Kleurproblemen bij de Jonagold Weinig appels, vlotte afzet en hoge prijzen Weekstaat energieverbruik Het klimaat was herfst 1981 ongunstig Zeeland bij de kleur iets in 't nadeel? Het nieuwe appelras Jonagold benadert ogenschijnlijk het ideale. Als voor de belangrijkste eigenschappen zoals op school punten werden gegeven, zouden het bijna allemaal negens en tienen zijn. Een 10 voor de boom vorm en voor de groei, een 10 voor de vroege vruchtbaarheid en de zeer hoge produktie. Zeer hoge cijfers voor de vruchtgrootte, lage dunkosten, de bewaarbaarheid en misschien ook voor de smaak. Alleen het cijfer voor de kleur van de appel is moeilijk te bepalen, die varieert van 1 tot 8. Na optellen en delen zou het gemiddelde cijfer rond de 9 liggen, hoger dan voor elk ander appelras. Maar die 9 geeft geen goed beeld. Vooral omdat bij de Jonagold de smaak sterk gekoppeld aan de kleur is, lijkt er reden het laaiend enthou siasme bij nieuwe aanplant iets te temperen. Overigens geldt dat ster ker voor België dan voor Nederland. Bij onze zuiderburen kunnen de boomkwekers bijna niet aan de vraag voldoen, zelfs al bestaat hun aanbod voor 70-80% of meer uit Jo nagold. Men plant-daar zeer weinig Cox's, praktisch geen Karmijn of El- star en hoogstens wat Gloster. In ons land is er duidelijk meer va riatie in het sortiment, vooral nu de Karmijn na een scherpe terugval zich goed aan het herstellen is. Het "ge vaar" voor bedrijven met meer dan de helft Jonagold, zoals indertijd bij de Golden Delicious, lijkt daarom niet groot. Daar'komt bij dat najaar 1981 het kleurprobleem bij de Jonagold extra duidelijk werd belicht. Het was een herfst met niet al te grote verschillen tussen dag- en nachttemperatuur. Koude herfstnachten zijn nodig voor de klèur van de Jonagold. De "zachte" Zeeuwse temperaturen zijn geen voordeel voor dit ras Konden we vorige week nog schrijven dat het goed ging met de gewasont wikkeling, nu is het in de steenwolafdelingen mis. In de afdelingen die in de grond geteeld worden is nog wel hetzelfde goede beeld. Wat er precies aan de hand is staat nog niet vast. Het beeld in het gewas is een sterke ontkleuring op de nerven en slap uitziende bladeren. De voeding is gekontroleerd en die is goed. De mogelijke oorzaak is een potbehandeling met Aaterra geweest, die wij 2 weken na het uitzetten moesten uitvoeren omdat er een flinke aantasting van Phytophtera met de geleverde plant meegekomen was. De Aaterra behandeling is in een veel te hoge koncentratie uitgevoerd, omdat bij een potbehandeling op steenwol ééntiende varï de grondkoncentratie aangehouden moet worden en dat is niet gebeurd. Vreemd blijft wel dat de gewasreaktie zich pas 3 weken na de behandeling vertoonde. Wat de gevolgen verder zullen zijn is nu nog moeilijk te zeggen, maar op zijn minst zal er groeivertraging optreden. De steenwolplanten zijn op 21 januari op de mat gezet, waarvan wij hopen dat dit tevens tot herstel van het gewas zal leiden. De stooktemperatuur is nu 19 gr.C. op de dag en 15,5 gr.C. 's nachts met een lichtverhoging van 2 gr.C. Voor het kleuren van fruit zijn hel dere koude vruchten nodig en die waren- zeer schaars. Door zo laat mogelijk te plukken werd vaak ge- tracht'toch nog kleur op de appels te krijgen. Dat lukte onvoldoende. Bovendien kan bij laat plukken de houdbaarheid te veel in 't gedrang komen. Herfst 1981 was dus uitzonderlijk ongunstig voor de vruchtkleur. In de meeste andere jaren zullen de pro blemen kleiner zijn. Maar anderzijds is de ervaring dat het kleuren ook in "normale" jaren moeilijker wordt als de bomen ouder worden. Nu zijn alle bomen namelijk nog jong en in principe betekent dat roder appels. Heel misschien is het klimaat in Zeeland voor kleuren wat minder gunstig dan verder van de kust, dus landinwaarts. In 't algemeen is het klimaat hier mild, met beperkte ver schillen tussen koud en warm. Prima voor b.v. peren; het is niet toevallig dat deze vruchtsoort hier zoveel meer wordt geteeld dan in 't oosten van ons land. Maar 't is geen voor deel als het gaat over de vruchtkleur. Dan is er sprake van enig nadeel. We hebben kunnen lezen dat de Jona gold in Zuid Frankrijk niet op zijn plaats is omdat de nachten er niet koud genoeg zijn. Dat deed ons goed. Maar in 't zuidwesten van Nederland hebben we daar- soms ook nog enigszins mee te maken. Dat moet men niet al te zwart-wit zien in de geest van prima gekleurde Jonagold in Limburg tegenover de helft ongekleurde in Zeeland. Waar schijnlijk is het verschil beperkt. Denk aan het cijfer 7 voor het oosten van ons land tegen een 6 voor Zee land. Maar natuurlijk, andersom zou beter zijn, althans' voor onze provin cie. Het (misschien) iets minder gunstige klimaat moet geen reden zijn om af te zien van aanplant van Jonagold. Maar wel kan het een reden zijn ex tra aandacht aan het klei^probleem te schenken. Daarbij zal onderzoek een belangrijke bijdrage moeten le veren. De heer Wertheim van het proefstation te Wilhelminadorp kreeg aanwijzingen dat de verhou ding vrucht-blad een rol speelt; veel blad per vrucht leek gunstig voor de kleur. Dat zou wijzen naar sterk snoeien en eventueel flink dunnen. Anderzijds is er ook ervaring dat zwakgroeiende bomen ook een hoog percentage gekleurde appels geven, wat ogenschijnlijk met het voor gaande in strijd is. In België kreeg men enige verbetering \net Alar bes puitingen en werd ook Ethrel gepro beerd. Een afgerond advies is er nog niet, maar men mag vertrouwen dat er binnen afzienbare tijd meer dui delijkheid komt. Het zou de positie van het veelbelovend appelras Jona gold versterken. Het energieverbruik bedroeg deze week 11.914 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is alsvolgt te verdelen: SDP-acrylplaten futurist.kas kontrole-objekt Week: 15/1-22/1 grond steenwol grond steenwol grond steenwol totaal verbruik deze week in m3 1541 1439 1795 1746 2743 2649 verbruik in m3/100 m2 91 85 106 103 161 156_ energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 14-12-1981 689 645 784 754 1156 1146 energiebesparing t.o.v. kontrole (grond) 40,4% 44,2% 32,1% 34,7% 0,9% oogst in kg/100 m2 gemiddeld vruchtgewicht in gram Eindelijk een jaar met bevredigende appelprijzen. De fruittelers kijken weer wat optimistischer. Het marktoverzicht van het P.G.F. betreffende het Europese appelge- beuren bevat w^eer wel interessante gegevens. Wat de oogstgrootte betreft valt niet alleen op dat de EEG produktie in het laatste seizoen klein was, maar tevens dat de schaarste zeer onge lijk was verdeeld. Italië had bijna een normale oogst. Frankrijk zat ook relatief goed, maar vooral West-Duitsland en België zakten flink onder de rode streep. Vooral de lage produktie in West-Duitsland blijkt van enorm belang voor het afzetverloop. Produktie in EEG ruim 30% lager dan jaar tevoren Dit alles komt duidelijk tot uiting in de volgende cijfers: Produktie (x milj. kg) 1980/81 1981/82 Italië 1966 1790 91 Frankrijk 1909 1551 81 W.Duitsland 1880 779 41 Nederland 450 260 58 Engeland 321 200 62 België 322 131 41 Denemarken 63 45 71 Overige 19 12 63 Totaal EEG 6930 4758 69 Er wordt vlot geruimd Als de prijzen rond het interventie- peil hangen, is het begrijpelijk dat de animo om te ruimen niet erg groot is. Dit winterseizoen liggen de prijzen zo gunstig dat velen het zekere voor het onzekere nemen en de winst in casseren. Weliswaar is er weinig ge vaar voor dalende prijzen, maar als er nu sprake is van uitval of slechte houdbaarheid dan zijn er peperdure appels mee gemoeid. Hoe 't ook zij, van de eerder ge noemde EEG produktie van 4758 miljoen was per 31 december reeds 67% ofwel twee-derde geruimd. Dat betekent dat de voorraden per 1 ja nuari 1982 relatief erg klein waren: 1 jan.1980 1 jan.1981 .1 jan.1982 2600 milj.kg. 2572 milj.kg. 1826 milj .kg. De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur 3,6 gr.C. gemiddelde windsnelheid 1,2 m/sek. DENAR-KAS L. Koop Globaaj imljoen kg appels minder in voorraad dan voorgaande jaren. In Nederland is bovendien de voorraad nog weer extra klein, na melijk slechts de helft van het voor gaande jaar! Rekord prijzen Dat zal waarschijnlijk tot gevolg hebben dat de prijzen nog verder zullen oplopen. In verhouding met voorgaande jaren (toen het prijspeil overigens veel te laag was) zien we het volgende: middenprijs van alle appels in de periode augustus-half januari: 1978/79 38 ct per kg 1979/80 35 ct per kg 1980/81 49 ct per kg 1981/82 117ctperkg In de eerste helft van januari van dit jaar was de middenprijs zelfs al op gelopen tot 1,50 per kg., tegenover 0,53 in het jaar tevoren. Import Zuidelijk Halfrond Verwacht wordt dat er meer vanuit het Zuidelijk Halfrond ingevoerd zal worden. Vooral uit Chili en Z.-Afri- ka wordt meer verwacht dan andere jaren. In 1980 en 1981 werd in de EEG 365 miljoen kg appels van het ZHR geïmporteerd, in hoofdzaak Granny Smith. Zelfs al zou dit nu 25% meer zijn, ofwel 100 miljoen kg, dan zal dat nog maar een beperkte invloed hebben, gezien de 750 miljoen kg la gere EEG voorraden. Appelen zullen dit voorjaar betrekkelijk schaars zijn en blijven. Appelgebruik nauwelijks kleiner Ondanks de hoge prijzen en de da lende koopkracht is het appelver- bruik nauwelijks kleiner. Het was namelijk slechts 2% lager dan het voorgaande seizoen. Wel ging het binnenlandse aandeel 10% naar be neden, zodat er dus meer import fruit werd gekonsumeerd. Opmerkelijk was ook de vlotte ex port. Bij een 40% kleinere produktie werd slechts 5% minder uitgevoerd. Nog meer opmerkelijk was, dat er ondanks de misoogst van Goudrei- nette, van dit ras toch 16% meer werd uitgevoerd dan in 1980/81 en zelfs twee maal zoveel dan in 1979/80. Hoe moeilijker iets te krijgen is, hoe begeerlijker het wordt. Overigens lijkt het goed dat ieder zich realiseert dat er normale jaren nog altijd sprake is van overproduc tie van appelen in de EEG. Het sei zoen 1981/82 heeft door klimaat somstandigheden in en rond de bloei een uitzonderlijk verloop. Straks moeten we terugkeren tot de werke lijkheid en dat wordt weer even wennen. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 19