Q VERZEKERINGEN VLf - f. den hollanderln. 10 ■VI tel: OIlOO- 24000 Premieverhoging bromfietsverzekeringen bij de partikuliere maatschappijen NCB kontinueert open dagen Same bij Gebr. De Vor In mijn vorig artikel heb ik een vraagteken geplaatst achter de "So ciale zekerheid in ons kleine landje". Schrijver vraagt zich af of die sociale zekerheid waarop vele politieke par tijen in hun verkiezingsprogramma's zo prat gaan. of die "zekerheid" nu echt wel zo "een zekerheid" is. Hoe het ook moge zijn voor 1982 zijn de uitkeringen door het ministerie van Sociale Zaken reeds met ingang van 1 januari aangepast, en dat geeft wel een groot stuk zekerheid voor de be jaarden, de weduwen, en niet minder voor die grote groep die tengevolge van arbeidsongeschiktheid een be paald bedrag aan invaliditeitspen sioen mogen ontvangen. De uitke ringen krachtens de Algemene Ou derdomswet en de Algemene Wedu wen- en Wezenwet zijn voor de ge huwde bejaarden en voor weduwen met kinderen per maand 1.542.06, en voor de ongehuwde bejaarden en weduwen zonder kinderen 1.073.62 per maand. Een uitkering krachtens de Algemene Arbeidson geschiktheidswet bedraagt een be paald percentage van een bij de wet vastgesteld bedrag, de zogenaamde grondslag. Er zijn verschillende grondslagen: voor de 21 jarigen en ouder is deze vastgesteld op 260 da gen x 75.14 per dag of 1.628,- per maand. Voor 18 jarigen is deze grondslag 49.71 per dag, voor 19 jarigen 58,20 en voor twintigjari gen 66.63 per dag, omgerekend per maand resp. 1.077,-. 1.261.— en 1.443.— In bepaalde situatie's kan deze uniforme grondslag worden verhoogd indien men gehuwd is, zij kan ook worden verlaagd indien de uitkeringsgerechtigde in het laatste jaar op minder dan het normale aantal uren arbeid in het bedrijfs- of beroepsleven heeft verricht en daar door een gering arbeidsinkomen heeft genoten (part-timers). Bij het vaststellen van de grondslag bij ge huwden speelt ook het arbeidsinko men van de huwelijkspartner een rol. Ook de meewerkende vrouw heeft dezelfde rechten. Als man en vrouw beiden arbeidsongeschikt zijn blijft de grondslag 100%. dus niet twee maal 70%. Aan het traditionele pa troon: de man zorgt alleen voor de kost is gelukkig een einde gemaakt. Dat principe is definitief bij de A.A.W. doorbroken: man en vrouw hebben in de A.A.W. duidelijk de zelfde rechten. Alleen de arbeidson geschikte "huisvrouw" ontvangt geen uitkering. Voor deze groep, ook hardwerkende mensen kon geen op lossing worden gevonden, en ik ver wacht ook niet dat die oplossing ge zien de sociaal-ekonomische toe stand waarin we verkeren, er spoedig komt. Uitkeringen De uitkeringen bedragen een per centage van genoemde grondslag. Indien iemand voor 80% of meer ar beidsongeschikt is, ontvangt hij aan uitkering 80% van de voor hem gel dende grondslag. Verkeert hij in een toestand, waarin hij of zij voortdu rend oppassing en verzorging be hoeft. dan kan de uitkering worden ver hoogd tot 100% van de grondslag. Voor gedeeltelijk arbeidsongeschik ten geldt de volgende tabel: 65 - 80% arbeidsongeschikt: 65% van genoemde grondslag 55 - 65% arbeidsongeschikt: 50% van genoemde grondslag 45 - 55% arbeidsongeschikt: 40% van genoemde grondslag 35 - 45% arbeidsongeschikt: 30% van genoemde grondslag 25 - 35% arbeidsongeschikt: 20% van genoemde grondslag Toename arbeidsongeschiktheid Belangrijk te weten is dat een veran dering in het arbeidsongeschikt heidspercentage kan leiden tot een hogere of lagere uitkering. Wanneer iemands arbeidsongeschiktheid af neemt zal dat leiden tot een lagere uitkering of tot stopzetting van de uitkering wanneer de arbeidsonge schiktheid minder dan 25% wordt. Mocht u een gedeeltelijke A.A.W.- uitkering ontvangen en de arbeidson geschiktheid neemt toe, dan bestaat 't recht op een hogere uitkering als men in een hogere arbeidsonge schiktheidsklasse wordt ingedeeld. Cevaal Het doorlopen van een wachttijd is daarbij dan weer van belang. Iemand die een uitkering ontvangt naar een arbeidsongeschiktheidspercentage van 25 - 35% of 35 - 45% moet eerst weer een wachttijd doorlopen van 52 weken alvorens een hogere uitkering te krijgen. Wordt men uitbetaald naar een percentage van 45% of meer en de arbeidsongeschiktheid zou toe nemen, dan gaat een eventuele hoge re uitkering reeds na een wachttijd van vier weken in. Een aanvraag voor een verhoogde uitkering is dan nood zakelijk. Basisuitkering Om voor een uitkering krachtens de A.A.W. in aanmerking te komen moet men eerst gedurende 52 weken arbeidsongeschikt zijn geweest: er geldt dus een wachttijd van één jaar. Een loontrekkende is wat dat betreft zeer bevoorrecht immers deze heeft in tegenstelling met een zelfstandige reeds het eerste jaar van arbeidson geschiktheid een uitkering. Het eer ste jaar ontvangt hij veelal 100% van zijn laatst verdiende loon en na een jaar (bij) invaliditeit nog 80% van zijn loon. De sociale zekerheden voor een ondernemer en zijn gezin zijn daarom niet te vergelijken met die van een loontrekkende. Het on dernemerschap brengt risiko's met zich mee. en deze moet men zelf dragen. Eén van die risiko's is het volledig arbeidsongeschikt worden. De arbeidsongeschiktheidsverzeke ring kan dat risiko dekken. Hoe jon ger de verzekering afgesloten hoe draaglijker de premie en hoe mindeë de kans dat men bij de medische keuring gehele of gedeeltelijke uit sluitingen krijgt vanwege reeds be staande lichamelijke gebreken. Graag daarbij een praktijkvoor beeld: een 25-jarige sluit tot zijn 60ste jaar een 3% klimmende verze kering die het eerste ziektejaar 30.000,- uitkeert en vanaf het tweede ziektejaar 15.000,- uitkeert, premie 2.550,- per jaar. Premie en verzekerde bedragen stijgen.met 3% per jaar. Na het eerste ziektejaar komt u in aanmerking voor een ge hele of gedeeltelijke uitkering inge volge de AAW-wet. Bij volledige ar beidsongeschiktheid komt men dan ook aan ruim 30.000,— Een 35- jarige zal voor diezelfde verzekering 2.850,-, en een 45-jarige zelfs 3.630,- premie betalen. Burenhulp en bedrijfsverzorgingsdienst kan waarschijnlijk deze vrij hoge premie wat drukken door het eerste jaarsri- siko zelf te dragen. Ieder geval moet getoetst worden aan de bedrijfsom standigheden. We weten en beseffen wel dat we anno 1982 met z'n allen in onze welvaart een stapje terug moe ten doen, maar een ondernemer die anno 1982 invalide wordt moet een té grote financiële stap terug doen en dat moeten we samen proberen op te vangen. Het ondernemerschap is zwaar maar het betekent wel een stuk vrijheid. Die vrijheid kost veel geld, immers wilt men enigszins gedekt zijn dan is het vrij vlug een zware premielast. De uitkeringen daarentegen zijn zo wel bij invaliditeit als op 65-jarige leeftijd (de A.O.W.) welkom. Het zijn echter basisuitkeringen en willen we iets extra's hebben dan zullen we het moeten verzekeren. Menige zelfstandige ondernemer kan niet zo gemakkelijk praten zoals Toon Hermans die in december 1981 de 65-jarige leeftijd mocht bereiken in aanmerking kwam voor zijn A.O.W.-uitkering. Toon zei: "Ik zal de A.O.W.-uitkering niet aanvragen op voorwaarde dat nog twee miljoen andere Nederlanders die het ook niet nodig hebben, het evenmin zullen ak- septeren. Dan mogen ze wat mij be treft die vijftienhonderd gulden in de maand aan de kankerbestrijding ge ven". Een ieder van ons geeft graag en veel aan de kankerbestrijding maar een invalide en een 65-jarige die alleen van die vijftienhonderd gulden in de maand moet rondkomen heeft in deze dure tijd niet zoveel meer te missen. Schrijver hoopt dat Toon Hermans oud mag worden en dat zij die een uitkering krijgen via de A.A.W. of A.O.W. toch tevreden zul len zijn. Cevaal In de loop van februari a.s. zullen wij onze leden bromfietsbezitters de nieuwe verzekeringsbewijzen en plaatjes toezenden voor het jaar 1982/1983. Zoals u wêet lopen alle bromfietsverzekeringen van 1 maart tot 1 maart. De partikuliere maatschappijen zullen de W.A.- en de Kasko- premie voor bromfietsen per 1 maart a.s. verhogen, althans ze hebben toestemming gehad van de Minister om de premie te verhogen. Zoals u reeds op uw jaarnota hebt gezien zijn de premies voor de bromfietsen bij ons niet verhoogd! Als u nog een bromfiets elders hebt verzekerd dan kunt u nu deze ver zekering beëindigen wegens premie verhoging. Het is de moeite waard om uw bromfietsverzekering te beëindigen en bij ons onder te brengen daar on ze premies aanzienlijk lager zijn dan de premies van de meeste partiku liere maatschappijen. Bij een W.A.-verzekering is het pre- mieverschil al gauw 40.— en bij een All Risksverzekering loopt dit verschil op tot honderden guldens. Om voor u een vergelijking mogelijk te maken geven wij u onderstaand onze premies: W.A.-verzekering 54,— per jaar. Kasko-dekking 7,— per 100,— nieuwwaarde. Een zgn. All Risksverzekering van Oen bromfiets van 1500,— nieuw waarde bedraagt derhalve: W.A. 54- Kasko (7 x 15) 105,— 159,— per jaar. Voor bromfietsen met een andere nieuwwaarde kunt u nu zelf uitreke nen wat de premie zal gaan bedra gen. Fluit U bent verzekerd tegen allerlei risiko's: brand, storm, wettelijke aan sprakelijkheid. ziektekosten etc. Uw auto en traktor(en) zijn verzekerd. Maar hebt U er ook aan gedacht om het risiko van hagelschade te dekken? Wanneer u alle zorg hebt besteed aan het zaaien en poten van uw gewassen, dan ligt vanaf dat moment uw portemonnee buiten. Dan bent u verder afhankelijk van de weersomstandigheden. Dan kijkt u vaak met zorg naar de lucht wanneer onweerskoppen de dreiging van een bui aankondigen. Want een onweersbui gaat vaak gepaard met hagel en hagelschade en kan alle hoopvolle verwachtingen dikwijls in één klap vernietigen. Ja renlang kan het goed gaan en gaat dit risiko aan uw bedrijf voorbij. Totdat het noodlot toeslaat. Wees verstandig en zorg dat u wat dat betreft rustig kunt slapen. Voor een gering premiebedrag neemt de ONDERLINGE ZUIDE LIJKE HAGELVERZEKERING U.A. te Zevenbergen dit risiko van u over. Door de goede resultaten van de af gelopen jaren heeft het bestuur van de O.Z.H. u.a. besloten de voor schotpremies voor 1982 te verlagen. Dus een reden temeer om nu uw ge wassen tegen hagelschade te verze keren. Dat de premies laag zijn kunt u zelf konstateren aan de hand van onder staande premievoorbeelden: Granen J' 0,15 per 100.— verze kerd bedrag Aardappelen 0,25 per 100,— verzekerd bedrag Suikerbieten 0,40 per 100, verzekerd bedrag Het minimum te verzekeren bedrag voor alle gewassen bedraagt 2000,— per ha. De maximum te verzekeren bedra gen kunt u vinden in de premiefolder van de O.Z.H. Deze folder kunt u aanvragen bij ons, tel. 01100 - 24000, Polisafdeling. Franchise-regeling De door de O.Z.H. u.a. gehanteerde franchiseregeling houdt in, dat bij schaden van 5% of hoger de volledige schade wordt uitgekeerd. Kleine schaden van minder dan 5% worden niet uitgekeerd. De O.Z.H. biedt u derhalve: premies op kostprijsbasis snelle schadeafwikkeling financiële zekerheid door: - een grote geografische risiko spreiding - een goede herverzekering - een sterk reservefonds medezeggenschap in het finan cieel beleid een gunstige franchise-regeling uitgesloten aansprakelijkheid voor de deelnemers Voor nadere inlichtingen en voor een volledig overzicht van de premie-ta rieven kunt u zich met ons in ver binding stellen. Tel. 01100 - 24000, even vragen naar de Polisafdeling! Fluit De bijkomende kosten bedragen 5,— per polis plus 6% assurantie belasting over het totaal. Voor nadere inlichtingen en/of op zegging van uw oude polis kunt u kontakt opnemen met ons of onze vertegenwoordiger in uw distrikt. Fluit Suikerbieten 0,40 per 100,- verzekerd bedrag. Het hoofdbestuur van de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond be sloot onlangs om de organisatie van open dagen ook in 1982 in de NCB- kringen weer van de grond te tillen. De ervaringen die in 1981 met de open dagen werden opgedaan geven daartoe alle reden. Naar schatting 20.000 mensen brachten toen een be zoek aan de ongeveer 150 bedrijven die hun deuren daartoe hadden open gezet. Bij die bezoeken viel vooral op dat er een grote onwetendheid bestaat over het moderne agrarisch gebeuren. De vele positieve reakties zijn een sti mulans voor de NCB om op de in geslagen weg voort te gaan. Voor dit jaar is als datum gekozen zondag 23 mei omdat dan de natuur weer volop leeft en dat ook laat zien. Akkerbouwgebieden in het NCB- gebied worden voor de kijker pas op een later tijdstip interessant. Daarom zal in die gebieden in het weekend van 3 en 4 juli de open dag worden georganiseerd. Op dit moment wordt door de orga nisatoren druk gewerkt aan de voor bereidingen van de open dagen. De koördinatie ervan is in handen van het sekretariaat van de NCB in Til burg. De exklusieve vertegenwoordiging door Cèbeco-Handelsraad te Steen- wijk van Same in Nederland is met ingang van heden beëindigd en van af dezelfde datum overgenomen door Gebr. De Vor Achterveld B.V. te Achterveld. Hiermede is een nadere specialisatie binnen de Cebeco-Handelsraad- groep verwezenlijkt. Omtrent deze overgang is een dezer dagen met Sa- me Italië overeenstemming bereikt. Een en ander houdt in, dat de Same trekker op de aanstaande Landbouw RAI tentoonstelling door Gebr. De Vor Achterveld B.V. zal worden ge presenteerd en op de markt zal wor den gebracht door onder andere het huidige dealernet van Cebeco-Han- delsraad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 6