Het Duroc-ras in de drieweg-kruising Reorganisatie schapenstamboek rond Proef- bewakeningsprogramma Salmonella voorgesteld WPN-hengstenkeuringen na zeer succesvol jaar Meerdere rassen in beproeving Welke rol speelt het Duroc-ras? Welke uitkomsten werden verkregen? Het eindprodukt Enkele conclusies A.F. Paridaans. Veiling Sinds jaren wordt in de Nederlandse varkensfokkerij in steeds toenemende mate de kruisingsteelt toegepast. Zowel uit proef nemingen als praktijkervaringen is gebleken dat deze produktie- niethode betere resultaten geeft dan zuivere teelt. Werden aan vankelijk de twee beschikbare rassen (GY en NL) voor deze kruisingsteelt gebruikt; geleidelijk aan wordt ook driewegkrui- sihg steeds meer toegepast. Daarvoor is dan een derde ras nodig. De fokkerijorganisatie en -instellin gen gaan bij het opstellen van hun fokkerijprogramma met veel zorg te werk. Het is niet zo eenvoudig een produkt te maken dat op alle facet ten aan de wensen beantwoordt. In schakeling van binnenlandse en bui tenlandse rassen in hel programma heeft tot resultaten geleid die in be paalde opzichten gunstig, doch soms ook minder gunstig zijn. De mer- kentoets heeft - voor zover deelname en uitkomsten hierin inzicht geven - aangetoond dat niet alle program ma's tot bevredigende resultaten hebben geleid, althans zeker niet in alle opzichten. Welke rassen en op welke plaats deze zijn ingezet, is niet bij elk programma openbaar. Voor de objectieve waarnemer wordt het daardoor moeilijk een wat dieper in zicht te krijgen in de rol welke de onderscheiden rassen in de diverse programma's hebben gespeeld. Het Duroc-ras begint in sommige fokprogramma's een steeds grotere rol te spelen. Met name is dat het geval in het stamboekprogramma. Hoewel aan het Duroc-ras ook min der goede eigenschappen moeten worden toegeschreven wijzen proef- resultaten en praktijkuitkomsten aan dat inschakeling van dit ras ook tot duidelijk positieve uitkomsten leidt. Als minder gunstige kenmerken moeten worden genoemd: - het rode stugge haar dat (binnen het ras) in de vleesverwerkende industrie nogal tot problemen leidt. - het aantal en de kwaliteit van de spenen - de minder gunstige vlees/vet/verhouding in het kar kas-waardoor in het algemeen de slachtkwaliteit van het eindpro- dukt ongunstig wordt beïnvloed. Gunstige kenmerken daarentegen: - wat solieder van bouw met beter beenwërk - een goede vruchtbaarheid. Hieruit volgt dat het Duroc-ras zijn betekenis vooral vindt in de repro- duktie, terwijl de invloed op het slachtvarken zo klein mogelijk moet zijn. Binnen een program van drieweg- kruising betekent dit dat Duroc al leen kan worden gebruikt als vader van de F1 zeug. Indien zowel GY als NL binnen de driewegkruising een plaats moeten hebben, lijkt momen teel produktie volgens de formule GY x (D x NL) het meest voor de hand te liggen en tot de beste resultaten te leiden. Uit een vrij breed opgezette prak tijkproef in Zuid Nederland zijn in tussen interessante uitkomsten voor handen. Door het I.V.O. te Zeist zal hierover binnen afzienbare tijd uit voerig worden gerapporteerd, nadat de termijn van waarneming zal zijn afgesloten. In afwachting daarvan onderstaand in het kort iets over opzet en resultar ten. Op zes fokbedrijven werden in totaal 240 NL gelten geïnsemineerd; de helft met sperma van GY beren en de helft met sperma van Duroc be ren. Uit de hieruit verkregen tomen werden van èlk paringstype 200 gel ten geselecteerd welke op 10 ver- meerderingsbedrijven werden uitge zet, op elk bedrijf 20. Op 8 bedrijven was het mogelijk deze zeugen verder te volgen. Voor de produktie van mestbiggen werd steeds een GY beer gebruikt; voor de helft werd zo doende terugkruising toegepast, voor de helft driewegkruising. Per september 1981 waren van de GY x NL zeugen 61,6% opgeruimd, van de B x NL 40,6% Het percenta ge dieren opgeruimd omwille van beenwerk was resp. 18,9 en 7,2 Ten aanzien van de biggenproduktie uit deze F1 zeugen geeft tabel 1 een weergave. Reeds eerder is gezegd dat voorals nog zal moeten worden aangenomen dat mesterij- en slachtkenmerken enigszins ongunstig zullen worden beïnvloed wanneer het Duroc-ras wordt ingeschakeld. In het kader van de hier beschreven praktijkproef werden ook hierover gegevens verzameld. Uit de in tabel 1 vermelde tomen werden van beide paringstypen 160 dieren in de mest- proef opgelegd. In tabel 2 zijn de uitkomsten daarvan weergegeven. 1. De driewegkruising in dè var kensfokkerij neemt grotere vor men aan. De tot nu toe verkregen resultaten zijn uiteenlopend; elk ras heeft zijn eigen kenmerken. Gezocht'moet worden naar het ras of de rassen die in dit kader perspectief bieden. Op tal van plaatsen worden hiertoe initiatie ven genomen. 2. Van het Duroc- ras is gebleken dat vooral in de reproduktie-sektor een positieve bijdrage wordt geleverd. Een langere levensduur en een goede vruchtbaarheid zijn hiervan de kenmerken. Wel moet goede aandacht worden besteed aan het aantal en de kwaliteit van de spenen. 3. Hoewel vooralsnog moet worden aangenomen dat het Duroc-ras een min of meer ongunstige in vloed op het eindprodukt zal hebben, is uit de praktijk-proef gebleken dat uit het beschreven mo,del van driewegkruising een goed slachtvarken kan worden verkregen. Andere praktijkcij- fers, betrekking hebbend op het zelfde programma bevestigen dit. Wel zal men er in dit model goed aan doen te zoeken naar specifie ke slachtvaderdieren, welke zich kenmerken in gunstige meste- rijen slacht-eigenschappen. Consulentschap voor de Varkens- en Pluimveehouderij te Tilburg De hengstenkeuringen van het Warmbloed Paardenstamboek in Nederland - dit jaar te houden op 29 en 30 januari in de Prins Bernard- hoeve te Zuidlaren en 5 en 6 februari in de Veemarkthal te Utrecht - ver vullen een duidelijke scharnierfunk- tie in het fokkerij beleid en bieden daarmee de gelegenheid om terug te zien op een jaar dat zeer succesvol is geweest voor de paardenfokkerij in ons land. Als nimmer tevoren heeft het afge lopen jaar het WPN-paard in het brandpunt van de internationale be langstelling gestaan. Ondersteund door een aantal activiteiten vanuit het stamboek is het vooral het paard zélf dat de beste ambassadeur is en is geweest. Het Nederlandse paard heeft door zijn kwaliteiten in de in ternationale sport de aandacht op zich gevestigd, terwijl in 1980 met medewerking van het Ministerie van Landbouw een start is gemaakt met gerichte, buitenlandse presentaties. In dit verband mag de uiter.it ge slaagde dressuur- en tuigpaarden demonstratie genoemd worden die op de Royal Agriculture Show in Kenilworth (G.B.) is gegeven en die een directe vraag vanuit Engeland tot gevolg heeft gehad. Ook in eigen land bruiste iet van de activiteiten. In samenwerking met de sportorganisaties is het WPN uit drukkelijk deelgenoot geweest in de eerste springcompetitie voor 5-jarige paarden. Een zeer succesvol gebéu ren, culuinerend in een schitterende finale tijdens de UTW-dagen in Utrecht. Komend seizoen zal aan deze competitie ongetwijfeld een vervolg worden gegeven. Als dit experiment is dit jaar ook van start gegaan een spring- en dres- suurcompetitie voor WPN goedge keurde dekhengsten. Vaderdieren die ingezet zijn in de fokkerij, maar nu ook zélf laten zien waartoe ze in staat zijn. Het resultaat van deze competitie overtreft de stoutste ver wachtingen. Er is geweldige sport geleverd en de publieke belangstel ling was gedurende de zes wedstrij den (Hoeven, Wierden, Vught, Dronten, Veendam en Ermelo) overweldigend. Aanbevelingen van de departementen van landbouw en visserij en volksgezondheid en milieuhygiëne om de kontaktmogelijkheden in de dierlijke produktie met Salmoneliabakteriën verder te beperken, zijn - mede - aanleiding om nu - als proef - een bewakeningsprogramma van beperkte regionale omvang voor de varkenssektor in ons land op gang te brengen. Eerder, in 1978, deed de Gezondheidsraad aanbevelingen voor de algemene aanpak van deze problematiek. Een stuurgroep van beide departementen, het Landbouwschap, de Stichting Gezondheids zorg voor dieren en de produktschappen voor vee en vlees (pvv) en voor veevoeder heeft dit bewakeningsprogramma opgesteld. De finale van dit gebeuren zal afge werkt worden op de hengstenkeuring in Utrecht en wel op zaterdag 6 fe bruari. De hengsteqkeuring krijgt daarmee extra glans en tevens is daarmede aangetoond dat een fok kerij alleen dan kan bloeen als er een héchte relatie is met de sport. Om de afzet te bevorderen-heeft het WPN in 1981 een veiling van goede gebruikspaarden opgezet. De paar den zijn daartoe zes weken centraal getraind. Het schoorvoetende begin was voldoende om te besluiten deze activiteit dit.jaar verder uit te bou wen en zo zal opnieuw een grote veiling worden gehouden öp zater dag 27 februari in het Federatiecen trum te Ermelo, wanneer 16 paarden - die niet minder.dam eert jaar zeer deskundig zijn gelcaind;OUder de hamer komen. Kortom, niettegenstaande de moei lijke economische tijden is het WPN springlevend. Jaarlijks neemt het aantal buiten landse bezoekers toe. Niet uitsluitend kijkers, maar ook steeds meer kopers, omdat de niet voor de fokkerij geac cepteerde hengsten niettemin uitste kende rij- en tuigpaarden kunnen zijn. Sinds jaar en dag is-er dan in de stallen ook een bloeiende handel, die mede wordt gestimuleerd door een Om na te kunnen gaan of op basis van de reeds voorhanden zijnde kennis op deelterreinen een totaal- aanpak resultaat oplevert is voorals nog een proefprojekt voor de Achterhoek uitgewerkt waar de ver schillende betrokken groeperingen snel tot een voorstel van praktische aanpak kwamen. De gehele produk- tieketen, van voerproducent tot en met slachterij is daarbij betrokken. De kosten van het proefprojekt wor den, blijkens informatie aan het pvv-bestuur, dat op 20 januari voor officiële veiling van uitgelezen, vete rinair onderzochte hengsten. Tuig- en zadelnummers, de competi tie van dekhengsten (zowel dressuur als springen) en andere programma onderdelen zorgen voor de variatie. (Alle informatie wordt verstrekt door de Vereniging Warmbloed Paarden stamboek in Nederland, tel. 030- 786241). Sekretariaat nu in Horst De organisatie van het stamboekwezen voor de schapen is de laatste jaren ingrijpend veranderd. Tot voor kort was het gebruikelijk dat per provincie één stamboek zelfstandig werkte. In 1980 is hierin verande ring gekomen. Alle provincial^ stamboeken, met uitzondering van Noord-Holland, zijn gefuseerd en vormen thans tezamen het Neder landse Texels Schapenstamboek (N.T.S.). Het sekretariaat is geves tigd Zuiderplein 8, 8911 AL Leeuwarden. De verwerking van de stam- boekgegevens is geautomatiseerd en wordt uitgevoerd door het kom- putercentrum van het P.A.C. te Leeuwarden. Na een 2-tal jaren van inwerken begint de nieuwe opzet meer gestalte te krijgen. het eerst in 1982 in openbare verga dering bijeenkwam, geraamd op 350.000.— Voorgesteld is, dat de rijksoverheid én de beide produkt schappen ieder daarvan de helft zul len financieren. Voor het pvv bete kent dit voor 1982' een bijdrage van 87.000,— De advieskomrhissie hygiënisch-ekonomische vraagstuk ken en de technische werkgroep Sal monella van het pvv staan positief tegenóver medefinanciering van pvv-zijde, zo wordt het bestuur ge meld. De oude stamboeken vormen thans een afdeling van het N.T.S. Hierdoor veranderen de werkzaamheden van deze afdelingen. Lag in het verledeh de nadruk het meest op de-stam boekvoering, titans wordt de nadruk meer gelegd op regionale aktivitejten zoals fokdagen, kontakt met en in formatie van de leden, voorlich- tingsaktiviteiten etc. Tevens heeft er een wisseling van personen plaats gehad. De huidige sekretaris, de heer M. Nijssen, heeft per. 1 januari 1982 zijn funktie beëindigd. In zijn- plaats is benoemd mej. A. v.d. Berg, Zij verzorgt het volledige afdelingswerk. Het sekretariaat wórdt gevestigd op Kranestraat 99, 5961 GX Horst, tel. '04709-1093. De N.T.S.-inspekteurS zijn beschik baar voor technische zaken betref fende de fokkerij. Voorde Brabantse leden ten wésten van de lijn Til- burg-'s Hertogenbosch en de Bom- m'elerwaard is dit de heer J. Goos- .sens, Venushoek 12, 5481 VM Schijndel, tel. 04104-74091. Voor de overige Brabantse en Limburgse le den is dit de heer M. Nijssen, Stox 1, 5981 ND Panningen. tel. 04760 - 5514. Tot een en ander wat meer ge stroomlijnd verloopt blijft de heer. Nijssen gehuisvest op het oude kan tooradres te Roermond. Het Bestuur 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 16