VOOK in: Vit O UW Besparing van energie in de woning Plattelandsjongerenorganisaties organiseren kaderkursus p.j.z.-agenda "De invloed van de vrouw op haar leefomgeving" Henk Bielderman nieuwe vice-voorzitter van NAJK onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg 1. 4494 PB Geersdijk. Bent U al naar de tentoonstelling geweest, die de PZEM in verschillende plaatsen in Zeeland houdt over het gebruik van energie en energiebesparing? Dat daar erg veel is te leren ondervonden de 40 plattelandsvrouwen, die op 13 januari gehoor gaven aan de uitnodiging van de WONINGKOMMISSIE van de Bond in Zeeland om een voorlichtingsmiddag in "de Prins van Oranje" bij te wonen. Voordat de dames de tentoonstelling gingen bezoeken kregen zij bijna 2 uur theorieles van de heer C.J. Rozemond - hoofd van de afdeling voorlichting van de PZEM. Na een woord van welkom door mevrouw G. Boelhouwers - voorzitster van de woningkommissie - vertelde de heer Rozemond eerst het een en ander over het ontstaan van kolen, olie en aardgas. Waar miljoenen jaren voor nodig waren wordt door ons - als we niet oppassen - in enkele honderden jaren opgemaakt. Bovendien is olie sinds 1973 een politiek wapen en de prijzen stijgen snel. Het volgende overzicht maakt duidelijk hoe de prijzen binnen een tijdsverloop van 15 jaar zijn gestegen: In 1966 kostte het gas: 0,07 per m3 - in 1976 was dit 0,20 en momenteel is de prijs opgelopen tot 0,48^. In 1982 en 1983 worden prijzen verwacht van respektievelijk 0,59 en 0,70. Om tweeërlei reden is besparing dus nodig: le.energie wordt schaars; 2e.energie is duur. Besparen - maar hoe? Het energieverbruik in de woning is als volgt: 83,3% - verwarming 6 - elektrische apparaten 5,4% - voedselbereiding 4,2% - heet water 1,1% - verlichting Duidelijk blijkt hieruit, dat bespa ring vooral zin heeft bij het verwar men van de woning. V^el warmte gaat weg door het dak, de buiten muur, de ramen, de vloeren en de buitendeur. Isolatie is een nationale noodzaak. Vormen van isolatie Op de volgende manieren kan de isolatie van de woning worden ver beterd: le. het vullen van de spouwmuur met isolatiemateriaal. De kosten hiervan kunnen in 4 jaar worden terugverdiend. 2e. Dubbele beglazing. Het terug verdienen duurt hier langer en wel 10 12 jaar. Daarnaast ver hogen dubbele ramen het woon- komfort doordat men de "kou- deval" bij het raam kwijt is. Geen tocht meer en geen beslagen ra men. 3e. Dakisolatie. Deze is even rendabel als de spouwmuurvulling en de kosten komen er in 4 jaar uit. Het aanbrengen van de dakisola tie kun je ook zelf maar pas op bij platte daken. Hier moet ruimte blijven tussen dak en isolatie omdat anders door kondensvor- ming het dak gaat rotten. De C.V.-ketel Lette U wel eens op de ketel-ther mostaat en de waterdrukmeter? Het zijn ook de enige zaken waar U wat aan mag doen. Nooit aan de ketel zelf "prutsen", want een leek kan de verhouding tussen gas en lucht niet goed regelen. Bij vorst hoort de ketelthermostaat op 85 gr. te staan; bij normaal win terweer ojT70 gr. en 's zomers op 50 gr. Als de waterdrukmeter op 2xh atm. staat en U stelt de ketelther- mostaat op de juiste wijze af is de warmteafgifte optimaal en U bes paart 11 a 12% aan verbruik. Overigens kan het plaatsen van een z.g.n. "economaat" op de ketel (die dan niet ouder dan 8 jaar mag zijn) of de aanschaf van een HR ketel hoog rendabel) bij vernieuwing ze ker overwogen worden. Vraag in dat geval advies bij de PZEM. Als open baar nutsbedrijf willen zij U graag helpen bij de besparing op het arti kel, dat zij zelf verkopen. Veranderen van het stookgedrag Nog vele wenken had de heer Roze mond in petto ten aanzien van het stookgedrag, zoals: het goed inrege len van de knoppen aan de radiator, het tijdig omlaag zetten van de ther- Begin februari zal er door de C.P.J.- K.P.J.-P.J.Z. en Z.A.J.K. gestart worden met een kaderkursus gericht op zowel agrarische als niet-agrari- sche leden van deze organisaties. Waarom een kaderkursus Deze vraag zullen een aantal lezers en lezeressen van dit artikel zich on getwijfeld stellen. Hoewel wij den ken dat de kdrsus daarop zelf een antwoord zal moeten geven zullen we proberen in kort bestek het waarom en de inhoud van de kursus weer te geven. In het verleden werd er door de plattelandsjongerenorganisaties (al of niet gezamenlijk) aan kadervor ming gedaan. De bedoeling was en is om het funktioneren van de leden in de vereniging te verbeteren. Zowel het lid als de vereniging zelf hebben hiervan profijt zodat het mes in feite van twee kanten snijdt. Voor de leden heeft dit het bijkomende voordeel dat er een basis wordt ge legd waarmee men ook in de toe komst uit de voeten kan. De kaderkursus is zodanig opgezet dat daarin zaken aan de orde komen die betrekking hebben op de eigen vereniging en die organisaties en in stellingen waarmee we regelmatig te maken krijgen. Inhoud De kursus is globaal onderverdeeld in 3 blokken: a. vergader- en diskussietechnlek (3 avonden) b. informatie over de diverse orga nisaties (2 avonden) c. ^nüt, doel en funktioneren van de plattelandsjongerenorganisaties (3 avonden). a. Vergader- en diskussietechniek. In dit onderdeel o.a. een kennis making van de kursisten met el kaar, een uitleg over de inhoud van de kursus en programmaon derdelen, die erop gericht zijn de gespreks- en vergadertechniek te verbeteren. Zo mogelijk za er ook nog aandacht besteed worden aan het maken van programma's. b. Informatie over de diverse orga nisaties. De bedoeling van dit onderdeel is om het inzicht in de diverse organisaties te vergroten. Hierbij wordt niet alleen gedacht aan de eigen plattelandsjongere norganisaties maar ook aan jeug dorganisaties in Zeeland en West-Brabant, standsorganisaties en overheidsinstellingen op het gebied van agrarisch- en jonge renwerk. c. Nut, doel en funktioneren van de - plattelandsjongerenorganisaties. In dit gedeelte van de kursus zal ingegaan worden op de funktie van het plattelandsjongerenwerk anno 1982. Dit zal.gebeuren voor zowel het algemene als het agra rische werk.-Aandacht zal besteed worden aan het beleid wat er door de diverse organisaties wordt gevoerd en hoe dit vertaald wordt naar de aktiviteiten. De hele kursus wordt afgesloten met een weekend op de volkshogeschool "Van Eeghenhuis" te Aardenburg (2, 3 en 4 april a.s). Praktische zaken De kursus wordt gehouden op 8 donderdagavonden van 20.00-22.00 uur in het Jeugdwerkburo Zeeland, Korte Kerkstraat 10 te Goes. De kursus start op donderdag 11 fe bruari a.s. De kosten bedragen 45,— per persoon. De leiding van de kursus is in handen van John van de Meulen, Ad Phernambucq en Harrie Wijermars, beroepskrachten bij resp. C.P.J., Z.A.J.K. en P.J.Z. Opgave voor deze kursus vanaf he den tot uiterlijk 1 februari a.s. bij één van de volgende adressen: C.P.J./Z.A.J.K., Korte Kerkstraat 10, Goes, tel.01100-11130 P.J.Z., Grote Markt 28, Goes, tel. 01100-21010, tst. 25 Nadere inlichtingen zijn ook op één tan deze adressen te verkrijgen. 29 januari: P.J.Z. Noord-Beveland: Grote avond in het Casembroothuis te Kamperland. Aanvang: 19.30 uur. 30 januari: P.J.Z. West Zeeuws- Vlaanderen: toneelavond in café "De Vriendschap" te Schoondijke. Aanvang 19.15 uur. Kursus Politieke Scholing: De provinciale werkgroep "Politieke Scholing", waarin acht provinciale vrouwenorganisaties samenwerken organiseert een kursus over het onderwerp: "De invloed van de vrouw op haar leefomgeving", waarin onder meer bestemmingsplannen en milieuproblemen aan de orde worden gesteld. De kursus bestaat uit 2 avonden 1 n.L: le. een informatieve avond, waaraan medewerking wordt verleend door funktionares- sen van de provinciale plano logische dienst (P.P.D.) te Middelburg en 2e. een diskussie-avond met een politieke forum samengesteld uit vertegenwoordigers van verschillende politieke par tijen. De kursus wordt in de volgende plaatsen gegeven: 1. Kapelle - "De Vroone" - op donderdag 4 en 11 februari; 2. Axel - "De Halle" - op dinsdag 9 en 16 februari 3. Koudekerke - Hotel "Walche ren" - op donderdag 11 en 18 fe bruari. Aanvang van alle avonden: 20.00 uur. Kursusgeld voor 2 lessen: 10,— inklusief het lesmateriaal. Opgave is mogelijk tot 1 februari bij het sekretariaat van de werk groep: p/a Mevr. A. v.d. Leeden, Grote Markt 28, 4461 AJ Goes (tel. 01100-21010). De kursus staat open voor alle vrouwen, ongeacht het feit of zij lid zijn van een vrouwenorgani satie! mostaat (of een klokthermostaat aanschaffen, die er automatisch voor zorgt), het x aanbrengen van een "warmteschild" achter de radiato ren, en brede vensterbanken er boven en natuurlijk nooit de gordij nen er voor hangen. Niet alleen de centrale verwarming kwam aan bod maar ook de "gewo ne" gashaard werd besproken. De temperatuur in de kamer mag nooit lager worden dan 15 gr.C. An ders koelt de schoorsteen te veel af - koude lucht zakt naar beneden - en bij-het hoger draaien van de gasvlam wordt deze koude lucht met stof en vuil tijdelijk naar binnen geblazen. een wasmachine laten aansluiten door een erkend installateur. Vooral in vochtige ruimten zoals een douche of badkamer is een beveiliging met randaarde gebo den! nooit een elektrische kachel in douche of badkamer gebruiken. Dit is spotten met Uw leven! nooit een lucifer aansteken, wan neer IU gas ruikt. -Na een korte pauze werden- op de heer Rozemond nog zoveel vragen afgevuurd, dat mevrouw Boelhou wers er een eind aan moest maken om de dames nog in de gelegenheid O O O O O O •I 1-| Fl_k-£H VERWARMING 75 2' POMPC V 2 6"- I r~| KOKEN 3 6°o WARM WAfER 7 2% J WASMACHINE 3 6 KOELKAST 2.1'. TOEPASSING VAN ENERGIE IN GEMIDDELD NEDERLANDS GEZIN Te grote kapaciteit is ook schadelijk. Te grote gashaarden geven koude vloeren omdat er dan te weinig stra lende warmte vrijkomt. v Veiligheid voor alles Ten slotte richtte de heer Rozemond de aandacht op een aantal veilig- heidsaspekten zoals: zorgen voor een goede ventilatie bij het gebruik van gastoestellen (vooral als er meer tegelijk bran den zoals fornuis, geyser en ka chel). te stellen de tentoonstelling te be zoeken. Met een VVV bon en een hartelijk applaus werd de heer Rozemond bedankt voor een nuttige en leerza me middag. Wie vragen heeft op het terrein van het energieverbruik kan te allen tijde advies vragen bij: het voorlichtingscentrum van de PZEM, Korte Delft 1, Middelburg, tel. 01180-25351. P.J.G.N.-nieuws: In november heeft het NAJK een nieuwe vicevoorzitter gekozen. Henk Bielderman, afkomstig uit Gelder land, volgt Marinus Geuze op. Henk 30 januari: P.J.Z. Schouwen-Duive,- land: Kegelavond in het kegelhuis GeLuk te Zierikzee. Aanvang 20.00 uur. 1 februari: Redaktievergadering P.J.-gazet. 6 februari: P.J.Z. Schouwen-Duivé- land: Grote avond in het tonnenma- gazijn te Brouwershaven. Aanvang 19.30 uur. 10 februari: Bijeenkomst vormings werkgroep Zeeland 12 februari: P.J.Z. Zevenbergen: Grote avond. 12 februari: P.J.Z. Oost Zeeuws- Vlaanderen organiseert samen met de Z.L.M.-kring Axel: Gezinsavond in "de Leeuwtjes" aan de Rem- brandtlaan.Aanvang 19.30 uur. En tree: 5,— tot 15 jaar 2,50. is 27 jaar en runt samen met zijn vrouw en zwager een fokzeugenbe- drijf. Na de middelbare landbouw school, werd hij 6 jaar geleden aktief in het agrarisch jongerenwerk, door een AJK op te richten. Vanuit Jong Gelre werd hij in 1978 voorzitter van het GAJK. Hij houdt zich momenteel vooral bezig met vervolgonderwijs en zit daardoor in de provinciale koördinatiekommis- sie. Verder zet hij zich bijzonder in voor de jaarthema's van het GAJK en diverse kulturele aktiviteiten. Op landelijk nivo zit hij al enige ja ren m de afdeling varkenshouderij van het landbouwschap. Voor de komende periode vindt de nieuwe vice-voorzitter dat er gestreefd moet worden naar een betere en nauwere relaties tussen NAJK en achterban. Met het nieuwe ledenblad zijn we daar al een aardig eind mee op weg. Ook het overzicht van NAJK-aktivi- teiten en hetgeen bereikt is, zal daar zeker toe bijdragen. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 21