid moeten bepalen. Zij zullen samen uitvoering, begeleiding en toezicht van de kunstmatige inse minatie moeten voeren. Alleen als het betere hengstenmateriaal voor K.I. wordt gebruikt en als dit op de goede manier wordt toegepast en begeleid zal er van sukses gesproken kunnen worden. Foktechnisch ge zien moet het dan mogelijk zijn een beter fokprodukt te krijgen dan tot op heden het geval is. Ook in Zee land wordt er al geruime tijd van ge dachten gewisseld om te komen tot oprichting van een K.I.-station. Vol gens de eerste gedachten moet dit een tussen station worden d.w.z. er komen geen W.P.N.-hengsten te staan. De merries van de fokkers worden naar het station toegebracht en onder goede veterinaire begelei ding geïnsemineerd. De afdeling Zeeland heeft hiervoor een aanvraag ingediend bij het W.P.N.-hoofdbe stuur. Hopelijk zal met ingang van het dekseizoen 1982 deze zaak ge realiseerd zijn. Door het afdelingsbestuur is nu, met instemming van de leden, een werk- komité gevormd. Hun taak is vooral voorbereidend werk te verrichten en definitief gestalte te geven aan de vorm waarin de K.I. in Zeeland het beste te realiseren is. Op 18 februari houdt de afdeling Zeeland van het W.P.N. haar jaar lijkse algemene ledenvergadering, eveneens in "De Vroone" te Kapelle. Daar zullen vooral de huishoudelijke zaken aan de orde komen met o.a. technisch verslag van stamboek- en premiekeuringen. Daarnaast zal aandacht worden besteed aan het beleid dat met name op dit terrein in Zeeland gewenst is. garantie voor een probleemloze afwikkeling, maar getracht moet worden in de tekst de duidelijk heid zo groot mogelijk te laten zijn. Gekonstateerd kan worden, dat de teler zich in dit krachtenspel zwak opstelt en individueel als regel on voldoende tegenspel levert. Daarom moet hij zich laten voor lichten over de aspekten en risiko's van een kontrakt alvorens te onder tekenen. Hij kan daarvoor bij de landbouworganisaties terecht. Moei lijkheden voorkomen is beter dan genezen. Om de positie van de teler in het al gemeen te verbeteren, zal hij een grote saamhorigheid aan de dag moeten leggen. De landbouworganisaties willen via een aparte organisatorische opzet proberen de positie van de teler en de teelt en verwerking te verbeteren in de sedert 1977 fungerende kontrakt- teeltkommissie van de 3 C.L.O. en de daarbij behorende werkgroepen. In een volgend artikel komen wij hierop terug. R. Hoiting 15 Meer dan in het recente verleden krijgen boer en tuinder de gele genheid om met afnemers kon trakten af te sluiten voor de teelt en/of afzet van bepaalde agrari sche produkten. De graszaad en peulvruchten-teelt wordt nage noeg geheel beheerst door kon trakten, bij andere gewassen zijn kontrakten veel voorkomend, zoals bij knolselderij. De afzet van aardappelen en uien verloopt veelvuldig via prijsegaliserende kanalen als pooling en kontrak ten. Bij de 3 zuidwestelijke landbouw organisaties fungeert sedert 1977 de Kontraktteeltkommissie van de 3 C.L.O. Van verschillende zij den is er op aangedrongen om over bestaan en funktioneren meer te publiceren. Daarmee moet de bestaande onbekendheid wat worden teruggedrongen. De redaktie wil daaraan graag haar medewerking verlenen. Het eerste van enige artikelen over aard, doelstelling en werkwijze van de Kontraktteeltkommissie treft u hierbij aan. moeten oriënteren of hij de daar uit voortvloeiende gevolgen wenst te accepteren. Hij moet zelf maatregelen treffen als hij meent aan de kredietwaar digheid van de afnemer te moe ten twijfelen. Geen enkel kontrakt geeft een Kontraktteelt van positief belang, zowel voor teler als voor afnemer.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 15