OM HET VAK RJ.ZUID GELUID Werkgroep Ruilverkaveling Walcheren gaat de boer op H et Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt heeft dit seizoen de vrijheid en gebondenheid van de agrarisch ondernemer als centraal thema ge steld. E én van de zes regionale afdelingen van het agrarisch jongerenwerk in Zeeland, de R.A.K. Walcheren, houdt zich sinds het vorige seizoen intensief bezig met de op handen zijnde ruilverkaveling in dat gebied. REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ GROTE MARKT 28, 4461 AJ GOES i Z.A.J.K.: Agrarisch Jongerenwerk in Zeeland Goede voorlichting is noodzaak Jongeren en ouderen bij plannen betrekken Werkgroep Relatie Landbouw - Industrie AGENDA ZAJK - RAK AGRARISCHE JONGEREN OPGELET! Gezocht: Jonge Boerinnen Een ruilverkaveling, zo was de mening van een aantal agrarische jongeren, moet je niet zo maar over je heen laten komen. Afwachten wat verschillende instanties beslissen over wat in jouw gebied moet gebeuren is een opstelling waarmee ze zich moeilijk konden verenigen. Om aktief met de ruilverkaveling bezig te kunnen zijn heeft de R.A.K. de hulp en medewerking ingeroepen van een groep Wageningse studenten, allen leden van de Themagroep Regionale Ontwikkeling. Deze medewerking kwam. Jonge Agrariërs en studenten hebben samen uitgezocht waar de boeren in een ruilverkaveling zoal mee te maken krijgen. Samen hebben ze geprobeerd de knelpunten en oplossingen voor Walcheren vanuit de praktijk te beoordelen. Deze samenwerking heeft in mei 1981 uiteindelijk geleid tot een diskussie-brochure "voor boeren door boeren". De brochure heeft de titel "Een visie op de Walcherse ruilverkaveling" meegekregen. De bedoeling van de publikatie is om alle betrokkenen kritisch mee te laten denken en met elkaar te laten praten over de vraag wat er allemaal in de ruilverkaveling moet gebeuren. O m daadwerkelijk ook in de streek de diskussie over de Walcherse Ruilverkaveling te laten plaatsvin den zijn de jonge boeren dit seizoen bezig met het "uitdragen" van hun visie, zoals weergelegd in de brochu re. In een aantal avonden gaan de leden van de werkgroep de afdelingen van de standsorganisaties langs om be kendheid te geven aan de inhoud van de brochure en de daarin neergeleg de voorstellen te bespreken. In Walcheren is er na de innundatie aan het eind van de Tweede Wereldoorlog een herinrichting ge- •komen. Vele Walchenaren herinne ren zich nog goed hoe dat toen is gegaan. Deze ervaringen spelen natuurlijk ook nu nog mee in de denkbeelden van velen over een ruilverkaveling nu. Al met al hebben de jonge boeren van de werkgroep duidelijk kunnen stellen dat er een grote noodzaak is voor een goede voorlichting over wat er allemaal komen gaat. De komende ruilverkaveling is op een aantal punten niet te vergelijken met de herinrichting van toen. Nu is er sprake van meer informatie, meer inspraakmogelijkheden en dus meer betrokkenheid met de hele ruilver kaveling bij alle boerengezinnen. O m de brochure "Visie op een Walcherse Ruilverkaveling" in de af delingen te bespreken zijn een zestal diskussievragen opgesteld die een leidraad vormen voor de diskussie. Zo komt de werkgroep aan de weet hoe de oudere boeren staan tegenover de ideeën die de jongeren vorig sei zoen hebben ontwikkeld. Twee be langrijke punten daarbij zijn de be langstelling en bereidheid voor boer derijverplaatsing naar open gebieden op Walcheren en de vorming van een grote grondpot. Bij deze werkwijze worden de ideeën van de jongeren getoetst aan de ideeën van de ouderen. De ouderen anderzijds worden op een originele manier al in een vroeg stadium be trokken met hun ruilverkaveling en worden ze - zo hopen de werkgroe pleden - gestimuleerd om aktief met hun ruilverkaveling bezig te zijn, niet alleen voor het eigen bedrijf, maar voor de hele streek en de landbouw op Walcheren in z'n algemeen. Iedere boer moet in een vroeg sta dium bij de plannen betrokken wor den, dan kan er van de landbouw op Walcheren iets goed op poten gezet worden. Hieraan te werken is een be langrijk facet van het ondernemer schap van de moderne boer. Al iets meer dan 4 jaar geleden is er over dit onderwerp al een Rotonde verschenen. Het is wel aardig om daaruit nog eens een stukje uit naar voren te halen. Het is een kort gesprek met Henk Bielderman. Henk, die nu vice-voorzitter is,van het N.A.J.K., is kort geleden nog in Zeeland geweest om op de Z.A.J.K. nieuwjaarsvergadering het onder werp "Niet meer, maar beter" in te leiden. Hoe dacht Henk enkele jaren geleden over die onderwerpen waarover ook de Z.A.J.K.-enquête jullie allen om een mening heeft gevraagd. "V aak gaat de betrokkenheid van de agrariërs echter niet verder dan die zaken die het eigen bedrijf aan gaan. De werkgroepleden willen echter dat alle boeren zich bezighouden met knelpunten en eventuele oplossingen die meer het gebied in zijn geheel aangaan. In samenwerking met de Wage ningse studenten hebben de jonge boeren de knelpunten vastgelegd en hebben ook oplossing hiervoor aan gedragen. Dat heeft tot opvallend frisse ideeën geleid. In feite zijn ze een beetje op de stoel gaan zitten van de planmakers. De leden van de werkgroep vinden dat dit een aantal voordelen ople vert. "Is het niet fout dat de adviezen voor het schetsontwerp op hoog nivo wordt bepaald", zo is men van me ning. "Door een dergelijke werkwijze komt de hele ruilverkaveling vaak veel te ver van de mensen af te staan, en kweekje soms veel onbegrip". De werkgroep wil in alle openheid met alle betrokken partijen kunnen praten en van gedachten wisselen. Het moet toch ook mogelijk zijn dat boeren en natuurbeschermers el- kaars standpunt aan elkaar duidelijk maken. Rotonde: Wat vind je het belang rijkste van het agrarisch ondernemer zijn? Henk Bielderman: Dat is dat je vrij naar eigen inzicht je bedrijf kunt in richten, dat je je eigen ideeën kunt inbrengen en uitvoeren. Die vrijheid vind ik het belangrijkste. En die mis- je als je voor een baas werkt, want dan moetje met zijn eisen en wensen rekening houden. Maar ook jouw vrijheid heeft toch z'n grenzen? Ja, heel duidelijk. Ik denk dan in de eerste plaats aan de gebondenheid aan je bedrijf, vooral als je vee hebt. Dat beperkt je vrijheid van bewe ging. Maar ook anderen stellen hun grenzen aan je vrijheid van hande len. Als jonge boer kom je tegen woordig toch gauw terecht bij de banken. Je hebt te maken met leveranciers en afnemers, beslist geen kleine jon gens, vaak multinationals. Omdat je grote risiko's loopt moet je je indek ken. Dat schept afhankelijkheid. Als het een paar jaar mis gaat, hebben ze toch wel veel op jouw bedrijf te ver tellen. Tot hoever zou je willen gaan? Wan neer vind je dat er teveel bemoeienis met je bedrijf bestaat? Ik zou een heel eind kunnen gaan als tenminste die bemoeienis van ande ren ten goede komt aan je bedrijf en je inkomen. Want als je zelfstandig ondernemer schap geen inkomen oplevert is het weinig waard. En inkomensgaranties, grondtoewij- zing, kontingentering, vestigings eisen. Zie je die zaken als een be dreiging van het zelfstandig onderne merschap? Dat zie ik niet zo. Al wil ik niet be weren dat ik daar overal direkt voor ben. Maar als het ten goede komt aan de boeren, als het de inkomens in de landbouw verbetert ben ik voor zo'n beleid. Dan ben ik bereid om boer te blijven, mét een redelijk' in komen, beperkingen van mijn vrij heid te aanvaarden. Liever dan nog meer afhankelijk te worden van banken en de industrie. Wat wil je? Als je vindt dat er zoveel mogelijk mensen in de landbouw moeten blij ven, met gelijke kansen, dan is dat voor het behoud van je zelfstandig heid die je nu hebt nodig. Je was op de Jongerendag op de Fle- vohof. Het ging om "zijn boeren el- kaars konkurrenten?". Hoe sta jij daar tegenover? Nu is dat wel het geval. Maar een landbouw waar het jou goed gaat en je kollega's naar de bliksem zijn. vind ik niet aantrekkelijk. Het kan ook andersom! Ja natuurlijk, maar degenen die tegen die zaken zijn als een tijdelijke inkomensgarantie, die denken altijd dat hen zo iets niet overkomt. De boeren zouden veel meer solidair met elkaar moeten zijn in plaats van elkaar weg te konkurreren. Stel dat je het als agrarisch onderne mer iet meer ziet zitten, noodge dwongen moet afhaken. Wat dan? Een ander bedrijf - een andere sektor beginnen? Dat dacht ik niet. Ik zou toch al het mogelijke doen om in het vak te blijven. In de agrarische sektor werk proberen te houden. Ik zie mezelf nog geen patatzaak beginnen, of in auto's handelen. Dan heb ik toch te veel liefhebberij in het boer-zijn. Het gaat me om het boerevak. Toen je besloot boer te worden, was dat ook om die liefhebberij? Of om andere redenen? Grotendeels wel. Je groeit daar in op en je gaat daar van houden. Op de Landbouwschool dacht je misschien ook nog van, ik zal ze wel eens iets laten zien, hard aanpakken, een goed ondernemer zijn en een hoog inko men halen. Dat werd je ook wel wat aangepraat. Maar dat echt helemaal boer willen zijn, om het vak zelf, dat geeft bij mij toch de doorslag. En ik denk ook bij de meeste kolle ga's. Anders zouden er al veel meer met boeren gestopt zijn. Vanaf heden zullen wij - als iedereen meewerkt - regelmatig een overzicht geven van alle ZAJK en RAK- avonden in de beschikbare redaktie- ruimte van de landbouwbladen. Dinsdag 9 februari: RAK Schou- wen-Duiveland. Rinus van 't West einde en Ko Dieleman over hun reis naar Colombia Dinsdag 9 februari: Eerste bijeen komst van de Boerinnenwerkgroep ZAJK. Aanvang 20.00 uur in het Jeugdwerkburo, Korte Kerkstraat 10 te Goes. Alle geïnteresseerde jonge boerinnen zijn welkom! Donderdag 11 februari: le avond ka- derkursus 3 CJO in het Jeugdwerk buro. Er is een nieuw geluid! •BINDER" heet het. BINDER is het kersverse vakblad voor alle agrari sche jongeren in Nederland. Nummer 1 van de le jaargang is af gelopen week uitgekomen. Het is de bedoeling dat BINDER 10 x per jaar verschijnt. Heb jij BINDER al ontvangen? Alle agrarische leden van de P.J.Z., C.P.J, en K.P.J. kunnen BINDER gratis thuisbezorgd krijgen. Het afgelopen halfjaar heeft het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt geprobeerd een zo goed mogelijke naam- en adressenlijst op te stellen van alle agrarische jongeren in Zee land en een deel van West-Brabant. Iedereen, die op die lijst voorkomt heeft als het goed is BINDER al thuis ontvangen. Het is echter mogelijk dat er fouten of onvolledigheden in de agrarische ledenlijst voorkomen. Ben je tussen 17 en 35 jaar, lid van de C.P.J., K.P.J. of P.J.Z. èn ben je werkzaam in de agrarische sektor (of ga je dit in de toekomst doen) dan ben je agrarisch lid van je organisa tie. Heb je BINDER niet ontvangen, en ben je wél agrarisch lid, stuur dan het onderstaand antwoordstrookje in. Iredaktie: Harrie Wiiermars lm Oost Zeeuws-Vlaanderen Gezinsavond van P.J.Z. en Z.L.M. Op vrijdag 12 februari a.s. organi seert de P.J.Z. afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen in samenwer king met de Z.L.M.-kring Axel een grote gezinsavond. Deze gezins avond heeft onder andere tot doel om meer bekendheid te geven aan het doen en laten van de P.J.Z. op Volledige naam:. Adres: Postkode: Lid van de Plaats:- Beroep/School wenst toezending van "BINDER' Opsturen naar: Sekretariaat Z.A.J.K., Korte Kerkstraat 10, Goes Maak er nu werk van! Het wordt hoog tijd dat in het agrarisch jongerenwerk (RAK's - ZAJK) eens wat meer aandacht besteed wordt aan de boerinnen. Als alleen de jonge agrariërs rond de tafel zitten kan daar weinig van komen. Daarom roepen we jullie, jonge agrarische vrouwen, op om op dinsdag 9 februari een eerste vergadering bij te wonen van wat we zouden kunnen noemen de "Boerinnenwerkgroep van het ZAJK". Van harte uitgenodigd dus om dinsdag a.s. om 20.00 uur eens te komen kijken in het Jeugdwerkburo, Korte Kerkstraat 10 in Goes. Heb je nog vragen, bel dan even 01145 - 248. Oost Zeeuws-Vlaanderen. Er is een aantrekkelijk programma gemaakt met o.a. dansen, boerenmarkt, bab- belonië en een koude hapjes buffet. Deze gezinsavond zal gehouden worden in "De Leeuwtjes" aan de Rembrandtlaan te Terneuzen. Aan vang 19.30 uur. Entree: 5,— (tot 15 jaar 2,50). Zin een gezellig avondje uit? Kom dan ook op de 12e februari. Uit de P.J.Z.-agenda 5 februari: P.J.Z. Fijnaart: ledenver gadering in 't Wapen van Fijnaart, aanvang 20.00 uur. 6 februari: P.J.Z. Schouwen-Duive- land: Grote avond in het tonnenma- gazijn te Brouwershaven. 10 februari: Bijeenkomst vormings werkgroep Zeeland 12 februari: P.J.Z. Oost Zeeuws- Vlaanderen: Gezinsavond in de Leeuwtjes te Terneuzen. 12 februari: P.J.Z. Walcheren: Ka- baretavond m.m.v. de kabaretgroep "Zo zijn we nu eenmaal" in hotel "Walcheren" te Koudekerke. 12 februari: P.J.Z. Zevenbergen: Grote avond 16 februari: Hoofdbestuursvergade ring P.J.Z. in de Blauwe Hand te Bergen op Zoom.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 29