Waardeloos stro nieuwe energiebron Verslag met resultaten van het landbouwkundig onderzoek in Zuidwest-Nederland 1981 Trekker op biogas? INVEKA wint energiebesparingswedstrijd van het Landbouwschap T achograafplicht Landbouw RAI trok rekordbezoek AKKERBOUWPROEFBOERDE- RIJEN "WESTMAAS" EN "RUSTHOEVE" Zojuist is uitgekomen het verslag 1981 met resultaten van het land bouwkundig onderzoek in Zuidwest-Nederland. In dit 96-pagina's tellende verslag zijn de onderzoekresultaten uit 1981 weergegeven van de akkerbouwproefboerderijen "Rusthoeve" te Co- lijnsplaat en "Westmaas" te Westmaas. Van zo'n 70 onderzoekingen zijn de globale resultaten in dit verslag terug te vinden. De resultaten van het rassenonderzoek in o.a. granen, aardappelen, spruiten, knol selderij en erwten onder zuidwestelijke omstandigheden zijn hierin eveneens opgenomen. Vervolgens wordt onder "teeltmaatregelen" Uw aandacht gevraagd voor het onderzoek naar onder andere optimale teeltsystemen bij de granen, de beïnvloeding van de opbrengst en sortering bij de teelt van zowel konsumptie- als pootaardappelen en de invloed van een gras- groenbemester met kippemest op de opbrengst en kwaliteit van sui kerbieten. Het bemestingsonderzoek heeft uiteraard een vaste plaats in het pro gramma van de beide proefboerde- rijen. In verschillende artikelen vindt U de resultaten terug van onderzoek naar de optimale stikstofbemesting, gebaseerd op onderzoek naar de stikstofvoorraad in de grond. Hierbij heeft het onderzoek in spruiten een zeer groot aandeel. Een eveneens vaste plaats in het programma heeft het onderzoek naar gewasbescherming: de bestrij ding van ziekten en plagen en de onkruidbestrijding. Daarin wordt bij de granen veel aandacht besteed aan de bestrijding van blad- en aarziek- ten en bij de aardappelen aan rhi- zoctonia-bestrijding. Bij de onkruidbestrijding in graszaad zijn de mogelijkheden nagegaan in Engels raaigras en in roodzwenkgras. Voorts zijn in het verslag enkele eer ste resultaten weergegeven t.a.v. de proeven met diepere grondbewer king. Naast de onderzoekresultaten zijn in het verslag nog de algemene be drijfsgegevens opgenomen en zijn in het kort enkele belangrijke punten uit het bestuurlijk jaar 1981 van bei de Stichtingen, die de twee proef- boerderijen exploiteren, weergege ven. Het verslag wordt gedistribueerd onder alle leden van Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting, Studie- klubs en organisaties in Zuid-Hol De proefboerderij Rusthoeve Het Wateringse bedrijf Inveka b.v. heeft de energiebesparingswedstrijd van het Landbouwschap gewonnen. De wisseltrofee en bijbehorende geldprijs en oorkonde werden dinsdagmiddag 2 februari j.l. uitgereikt door de heer J. van der Veen, vice-voorzitter van het Landbouwschap. Dat gebeurde in veiling Bleiswijk tijdens de openingsdag van de Ne derlandse Tuinbouw Vakbeurs (NTV), die tot en met zaterdag wordt gehouden. Aan de wedstrijd die onder de NTV-standhouders was uit geschreven, deden 15 bedrijven mee met ruim twintig inzendingen. land, Zeeland en West Noord-Bra bant. Overige belangstellenden kun nen het verslag bestellen door over making van 6,- op rekening nummer 3320.52.621 van de Rabo bank Klaaswaal, t.n.v. rekening Landbouwkundig Onderzoek Zuid west-Nederland, onder vermelding van "Verslag 1981", met duidelijke vermelding van naam en adres. Het gironummer van de Bank is 428311. Dit laatste geldt dan met name voor hen die woonachtig zijn buiten het werkgebied van de Konsulentschap- pen Barendrecht, Goes en Zeven bergen. Degenen die woonachtig zijn binnen het werkgebied en het verslag en an dere publikaties jaarlijks automa tisch willen ontvangen, worden aan geraden lid te worden van een Vere niging voor Bedrijfsvoorlichting of Studieklub in hun omgeving. De vrijstelling van de tachograaf- plicht zal worden gekontiueerd voor die bedrijven die land- en tuinbouw- produkten of boerenmelk in bussen vervoeren. Dit is het resultaat van overleg tussen de EVO en de over heid. Een en ander betekent dat alle ta- chograafontheffingen, die als ver valdatum ljuli 1979, 1 januari 1980. 1 januari 1981 of 1 januari 1982 hebben tot nader bericht zijn ver lengd (dus vooralsnog voor onbe paalde tijd!). Hetzelfde geldt voor de aan de ont heffingen tachograaf gekoppelde ontheffingen van de werkmap. De heer ir. W. van Soest (voorzitter van de jury) noemde de inzendingen van goed gehalte en voor de glas tuinbouw alleszins de moeite waard. Inveka kreeg de eerste prijs vanwege een lichtrijke Venlo-kas. De tweede prijs ging naar Alcoa-Nederland b.v. uit Drunen met een gevel-isolatie. Priva b.v. uit De Lier werd derde met de inzending van een folietherm iso latiesysteem. Eervolle vermeldingen gingen naar de volgende bedrijven: Boom b.v. (2x) uit Naaldwijk, Alcos (Drunen), Grundfos (Weesp) en Rijnvis-metalen (Utrecht). Alle in zendingen van de winnaars zijn op de beurs te zien. Van der Veen deed een ernstig beroep op het ministerie van Landbouw en Visserij om de uitvoering van het sektorprogramma voor de glastuin bouw met voortvarendheid voort te zetten. Er is volgens hem de afgelo pen zomer een goede start gemaakt met de voorlichting, maar het nood zakelijke vervolg blijft te lang uit. Ook de uitbetaling van de voorschot ten moet sneller gebeuren. "Vertra gingen in de uitvoering acht ik niet verantwoord. Als de gehele Neder landse glastuinbouw op zijn tenen moet lopen om bij te blijven, dan ver wacht de tuinbouw ook van de over heid, dat die erin slaagt om zijn aan deel op tijd te leveren", aldus de vi ce-voorzitter van het Landbouw schap. De van maandag 18 tot en met zater dag 23 januari gehouden Landbouw RAI 82 heeft een rekord aantal be zoekers getrokken van 127.689. Dat is ruim 12% hoger dan in 1980 toen de tentoonstelling 113.814 bezoekers trok. De Landbouw RAI 82 is kommercieel gezien gunstig verlopen. De heer G.W. van Driel, voorzitter van het Uitvoerend Komité, verklaarde dat er veel veelbelovende zakelijke kontak ten zijn gelegd. 1V2 strobaal bespaart 7l/2 liter olie per uur De Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders gaat dit jaar mogelijk nog een proef nemen met de verbranding van stro ten behoeve van de energievoorziening. De Werkgroep Energie-onderzoek heeft na melijk berekend dat 4 kilo koolzaadstro evenveel warmte oplevert als 1 liter olie. Er zal wanneer de direktie daarmee akkoord gaat in de financiële middelen ad ruim 100.000,— beschikbaar komen, een strokachel worden geplaatst op het gesloten landbouwbedrijf aan de Bronsweg bij Lelystad. Het ligt in de bedoeling de proefin stallatie voor de stroverbranding voor de komende oogst in werking te stellen. De sterk verbeterde verbrandingsketel heeft een rende ment van 60 a 70%. Het rendement van oude apparaten bedraagt slechts 30 a 40%. Draait de installatie op volle toeren, dan gebruikt zij anderhalve strobaal van 30 kg per uur. Dit levert een besparing op van 7,5 liter olie per uur. De energie die bij de stroverbranding vrijkomt zal in eerste instantie worden gebruikt voor het drogen van het in de silo's van het landbouwbedrijf opgeslagen graan. In een later stadium kan de vrijkomende energie ook gebruikt worden voor de verwarming van de gebouwen. Een areaal van 500 hektare koolzaad produceert genoeg stro om de hele boel te drogen. Als brandstof voor de nieuwe installatie heeft de Werkgroep Koolzaadstro gekozen, omdat het volgens ing. W.G. Baarveld van de Rijksdienst "lekker fikt" en waardeloos materiaal is. Het is moeilijk te verkopen. Ook in Noord-Duitsland zijn al verschillende boerenbedrijven ertoe overgegaan het stro te verbranden, omdat het geen cent opbrengt. De proef bij Lelystad zal moeten uitwijzen of stroverbranding ekonomisch de moeite loont en of het als alter natieve energiebron perspektieven biedt. (ANP-Agrarisch Nieuws) Ook het voor het eerst gehouden kongres over tropische landbouw in ontwikkelingslanden is naar tevre denheid verlopen. Er namen ruim 200 kongressisten aan deel. Aan het kongres was een expositie verbonden met in Nederland gefabriceerde werktuigen en machines die bestemd zijn voor de mechanisatie van tropi sche landbouw in ontwikkelingslan den. De Landbouw RAI 82 was de eerste tentoonstelling die gebruik maakte van alle negen hallen van de RAI. Sinds januari is het RAI komplex uitgebreid met drie nieuwe hallen die gezamenlijk 19.000 m2 beslaan. Het totaal bruto tentoonstellingsop pervlak is nu 65.000 m2. Biogas biedt de gebruiker alle voordelen en mogelijkheden, die we van aardgas kennen. Een kubieke meter biogas kan 0,6 1 huisbrandolie of dieselbrandstof vervangen. Het aanwezige gas wordt direkt in warmte omgezet. Het kan ook - en dat is de overweging van DEUTZ-FAHR Landbouwtechniek - als brandstof voor gasaangedreven motoren gebruikt worden. Getuige het op de foto afge beelde prototype van een Deutz-Fahr trekker die aangedreven wordt door biogas. Denkbaar is dus de benutting van biogas in de toekomst als brandstof voor trekkers. De Deutz biogas D 6207 trekker die op de Landbouw RAI '82 stond is daar een voorbeeld van. Het gebruik van biogas voor verwarming in huishouding, in kassen, infra- roodbestraling, warmwaterbereiding e.d. is als eerste realiseerbaar. Bij trekkers daarentegen zijn er meer problemen op te lossen om een ekono misch gebruik van biogas te bereiken. vowvtjMl IUM 7. naai 14. droogHo voor roofegaavontflator 8. granao •choontaan 9. thar- moataal 10. <*o4atfe- pomp tl. drukval 12.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 10